کد خبر 1373586
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۱
تناقض ترکیه، بازگرداندن آوارگان سوری یا دادن تابعیت؟

احزاب مخالف اردوغان، با درک حساسیت‌های اقتصادی و اجتماعی مردم ترکیه، روی موضوع آوارگان سوری دست گذاشته و آن را به یک بازی سیاسی تبدیل کرده‌اند، درحالیکه دولت به ۲۰۰ هزار سوری، حق تابعیت داده است.

به گزارش مشرق، بحث بر سر بازگرداندن نزدیک به ۴ میلیون آواره سوری از ترکیه به کشور خودشان، به موضوع داغ رسانه ها و فضای مجازی ترکیه تبدیل شده است.

شبکه های تلویزیونی، پایگاه های اینترنتی خبری، روزنامه ها، توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی فضای مجازی، همه و همه درباره آوارگان سوری صحبت می کنند. این حجم از اطلاعات، خبر، موضع گیری و گزارش، نشان دهنده این است که یک عملیات روانی و یک بازی سیاسی مهم، طراحی شده و مدیریت می شود.

اینجاست که باید گفت،  احزاب مخالف اردوغان، با درک حساسیت های اقتصادی و اجتماعی مردم، روی موضوع آوارگان سوری دست گذاشته و آن را به یک بازی سیاسی تبدیل کرده اند.

آنها را به زور سوار کامیون کرده و باز می گردانیم

کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق که به عنوان مهم ترین چهره مخالف اردوغان شناخته می شود، با طرح مساله ضرورت بازگرداندن آوارگان سوری، اردوغان و حزب او را در آچمز قرار داده است. البته کلیچدار اوغلو ادبیات تندی ندارد، اما او خوب می داند که برجسته سازی این موضوع، ملی گرایان تندرو را نیز به میدان می آورد.

کشور ترکیه، رجب طیب اردوغان، آخرین تحولات سوریه،

پروفسور امید اوزداغ رهبر حزب جدید التاسیس ظفر که به عنوان یک شخصیت سیاسی دارای تفکرات راست افراطی و نژادپرستانه شناخته می شود، آشکارا از چنین وعده و پروژه ای سخن به میان آورده است: «آوارگان را به زور، به کشورشان بازمی گردانیم. اگر نروند آنها را با کامیون به مرز می فرستیم.»

همین یک جمله اوزداغ کافی است تا او ناگهان از یک چهره دانشگاهی – امنیتی ملی گرا که به تازگی یک حزب تاسیس کرده، به یک چهره محبوب سیاسی تبدیل شود.

کار به جایی رسیده که گفته می شود امید اوزداغ با همین یک شعار، دست کم ۲ درصد از آرای مردم ترکیه را در اختیار دارد و می رود تا با ادامه این سیاست، دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی را تهدید به عزل کند. یعنی کاری کند که ملی گرایان دوآتشه هوادار باغچلی، از رهبر خود رویگردان شوند و از اوزداغ خواهش کنند که به خانه قبلی اش بازگردد و بر کرسی رهبری تکیه بزند!

پروژه بلندپروازانه اردوغان درباره آوارگان سوری

همین چند روز پیش در ادلب سوریه، پنجاه هزار باب خانه کوچک که توسط ترکیه و با بلوک های فشرده و سبک زغال سنگ ساخته شده، به آوارگانی تحویل داده شد که خاک ترکیه را ترک کرده اند.

اردوغان گفته بود که به زودی شمار این خانه ها به پانصد هزار باب خواهد رسید. اما حالا معاون او اعلام کرده که با تدابیر دولت، به زودی یک میلیون آواره سوری، خاک ترکیه را ترک کرده و به کشورشان باز می گردند.

کشور ترکیه، رجب طیب اردوغان، آخرین تحولات سوریه،

نعمان کورتولموش، معاون اردوغان در حزب عدالت و توسعه، در مورد موضوع پناهجویان که در روزهای اخیر منجر به افزایش تنش در سیاست داخلی شده، چنین اظهار نظر کرده است: «ما هرگز نمی توانیم از منظر نژادپرستانه به این مشکل نگاه کنیم. ما باید با نگاه انسانی و بشردوستانه به این مشکل نگاه کنیم. در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ هزار برادر و خواهر سوری به کشورشان بازگشته اند. ما برای بازگشت دیگر آوارگان سوری، برنامه های مهمی داریم.»

وی در ادامه گفته است: «ما هرگز نمی توانیم مانند برخی از محافل فاشیست، نژادپرست افراطی و رادیکال اروپایی، در مورد این موضوع با زبان صحبت کنیم. نمی توانیم آن برخوردهای سخت را در دستور کار خود قرار دهیم. آن چه ما آن را سرزمین های آناتولی می نامیم، جغرافیایی است که همه را در بر گرفته است. مظلومان جهان در طول تاریخ به سوی ما آمده اند. باید بدانیم که موضوع مهاجرت و آواره شدن، یک معلول است. اما کسی درباره علت صحبت نمی کند. چرا غرب به افغانستان حمله می کند و مسبب آواره شدن افغان ها می شود. اگر به خاطر حملات شوروی و آمریکا نبود، امروز یک افغان برای گذراندن زندگی خود در جای دیگری در جهان تلاش نمی کرد. اگر مرگ، گرسنگی، درگیری درونی، فقط عقب ماندگی را به مردم تحمیل کنید، آن مردم سعی می کنند برای زنده ماندن به هر کجای دنیا بروند.»

معاون رهبر حزب عدالت و توسعه درباره پروژه دولت اردوغان برای بازگرداندن ۱ میلیون آواره سوری گفته است: «تاکنون نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر بازگشته اند. این یکی از نتایج اقدامات ماست. با تداوم تامین امنیت و رفاه سوریه، بیش از ۱ میلیون نفر از برادران و خواهران سوری ما در اسرع وقت به خانه های خود باز خواهند گشت.»

اعطای تابعیت ترکیه به دویست هزار آواره سوری

یکی از اقدامات مهم دولت اردوغان در مواجهه با موضوع آوارگان سوری در چند سال گذشته، اعطای حق تابعیت به بخشی از آنان بوده است. به چه شکل؟ به این صورت که ترکیه برای اعطای حق تابعیت، سه سنجه و پارامتر مهم را در نظر گرفته است:

۱.دادن حق تابعیت ترکیه به اغنیا و ثروتمندان سوری با انگیزه انتقال سرمایه آنها به بازار ترکیه. این معیار دولت ترکیه، منجر به آن شده که شمار تاسیس شرکت های تجاری و خدماتی سوری ها در خاک ترکیه از مرز ۳ هزار مورد بگذرد. علاوه بر این ده ها جواهرساز سوری در بازار طلا و جواهرات ترکیه، پروانه کسب گرفته و در حال تولید و فروش هستند.

۲.دادن حق تابعیت به تکنیسین ها و متخصصین: ترکیه تاکنون به صدها پزشک و پرستار، تکنیسین های فنی و نیروی کارآمد سوری حق تابعیت داده و مهم ترین بخش منابع انسانی سوریه را در اختیار خود گرفته است.

۳.حق تابعیت به سران سیاسی و نظای گروه های موسوم به مخالفین سوری.

سلیمان سویلو وزیر کشور کابینه اردوغان، جدیداً اعلام کرده،  تعداد سوری‌هایی که تابعیت جمهوری ترکیه را دریافت کرده‌اند به عدد ۲۰۰ هزار و ۹۵۰ نفر رسیده است.

وی گفته است: «۱۱۳ هزار و ۶۵۴ نفر از سوری هایی که حالا شهروند ترکیه هستند، جوان و میانسال هستند. همچنین، ۸۷ هزار و ۲۹۶ نفر را کودکان تشکیل می دهند. سویلو همچنین اعلام کرده که تعداد اتباع افغانستانی که تابعیت جمهوری ترکیه را دریافت کرده اند به ۳۷ هزار و ۶۹ نفر رسیده و از این تعداد ۱۷ هزار نفر ترکمن هستند. ۲۵۹۶۹ نفر از طریق سرمایه گذاری خارجی تابعیت دریافت کرده اند و درآمد حاصل از این سرمایه گذاران خارجی ۷ میلیارد و ۵۳۲ میلیون دلار است.»

شواهد نشان می دهد، دولت ترکیه که در مورد حمایت از پناهجویان سوری، همواره ژست های انساندوستانه می گیرد، عملاً مهمترین و ارزشمندترین بخش از ثروت ملی سوریه یعنی نخبه های بخش منابع انسانی و فعالان اقتصادی و علمی و فرهنگی را به تابعیت خود درآورده و بدون تردید، چنین چیزی لطمه سنگینی به آینده سوریه وارد می کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
  5 1
  پوتین مگه توی دونباس کریمه جز این کار رو کرد. خاک اشغال کن.
  • NL ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
   1 2
   پوتین هیچوقت نژادپرست نیست. پوتین هرچی باشه نژادپرست نیست. ولی اردوغان نژآدپرست هست و ضدخدا بحساب میاد
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
  15 4
  آدم دلش برای ترکیه ای عا میسوزه در قرن۲۱ که کشورهایی ایران‌، ماهواره به فضا میفرستند، ترکیه در فکر تفکر قرون وسطاییِ نژاد است.
  • IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۲
   0 1
   خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • NL ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۱
  3 4
  باکو فریب ترکیه رو خورد. ترکیه به بهانه قرباغ2 آمد و النصره را در باکو ساکن کرد. بعد یک نسل تولید مثل یک قوم وهابی عربی شیعه کش النصره در شمال ارس ادعای سرزمین میکنند. باکو به مادرش ایران و برادران ایرنی اش خیانت کرد و در دام عثمانی افتاد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس