استعمار پلتفرمی اینستاگرام این بار علیه مرحوم «نادر طالب زاده»

اینستاگرام در اقدامی تازه، اقدام به حذف پست های کاربران فضای مجازی با هشتگ «نادر طالب زاده» کرد که این اقدام خلاف آزادی بیان با اعتراض و واکنش کاربران همراه شده است.

به گزارش مشرق، نادر طالب‌زاده روز نهم اردیبهشت ماه بر اثر نارسایی قلبی دار فانی را وداع گفت. از طالب زاده به عنوان یک مرد انقلابی تمام عیار و سردار جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی یاد می شود. او سال‌ها به مستندسازی مشغول بود و در حوزه سینما علاوه‌ بر کارگردانی، جشنواره‌های مختلفی را برگزار کرد. از مهم‌ترین جشنواره‌های جریان سازی که او طی این سال‌ها دبیری‌اش را بر عهده داشت می‌توان به جشنواره فیلم «عمار» اشاره کرد.

پس از درگذشت این هنرمند فرهیخته، حامیان و دوستداران او در اینستاگرام طی دو روز اخیر به درگذشت او واکنش نشان دادند و در پیام های متعددی به خصایص اخلاقی و سال ها مجهاهدت او در عرصه فرهنگی و انقلابی اشاره داشتند اما شبکه اجتماعی اینستاگرام بار دیگر در اقدامی غرض ورزانه برخی از پست های کاربران با هشتگ نادر طالب زاده را حذف کرد که این اقدام خلاف آزادی بیان با اعتراض و واکنش کاربران همراه شده است.

نادر طالب زاده در طول فعالیت فرهنگی خود سعی داشت، صدای جبهه جهانی مستضعفان را به گوش مردم جهان برساند و فعالیت‌هایی را در راستای مبارزه با اسکتبار جهانی انجام داد که همین مسئله او را در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار داده بود به نظر می رسد سانسور او از سوی اینستاگرام و حذف و مسدود سازی پست های مرتبط با او به همین علت باشد.

یکی از کاربردان در همین رابطه نوشته است؛ اینستاگرام ۵ هزار پست با هشتگ نادر طالب زاده را حذف کرد! اپلیکیشن اینستاگرام در ادامه سیاست های ضدایرانی خود، پست های کاربران با هشتگ نادر طالب زاده را از دسترس خارج کرد! دموکراسی و آزادی بیان واقعا در فرهنگ غرب بیدار می کند، البته در راستای هدف سیاسی خودشون!

کاربر دیگری گفته است؛ باز هم فضای مجازی ول و نمایش دیکتاتوری رسانه ای آمریکایی ها در اینستاگرام، حذف پست های مرتبط با نادر طالب زاده بار دیگر نشان داد آمریکایی ها و پادوهای داخلی شان دنبال بایکوت، سانسور و سرکوب آزادی بیان به نفع خودشان در ایران هستند. به این استعمار پلتفرمی و تحقیر کشور پایان دهید.

استعمار پلتفرمی اینستاگرام این بار علیه مرحوم «نادر طالب زاده»

استعمار پلتفرمی اینستاگرام این بار علیه مرحوم «نادر طالب زاده»

اقدام اینستاگرام در حذف اکانت و پست کاربران ایرانی در فضای مجازی پیش از این نیز و طی سالهای اخیر اتفاق افتاده است به طوری که سال گذشته این شبکه اجتماعی، جلوگیری از انتشار پست‌های مرتبط با شهادت سردار حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه را در دستور کار خود قرار داد.

استعمار پلتفرمی اینستاگرام این بار علیه مرحوم «نادر طالب زاده»

پیش از آن نیز در آذرماه ۹۹ بود که این شبکه اجتماعی آمریکایی، پست‌های کاربران ایرانی مرتبط با محکوم کردن ترور دانشمند هسته‌ای شهید فخری زاده را حذف کرد.

در اقدامی دیگر این شبکه اجتماعی، همزمان با شهادت سردار سلیمانی در سال ۹۸ اقدام به حذف هرگونه پست مرتبط با سردار سلیمانی کرد و حتی در اولین و دومین سالگرد این سردار عزیز سناریوی حذف سلیمانی در شبکه های اجتماعی را ادامه داد. همچنین پایگاه اطلاع رسانی حفظ و نشر آثار سرلشکر قاسم سلیمانی تاکنون چندین بار توسط اینستاگرام بسته شده است.

در آن زمان کاربران با انتشار هشتگ هایی مانند «#Hero» (قهرمان)، «#سرباز» و «#پدر» و نیز با اشتراک گذاری عکس‌هایی از اقدام حذفی اینستاگرام با محتوای منتشر شده در خصوص سردار سلیمانی، اعتراض خود را به این نحوه برخورد اعلام کردند.

استعمار پلتفرمی اینستاگرام این بار علیه مرحوم «نادر طالب زاده»

استعمار پلتفرمی اینستاگرام این بار علیه مرحوم «نادر طالب زاده»

سال ۹۹ بود که همزمان با اولین سالروز ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، کاربران فضای مجازی با پیوستن به کمپین «از عکس تو هم میترسند» در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نارضایتی خود را نسبت به بی اخلاقی اینستاگرام که خود را داعیه دار آزادی بیان می‌داند، ابراز کردند اما باز هم این اقدام با واکنش خصمانه اینستاگرام روبرو شد و صفحات پربازدیدی که در این کمپین حضور داشتند مسدود و حذف شد!

استعمار پلتفرمی اینستاگرام این بار علیه مرحوم «نادر طالب زاده»

این شواهد نشان از آن دارد که شبکه‌های اجتماعی خارجی از جمله اینستاگرام و فیس‌بوک به رغم آنکه خود را داعیه دار آزادی بیان می‌دانند، با حذف مطالب کاربران، تمامی تلاش خود را به کار می‌بندند تا جلوی آزادی بیان کاربران ایرانی را بگیرند.

از سال ۹۸ و به دنبال حذف پست‌ها و اکانت‌های کاربران ایرانی در ارتباط با شهادت سردار سلیمانی، موضوع مقابله جدی با پلتفرم اینستاگرام از سوی بسیاری از کارشناسان و فعالان فضای مجازی مورد مطالبه قرار گرفت و وزارت ارتباطات نسبت به مقابله با این اقدامات یکجانبه، مغرضانه و خلاف آزادی بیان وعده‌هایی داد.

در آن زمان محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، اقدام آمریکا در سانسور سردار سلیمانی در اینستاگرام را بی آبرویی برای آن کشور خواند و گفت: «قطعاً مقابل سانسور آمریکا در اینستاگرام می‌ایستیم.» این گفتار وزیر وقت ارتباطات البته تنها در حد وعده باقی ماند.

در ۱۳ دی ۱۴۰۰ نیز وزارت ارتباطات در نامه‌ای به مدیران پلتفرم‌های متا و اینستاگرام با محکوم کردن سانسور مطالب و تصاویر مرتبط با شهید سلیمانی در اینستاگرام، خواستار پایان دادن به این سانسور شد.

در بخشی از این نامه آمده بود که «حذف و سانسور تصاویر و مطالب مرتبط با سردار شهید قاسم سلیمانی، قهرمان مبارزه با تروریسم و محوکننده داعش جنایتکار با هیچ‌یک از معیارهای بین‌المللی سازگاری ندارد.» در ادامه همچنین بر این نکته تاکید شد؛ «از مدیران اینستاگرام انتظار می‌رود به احترام میلیون‌ها کاربر علاقه‌مند به این قهرمان مبارزه با تروریسم هر چه زودتر به این سانسور گسترده پایان داده شود.»

در پایان این نامه که از سوی بخش حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده بود، از مدیران پلتفرم‌های متا و اینستاگرام خواسته شد؛ «توضیحات کافی و منطق حاکم بر این سیاست غیر سازنده ارائه شود، تمامی اکانت‌های حذف یا معلق شده و پستهای حذف شده بازیابی شود و همچنین اطمینان حاصل شود که چنین اتفاقاتی در آینده بروز نخواهد کرد.»

در اقدامی دیگر اما رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در اعتراض به رویه غیرقانونی اینستاگرام در حذف تصاویر شهید سلیمانی و تعلیق کاربران ایرانی، به مجمع حکمرانی اینترنت سازمان ملل نامه نوشت؛ در بخشی از این نامه آمده بود؛ «استفاده و تحمیل یک رویکرد خاص مبتنی بر سانسور و حذف بر کاربران ایرانی با استفاده از بهانه‌هایی چون «قوانین شرکتی» و «تحریم ایالات متحده» و اعمال تحریم‌های دسترسی به برخی کاربران، به طور آشکارا اصل بی‌طرفی شبکه ای را که سنگ بنای ایجاد اینترنت است را زیر سوال می‌برد و حکمرانی دیجیتال ملی ایران را برای تضمین تأمین الزامات اساسی مربوط به آزادی بیان کاربران در پلتفرم‌های بین المللی را تهدید می‌کند.»

برخورد با اقدامات پیاپی این پلتفرم آمریکایی تاکنون تنها از جنس نامه و وعده بوده این در حالی است که پایان دادن به سانسورهای یکجانبه و تبعیض هایی از این دست، اقدام جدی تری را می طلبد و تضییع حقوق کاربران ایرانی نیازمند سیاستگذاری و حکمرانی جدیدی در فضای مجازی است.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  9 23
  آخ آخ خوب شد یادمون افتاد. یه مشت احمق بودن میخواستن با یک ستاره کردن اینستاگرام توی پلی استور اینستاگرام رو ورشکست کنن! خدا شاهده براش پویش هم گذاشته بودن! دیدم که میگم خخخخ
  • IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
   11 4
   احمق تویی خوش خنده!ما به وظیفه خودمون عمل کردیم.
  • هموطن GB ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
   18 5
   احمق امثال تو وطن فروش خود تحقیر غربگدا عقده آیی هستند که حتی توی رویا هاشون هم اجازه عرض اندام ندارند. برو بمیر بدبخت
  • IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
   12 4
   آخ آخ چه خوب شد یادمون انداختن برای بار صدم دروغ و توهم آزااادی و حقوق بِشَر و .... غرب وحشی دروغگو و کاسه لیسانش را..... از بام افتاد لگن رسوای متعفن غرب برای بار هزارم... کاسه لیسان غربگدا و منافق ها ماله را بردارید و.....
  • IR ۰۷:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
   8 3
   استعمار هنوز ادامه داره، استعمار زدگی بدتر از استعماره، استعمار برخی مثل 18:39 واقعا جای فکر داره. چطور یه عده خودشون رو بازیچه دست غرب کردند...؟؟؟
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
   0 0
   پس کی قراره با این پلتفرم های خارجی بی در و پیکر برخورد بشه... یه دادگاه تو برزیل تهدید به فیلتر می کنه جاشون رو خیس می کنند، البته به نظر من یکی از دلایلش مردم ما هستند، کمی داره شرف و ایرانی بودند تو وجودشون کم رنگ می شه. مگر نه آدم با غیرت اینهمه حقارت رو تحمل نمی کنه.
  • IR ۱۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
   0 0
   دیدی که ستاره اش را به زیر یک رساندیم .
 • IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  12 3
  #نادر_طالب زاده
 • تاجر IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  3 4
  با کوچ اجباری ایرانیان از اینستا، عواقب خیره سری اینستا را عبرتی برای سایر پلتفرم های فاسد و گستاخ سارید. با مهندسی معکوس، در صورت لزوم، باید پلتفرمی شبیه اینستا بسازیم. اکر در ترکیه یا سایر کشورها بودیم، پتلفرم بخاطر اقدامات ضدملی اینستا یا فیسبوک جریمه سنگین می شد.
  • IR ۲۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
   2 3
   تا مدیریت فضای مجازی از وجود نفوذی های نوکر دشمن پاکسازی نشود آش همین است و دشمن افکار عمومی مردم ایران را به دلخواه خودش مدیریت می کند
 • US ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  8 4
  بعد ماجرای شهادت سردار باید فیلتر میکردنش
  • تک سوتر DE ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
   9 3
   درست می گی اما امان از جرعت و شجاعت.
 • GB ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  2 8
  آزادی برای همه جز دشمنان آزادی. حکومتی که خودش رتبهء ۱۴۸ از میان ۱۶۰ کشور را از لحاظ آزادی بیان و رسانه ها دارد نباید عواملش آزادی تبلیغ افکار آزادی ستیز خود را داشته باشند. راستی از طرح صیانت چه خبر؟
  • IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
   2 2
   به نظرت الان يه نفر توي غرب اجازه داره در مورد جنگ اوكراين نظري مخالف نظر حكومت بده ؟
 • IR ۰۷:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  5 2
  اینکه انقلاب اسلامی کاری کرده که غربِ مدعی آزادی بیان مجبور شده چهره واقعی خودش رو نشون بده یک دستاورد بزرگه . الان دیگه هیچ کس نمی تونه ادعا کنه در غرب آزادی بیان وجود داره . اگر ان شاءالله پیروزی ها ادامه پیدا کنند باز هم چهره واقعی غربی ها نمایان تر خواهد شد و کار به جایی خواهد رسید که مخالفان سیاسی خودشان را در ملا عام اعدام خواهند کرد . وقتی از نابودی بترسند و احساس کنند تنها راه بقا این است که مخالفانشان را با اعدام بترسانند آنوقت قعطا این کار را خواهند کرد
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۲
  1 0
  الحق باید گفت شهید نادر طالب زاده.
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
  1 0
  اینا همش حرف بی خوده. این برنامک ها ابزار و سلاح دشمنه و آنوقت شما انتظار داری در جهت اهداف شما عمل کنند!؟ زهی خیال باطل . هر چه بیشتر از این برنامک ها استفاده کنید سلاح دشمن را بیشتر تیز کردید . اگر مدعی حق و عدالت هستید از برنامک های داخلی و بومی استفاده کنید نه اینکه آب در آسیاب دشمن بریزید و آنوقت اعتراض هم داشته باشید .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس