کد خبر 1370722
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۳
دانمارک

وزارت خارجه روسیه پنجشنبه (امروز) اعلام کرد که این کشور در واکنش به اقدام ماه گذشته کپنهاگ در اخراج ۱۵ دیپلمات روسیه، هفت دیپلمات دانمارکی را به عنوان «عنصر نامطلوب» معرفی و اخراج کرده است.

به گزارش مشرق، خبرگزاری رویترز در این زمینه گزارش داد روسیه علاوه بر اخراج دیپلمات های دانمارکی با کمک نظامی این کشور به اوکراین مخالفت کرده است.  

عنصر نامطلوب اصطلاحی در حقوق بین‌الملل است که ممکن است از سوی دولتی دربارهٔ شهروندان دیگر دولت‌ها و به ویژه دیپلمات‌هابه کار رود. کسی که عنصر نامطلوب شناخته شده‌است حق ورود یا اقامت در کشور پذیرنده را ندارد. دولت پذیرنده بدون نیاز به تعقیب قضایی و محاکمه می‌تواند عنصری را که نامطلوب شناخته از کشور اخراج کند. این امر به ویژه دربارهٔ دیپلمات‌ها که مصونیت دیپلماتیک دارند صورت می‌گیرد.

وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که سیاست های علنی دانمارک در مخالفت با روسیه بشدت به روابط دوجانبه آسیب رسانده و روسیه این حق را برای خود محفوظ می داند تا اقدامات بیشتری را در واکنش به کپنهاگ انجام دهد.

یپه کوفود وزیر امورخارجه دانمارک  پیشتر گفته بود که کشورش در واکنش به محدودیت دیپلمات هایش توسط روسیه و همچنین وقایع اخیر پیرامون مساله بوچا، ۱۵ دیپلمات روسیه را اخراج کرده است.

وی این تصمیم را یک گام تاریخی از سوی دانمارک دانست و افزود: ما این کار را با هماهنگی تعداد زیادی از دیگر کشورهای اروپایی انجام دادیم زیرا می خواهیم از امنیت خود محافظت کنیم. جاسوس روسی در دانمارک نمی خواهیم.

 آلمان و فرانسه هم در اقدامی مشابه پیش از این  تصمیم به اخراج دیپلمات های روسی گرفته اند.  کشورهای حوزه بالتیک نیز دیپلمات های روس را از کشورشان بیرون کرده اند.

کشورهای اتحادیه اروپا پس از انتشار تصاویری از آنچه جنایاتی را علیه غیر نظامیان در منطقه بوچا در نزدیکی کی یف نشان می داد، روسیه را مسئول این جنایات معرفی کردند درحالیکه کاخ کرملین هر گونه کشتار غیر نظامیان در منطقه مزبور را رد کرده است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس