دولت مردمی رئیسی نارضایتی مردم را نمی‌خواهد

امام جمعه موقت تهران گفت: هیچ دولتی نارضایتی مردم خود را نمی‌خواهد به ویژه دولت برادر گرامی آقای رئیسی که مردمی بودن و مردمی زیستن، خدمت به مردم و اجرای اسلام شعار اوست.

به گزارش مشرق، آیت‌الله سید احمد خاتمی در فراز نخست خطبه‌های نماز عبادی - سیاسی جمعه این هفته تهران افزود: از جلوه‌های تقوا آن است انسان وقتی از دیگران سخن می‌گوید سخن ناصواب نگوید غیبت و تهمت حرام است. نسبت دادن حرفی که دیگری نگفته و کاری که انجام نداده و این نسبت دادن های بی حساب بی تقوایی است.

خدا شاهد بر شماست و این معیت، زمانی و مکانی نیست

وی با استناد به نهج‌البلاغه ادامه داد: ایمان سه نشانه دارد که یکی از آنها این است که وقتی می‌خواهی در رابطه با دیگران سخن بگویی حریم خدا را رعایت کن. خدا شاهد بر شماست و این معیت، زمانی و مکانی نیست بلکه علمی است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اضافه کرد: همانطور که برای خود هیچ موقع غایب نیستید و می‌دانید چه می‌کنید خدا هم آگاه است. هر چند علم ذات ربوبی قابل قیاس با این تشبیهات نیست، اما باید گفت او همه جا هست. این طاغیان سرکش نمی‌دانند خدا آنها را می‌بیند؟

خاتمی نامه ۳۱ نهج البلاغه را منشور تربیتی مولا دانست و گفت: در بخشی از این نامه به فرزندش فرمود که در بین حرف هایی که مورد سفارش من است، محبوب ترین آن تقواست پس حریم برای ذات مقدس ربوبی نگه داریم.

مسائل اقتصادی و گرانی ها در کشور را مسائل است

وی مسائل اقتصادی و گرانی ها در کشور را مسائل روز دانست و گفت: اگر خطیب جمعه در این مسائل ورود نکند خطیب مردم نیست. لذا براساس تکلیف و وظیفه ام نکاتی  را در رابطه با مسائل اقتصادی به‌ویژه گرانی‌ها نوشتم که اینها حاصل دو روز مطالعه و مشورت‌های مختلف با مسوولان و غیر مسوولان است.

امام جمعه موقت تهران افزود: انصاف فضیلت است و انصاف یعنی قضاوت واقع بینانه داشتن. قضاوت جناحی، کینه توزانه و متملقانه منصفانه نیست. تحصیل رضایت مردم گفت که مردم صاحب حکومت و مخدوم هستند و مسوولان خادم و ابایی از گفتن آن تعبیر نمی بینم که مسوولان نوکر مردم هستند و باید در خدمت مردم باشند من هم از جنس شما مردم هستم و درد و رنج شما درد و رنج ماست.

هیچ دولتی نارضایتی مردم خود را نمی خواهد

خاتمی تصریح کرد: برخی مشکلاتی که مردم برای ما می گویند جای گریه دارد هیچ دولتی نارضایتی مردم خود را نمی خواهد به ویژه دولت برادر گرامی آقای رئیسی که مردم بودن و مردمی زیستن، خدمت به مردم و اجرای اسلام  شعار اوست.

وی تاکید کرد: منصفانه بپذیریم که اقتصاد کشور بیمار است مربوط به امسال و پارسال نیست. از قبل انقلاب شروع شد و دولت های پس از انقلاب همت برای سامان دادن آن داشتند اما در این عرصه چندان موفق نبودند.  

بر پیشانی این دولت، صداقت نوشته شده است

خطیب موقت تهران با بیان اینکه بر پیشانی این دولت، صداقت نوشته شده است، گفت: دولت می‌توانست وجیه‌المله بماند و جراحی انجام ندهد چون معلوم است این سیاست جراحی، نارضایتی به همراه دارد اما دولت و شخص رئیس‌جمهور صادقانه وارد میدان شد و گفت آبرویم را کف دستم گذاشتم و حاضرم آبرویم برود.

وی ادامه دارد: آیا این جای بلوا دارد یا تشکر؟ باید بگوییم ممنونیم از صداقتت که با مردم رو راست رفتار می‌کنی.

خاتمی گفت: دولت در حال انجام جراحی‌هایی است که همه متخصصان چه به او رأی دادند و چه رأی ندادند معتقدند این جراحی باید انجام شود هرچند در کیفیت اجرای آن اختلاف نظری است اما در اصل آن اختلاف نظر وجود ندارد.

دولت می‌خواهد کاهش جدی فاصله طبقاتی روی دهد

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: دولت می‌خواهد کاهش جدی فاصله طبقاتی روی دهد و جراحی برای افزایش قدرت خرید هفت دهک جامعه، تحقق عدالت اقتصادی، واگذاری امور مردم به مردم، مبارزه با فساد از منشأها و خاستگاه‌های اولیه آنهاست و جراحی هم درد دارد اما سرانجامش نجات این بیمار است و متخصصان ما می گویند باید بیمار را نجات داد.  

وی اذعان کرد: دولت باید بداند در این عرصه، سرمایه انقلاب این محرومان و مستضعفان و کسانی هستند که تا آخر پای این انقلاب ایستاده‌اند و تا آخر هم خواهند ایستاد لذا طوری برنامه ریزی شود که اینها آسیب نبینند. دولت باید روی قولش مبنی بر گران نشدن چند قلم جنس نان، بنزین و دارو و واریز دو ماهه یارانه بماند. این واریز دو ماهه هم نکته مهمی است تا مردم باورشان شود دولت خدمتگزارشان نمی‌خواهد رنجشان را ببیند.

به دولتی که می‌خواهد جراحی و به کشور خدمت کند باید کمک کرد

خاتمی گفت: به دولتی که می‌خواهد جراحی و به کشور خدمت کند باید کمک کرد و این امر صریح مقام معظم رهبری است آنان که مطیع ولایت هستند که اکثریت مردم چنین هستند به این عبارت صریح آقا که «کارهایی که امروز دولت در زمینه اقتصاد پیش رو دارد، کارهای مهمی است و همه اهم از قوا و دستگاه‌های مختلف و آحاد مردم کمک کنند تا دولت بتواند به این نتایج برسد»، باید عمل کنند.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: معنای این حرف، انتقاد نداشتن نیست بلکه معتقدیم انتقاد سازنده کمک به دولت است. کارشناسان انتقاد ناصحانه کنند یعنی خوبی‌ها و نارسایی ها هم را ببینند و اگر راه چاره دارند پیشنهاد کنند و درغیر این صورت، تخریب نکنند.

انتقاد ناصحانه را خدمت ارزشمندی است

خطیب جمعه موقت تهران انتقاد ناصحانه را خدمت ارزشمندی توصیف و تأکید کرد که دولت و مسوولان، متملق نمی‌خواهند. همانطور که سیاه نمایی بد است سفیدنمایی مطلق هم بد است. براین اساس است که انتقاد ناصحانه آری.  

وی افزود: با این وجود به دو نکته توجه شود که تخریب، هتاکی و فحاشی چه در عمل و چه در بیان، ناسپاسی است و در شأن یک ملت انقلابی نیست. نباید کینه توزانه حرف زد و کینه توزانه نوشت. گاهی برخی طوری می‌نویسند و طوری می‌گویند که کینه از آن می بارد. طوری انتقاد شود که در میدان دشمن بازی نکنیم. رسانه‌های بیگانه را ببینیم و فضای مجازی آلوده که کل نظام، اسلام و قرآن را زیر سوال می برند. طوری انتقاد نکنیم که آب به آسیاب دشمنان انقلاب و قرآن بریزیم.

صدا وسیما که در حقیقت زبان این ملت است در خدمت مسوولان قرار بگیرد

وی با تأکید بر استفاده از ظرفیت رسانه‌ای کشور برای اطلاع‌رسانی از جراحی دولت در عادلانه‌سازی یارائه‌ای، گفت: اطلاع‌رسانی دقیق، به موقع و گسترده، مانع فضا سازی دشمن می‌شود. در این زمینه از ظرفیت رسانه‌ای کشور استفاده شود. صدا وسیما که در حقیقت زبان این ملت است در خدمت مسوولان قرار بگیرد.

خاتمی افزود: مردم ما خوب و منطقی هستند اگر به آنان دقیق توضیح داده شود و همه مسنجم حرف بزنند مردم می‌پذیرند نه اینکه مسوولی یک چیزی بگوید و مسوول دیگر چیز دیگر؛ این اطلاع رسانی ناسالم است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه بصیرت حرف اول را می‌زند، بر داشتن بصیرت در سیاست عادلانه سازی یارانه‌ها تأکید کرد و گفت: مقام معظم رهبری و قبل ایشان امام راحل فرمود که ببینید دشمن در کدام سنگر نشسته چه حرفی می‌زند و چه موضعی می‌گیرد، همان سنگر را هدف قرار دهید نه اینکه حرف دشمن را بزنید.

سفر بشار اسد به ایران راهبردی بود

خاتمی در بخش دیگری از خطبه‌هایش با اشاره به سفر بشار اسد به تهران و ملاقات و دیدار با مقام معظم رهبری و رئیس جمهور، این سفر را از سفرهای راهبردی عنوان و بیان کرد: دشمنان شایعه دروغینی گفته بودند که بشار به برخی کشورهای مرتجع منطقه رفت و روابط سوریه با ایران سرد شد. این سفر خط بطلانی بر این حرف نادرست بود.

وی این سفر را قصه تقویت جبهه مقاومت دانست و ادامه داد: سوریه در خط مقدم مقاومت در مبارزه با رژیم صهیونیستی است و اسم این سفر را سفر «راهبردی» می‌گذارم.  

خاتمی همچنین درباره دیدار امیر قطر با رهبری و اهمیت اقتصادی آن گفت: این سفر گر چه از حیث گسترش همکاری اقتصادی اهمیت دارد اما مهم در این دیدار فرمایشات رهبری بود که صهیونیست‌ها هر جا پا می‌گذارند فساد ایجاد می‌کنند و قدت و امتیازی نمی‌توانند به کشورها بدهند و این یعنی مرگ بر اسرائیلی که شما می‌گویید (نمازگزاران: مرگ بر اسرائیل) و اینکه آقا فرمودند توقع از جهان عرب می‌رود صریح به میدان عمل سیاسی مقابل جنایتکار رژیم صهیونیستی بیاید و این دیدار مانور ضد صهیونیستی بود. مانوری که این جلادان به هیچ کس رحم نمی‌کنند خبرنگار در دنیا مصون است اما گلوله را به مغزش می‌زنند و این یعنی وحشی گری.  

کشورهای حوزه خلیج فارس به ایران قدرتمند اعتماد کنند
امام جمعه موقت تهران در خطبه های نخست با بیان اینکه این سفر برای کشورهای منطقه هم پیام داشت، گفت: پیام این بود که کشورهای حوزه خلیج فارس به ایران قدرتمند اعتماد کنند چون ایران است که سر بزنگاه به دادتان می‌رسد آنها که در روز حادثه نه تنها کمک‌تان نکردند بلکه تحریم‌تان هم کردند. پس، ایران قابل اتکا است نه آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی جلاد.

خاتمی در قسمت دیگری از خطبه‌هایش با اشاره به دو مناسبت قمری و خورشیدی، گفت: ۱۵ شوال سالروز شهادت حمزه از پیشگامان ایمان و اسلام است که شهادتش در جنگ احد، پیامبر را سوزاند. احد ۷۰ شهید داشت پیغمبر اکرم بر هر شهیدی که نماز می‌خواند می‌گفت حمزه را هم کنارش بگذارید یعنی ۷۰ نماز برای او خواند. لقب سید الشهدا را خود پیامبر به او داد و تا شهادت امام حسین (ع) این لقب حمزه بود.  

وی یکی دیگر از مناسبت‌های قمری در ماه شوال را سالروز ارتحال حضرت عبدالعظیم حسنی عنوان کرد و گفت: وی در دوران حیات خود پنج امام را درک کرد و از امام جواد (ع) و امام حسن عسکری (ع) روایت دارد. در شجره المبارکه صفحه ۶۴ منسوب به فخر رازی نوشته شده که حضرت عبدالعظیم حسنی را کشتند و جای دیگر آمده که زنده به گورش کردند. مرحوم آیت الله بهجت مقید بود چه برای رفتن و چه برگشتن از مشهد، حضرت عبدالعظیم را زیارت کند و می‌گفت تهرانی‌ها اگر یک بار در هفته زیارت حضرت عبدالعظیم نروند جفا کردند.

خاتمی مناسبت‌های خورشیدی پیش رو را هم لغو قانون طاغوتی کاپیتولاسیون و لغو امتیاز تنباکو در سال ۱۲۷۰ با فتوای مرحوم شیرازی برشمرد که لغو امتیاز تنباکو هم کمر حاکم خودکامه ناصر قاجار را شکست و هم کمر استعمار خارجی و فروختن کشور به دیگران را.

مردم در مصرف آب صرفه جویی کنند

خطیب موقت تهران در پایان خطبه‌های نماز جمعه با بیان سه تذکر گفت: هلال احمر نهاد مردمی و خدمتگزار در عرصه داخلی و خارجی است و در حوادثی که پیش می‌آید این افراد در نخستین گام هستند که از این نهاد خدمتگزار مردم سپاسگزاری می‌کنیم.

وی افزود: دومین تذکر صرفه جویی در آب است؛ میزان بارش نسبت به سال قبل ۳۰ درصد کمتر بود و ۴۵ درصد میزان ذخایر آب سدهای ما کم شده است. می‌طلبد مردم انقلابی در این عرصه صرفه جویی کنند و با صرفه جویی دست کم ۱۰ درصد دچار بحران نخواهیم شد.  

خاتمی اظهار داشت: نکته سوم اینکه همه نیروهای مسلح، عزیز و نورچشم‌ هستند به‌ ویژه سپاه پاسداران و در سپاه هم سپاه انصارالمهدی که حفاظت هواپیماها برعهده آنهاست. تا قبل از تشکیل سپاه هر از چندگاه هواپیما ربایی داشتیم که پس از آن، حتی یک مورد اتفاق نیفتاده و خدمات این عزیزان را هم ارج می‌نهیم.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • آخ IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  0 0
  شمامردم رامی خواهیدچون ایرانی هستند
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  16 3
  حاج آقا چرازمان روحانی یه بارهم که شده ازکارش تقدیرنکردی؟
  • محمد IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
   2 15
   باسلام اصلا دولت روحان ی چیز قابل عرضه داشت که لازم التقدیرباشد؟
 • محمدجواد IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  21 3
  حالا ما مردم ناراضی هستیم تو فقر و بدبختی دست و پا میزنیم این اراجیف واسه خودتون بدرد میخوره
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
   1 13
   مگه نمیخوای با آمریکا مبارزه کنی؟اینم هزینه اشه دیگه
  • IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
   3 7
   آخه نیست که تو سال ۹۶ این چیزا براتون مهم نبود و الان یکباره براتون مهم شده
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  12 1
  خدمتگزاران مملکت می روند آن سوی آب ها
  • IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
   1 4
   حرف نزن
  • IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
   1 4
   حرف نزن
 • ناشناس IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  15 2
  اینا یه زمون به احمدی نژاد هم همینو میگفتن الان شد ضد انقلاب ، دروغ ها تون دیگه کسی باور نمیکنه جز خودتون
  • IR ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
   3 1
   احمدی نژاد اگه ضد انقلاب نشده بود پس حمایت از بن سلمان و حسن روحانی چی بود؟
 • ناصر IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  2 3
  مردم صاحب حکومت هستن
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  18 1
  آقازاده های دزد صاحب حکومت هستند و گردن کل فت های مفت خور
  • IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
   1 5
   حرف نزن
 • ابراهیم IR ۱۶:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  10 1
  در تشحیص دهکها اشتباهات فاحشی رخ داده که باعث نارضایتی طیفهایی از مردم میشودفی المثل فردی که یک مرغداری دودستگاه خودرو سه باب منرل مسکونی وخودش هم بازنشسته دولتی است یارانه اش هم کامل بجسابش منظور شده وفرد دیگری که ثروتش بمراتب از او کمتر است یارانه اش قطع شده
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  1 0
  درود
 • محمد مهدی اسلامی IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  1 4
  با سلام و احترام بر خوانندگان عزیز م حفظهم الله تعالی و با تشکر ازاین امام جمعه ی بزر گوار ادام الله حیاته الکریمة: آری نقد منصفانه کار انسانهای فهیم و علاقمند به مردم و دین و انقلاب اسلامی است ، اما کینه توزی و بغض ورزیدن بنام نقد و انتقاد ، حاکی از جهالت و بی خبری از قرآن و دشمنی با خدا و دین اسلام است . برای تذکر بخود رو سیاهم و خدای نا خواسته اگر کسانی مانند این حقیر باشند عرض می کنم: تو که آداب گفتن را ندانی __بعمرت هیچ قر آن را نخوانی __بجز تحقیر و استهزاء وتوهین __ نیاموزی ،چگونه پس دم از دین __زنی ای بینوای مانده در جهل __چرا نامیده ای بیجا خودت اهل _ خدای تعالی بنده ی حقیر و همه ی کسان همانند م را براه راست خود که راه خردمندان است هدایت کند .
 • علی DE ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  15 1
  والا این جراحی مریض را میکشه
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
   2 6
   چون حقشونه با اون رای کنسرتی و روح الله زمی و رای بی رایشون تو سال ۱۳۹۶
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  1 1
  درود
 • فرزاد IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  1 2
  احسنت
 • IR ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  7 1
  چرا دهک دهم چند میلیونی مردمم ایران را از حق طبیعی و قانونی شأن محروم و یارانه آنان را ندادید آیا داشتن خانه و خودرو ویا دریافت حقوق بازنشستگی بالای ده میلیون تومان حداقل های زندگی نیست
 • IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  3 1
  این شیوه‌ توزیع یارانه‌ها به روش پلکانی، با کاهش جزئی 25 درصدی دریافتی شش دهک دوم نسبت به سه دهک اول، از عدالت دور است. اگر قرار باشد به 9 دهک یارانه پرداخت شود، بهتر بود به‌ازای هر نفر برای دهک اول، 600 هزار تومان؛ دهک دوم، 533 هزار تومان؛ دهک سوم، 467 هزار تومان؛ دهک چهارم، 400 هزار تومان؛ دهک پنجم، 333 هزار تومان؛ دهک ششم، 267 هزار تومان؛ دهک هفتم، 200 هزار تومان؛ دهک هشتم، 133 هزار تومان، دهک نهم 67 هزار تومان و دهک دهم صفر لحاظ می‌شد. این روش خطی توزیع، دقیقاً معادل روش پلکانی اجرا شده برای دولت هزینه دارد، اما به عدالت نزدیک‌تر است. البته باز هم خیلی بهتر بود که به جای یک دهک بالا، پنج دهک بالا حذف می‌شد و به‌ازای هر نفر برای دهک اول، یک میلیون تومان؛ دهک دوم، 800 هزار تومان؛ دهک سوم، 600 هزار تومان؛ دهک چهارم، 400 هزار تومان؛ دهک پنجم، 200 هزار تومان و دهک‌های ششم تا دهم، صفر لحاظ می‌شد.
 • IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  6 1
  مگه نمیگید مردم صاحب مملکت هستند پس لطف کنید آقای مخبر رو عزل ، عسگری هم از پتروشیمی عزل کنید
  • IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
   2 6
   حرف نزن از کجا معلوم تو مردمی؟
 • IR ۲۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  3 0
  آخر چطور بنده بازنشسته فرهنگی با هشت میلیون تومان مستمری شدم دهک دهم ؟؟؟
 • میثم IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  0 9
  درود بر رییسی خداقوت
 • FR ۲۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  6 2
  تو همین مدت کوتاه رئیسی خوردو گران شده نان گران شده دلار از ۲۳ به بیش از ۳۰ رسیده مسکن گران شده اجاره بها چند برابر شده کی مقصر این گرانی هاست؟!!!!!
 • علی IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۳
  6 1
  لعنت خدا بر قوم ظالمین.
  • IR ۰۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
   1 2
   یعنی به خودت دیگه؟ چون انصاف نداری ظالم محسوب میشی
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 0
  هههه
 • IR ۰۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 0
  مشرق آدرس رو غلط نده .....سیصد و چهارصد پاسخگو نیست .....کمتر بازدید همه چی درست میشه ......
 • الفبا IR ۰۵:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  3 0
  اینها همه بهم ربط دارد، کشور شرطی شده به تحریم و عدم آزادی تجارت با خارج (+تحریم+گمرکات به نفع مفسدان اقتصادی دانه درشت- مافیا-کاسبان تحریم و تولیدکندگان احجافگر داخلی) آقای رئیس جمهور، بنظر آدم دلسوزی میایید
 • کارشناس IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  0 2
  ان روز که ظهور اتفاق می افتد و قیامتی برپا خواهد شد
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 1
  خدا پشت و پناه دولت آقای رییسی باشه
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  4 1
  مردم ،مردم، مردم، همش مردم؟ يه کمي هم lمسولان زحمت بکشنن بد نميشه،
 • مروت IR ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  1 1
  دولت رییسی بهترین درمان رو برای بهبود اقتصاد ایران انجام داده
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
  2 0
  راه‌کارهای حل معضل گرانی: حفظ ارزش پول ملی با تصویب قانون ایجاد واحد جدید پولی معادل یک میلی‌گرم طلا، استفاده‌ی حداکثری از واحد جدید پول ملی، و حداقلی از سایر ارزها به‌ویژه دلار آمریکا در تبادلات بین‌المللی؛ جایگزین کردن نظام بانکی ربوی با بانک‌داری اسلامی بر اساس قرض‌الحسنه، برخورد قانونی با نزول‌خواران و قماربازان و دلالان مسکن، خودرو، ارز، طلا و کالاها به‌ویژه کالاهای اساسی؛ ایجاد اشتغال مولد و پایدار، سوق دادن سرمایه‌ها به سمت تولید دانش‌بنیان، افزایش تولید یا خدمات مفید سرانه‌ی ملی، ایجاد رقابت سالم و حفظ بهره‌وری؛ مبارزه‌ی با قاچاق، اصلاح نظام توزیع، کنترل و نظارت بر بازار با سامانه‌ی هوشمند و یک‌پارچه، جلوگیری از تبانی در قیمت‌گذاری‌ها، ایجاد بازار سیاه و احتکار، حذف مدیران فاسد در بدنه‌ی دولت، جلوگیری از فساد در نظام توزیع با نظارت دائمی دولت و قوه‌ی قضائیه؛ کاهش هزینه‌های جاری دولت، جلوگیری از کسری بودجه، استقراض از نظام بانکی، خلق پول و افزایش تورم، گسترش عدالت در نظام مالیاتی؛ فرهنگ‌سازی انصاف و توجه به حلال و حرام، امر به معروف و نهی از منکر و تذکر به تقوی در بین اصناف، آموزش اقسام بیع در کتب فقهی، جلوگیری از مرابحه، دروغ، گران‌فروشی و کم‌فروشی در معاملات؛ اجرای احکام الهی و پیش‌گیری از منکرات شرعی و معصیت خداوند، برخورد با بدحجابی، بی‌حجابی، بی‌عفتی، بی‌حیایی، ولنگاری، استفاده‌ی ابزاری از بانوان و سایر عوامل ایجاد فساد، رخوت و تنبلی در جامعه و جوانان.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس