کد خبر 1370987
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۳
لاوروف: آسیای مرکزی را عرصه تقابل نمی‌بینیم

وزیر امور خارجه روسیه گفت: مسکو با کشورهای آسیای مرکزی روابط استراتژیک دارد و این منطقه را عرصه رویایرویی و تقابل نمی‌داند.

به گزارش مشرق؛ «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در تحلیلی با عنوان "روسیه و آسیای مرکزی؛ ۳۰ سال در مسیر دوستی و همکاری" نوشت:  برخلاف برخی کشورهای غربی، روسیه به منطقه آسیای مرکزی به عنوان عرصه‌ای برای رویارویی و تقابل ژئوپلیتیک نگاه نمی کند و این منطقه را با  مفهوم استعماری "بازی بزرگ" در نظر نمی گیرد.

وی افزود: در این راستا ما تنها از همگرایی رو به رشد درون منطقه ای، جلسات مشورتی منظم سران کشورهای آسیای مرکزی استقبال می کنیم.

«لاوروف» گفت: روسیه با کشورهای آسیای مرکزی شامل قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان یک مشارکت استراتژیک ایجاد کرده است.

به گفته وزیر امور خارجه روسیه، ما نمی توانیم از این که روابط استراتژیک با همه کشورهای آسیای مرکزی داریم خوشحال نباشیم. همکاری ما همه جانبه است، از اقتصاد گرفته تا روابط فرهنگی و بشردوستانه یک مفهوم دوستی رو به رشد دارد.

وی افزود: بیش از ۹۰۰ معاهده دوجانبه و موافقتنامه بین دولتی بین روسیه و این پنج کشور منعقد شده و روابط تجاری و اقتصادی در حال توسعه است.

لاوروف یادآور شد: تنها برای دوره ۲۰۲۱--۲۰۱۰، حجم سرمایه گذاری های انباشته روسیه حدود ۳۰.۵ میلیارد دلار بوده است. بیش از ۱۰۰۰۰ شرکت روسی و سرمایه گذاری مشترک در کشورهای آسیای مرکزی فعالیت می کنند و ۹۰۰۰۰۰ شغل ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: فدراسیون روسیه به تعامل در مکانیزم گفت‌وگوی «آسیای مرکزی + روسیه» در سطح وزرای خارجه اهمیت زیادی می دهد. این خود یک بستر مفید برای تبادل نظر در مورد موضوعات دستور کار منطقه ای و بین المللی تثبیت شده است.

به گفته وی، ما شاهد پتانسیل زیادی برای توسعه بیشتر همکاری ها در زمینه های تجاری، اقتصادی، انرژی، علمی و فنی، اجرای فرصت های ترانزیتی یکدیگر هستیم و همه پیش نیازهای لازم برای رساندن روابط ما به مرزهای جدید وجود دارد.

لاوروف افزود: مهمترین این پیش‌نیازها، پیوندهای دوستی و اعتماد است که مردم ما را متحد می کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • از شهرستان سراب IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۶
  2 1
  کشورهای تازه استقلال یافته اسیای مرکزی بخاطر استیلای دویست سال روسیه و نیز جمعیت کم و عدم اتصال به دریاهای ازاد و همجواری با دو قدرت روسیه و چین علی رغم اشتراکات فرهنگی و تاریخی گسترده با ایران به بلوغ سیاسی و اقتصادی نرسیدند انها همانند کودکی هستند که توسط روسیه تقریبا اداره میشوند اختیارات زیادی ندارند چین هم به لحاظ سیاسی و فرهنگی نفوذ گسترده ای روی انها داره ازین نظر سیاست انها همواره موازی با روسیه بوده ازین نظر به نفع ایران هست که امریکا و غرب نمیتوانند نفوذ زیادی روی انها داشته باشند ولی روسیه از نفوذ ایران روی کشورهای اسیای مرکزی هم بیم داره
 • مهدی مختاری 291 IR ۲۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۶
  0 1
  با سلام. وقتی که بین دو گروه ظالم جنگی به وجود می آید، مسلمانان نباید در آن جنگ دخالت کنند؛ ما فقط باید کُشته شدن و یا آواره شدن مردم عادی و غیر نظامی را محکوم کنیم؛ همین. نتیجۀ چنین جنگی این است که ظالمی می رود و ظالم دیگری جایگزینش می شود. هدف اصلی و نهایی جنگ اوکراین و روسیه، غلبه بر جمعیت کشور مظلوم فلسطین است. تا حالا هم عدۀ زیادی از یهودیان آواره شده از اوکراین به اسرائیل (سرزمین های اشغال شدۀ فلسطین مظلوم) پناهنده شده اند. دین واقعی ولادیمیر پوتین و سرگین لاوروف، مسیحیت صهیونیستی است؛ آن ها رابطۀ بسیار نزدیکی به اسرائیلی ها دارند؛ و در تل آویو هم سفارت دارند؛ تل آویو هم در مسکو سفارت دارد. سرگین لاوروف قبلاً گفته بود: تضمین امنیت اسرائیل اولویت اصلی روسیه است. اگر از آن ها بپرسید که بین «رابطه با تهران» و «رابطه با تل آویو» کدام را انتخاب می کنید، خیلی واضح و قطعی می گویند: تل آویو. ولادیمیر زلنسکی هم یک یهودی صهیونیست است؛ شناسنامۀ اسرائیلی دارد؛ دورۀ سربازی اش را در ارتش جنایتکار اسرائیل گذرانده است؛ رئیس جمهور یک حکومتی است که با کودتای سال 2014 بر سر کار آمده است؛ اکنون هم در حال خیانت به مردم اوکراین است. او هم رابطۀ بسیار نزدیکی به اسرائیلی ها دارد. اوکراین هم در تل آویو سفارت دارد؛ تل آویو هم در کی‌یف سفارت دارد. همۀ آن ها (پوتین، لاوروف، زلنسکی، آمریکا و اسرائیل و انگلیس) جنایتکار هستند و دست شان در یک کاسه است؛ هدف واحد آن ها این است که به وسیلۀ ایجاد جنگ و ناامنی، یهودی های سراسر دنیا را مجبور کنند تا به اسرائیل (سرزمین های اشغال شدۀ فلسطین مظلوم) مهاجرت کنند؛ همانطور که قبلاً این کار را کرده اند. «خودزنی کردن» کثیف ترین حقه و فریبی است که تا حالا توی عُمرم دیده ام؛ دشمنان ما سال های زیادی است که با خودزنی کردن در حال غرامت گرفتن از ما هستند. پس بنابراین ما به جای اینکه ذهن مان را درگیر جنگ اوکراین کنیم باید به فکر دفاع از کشور مظلوم فلسطین باشیم؛ و همانطور که کُشته شدن و یا آواره شدن مردم عادی و غیر نظامی را محکوم کرده ایم، مهاجرت یهودی های آواره شده از اوکراین به اسرائیل (سرزمین های اشغال شدۀ فلسطین مظلوم) را هم محکوم می کنیم و آن ها را دشمن خود می دانیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس