کد خبر 1378726
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۳
1

دوم خرداد سالگرد قدرت‌گیری یک جریان سیاسی در کشور است که تمام هست و نیست خود را وابسته به بحران‌سازی می‌داند.

به گزارش مشرق، خاتمی خرداد ۱۳۷۶ منتخب جمهور شد. بسیاری از تحلیل‌گران این انتخاب را "نه مردم" به ادامه دوران هاشمی می‌دانند تا آری به خاتمی. نسل جدید برای فهم دوران هاشمی کافیست دوران روحانی را تصور کنند تا با تمام وجود سیاست‌های اقتصادی و سیاسی آن دوران را درک کنند.

صادق زیباکلام از فعالان اصلاح‌طلب نتیجه انتخابات دوم خرداد را اینگونه توضیح می‌دهد: «اگر تیر چراغ برق را هم در برابر ناطق نوری قرار می‌دادیم، ۲۰ میلیون رای می‌آورد.»  

اما تحلیل جریان چپ (اصلاح طلبان) این بود که «۲۰ میلیون رای» به معنای ۲۰ میلیون لشکر کف خیابان است که می‌توانند از آن برای بازگشت به قدرت استفاده کنند و سنگرهای نظام را تا رسیدن به سنگر فرماندهی فتح کنند.

از همین روی، کشور در عصر خاتمی شاهد توالی بحران‌ها شد. قتل‌های زنجیره‌ای، ترور سپهبد صیاد شیرازی، ترور لاجوردی (مغضوب جریان اصلاحات)، کوی دانشگاه، پروژه نوارسازان، کنفرانس برلین و قبرس از جمله این موارد بود.

تغییر اولویت‌های کشور نیز بدل به راهبرد اصلی دولت اصلاحات شد تا ضعف اجرایی خود را با بحران‌های خودساخته پنهان کند. این البته خوشبینانه‌ترین تحلیل از تاریکخانه این جریان مشکوک است که اقدامات ضدامنیتی متعددی نظیر فتنه ۸۸ را مرتکب و بسترساز سنگین‌ترین تحریم جهان علیه ایران شده است.

مجلس ششم

بحران‌سازی در دوران اصلاح طلبان با تشکیل مجلس ششم (خرداد ۷۹) و یکدست شدن قوه مقننه با قوه مجریه روند تصاعدی یافت. رهبر انقلاب در روز اول کاری این مجلس (با اکثریت حزب مشارکت) در پیامی  فرمودند: «در میان گرفتاری‌ها، شناخت اولویت‌ها، هنر بزرگ مجلس است ... خطای‌ بزرگ‌ آن‌ است‌ که‌ این‌ خواسته‌های‌ حقیقی‌ مردم‌ به‌ دست‌ غفلت‌ سپرده‌ شود و خواسته‌های‌ جناحی‌و شخصی‌ به‌ جای‌ مصالح‌ ملی‌ بنشیند.»

اوضاع پیرامونی: ایران توسط آمریکا محاصره بود!

 یک سالی‌ می‌شد که ایران از شرق، جنوب و غرب  به نوعی با آمریکا همسایه شده بود! ارتش اسکندر دوران ۲۱ روزه بغداد را فتح کرد و پشت دروازه‌های ایران خیمه زد. (فروردین ۸۲)

شواهد حاکی از آن بود که تهران هدف بعدی ارتش آمریکاست. پیاده نظام دانشجویی اصلاح طلبان (دفتر تحکیم) نیز با بیانیه موسوم به بهار بغداد به استقبال آن‌ها رفتند. بهاری که منتج به کشته شدن ۱/۰۰۰/۰۰۰ عراقی شد.

 ژنرال «کلارک» فرمانده اسبق یوکام (سرفرماندهی نیروهای آمریکا در اروپا) فاش کرد که آمریکا بعد از اشغال افغانستان برنامه‌ریزی کرد تا ۷ کشور در جهان اسلام را اشغال کند. شروع این فرآیند با عراق  بود و بعد سومالی، لیبی، سودان، لبنان، سوریه و در نهایت ایران!

این درحالی بود که تهران نهایت همکاری را با واشنگتن در موضوع افغانستان انجام داد و بزرگترین همکاری راهبردی تاریخ ایران و آمریکا در هزاره سوم رقم خورد.

 اوضاع داخلی: آغاز پرونده هسته‌ای / ایران عزادار بم است

پاییز ۱۳۸۲ نیز آغاز پرونده پرماجرای هسته‌ای ایران بود. وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه به ایران آمدند و در نقش پلیس خوب به دنبال امتیازگیری از ایران بودند. پلیس بد ماجرا نیز ارتش آمریکا بود که ایران در محاصره پایگاه‌های آن از آسیای مرکزی تا خلیج فارس و آسیای عربی قرار داشت.

امّا در این میان، شاهد اقدام عجیب مجلس ششم بودیم. روحانی در کتاب خود می‌نویسد: «تعدادی از نمایندگان، طرح سه‌فوریت الزام دولت به پذیرش پروتکل الحاقی را امضا کرده و در پی آن بودند که آن را تقدیم مجلس کنند. به رئیس‌جمهور گفتم که اگر طرح سه‌فوریت در مجلس مطرح شود، من استعفا می‌دهم ... متاسفانه سفرای اروپایی از تهیه این طرح در مجلس باخبر شده بودند.»

این مذاکرات در نهایت منتهی به بیانیه سعدآباد شد. (مهر ۱۳۸۲) غنی‌سازی در ایران تعلیق و پروتکل الحاقی به امضا رسید. «جک استراو» وزیر خارجه وقت انگلیس در این رابطه گفته بود: «میوه حمله به عراق در مذاکرات سعدآباد چیده شد.»

این شرایط ملتهب را در کنار فضای ماتم مردم ایران در آن روزها قرار دهید؛ ۵ دی ۱۳۸۲ زلزله‌ای به قدرت ۶.۶ ریشتر بم را با چنان شدتی تکان داد که امواج آن تا شعاع ۲۰۰ کیلومتری نیز محسوس بود. آمار تلفات وحشتناک بود:‌ ۳۴ هزار فوتی و ۲۰۰ هزار مجروح!

آغاز تحصن در شرایط محاصره خارجی و عزای داخلی!

۲۰ دی ۱۳۸۲ اسامی تایید صلاحیت‌ شده‌های انتخابات بعدی مجلس اعلام شد. نیروهای تندرو حزب مشارکت برای حضور در انتخابات مجلس هفتم رد شد؛ نیروهایی که هزینه گزافی برای کشور ایجاد کرده بودند.

از جمله اقدامات‌شان تهدید به خروج از حاکمیت در بهار ۱۳۸۲ به بهانه رد لوایح موسوم به لوایح دوقلو و تایید عجیب ادعای برنامه مخفی اتمی ایران پشت تریبون مجلس، درست در روزهای مذاکرات گرم هسته‌ای پاییز ۱۳۸۲ بود. نطقی که واکنش تند مهدی کروبی، رئیس وقت مجلس را نیز به همراه داشت.

ساعت ۴ بعد از ظهر ۲۱ دی ۱۳۸۲ تحصن در راهروی مجلس شروع شد. هنوز ۲۴ ساعت نگذشته بود که حزب مشارکت برای دامن زدن به التهابات، از فعالان سیاسی، گروه‌ها و سازمان‌های اصلاح طلب و روزنامه نگاران خواست تا راس ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه ۲۲ دی در محل دفتر مرکزی حزب مشارکت حاضر شوند.

برخی سخنان مطرح شده در این نشست به قدری تند بود که روزنامه‌های همسو با حزب مشارکت نیز از درج آن خودداری کردند. لذا وظیفه پوشش آن به رسانه‌های خارج از کشور نظیر «پیک نت» محول شد.

کمتر از ۴۸ ساعت پس از آغاز تحصن، معاندین نظام هواخواه متحصنین شدند. «فانی یزدی» از اعضای اتحاد موسوم به جمهوری خواهان ایران گفت: «تحصن نمایندگان در صحن مجلس در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه است.»

«کمیته مرکزی حزب توده» نیز ۲۲ دی در سایت اینترنتی «پیک نت» بیانیه‌ای منتشر کرد. این کمیته منحله خواستار حریق سیاسی در ایران شد. در بخشی از بیانیه این کمیته آمده است: «این رد صلاحیت‌ها جرقه‌ای بود به خرمن قدرت؛ ‌ جرقه‌ای که باید آن را به حریق سیاسی تبدیل کرد و دامن جامعه ایران را از [...] پاک کرد.»

غائله تحصن بدل به روزنه‌ مداخله غرب در امور ایران شد. چراغ اول را دبیرکل اسبق ناتو روشن کرد. «سولانا» که در دوران وی، ناتو اقدام به بمباران یوگسلاوی سابق کرد، این بار در کسوت نماینده عالی سیاست امنیتی و خارجی مشترک اتحادیه اروپا و به بهانه ابلاغ پیام همدردی کشورهای اروپایی درباره زلزله بم عازم تهران شد.

سولانا در دیدار با وزیر خارجه وقت کشورمان گفت: برای من سخت است که در پارلمان اروپا توضیح دهم که در ایران افراد رد صلاحیت شده‌اند. «آدام ارلی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در مواضعی عجیب گفت که ما از دولت ایران می‌خواهیم ... اقدامات شورای نگهبان را نپذیرد! پارلمان آلمان هم اعلام کرد که به نشانه همبستگی تحصن خواهد نمود! اتحادیه اروپا نیز در نشست بهمن ۱۳۸۲ روند انتخابات ایران را محکوم کرد.

تیر آخر متحصنین برای بالابردن تب اعتراضی در جامعه استعفای دسته جمعی  بود. به این آمار دقت کنید: ۱۳۹ نماینده مجلس، ۷۰ معاون وزیر،   ۲۸ استاندار و ۱۳ عضو کابینه دولت خاتمی تهدید به استعفا کردند. این به معنای فلج کردن کشور برای عدم برگزاری انتخابات بود؛ یعنی خروج از حاکمیت در زمان احتمال هجوم سراسری آمریکا.

واکنش مردم چه بود؟

امّا نکته جالب ماجرا واکنش مردم بود. بی‌اعتنایی مردم به موضوع تحصن باعث شکست بزرگ جریان اصلاح طلب شد. همین برخورد سرد مردم در نهایت باعث شد که متحصنین  در روز ۱۷ بهمن با انتشار بیانیه‌ای به تحصن خود پایان دهند. حتی پیاده نظام دانشجویی اصلاحات نیز اقدام میدانی چندانی نکرد. پروژه ۲۶ روزه تحصن شکست خورد و دومینوی سقوط اصلاح طلبان از اریکه قدرت به دست مردم شروع شد. انتخابات سال ۸۴ روند دیگری در کشور آغاز کرد.

فضای سیاسی جریان اصلاحات نشان داده است بدون بحران سازی امکان حیات ندارد. لیست عریض و طویل بحران‌سازی‌های این جریان به قدری مفصل است که خود خاتمی اعلام کرد کشور در دوران ریاست جمهوری وی هر ۹ روز یک بحران رد کرده است. فراگیری آرامش در کشور این جریان را به حاشیه می‌برد و امکان بروز و ظهور را از رادیکالهای سیاسی می‌گیرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • سید IR ۱۸:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  24 5
  رئیس جمهور ابلهی که ژاک شیرک فرانسوی او را به فرانسه دعوت کرد و با شام ندادن در کاخ الیزه در حالی که بخشی از برنامه مراسم سفر بود، به بهانۀ لزوم وجود مسکرات در سر میز شام، نهایت تحقیر را نسبت به وی روا داشت، که به درک خودش، در واقع می خواست به این شکل ایران را تحقیر کند! از بس که این قشر کشته و مرده دعوت شدن به فرنگ بودند!
 • محمدایوب IR ۱۸:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  11 8
  دوم خرداد روز پیروزی شیطان بر حق بود وشیاطین قدرت را در دست گرفتند و فتنه 88هم به سرکردگی این شیاطین رقم خورد ولیدر اصلی آنها رف... بود که خداوند در زمان و مکان شرش را از سر مردم کوتاه کرد
  • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
   10 2
   البته بعد ها معلوم شد که بین خاتمی و ناطق نوری اصولا تفاوتی نبود و ملت عجیب سر کار رفته بود و دوم خردادی ها هم اساسا پیروزی نصیبشان نشده بود !!!
  • US ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
   4 1
   اشتباه منفی زدم
 • IR ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  11 5
  یک نکته مثبت نداشت!...همش سیاه بود!...
 • US ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  14 3
  خاتمی یک ثبات نسبی اقتصادی به برکت گرفتن وامهای هر سال از صندوق بین المللی پول و بردن ایران تا خرخره زیر قرض اجرا کرد. پولها را بخشی به روزنامه و احزاب تحت عنوان توسعه جامعه مدنی داد و دهانشان را بست و بخش دیگر را در بازار ارز ریخت و مانع انفجار ارز شد هر چند باز هم قیمت دلار دو برابر شد و از 450 به 904 تومان رسید. اما به هر حال در روندی کند و پیوسته این افزایش رخ داد و انفجاری نبود. اما ذره ای از این پول برای رفع مشکلات واقعی کشور هزینه نشد. خاتمی عامدانه و آگاهانه از توسعه پالایشگاهها خودداری کرد چون به قول زنگنه تولید بنزین به صرفه نبود و ایران تا پایان دوره خاتمی وارد کننده بزرگ بنزین در دنیا شد. از مسکن سازی خودداری کرد چرا که مزخرف بود. نساجی ایران یعنی بزرگترین اشتغال صنعتی کشور را نابود کرد چون لابد به صرفه نبود! در طرح به اصلاح خودکفایی گندم بدون اصلاح خاک و بذر و صرفا با افزایش کشت آبی به روش غرقابی گندم تمام منابع آبهای سطحی و زیر زمینی را نابود کرد. در استان یزد که دو سال استان نمونه خودکفایی گندم شد بعضی دشتها تا 3 متر و بیشتر نشست کرد. حالا قرار بود دهه شصتها بر سر دولت بعدی هوار شوند در حالی که نه مسکن هست و نه سوخت و نه آب و نه اشتغال. احمدی نژاد هم وارث ایران شرایط می شد و با توجه به اینکه قرار بود دیگر صندوق بین المللی پول به ایران وام ندهد، ایران به سرعت دچار بحران و سقوط سیاسی شود.
 • IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  4 1
  بازرگان ، بنی صدر ،رفسنجانی ، خاتمی و روحانی پیروان فکری شیطان بزرگ آمریکا بودند .
 • Karim IR ۲۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  1 0
  ایا این حزب ضد مردمی و رادیکال را نمیتوان ممنوع فعالیت کرد؟.
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  1 1
  اگر انتخابات دوم خرداد 76رای به خاتمی نبود و رای منفی به هاشمی بود پس چرا خاتمی در انتخابات دور بعد 1380بازم 21میلیون و 660هزار رای از 28م رای یعنی نزدیک 80درصد آرا را آورد؟
  • IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
   4 0
   پاسخ: مجددا با صنعت لولو سازی. آن زمان از احمد توکلی لولو ساختند که قرار است بیاید و دیوار بکشد و..
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  0 3
  چه خوب بود اگر همه ما با هر گرایش فکری و سیاسی قبول میکردیم که میزان "رأی اکثریت مردم" باشد نه آنچه ما قبول داریم یا تایید صلاحیت میکنیم.
  • IR ۰۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
   0 0
   نتیجه اش می شد رای آوردن امثال خاتمی، روحانی، اردوغان و هیتلر و ترامپ. یعنی نابودی دنیا
 • IR ۲۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  1 2
  اتفاقا خاتمی یک ریال هم از بانک جهانی وام نگرفت. پروژه های نیمه تمام زمان آقای رفسنجانی را هم تمام کرد و تحویل داد. درباره گندم بله موافقم آن زمان جشن خودکفایی تولید گندم گرفتند در حالی که به بهای گزاف مصرف بیش از حد منابع آبی جهت این امر تمام شد.
  • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
   2 0
   کمی جستجو کن تا فرق بانک جهانی و صندوق بین المللی پول را بدانی. خاتمی 8 سال دایم از آن صندوق شیطانی وام گرفت. در پایان ایران چنان بدهکار شد که خود نوبخت که آن زمان نماینده مجلس بود اعلام کرد ایران در پرداخت قسطهای ماهانه عقب افتاده است و همین سبب بحران اقتصادی و سیاسی شد.
 • FR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  1 4
  مجلس با جربزه و با لیاقتی بود
 • IR ۰۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  0 0
  عصر ایران دوم خرداد زنده است اهای بی شرفهای دزد تاریخ وعامل اجنبی ایا با خود فکر کرده اید که اگر سوم خرداد اتفاق نمی افتاد شماها بجای جشن دوم خرداد در ویلاها وکاخ هایتان اکنون باید در نوکری بیگانگان بودید و کنیزی انها را می کردند چرا یک کلمه از فتح خرمشهر نمی گوید چون در ان حماسه اربابانتان رسوا شدند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس