کد خبر 1369153
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۴
۱۴۸ میلیون و ۸۷۲ هزار دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است

یکی از غم‌انگیزترین بخش‌های کرونا، ایامی بود که شمار فوتی‌های ما تا روزی۷۰۹نفر افزایش یافته بود و مسئولین و حامیان دولت قبل علت افزایش فوتی‌ها را نپیوستن کشورمان به FATFو وجود تحریم‌ها عنوان می کردند.

جعفر بلوری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: با همت مسئولین، همکاری خوب مردم، فداکاری کادر درمان و از همه مهمتر لطف خدای بزرگ، شمار فوتی‌های کرونا در ایران به عدد بی‌سابقه ۱۱ نفر کاهش پیدا کرده و شاید شمار کشورهایی که توانسته باشند مثل ایران عزیز افسار این ویروس سرکش را بکشند، به‌اندازه انگشتان دست هم نباشد. تا لحظه تنظیم این گزارش آمریکا با حدود ۲۶۰ فوتی در روز، بیشترین میزان فوتی‌ها را در جهان به خود اختصاص داده و پس از آن انگلیس، برزیل و آلمان به ترتیب با ۲۱۶، ۱۹۵ و ۱۸۶ فوتی در روز در رتبه‌های بعدی هستند.

شمار فوتی‌های کرونا در آمریکا حتی به بالای ۵ هزار نفر در روز نیز رسیده بود. برای پی بردن به عمق موفقیت ایران در مهار کرونا، به این نکته هم توجه کنید که ایران تحت شدیدترین تحریم‌های دارویی و غیر دارویی به این نقطه رسیده و هیچ یک از کشورهایی که بالا نامشان را کنار نام ایران بردیم، تحریم نیستند و بعضا جزو بزرگترین مدعیان در زمینه صنعت و علوم پزشکی هم هستند. اینجا قصد داریم در قالب ۵ نکته، توضیحاتی را ارائه کنیم. این نکات جدای از هم نیستند و باید در کنار یکدیگر فهم شوند. بخوانید:

۱-به قول رهبر انقلاب، در تحلیل مسائل، خدا را هم باید در نظرگرفت و مسائل را نباید صرفا زمینی به تحلیل نشست (نقل به مضمون) و به قول امیر مومنان علی‌(ع) تقدیر(که دست خداست) بر تدبیر (که دست بشر است) چیزه می‌شود، به گونه‌ای که گاهی آفت و تباهی در همان تدبیر است (یَغْلِبُ الْمِقْدَارُ عَلَی التَّقْدِیرِ، حَتَّی تَکُونَ الْآفَهًْ فِی التَّدْبِیرِ/جملات قصار/ نهج‌البلاغه) اینکه کشوری تقریبا در همه حوزه‌ها به شدت تحریم باشد و با این وجود بتواند افسار ویروسی به مرگباری کرونا را این طور بکشد و در مقابل، بزرگترین مدعیان در حوزه صنعت، هوش مصنوعی و علوم پزشکی که بعضا دشمن این ملت و عامل آن تحریم‌ها هستند با آن همه دَبدَبِه و کَبکَبِه از ما عقب بمانند، قطعا با محاسبات زمینی زیاد قابل فهم نیست. بنابر این ما معتقدیم، در کنار تدبیر مسئولین و تلاش و فداکاری کادر درمان و همراهی مردم، لطف خدای بزرگ نیز شامل حال این کشور شده است.

۲- ممکن است اینطور به ذهن متبادر شده باشد که، جمعیت به طور مثال آمریکا بیش از ۳۳۳ میلیون نفر و جمعیت ایران کمی کمتر از ۸۴ میلیون نفر است و به این ترتیب ۴ برابر بودن جمعیت آمریکا نسبت به جمعیت ایران را به میان کشیده و تلاش شود، از ارزش موفقیت ایران کاسته شود که در این صورت باید گفت، اگر جمعیت آمریکا ۵ یا حتی ۱۰ برابر ایران هم بود، میزان فوتی‌هایش با میزان فوتی‌ها در کشور ما قابل مقایسه نبود.

در ضمن این نکته مهم را هم مرتب لابلای تمام خطوطی که در ادامه می‌خوانید، در ذهن خود مرور کنید که، ایران تحریم است و کشورهایی مثل آمریکا، تحریم‌کننده. ممکن است عده‌ای بگویند، این آمار (۱۱ فوتی در روز) فقط برای یک روز است و باید مجموع فوتی‌ها را کنار هم دید. اکنون که در حال مطالعه این یادداشت هستید، شمار مجموع کل فوتی‌های کرونایی آمریکا حدود یک میلیون و ۲۰ هزار نفر است و شمار کل فوتی‌های ایران حدود ۱۴۰ هزار نفر. اینکه کشورها شمار واقعی فوتی‌های کرونایی خود را نمی‌گویند یا نمی‌توانند به دقت محاسبه کنند نیز این واقعیت را تغییر نخواهد داد چرا که بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، این «مسئله»، در تمام کشورهای دنیا صادق است. بسیاری از ایالت‌های آمریکا چند ماهی است که اصلا، آمار فوتی‌های خود را اعلام نمی‌کنند!

۳- پیش از این در همین ستون نوشتیم که، در ماجرای «مهار کرونا»، اگر کشورهایی مثل کره جنوبی، نان تکنولوژی، صنعت و هوش مصنوعی‌شان را می‌خورند، کشوری مثل ایران نیز نان فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی خود را می‌خورد. فرهنگی که کمک به هم نوع را «عبادت» می‌داند، از بدترین بحران‌ها به بهترین شکل عبور می‌دهد. ما در روزهای نخست آمدن این میهمان ناخوانده، حتی در تهیه ماسک مشکل داشتیم.

در مقایسه با کشورهای غربی و صنعتی نیز همیشه با کمبود نیروی درمانی وپرستار مواجه بوده‌ایم و اکنون هم مواجهیم. نسبت تعداد کل پزشک وپرستار ما به کل جمعیت، در مقایسه با کشورهای غربی شاید باور کردنی نباشد. همین کمبود پزشک وپرستار فشار مضاعفی به کادر درمانی ایران وارد کرد و اگر نبود فداکاری‌های این عزیزان، شرایط چه بسا طور دیگری رقم می‌خورد.

هنوز فراموش نمی‌کنیم حرکت‌های خودجوش مردمی برای کمک به هم نوعان خود در پمپ بنزین‌ها، مساجد، امام زاده‌ها، بیمارستان‌ها و خیابان‌های شهر را در ماه‌های اول شیوع این ویروس که حقیقتا در دنیا نظیر آن دیده نشده است. کار اکنون به جایی رسیده که علاوه‌بر کنترل بالای ویروس کرونا و رساندن شمار فوتی‌ها از ۷۰۹ نفر در روز به ۱۱ نفر، امروز به یکی از صادرکنندگان واکسن و ماسک و....تبدیل شده‌ایم.

۴-یکی از غم‌انگیزترین بخش‌های قصه کرونا، ایامی بود که شمار فوتی‌های ما تا روزی ۷۰۹ نفر افزایش یافته بود و مسئولین و حامیان دولت قبل علت افزایش فوتی‌ها را نپیوستن کشورمان به FATF و وجود تحریم‌ها عنوان می‌کردند. رئیس‌جمهور سابق در واکنش به انفعال دولتش در تهیه واکسن می‌گفت: «واکسن کرونا سوهان قم نیست که فراوان باشد» و آقای ربیعی سخنگوی او نیز می‌گفت: «واردات واکسن کرونا پشت سد FATF قرار گرفته و معطلFATF است. نپذیرفتن FATF اکنون آثار خود را بر تراکنش‌های مالی و تامین مالی کالاهای ضروری نشان می‌دهد.» و امثال آقای علی مطهری نیز می‌گفتند: «به‌خاطر اینکه در لیست سیاه FATF قرار داریم نتوانستیم ۵۰ میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت را منتقل کنیم و سهمیه ایران باطل شد.» تمام این موضع‌گیری‌ها در حالی بود که شمار فوتی‌های کرونا روز به روز در حال افزایش بود و مردم عزیزان خود را از دست می‌دادند. آنها همزمان با چنین موضع‌گیری‌هایی، آدرس واکسن «فایزر» و «مذاکره با آمریکا!» را می‌دادند! جریان عظیم رسانه‌ای شان در داخل و خارج از کشور نیز در فضاهای رسمی و غیر رسمیِ مجازی و کاغذی مرتب پمپاژ می‌کردند، اگر باب مذاکره باز می‌شد و واکسن فایزر را خریده بودیم، وضع بهتری داشتیم. اما واردات انبوه واکسن در کنار تولید آن از سوی متخصصان جوان داخلی (به‌اندازه‌ای که امروز به صادرکننده آن تبدیل شده ایم) و رساندن شمار فوتی‌ها به عدد بی‌سابقه ۱۱ فوتی در روز نشان داد، کشیدن افسار کرونا نه ارتباطی به FATF داشت و نه تحریم‌ها سدی بود که نتوان بدون مذکره از آن عبور کرد.

۵- به چند جمله‌ای که (از میان دهها جمله) و در بند ۴ از مسئولین دولت قبل نقل قول کردیم دوباره نگاه کنید. به این نکته هم توجه کنید که، زمانی گفته می‌شد، معیشت مردم را به گروگان گرفته‌اند تا نظام را وادار به مذاکره با آمریکا برای دادن سایر مولفه‌های قدرتش کنند. حالا کسانی که شعارشان «دانستن حق مردم است» پاسخ دهند تا مردم بدانند: «آیا اظهارات دولت قبل درباره FATF‌، تحریم‌ها و کرونا که حالا کذب بودنشان اثبات شده، نشان نمی‌دهد آنها در کنار معیشت، جان مردم را هم برای مذاکره به گروگان گرفته بودند؟» اگر نشان می‌دهد، «آیا نباید در مقابل جان‌هایی که به دلیل کوتاهی‌ها از دست رفته، مؤاخذه شوند؟» باید هزینه چنین کوتاهی‌های خسارت بار آن‌قدر زیاد شود که دیگر هیچ کسی در این کشور جرات نکند برای رسیدن به اهداف خود، جان مردم را به گروگان بگیرد!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۵:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  6 0
  جریان غربگرا در آینده باز هم جان مردم را گروگان خواهد گرفت زیرا می‌گوید به اسم مصالح عالیه نظام کسی ما را محاکمه نخواهد کرد.
  • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
   4 0
   اکثر سرمایه دارها از همین قماش هستند و الان با گران کردن اجناس و ارزاق علی رغم ثبات دلار در صدد تکرار فتنه های جمل و صفین و 88 هستند مخصوصا با اقدامات عدالت خواهانه ای مثل رها سازی ساحل
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  3 0
  اینا باوجود امضای بیش از پانصد هزار شاکی هرگز محاکمه نخواهند شد حتی اگه عامل مرگ روزی هفت هزار نفر باشن!
  • IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
   0 1
   حرف نزن
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  0 3
  کاهش شمار مبتلایان و فوتی ها ربطی به اقدامات دولت ندارد. ویروس ضعیفتر شده و از طرفی همه ی مردم یکی دوبار مبتلا شدن و پادتن دارند.در همه جهان کرونا فروکش کرده.
 • محمدمهدی IR ۰۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  4 0
  من به عنوان یک پدر داغدیده که تنها پسر 16ساله ام را در ای جریان سیاه از دست داده ام از عاملین این قتل عام از هر جناحی که در این جریانات سیاسی سلامتی و جان مردم را به گروگان گرفتن نخواهم گذشت
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  0 3
  اقا به واکسن ربطی نداره تو همه دنیا تموم شد و رفت. از امریکا و چین بگیر تا کشورهای مثل افغانستان و عراق که نمیدونن واکسن چیه. دنبال چی هستین خدا میدونه. الان میشه یه کشور بفرمایید که امار کروناش زیاده و کسب و کارها رو به خاطرش تعطیل کردن یا وضعیت اضطراری داره؟
  • IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
   0 0
   چفدرم خخ
 • Armin IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
  3 0
  روحانی میگفت سردار حاجی زاده واسه هواپیما مجازات شه در حالیکه روزانه ۳تا هواپیما با بی کفایتی این جماعت انگار سقوط میکرد و ۷۰۰ کشته کرونا داشتیم انصاف نیست اقای اژه ای اگه اینا مجازات نشن
  • IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۱
   0 0
   پرونده تشکیل شده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس