کد خبر 1378184
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۳
جوانی جمعیت

وزیر بهداشت، از تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت در همه وزارتخانه‌ها خبر داد.

به گزارش مشرق، هشتمین جلسه قرارگاه سلامت و جوانی جمعیت، با حضور وزیر بهداشت، رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی و مدیران و معاونین وزارت بهداشت و سایر اعضای این قرارگاه در ستاد وزارتخانه برگزار شد.

بهرام عین اللهی، در این جلسه با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص جمعیت و با بیان اینکه اولین جلسه ستاد ملی جمعیت در حضور رئیس جمهور برگزار شد و دستگاه‌های مختلف گزارش کار خود را ارائه کردند، افزود: در این جلسه مقرر شد تمام وزارتخانه‌ها قرارگاه جوانی جمعیت را تشکیل دهند.

وزیر بهداشت، در ادامه ضمن تاکید بر اجرایی سازی برنامه‌ها و اقدامات عملی در حوزه جوانی جمعیت، خواستار اقدام نظام رسانه‌ای کشور به خصوص رسانه ملی در حوزه جمعیت شد.

بیشتر بخوانید:

آمار تکان‌دهنده از سقط جنین در ایران/ وقوع ۵۳۰ هزار سقط عمدی در سال

در ابتدای این جلسه، صابر جباری رئیس اداره جوانی جمعیت و رئیس دبیرخانه قرارگاه عملیاتی سلامت و جوانی جمعیت وزارت بهداشت، گفت: پیام مقام معظم رهبری که از آن به عنوان حسنه ماندگار یاد می‌کنند، به این اشاره دارد که در کنار قانون و تدابیر اجرایی که دستگاه‌های دولتی به آن می‌پردازند، به دو چیز نیاز داریم، یکی فرهنگ‌سازی در فضای عمومی و دیگری فرهنگ‌سازی در نظام بهداشتی.

وی افزود: در جلسات بعدی قرارگاه برنامه‌ای آماده می‌کنیم تا فرهنگ‌سازی در نظام بهداشتی که تکلیف وزارت بهداشت است، تشریح شود.

در ادامه طبائیان مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت از تغییر تعهدات خدمات پزشکان و پی را پزشکان برای مادران باردار و دارای فرزند زیر دو سال، کسر تعهدات قانونی خدمت پزشکان و پی را پزشکان به ازای هر فرزند شش ماه، گذراندن تعهدات قانونی خدمات پزشکان و پیراپزشکان در محل سکونت خود برای مادران را بخشی از برنامه‌های معاونت آموزشی وزارت بهداشت در این خصوص بر شمرد.

وی با بیان اینکه در حوزه ترویج و آگاهی بخشی در خصوص جنبه‌های مثبت ازدواج و فرزندآوری و آثار منفی کاهش جمعیت، برنامه‌های عملیاتی متعددی در دست اجراست، گفت: فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی برای دانشجویان و کادر دانشگاه‌ها، تدوین شیوه نامه انجام فعالیت‌های آموزشی مربوط با ذکر برنامه‌های راهبردی و وظایف معاونت‌های ذی ربط در دست اقدام بوده و در دستور شورای عالی برنامه‌ریزی است که به زودی نهایی و ابلاغ می‌شود.

در این جلسه همچنین در خصوص تخصیص اعتبار برای تشویق کارکنان تازه ازدواج کرده و تازه صاحب فرزند شده، فعالیت مراکز تحقیقاتی در حوزه باروری، آموزش بهورزان، تولید و توزیع بسته‌های فرهنگی آموزشی در حوزه جمعیت و فرزندآوری و برگزاری دوره‌های مهارتی برای ماماها بحث و تبادل نظر شد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس