آغاز فصل جدیدی از همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و سوریه

وزیر امور خارجه در دیدار با بشار اسد با بیان این‌که فصل جدیدی از همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین ایران و سوریه شروع شده، بر تداوم حمایت جمهوری اسلامی از دولت و مردم سوریه تأکید کرد.

به گزارش مشرق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه) با بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در دمشق دیدار و درباره همکاری‌های دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.
در این ملاقات امیرعبداللهیان ضمن تبریک به مناسبت موفقیت‌های سوریه در عرصه‌های سیاسی و میدانی، بر تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت و مردم سوریه تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: در عرصه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور، فصل جدیدی از مناسبات آغاز شده است. توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه به طور جدی در دستور کار مناسبات دو کشور قرار گرفته و تسهیل حمل و نقل و ترانزیت بین دو کشور مورد توجه است. در همین راستا تعاملات و مبادلات مردمی بین دو کشور نیز اهمیت می‌یابد.

امیرعبداللهیان ضمن استقبال از روند عادی سازی روابط کشورهای منطقه با سوریه، اشتراک دیدگاه‌های دو کشور در خصوص بسیاری از مسائل و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد اشاره قرار داد و گفت: در تنش‌های منطقه‌ای، جمهوری اسلامی ایران با هر جنگی مخالف و خواستار حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو و راه‌های مسالمت آمیز سیاسی است. در این راستا ایران خواستار حل و فصل بحران یمن از طریق گفت‌وگوهای بین یمنی بوده و معتقد است تغییر رفتار برخی کشورهای منطقه می‌تواند به رسیدن به راه حلی برای یمن کمک کند.

وی در مورد تحولات اوکراین تاکید کرد: ما مخالف جنگ و مخالف تحریم هستیم. راه‌حل در اوکراین سیاسی است.

* در مذاکرات به توافق نزدیک شده‌ایم/ آمریکا حسن نیت خود را عملی نشان دهد

امیرعبداللهیان در مورد مذاکرات وین نیز اظهار داشت ما در مذاکرات به توافق نزدیک شده‌ایم. اگرچه آمریکایی‌ها مدعی هستند که علاقه‌مند به حل موضوعات و رسیدن به توافق هستند، ولی آنها بایستی در عمل نیز حسن نیت خود را نشان بدهند.

* بشار اسد: آمریکا و ناتو نمی‌توانند کاری را در جهان از پیش ببرند

در این دیدار بشار اسد رئیس‌ جمهور سوریه با اشاره به سرعت تحولات در منطقه اظهار داشت: پس از شکست آمریکا در افغانستان و به ویژه پس از تحولات اوکراین مشخص شده است که آمریکا و ناتو نمی‌توانند کاری را در جهان از پیش ببرند. بنابراین کشورهای منطقه به دنبال صف بندی‌های جدید برای جایگزینی حمایت‌های آمریکا هستند.

وی استاندارد دوگانه برخی از کشورها را مورد اشاره قرار داد و گفت: این کشورها در مقابل حملات رژیم صهیونیستی به سوریه سکوت کرده و موضعی اتخاذ نمی‌کنند. 

رئیس‌ جمهور سوریه ادعای حسن نیت از سوی مقامات دولت آمریکا را بی اساس خواند و مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین را حکیمانه و درست توصیف و تاکید کرد: آنچه برای سوریه مهم است دیدگاه‌های ایران در مذاکرات وین و همراهی سوریه در این مسیر است.

بشار اسد دیدار جمعی از علمای اهل سنت ایران از سوریه را دارای معنای مهمی دانست و از امیرعبداللهیان درخواست کرد سلام ها و درود رئیس‌جمهور، دولت و ملت سوریه را به امام خامنه‌ای رهبر معظم و دکتر رئیسی رئیس جمهور تقدیم کند.
در این دیدار همچنین تحولات فلسطین و برخی موضوعات دیگر دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس