کد خبر 1357444
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰
جزئیات بازگشایی دانشگاه ها از ۱۴ فروردین/ اتصال به سامانه واکسن

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، نحوه بازگشایی و اجرای پروتکل های بهداشتی برای مراکز آموزش عالی کشور را از فردا ۱۴ فروردین ماه تشریح کرد.

به گزارش مشرق، محسن فرهادی با اشاره به شرایط متفاوت دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه های غیر علوم پزشکی گفت: دانشگاه های علوم پزشکی هیچ موقع تعطیل نبودند و با توجه به ماهیت رشته های علوم پزشکی، این گروه در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار داشتند و معمولاً در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانها دانشجویان همزمان با کار دانشجویی خود ارائه خدمت هم داشتند.

وی افزود: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا همه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید از ۱۴ فروردین ماه بازگشایی شوند و به همین منظور یک بازنگری در پروتکل بهداشتی بازگشایی انجام شد.

پروتکل بازنگری شده به دانشگاه ها ابلاغ می شود

فرهادی گفت: پروتکل بازنگری شده البته همان اصول اساسی پروتکل ها شامل رعایت اقدامات بهداشتی که بر پایه مسائل علمی طراحی شده و شناخت ویروس کرونا است را در بر دارد. در مهرماه ۱۴۰۰ پروتکلی برای دانشگاه ها اعلام شد که آن پروتکل را با تغییر کوچکی بازنگری کردیم. البته اقدامات اساسی از جمله عدم دست دادن، تهویه مناسب، زدن ماسک و داشتن تهویه در کلاسها و رعایت فاصله اجتماعی مناسب کماکان ادامه دارد.

وی یادآور شد: در پاسخ به شرایط جدید در بازگشایی های مراکز آموزش عالی با معاونت های دانشجویی و آموزشی وزارت بهداشت و وزارت علوم جلساتی برگزار شده است پروتکل قبلی که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده بود که در زمان خودش به دلیل شیوع اومیکرون دانشگاه ها اجرایی نشد، را برای وزارت کشور مجددا ارسال کردیم تا کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا این موضوع را مصوب کرده و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا آن را به کل کشور ابلاغ خواهد کرد.

مراقبت از بیماری هسته اساسی پروتکل های بازگشایی در سال ۱۴۰۱ برای مراکز آموزش عالی

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: تقریباً هسته اساسی پروتکل های بازگشایی در سال ۱۴۰۱ برای مراکز آموزش عالی برروی مراقبت از بیماری استوار شده است. در واقع غربالگری افراد بیمار از افراد سالم مهم است. اگر افرادی که بیمار هستند به موقع و در اسرع وقت شناخته شوند و منجر به این بشود که ارتباطات آنها چه در خوابگاه ها و چه در کلاس ها با سایر دانشجویان سالم هستند به حداقل برسد می توان کنترل بیشتری انجام داد.

دانشگاه‌های وزارت علوم و سایر دانشگاه‌ها به سامانه «ایران من» متصل می شوند

وی گفت: وزارت بهداشت به سامانه «ایران من» متصل است و قرار شد دانشگاه‌های وزارت علوم و سایر دانشگاه‌ها نیز به این سامانه متصل شوند و این سامانه اساس اتصالات باشد و میزان واکسن واکسیناسیون از سوی دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه ها همچنین زدن‌ماسک در تمام طول مدت برنامه کلاسی رصد شود.

فرهادی یادآور شد: از مسئولین برگزاری کلاسهای دانشگاهی خواسته شده کلاس ها طوری طراحی شود و زمانبندی کلاس ها بگونه‌ای تهیه شود که امکان حداکثر تهویه برای زمان بین کلاس ها تامین شود. نکته مهم در تهویه باز کردن کامل پنجره ها و درها برای مناطقی است که امکانات لازم تهویه را در اختیار ندارند اما مناطقی که از دستگاه‌های پیشرفته تهویه برخوردار هستند باید از این دستگاه ها استفاده کنند. با توجه به اینکه هوا رو به گرمی میرود امکان باز ماندن درب و پنجره ها برای کلاس ها فراهم است.

وی گفت: مناطقی که فن های مکانیکی در اختیار دارند باید فن ها روشن شود دانشگاه های تازه ساز و یا کلاس هایی که در ساختمانهای نوساز قرار دارند و از فن های پیشرفته استفاده می کنند باید فن آنها روشن و به کار گرفته شود.

تنها کسانی که سه دوز واکسن زده اند می توانند در خوابگاه اقامت داشته باشند

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد: محور دیگر پروتکل های بهداشتی خوابگاه ها هستند که عمده نگرانی ما در بخش خوابگاه ها است. زیرا عملاً امکان فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک در تمام طول روز در خوابگاه وجود ندارد. نکته مهم این است که تنها کسانی که سه دوز واکسن زده اند می توانند در خوابگاه اقامت داشته باشند. البته منظور واکسیناسیون کامل است. اگر افرادی دو دوز واکسن زده اند اما هنوز نوبت به دوز سوم نرسیده است مشکلی ندارند بلکه در نهایت منظور واکسیناسیون کامل است.

وی گفت: از همه مهمتر اینکه اگر فردی علائم بیماری دارد علائم بیماری کرونا دارد باید مسئول خوابگاه را مطلع کرده و خوابگاه را ترک کرده یا در منطقه قرنطینه خوابگاه قرار گیرد ضمن اینکه اگر همه دانشگاه ها به سامانه ایران من متصل شوند غربالگری میزان واکسیناسیون و ابتلا به کرونا خیلی راحت تر قابل رصد کردن است.

استقبال بیشتر دانشجویان نسبت به اساتید از واکسیناسیون کرونا

فرهادی درباره میزان واکسیناسیون دانشجویان گفت: میزان واکسیناسیون دانشجویان تا حد مطلوبی انجام شده است به خصوص دانشگاه آزاد که اطلاع دارم میزان پوشش واکسن خوبی داشته است و بعد از آن دانشگاه های دولتی نیز پوشش واکسیناسیون خوبی داشتند ضمن اینکه دانشجویان نسبت به اساتید بیشتر از واکسیناسیون استقبال کرده اند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • رضا IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۳
  1 0
  این طرح به دلیل ترافیک که ناشی ازعدم آمادگی روانی و عدم آمادگی امکانات ایاب و ذهاب دانش آموزان و دانشجویان روز ۱۴ فروردین رو به روزی پر از ترافیک خفه کننده و شیوع بیماری تبدیل خواهد کرد
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۳
  2 0
  دوباره كرونا زياد ميشه واقعا نستجيده عمل ميكنيد
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۳
  1 0
  با این حجم از دانش آموزان در مدارس و کلاسها خدا به خیر کنه باید مدیریت میشد
 • علی NL ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
  21 0
  به شما مربوط نیس دانشجو واکسن میزنه یا نه طبق گفته حضرت امام شما ولی مردم نیستید شما وکیل مردمین. اگر قانونی برای اجبار واکسن آزمایشی کرونا تصویب کردین بگین تا همه بدونناگه جرئت نمیکنید و میترسید از تصویب قانون اجباری و تعیین دیه برای واکسن زده ها. پس به شما مربوط نمیشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس