مشاور ترامپ: بعد از ۴۱ سال مطالعه فهمیدم ایران مقابل آمریکا پیروز شده است

یکی از تندترین و ضدایرانی‌ترین مشاوران رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در مقاله‌ای اعتراف کرده که بعد از ۴۱ سال مطالعه به این نتیجه رسیده که ایران در برابر آمریکا برنده شده است.

به گزارش مشرق، «ولید فارِس»، تحلیلگر آمریکایی لبنانی‌تبار که برای مدتی در دولت «دونالد ترامپ» به عنوان یکی از مشاوران سیاست خارجی او فعالیت می‌کرد در مقاله‌ای تصریح کرده بعد از سال‌ها مطالعه حکومت جمهوری اسلامی ایران، از آغاز تا کنون، به این نتیجه رسیده که تهران در برابر آمریکا به پیروزی رسیده است.

ولید فارس که یکی از ضدایرانی‌ترین تحلیلگران حال حاضر آمریکا است در مقاله‌ای روز دوشنبه (۱۶ مه/ ۲۶ اردیبهشت) در رسانه دست راستی «نیوزمکس» می‌نویسد: «بعد از مطالعه بر روی رژیم ایران از آغاز آن تا کنون، بر روی انقلاب [امام] خمینی در سال ۱۹۷۹، بر روی اتحاد ایران با [بشار] اسد، بر روی بحران گروگان‌گیری دهه ۱۹۸۰، بر روی جنگ نیابتی ایران با اسرائیل، بر روی گسترش پروژه هسته‌ای ایران و بر روی کنترل چهار کشور عربی توسط شبه‌نظامیان طی دهه گذشته جمع‌بندی من در مقطع کنونی این است که حاکمان تهران-دست‌کم تا اینجا- پیروز شده‌اند.»

این استاد دانشگاه دفاع ملی واشنگتن در ادامه با برشمردن سوابق تحقیقاتی‌اش بر روی ایران تصریح کرده است: «من از هنگام انتشار اولین کتابم در بیروت درباره راهبردهای ایران، تا هشدارهایم به واشنگتن درباره آغاز شکل‌گیری محوری جدید از سال ۱۹۹۲ در مقالات علمی متعددم در ژورنال‌ها و یادداشت‌هایم در رسانه‌ها، تا سال‌های متمادی حضورم در جلسات استماع کنگره و سمینارهای سازمان‌های امنیتی-دفاعی ۴۱ سال را به پیگیری سیر تحولی این رژیم، ژئوپولتیک آن و شورش‌های مردمش اختصاص داده‌ام.»

وی سپس نوشته «سفر جمهوری اسلامی ایران» را می‌توان به کلامی ساده اینطور خلاصه کرد: «تهران، پس از حفظ یک خط درگیری مستمر با آمریکا، اسرائیل و بسیاری از کشورهای غربی توانست از جنگ سرد، نظام تک‌قطبی دهه ۱۹۹۰، دوران پس از ۱۱ سپتامبر، بهار عربی و دوران پس از خروج آمریکا از عراق و افغانستان جان به در ببرد.»

ولید فارس خاطرنشان کرد: «ایران، توانمندی‌های نظامی و اطلاعاتی‌اش را در داخل تقویت کرده، توسعه ارضی‌اش در منطقه را از طریق شبه‌نظامیان گسترده کرده و (در تحولی به همان اندازه مهم) به لطف جاذبه توافق هسته‌ای به نفوذ قابل توجهی در غرب دست پیدا کرده است.»

این تحلیلگر ضد ایرانی در ادامه این مقاله، بعد از طرح این پرسش که «چرا ایران برنده شده و آیا می‌توان این روند را قطع کرد و چگونه؟» به توضیح درباره دلیل پیروزی جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.  

ولید فارس، با طرح ادعاهای بی‌اساس و اثبات‌نشده از «ترور»، «شبه‌نظامیان»، «سیاست‌های آمریکا»، «نفوذ ایران» و «حمایت کشورهای غربی از برجام» به عنوان پنج دلیلی نام برده که به زعم او باعث پیروزی جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکا شده است.  

تحلیلگر آمریکایی، در توضیح درباره نخستین دلیل خود بدون اشاره به هیچ مستنداتی مدعی شده که جمهوری اسلامی ایران صدها آمریکایی از تفنگداران دریایی آمریکا در لبنان گرفته تا نظامیان آمریکایی در عراق را کشته است. وی بر همین اساس گریزی هم به مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین زده و توصیه کرده نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» وزارت خارجه آمریکا حذف نشود.

ولید فارس می‌نویسد: «حفظ کل دستگاه امنیتی ایران در فهرست تروریستی یک ضرورت است. خارج کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی به عنوان بخشی از مذاکرات با ایران اشتباهی راهبردی خواهد بود. انجام چنین کاری به ملاها (حاکمان ایران) پیروزی عطا خواهد کرد.»

دولت آمریکا فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» (FTO) قرار داده بود. این اقدام نخستین باری بود که کاخ سفید نیروهای مسلح رسمی یک کشور خارجی را در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار می‌داد. پس از این تصمیم، شورای عالی امنیت ملی ایران مقر مرکزی فرماندهی ارتش آمریکا در منطقه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

پیش از اقدام دولت ترامپ در این راستا کارشناسان در خود آمریکا هم درباره تبعات این اقدام هشدار داده‌ و تلاش کرده‌ بودند کاخ سفید را از آن برحذر دارند. روزنامه نیویورک‌تایمز، به عنوان اولین رسانه‌ای که اسفندماه ۱۳۹۷ مقاصد دولت آمریکا در این باره را گزارش کرد نوشت این طرح هنگام ارائه با مخالفت مقام‌های پنتاگون و «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) رو به رو شده است.

در آن زمان ارزیابی پنتاگون و سیا این بود که چنین اقدامی نظامیان ایالات متحده و مأموران اطلاعاتی آن را در معرض خطر اقدامات متقابل توسط دولت‌های خارجی قرار می‌دهد.  

کارشناسان مسائل حقوقی در آن زمان عنوان کردند چنانچه طرف‌های کنوانسیون‌های ژنو در بدعتی جدید نیروهای مسلح یکدیگر را «سازمان تروریستی» بنامند و این رویه رواج پیدا کند، اعضای نیروهای مسلح آمریکا نیز، در صورت دستگیری در یک کشور ثالث، ممکن است متقابلاً «تروریست» تلقی شده و محاکمه شوند.

ولید فارس درباره دلیل دوم، باز هم بر پایه گمانه‌زنی‌های بدون سند و بدون اشاره به عواملی نظیر گسترش احساسات ضدآمریکایی در منطقه غرب آسیا در نتیجه سیاست‌های واشنگتن ادعا کرده که نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای تسلط بر کشورهای عراق، سوریه، لبنان و یمن اقدام به سازمان‌دهی «گروه‌های قدرتمند شبه‌نظامیان» کرده است.

وی در توضیح درباره سومین عامل به مسئله سیاست‌های آمریکا در قبال ایران پرداخته و نوشته واشنگتن بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ چندین بار سیاستش در قبال تهران را تغییر داده و تهران از این نوسان‌های سیاستی بهره‌جویی کرده است.

ولید فارس نوشته در حالی که دولت «جورج دبلیو بوش» از ایران به عنوان یکی از «محورهای شرارت» یاد کرد، دولت باراک اوباما مسیر دیگری در پیش گرفت و به تعامل با جمهوری اسلامی ایران روی آورد. دولت دونالد ترامپ، یکبار دیگر در سال ۲۰۱۶ این سیاست را تغییر داد و آمریکا را از برجام خارج کرد تا آنکه چهار سال بعد، باز هم دولت جو بایدن مسیرش را در قبال ایران تغییر دهد.

او در توضیح درباره عامل «نفوذ ایران» نوشته است: «شاید یکی از جدی‌ترین تبعات تقویت ایران از سال ۲۰۰۹ که در ۲۰۱۵ اوج گرفت این بود که ایران توانست نه فقط در منطقه بلکه در اروپا و در ایالات متحده هم اعمال نفوذ کند.»

ولید فارس مدعی شده جاذبه مالی برجام موجب شده که ایران بتواند نه تنها در جهان عرب بلکه در کشورهای غربی هم نفوذ کند.

ولید فارس که در دوران حضورش در دولت ترامپ از جمله طرفداران سیاست دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی در داخل ایران بود در بخش پایانی مقاله‌اش هم مدعی شده که آمریکا و اروپا «مردم ایران» را رها کرده‌اند. او نوشته است: «سیاست کشورهای غربی به جای سرمایه‌گذاری بر روی جوانان، زنان و اقلیت‌های قومی روی توجیه خیالبافانه رفتار حکومت ایران متمرکز شده است. متأسفانه عکس این اتفاق در حال رخ داده است. جمهوری اسلامی از توافق برجام برای قدرتمندتر کردن خود و تضعیف منافع آمریکا استفاده می‌کند.»

ولید فارس در پایان نوشته است: «ایران فعلاً برنده شده و تا زمانی که آمریکا برای سیاست‌هایی که در حکم حمایت از حاکمان ایران است جایگزین دیگری پیدا کند کماکان پیروز خواهد بود.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 21
 • حمیدرضا IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  7 6
  *** مشرق نیوز و مترجم این گزارش خدا قوت و خسته نباشید . مشاور ترامپ در یکی از بندها اشاره به اهمیت بهار عربی داره همزمان در تهران سال 1388 هم سیستم آنها در ایران دنبال براندازی بود همزمانی بهار عربی و اتفاقات سال 1388 ایران و سپس جنگ نیابتی داعش نشان میدهد آمریکا و صهیونیست بدنبال یکسره شدن کار خاورمیانه و تثبیت صهیونیست در فلسطین و براندازی ایران بوده است . لطفا احزاب سیاسی تامل کنید آن فتنه چه اهدافی را در چه سطحی در سر داشته است .
  • منادی IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   45 8
   41 سال همه چی به نفع آمریکا بود و 41 سال به ضرر ملت مظلوم ایران و همین طوری ادامه داره.........
  • تبریزی IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   9 2
   منادی شیطان اگه اینو نگی چی بگی!!!!! حله ا.. به راهت ادامه بده....
  • ایوب IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   11 8
   از آمریکا هر روز کلی آدم به سمت ایران مهاجرت میکنه .ایران شده مهد آزادی.
  • حاجی IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   1 8
   تبریزی عزیز اگه یه نفر حقیقت رو گفت باید هزارتا تهمت بهش بزنید شما مثلا مسلمان هستید
  • به ایوب GB ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   8 1
   همه جای دنیا فست فودهای غیر بهداشتی بیش از غذاهای سالم طرفدار دارد. چقدر غذاهای سالم بد هستند!
  • حمیدرضا IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   7 2
   *** در پاسخ به نظر دهنده محترم منادی 23/00 --- در همراهی با نظر تان 41 سال قبل نه تنها در ایران بلکه در هیچ کجای دنیا هیچ تصوری فکر نمی‌کرد ایران 41 سالگی خودش رو ببینه ... از قاجار تا 1357 بین چند ده سال حکومت های ایران عوض شده . انقلاب های ملی و شرطی دوام نداشته و در صورت موفقیت توسط همین آمریکا با کودتا سرنگون شده . نظر دهنده محترم با این مثال اجتماعی شروع کنم شاید در زمان تحصیل دانشگاه ماشین سواری زیر پای من زانتیا بوده اما در حال حاضر بجای کلید ماشین یک کارت مترو دارم .پس از جامعه دور نیستم . 41 سال قبل هیچ توان رو در شدن با آمریکا را نداشتیم اما امروز واقعیت چیز دیگری ست . 100 در صد موافقم اختلاس های پشت سر هم زیاده خواهی ها و خیانت های افراد مدعی و تغییرات قوا در امروز موثر بوده که اینچنین شده . اما مطمن هستم در مقابل زیاده خواهی ها و سواستفاده از قوانین وجود دارند کسانی که برای شکستن نابسامانی های اقتصادی و غیره از جان خود هم دریغ ندارند . توقعی ندارند و برای رو در و شدن با عوامل امروزی شدن کشور مصمم و امیدوار هستند . در سختی های اقتصادی امروز حق با مردم هست . خدا کمک و یاری و نصرتش را برای بوجود آمدن رفاهی مکفی برای مردم ایران ارزانی کند به حق حقوق این مردم ان شالله .
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  15 0
  این وضعیت ما نشانه از پیروزی بر آمریکا می دهد
  • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 0
   مخصوصا در مورد کرونا که عیان است در بقیه موارد هم همینطور
 • ماحسون(کورد ایلام) IR ۲۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  18 7
  من به عنوان یک‌ کورد و‌کورد زبان، اصالتم‌ کاملا ایرانی هستش وهمه کشور از اقوام دیگر مثل پدر ومادر وبرادر و خواهر حساب میکنم زنده باد رهبر،نظام ولایت فقیه،پرچم ایران مزین به اسم الله و‌ همه مسلمانان و بخصوص شیعیان جهان
  • NL ۰۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   2 6
   پرچم های زیادی اسم الله روشون هست حتی نیزه های معاویه روشون قرآن بود تا ساده لوح جماعت رو فریب بدن
  • IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   6 0
   به 02:38 ــ نادانی در جنگ جمل همین سخن را به حضرت علی گفته بود و آن حضرت در پاسخ به وی فرموده بودند، تو ابتداء حق را بشناس، سپس اهلش را خواهی شناخت! جای تأسف است که پس از چهارده قرن هنوز هم جهالت را به همان شکل می بینیم!
 • محمد IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  9 3
  کارخانه های اسلحه سازی آمریکا برنده واقعی. بودند.
 • فردین IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  8 9
  به چه قیمتی؟
  • IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   7 1
   هزینه سازش خیلی بیشتر از مقاومت است حتی دلقک معتاد یهودی اوکراینی هم اینو فهمید مغزهای کوچک غربگدایان ایرانی نفهمیدند
 • مسعود IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  7 1
  کره شمالی هم یه عمره که برامریکا پیروزه!!!!!
  • IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   3 2
   اتفاقأ دقيقأ همینطوره!!! آمریکا هنوز نتونسته اونها رو هم استثمار کنه و مجبورشون کنه روزی 16ساعت عین کرهٔ جنوبی کار کنن و آخرشم فست فود آمریکایی بریزن تو حلقشون!!!
 • IR ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  3 1
  چند سال طول کشیده بفهمه ! عجب نفهمی بوده!!
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  3 3
  بعضیا پشیماند از انقلاب از جنگ و ... میگن به چه قیمتی؟ بله ما با استکبار مبارزه میکنیم به قیمت خونمون اینو امام حسین علیه السلام بهمون یاد داده امامان عزیزمون همشون در راه مبارزه با استکبار زمانه شهید شدند و جانشون و مالشون و اهل بیتشون و ... رو در این راه فدا کردند قیمت خون امام حسین چقدره؟ مبارزه با استکبار ارزش بالاتری داره. حالا شما ها که ناراحتین مگه چقدر هزینه دادین؟ چقدر به زحمت افتادین؟ که الان اینقدر طلبکارید؟
  • یزدان IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 3
   جنابعالی نفست از جای گرمی در میاد یا شام سنگینی خوردین...نظر شما مثل اینه که یکی ادعا کنه باد را به من نشان دهید و چون باد دیده نمیشود پس وجود ندارد ..بله درسته باد دیده نمیشود ولی اثار وزیدن باد وجود انرا اثبات میکند به دور رو ورت خوب نگاه کن
 • IR ۰۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  1 1
  برنده یا پرنده
 • NL ۰۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  7 6
  آمریکا دید شاه ایران دنبال ابرقدرتی ایران بود و بعدش دید جمهوری اسلامی چه طور یک کشور با پتانسیل ابرقدرتی رو هر روز داره بیشتر به قهقرا می بره با خودش گفت خب ما هم همینو می خواستیم دیگه ایران ضعیف و عقب مانده و چه کسی بهتر از جمهوری اسلامی فقط حواسمون باشه بمب اتم نسازن
  • رحمت عیدی IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 0
   برگام ریخت ازین شاه رویایی جنابتان تا حالا ازین زاویه به شاه نگاه نکرده بودم! فقط لطف کن رابطه وابستگی صددرصد و همه جانبه به آمریکا و ابرقدرت شدن رو توضیح بده؟! البت با ذکر یک مثال! نیست در جهان برارم نیست شما همچنان به شاه رویاهات پروبال بده
 • مجید IR ۰۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  4 4
  از روی احساسات نظرر ندین امریکا خودش تو کاره خودش مونده همان امریکا الان تورمش از ایران بیشتره بخدا پای ماهواره میشینین چرت پرت تو گوشتان میکنن
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 2
   عصبانی نشو،اگه با تائید حرفت خوشحال میشی باشه شما راست میگی،ولی یه نگاه به مردم شهرت بنداز و خوب حال و روز این روزهاشونو ببین بعد خودت به خودت جواب بده،گور بابای آمریکا
 • سیامک IR ۰۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  7 0
  زمانی بود که ما در جبهه حتی سیم خاردار نداشتیم الان با اینهمه که دولتهای لیبرال و ضد رویای ایرانی داشتیم از ترس موشکهاو پهپادهای ایرانی امریکاییها خواب راحت ندارند و اگر بدانند که...... سلاحهای اصلی لیزری بلای بعدی شان هست انوقت خواهند فهمید نه تنها 41 سال ایران پیروز شده بلکه در حال نابودی اسزاییل و افول قدرت امریکاست
 • حسين DE ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  1 0
  جالبه كه بالاخره فهميدى.
 • احمد IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 0
  تفاوت فهم امریکایی ها دراین است که 44 سال زمان برده تا بفهمند شکست خورده اند اگر همان ابتدای انقلاب به سخنان رهبر کبیر انقلاب امام خمینی رحمت الله علیه گوش می دادند نیاز به 44 سال صرف عمر برابی فهمیدن این مطلب ساده نبود تازه سه سال اول انقلاب را گیج می زده و41 سال هم زمان صرف کرده !
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 1
  یک نمونه از پیروزهای ما اینه که یک عدد نان خالی ساندویچ شده 10 هزار تومان.
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  0 2
  آقای سیامک 08:18 بله اوناییکه از ترس خواب ندارن خارجی ها هستند که یک سنت هم درایران سرمایه گذاری نمی کنن و حتی نخبه ها هم از ایران میرن خارج
 • IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
  1 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مذاکره‌ی فرسایشی برای کشور مضر است؛ آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند تا حرف حقی را قبول کند؛ بلکه می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم بازگشت به مذاکرات، و کوبیدن شجره‌ی خبیثه‌ی برجام بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس