کد خبر 1362647
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
کمبود گازوئیل، اقلام اساسی را به مقصد نمی‌رساند؟

کمبود گازوئیل در برخی جایگاه‌های سوخت کشور سبب شده تا رانندگان کامیون از طولانی شدن زمان سوختگیری و رسیدن به مقصد گلایه‌مند شوند.

به گزارش مشرق، کمبود گازوئیل در برخی جایگاه‌های سوخت کشور سبب شده تا رانندگان کامیون از طولانی شدن زمان سوختگیری و رسیدن به مقصد گلایه‌مند شوند.

این مشکلات در حالی است که سخنگوی انجمن صنفی عرضه فرآورده‌های نفتی سراسر کشور تقسیم‌بندی گازوئیل میان جایگاه‌ها را عادلانه نمی‌داند و معتقد است: اینکه روزانه ۵۲ میلیون لیتر گازوئیل برابر با میزان پیمایش توزیع می‌شود، روی کاغذ منطقی است و مشکل از جایی به وجود می‌آید که مراجعه به برخی جایگاه‌ها بیشتر است، اما سهمیه متناسبی به آن‌ها تخصیص داده نمی‌شود.

چندروزی است تصاویری از مطالبه صنفی کامیون‌داران در فضای مجازی منتشر می‌شود که می‌گویند، زمانی که برای سوختگیری به جایگاه‌ها مراجعه می‌کنند، گازوئیل وجود ندارد و به همین علت در راه می‌مانند و اقلام اساسی شامل محصولات کشاورزی با تأخیر به مقصد می‌رسد، این مطالبه از سوی برخی حساب‌های کاربری خاص در فضای مجازی، به سمت اعتصاب رانندگان جهت‌دهی می‌شود.

کلمه اعتصاب را نخستین بار دارایی‌نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان تهران به عنوان علت گرانی میوه‌ها و صیفی‌جات به کار برد که یکی از رانندگان کامیون هم با انتشار ویدئویی در فضای مجازی در پاسخ به او این طور گفت که نباید سوءمدیریت‌ها را به جای اعتصاب و گرانی کرایه کامیون‌داران جا زد و هیچ اعتصابی وجود ندارد.

در این خصوص خان بلوکی رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی کامیون‌داران می‌گوید: اعتصاب به صنف جایگاه‌داران بیشتر آسیب می‌رساند و اصلاً اعتصابی در کار نیست، فقط ستاد سوخت اذیت می‌کند و مدام سهمیه گازوئیل را کم می‌کند، حتی کارت آزاد هم در جایگاه‌ها وجود ندارد که کامیون‌داران بتوانند سوخت آزاد بزنند.

ویدئوهای ارسالی رانندگان کامیون به باشگاه خبرنگاران جوان هم، کمبود گازوئیل را تأیید می‌کند. رانندگان از استان‌های مختلف نسبت به این موضوع معترض هستند و اعلام می‌کنند که گاهی مجبور هستند شب‌ها در محل جایگاه‌ها استراحت کنند تا صبح زود بتوانند گازوئیل بزنند یا باید برای سوختگیری به استان‌های همجوار مراجعه کنند.

پاسخ‌های متناقض مدیران نفتی

سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان می‌گوید: در خصوص توزیع گازوئیل هیچ مشکلی نداریم همه جایگاه‌های ما فعال هستند و عرضه گازوئیل را انجام می‌دهند. یک طرح پیمایش پیش‌بینی شده که به خودروها براساس تناژهای مختلف و میزان پیمایشی که دارند سهمیه‌ای برای گازوئیل اختصاص داده شده و هدف آن مدیریت مصرف و جلوگیری از قاچاق است.

به گفته وی، میزان حرکت و پیمایش خودرو نشان دهنده میزان سهمیه‌ای است که مالک آن می‌تواند دریافت کند و سهمیه تمام خودروها یکسان نیست. اگر مشکلی در این حوزه بود رانندگان با سامانه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با شماره ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند.

موضوع را از ویس کرمی مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی هم که پیگیری کردیم می‌افزاید: روزانه ۵۲ میلیون لیتر گازوئیل براساس طرح پیمایش به مناطق عملیاتی تحویل می‌شود که تقسیم‌بندی گازوئیل در جایگاه‌ها نیز بر اساس همین پیمایش صورت می‌گیرد. ممکن است یک جایگاه سوخت در ۲۴ ساعت دارای گازوئیل نباشد، اما با توجه به اینکه ۲ هزار و ۸۰۰ جایگاه سوخت از مجموع ۴ هزار و ۲۰۰ جایگاه کشور توزیع کننده گازوئیل هستند اگر مردم به جایگاه بعد یا قبل آن مراجعه کنند، قطعاً گازوئیل وجود دارد.

توزیع سلیقه‌ای سوخت میان جایگاه‌ها

نواز سخنگوی انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌های نفتی سراسر کشور این تقسیم‌بندی گازوئیل میان جایگاه‌ها را عادلانه نمی‌داند و معتقد است: اینکه روزانه ۵۲ میلیون لیتر گازوئیل برابر با میزان پیمایش توزیع می‌شود روی کاغذ منطقی است و مشکل از جایی به وجود می‌آید که مراجعه به برخی جایگاه‌ها بیشتر است، اما سهمیه متناسبی به آن‌ها تخصیص داده نمی‌شود و گاهی هم، تخصیص سهمیه میان جایگاه‌ها با اعمال سلیقه از سوی مدیران مناطق شرکت پخش فرآورده‌های نفتی صورت می‌گیرد.

به گفته وی، بهانه مدیران مناطق این شرکت برای توزیع کمتر گازوئیل میان برخی از جایگاه‌ها مبارزه با قاچاق سوخت است. البته موضوع تأثیر مبارزه با قاچاق سوخت در کمبود گازوئیل کامیون‌داران را از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که پیگیری کردیم، متوجه شدیم بهانه مدیران شرکت پخش فرآورده‌های نفتی صحیح نیست.

همچنین پرهام‌فر سرپرست دفتر پیشگیری از قاچاق فرآورده‌های نفتی می‌گوید: «وظیفه توزیع سوخت در حوزه حمل ونقل، غیرمرتبط با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و این ستاد هیچ بنایی برای محدودیت گازوئیل ندارد. هیچ‌گاه در مدیریت توزیع گازوئیل به ویژه در حوزه حمل ونقل نقش و دخالتی نداشته‌ایم زیرا یک کار مداوم و مبتنی بر اطلاعات حمل ونقل و تردد جاده‌ای است که این اطلاعات در اختیار سازمان راهداری و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است.»

منبع: روزنامه جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • سید فروزان CH ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۴
  9 2
  با وجود بیش از بیست هزار مدیر از دوران روحانی مانده در مدیریت کشور ، باید منتظر اعتراض‌ها و آشوب باشیم از توزیع مواد غذایی تا استادیوم مشهد و کمبود به عمد گازوییل
  • IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۴
   2 4
   هیچ توطئه ای درکارنیست ؛تصمیمات بودجه ای نتیجش این شده ...خواهی نخواهی...
  • احسان IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۴
   0 0
   به روحانی بگید برکنارشون کنه. اصلا بهتره ما ۵۸ درصد از ایران بریم شاید بهانه های شما تمام بشه. برادر! با تحریم نمیشه مملکت اداره کرد!
  • IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۴
   6 1
   آره گوش های ما مخملین هیچ توطئه ای هم در کار نیست.مثل گرامی سوخت یک شبه 98
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۵
  2 0
  اللهم العجل لولیک الفرج ________ (فارغ از متن این خبر) لطفا برای ظهور امام زمان ع دعا کنیم ______ اللهم العجل لولیک الفرج
 • IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۵
  0 0
  متاسفانه در ایلام همین مشکل وجود داره و معاون شرکت نفت منطقه ایلام که حدود ۶ ساله این پستو تحویل گرفته کماکان در مسند قدرته و حرف و حدیث زیاده که ایشان بشوند ریس شرکت نفت منطقه ایلام ! یعنی اگه کوچکترین نظارتی باشه با یه نگاه ساده به تیپ این شخص اونو برکنار میکنن
 • IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۵
  0 0
  ی نفر ک خودشو از بستگان زنگنه معرفی میکرد میگفت زنگنه جوری یارهاشو چیده تو وزارت و شرکتهای زیرمجموع ک هیچکسی نمیتونه کاری کنه تمام وزارت نفت و زیر مجموعه ها تو چنگال زنگنه و اصلاح طلبهاس در ضمن تا مدیران اصلاح طلب سرکارهستن اوضاع همینه وهر روز باید منتظر اتفاقی جدید بود.بعد انقلاب جز دولت احمدی نژاد بقیه دولت ها اصلاح طلب بوده خب معلومه اکثر مدیران و بالا دستی ها عوامل اصلاحاته اگه ی تیم تحقیق تشکیل بشه و از تمام مدیران وزارت تا مدیران زیر مجموعه های شهرستانها تحقیق انجام بشه شک نکنید از نتیجه سرتون سوت خواهد کشید
 • Rick037 IR ۰۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۵
  2 0
  هر کس مردم رو به این روز انداخته ،، سر خودشو بچه شو نسلش بیاد
  • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۵
   0 0
   هیچ کدام از روسا جمهور رو مقصر نمی‌دونم سیستم از ریشه فاسده
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۵
  1 0
  ایران قابل درست شدن نیست اوضاع بد تر از این هم خواهد شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس