مجلس سنای آمریکا علیه روسیه قطعنامه صادر کرد

گروهی از نمایندگان مجلس سنای آمریکا طرحی ارائه کرده‌اند که خواستار جلوگیری از صدور معافیت‌های تحریمی برای همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، روسیه و چین است.

به گزارش مشرق، نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا طرحی ارائه کرده‌اند که خواستار جلوگیری از همکاری چین و روسیه با برنامه هسته‌ای ایران، به عنوان بخشی از مفاد توافق هسته‌ای برجام است.

پایگاه «واشنگتن‌فری‌بیکن» که می‌گوید به نسخه‌ای از این طرح دست یافته نوشته این طرح را «تد کروز»، عضو جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در مجلس سنا ارائه کرده و ۱۲ سناتور جمهوری‌خواه دیگر از آن حمایت کرده‌اند.

واشنگتن‌فری‌بیکن یک روز پیشتر گزارش داده بود شرکت دولتی روسیه، «روس‌اتم»، قصد انجام یک سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۰ میلیارد دلار برای ساخت نیروگاه اتمی بوشهر را دارد.

بیشتر بخوانید:

گوشه‌ای از اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا در امور کشورها

پیش از این، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرده بود از دولت آمریکا به ریاست «جو بایدن» ضمانتی دریافت کرده مبنی بر اینکه تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه به بهانه تحولات اوکراین در همکاری‌های ایران و روسیه در بخش هسته‌ای مانعی ایجاد نخواهد کرد.

دولت آمریکا، صدور چنین ضمانت مکتوبی را تأیید نکرده، اما در چند نوبت اعلام کرده که همکاری‌ در پروژه‌های هسته‌ای ایران، از جمله در نیروگاه بوشهر، بخشی از مفاد توافق هسته‌ای برجام است و آمریکا به دنبال تحریم آن نخواهد بود. 

بیشتر بخوانید:

چون روسیه از آمریکا تضمین خواسته باید از برجام اخراج شود! 

دولت آمریکا با وجود این مشخص کرده که تحریم‌ها علیه روسیه درباره همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری با ایران مشمول تحریم‌ها خواهد بود و واشنگتن، معافیتی برای آنها صادر نخواهد کرد.

دولت‌های کشورهای غربی از جمله آمریکا بعد از حمله روسیه به اوکراین چند بسته تحریمی را علیه روسیه معرفی کرده و از جمله برخی بانک‌های این کشور را از سامانه پیام‌رسان سوئیفت اخراج کرده‌اند.

همکاری در پروژه‌های هسته‌ای مرتبط با نیروگاه بوشهر، رآکتور اراک و رآکتور تحقیقاتی تهران ذیل توافق هسته‌ای برجام مجاز هستند، اما دولت «دونالد ترامپ» معافیت‌های تحریمی مربوط به این همکاری‌های را ملغی کرده بود. دولت جو بایدن چندی پیش این معافیت‌ها را بازگرداند.

طرح تدکروز به دنبال مانع‌تراشی در معافیت تحریمی صادرشده از سوی دولت جو بایدن و بازگرداندن تحریم مربوط به همکاری در پروژه‌های برنامه هسته‌ای ایران است. 

کروز به واشنگتن‌فری‌بیکن گفت: «دولت بایدن تحریم‌ها را رفع کرده و به شدت دنبال رسیدن به توافق جدیدی با رژیم ایران است که حتی از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار دوران اوباما هم ضعیف‌تر است. دولت بایدن به حدی به این توافق سرسپردگی دارد که حاضر است ایران را مشتری هسته‌ای پوتین کند و در همین راستا، ۱۰ میلیارد دلار به ماشین جنگی او یارانه بدهد.»

معرفی طرح کروز به معنی تبدیل شدن آن به قانون نیست. اجرای قانونی هر طرح، روند بسیار مطولی دارد. هر طرح که در هر یک از دو مجلس قانونگذاری کنگره (مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا) معرفی می‌شود پس از تأیید در کمیته‌های تخصصی مقتضی باید در صحن علنی هر دو مجلس به رأی گذاشته شده و تصویب شوند.

چنانچه طرحی هم در مجلس سنا و هم در مجلس نمایندگان تصویب شد به میز رئیس‌جمهور فرستاده می‌شود. چنانچه رئیس‌جمهور مصوبه کنگره را امضا کند، طرح مذکور قانونی  می‌شود و لازم‌الاجرا است، اما اگر رئیس‌جمهور آن مصوبه را با سیاست‌های دولتش مغایر بداند ممکن است از اختیاراتش استفاده کرده و آن را وتو کند.

در مرحله بعدی قانونگذاران آمریکایی می‌توانند طرحی برای شکستن وتوی رئیس‌جمهور را به رأی بگذارند. اگر این طرح با حمایت دو سوم اعضای کنگره تصویب شود، طرح مذکور بدون تأیید رئیس‌جمهور قانون است و باید اجرا شود، اما اگر نمایندگان از دو سوم آرای لازم برخوردار نباشند، وتوی رئیس‌جمهور حفظ شده و مصوبه کنگره باطل می‌شود.

در مجلس نمایندگان آمریکا هم طرحی مشابه طرح کروز در دست تهیه است. واشنگتن‌فری‌بیکن گزارش داده «دارل ایسا»، قانونگذار جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا در حال تدوین متن آن است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۷
  3 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم توافق مجدد با شیطان بزرگ و مستکبران و زورگویان دنیا، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام در روز ملی فناوری هسته‌ای با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۷
  4 0
  توافق نکردن از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، توافق نکردن شرف دارد بر یک چنین توافق کردنی.
 • IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۷
  2 0
  مذاکره فرسایشی نباید بشود؛ نباید جوری باشد که طرف‌ها بخواهند همین طور مدام این مذاکره را کش بدهند که این برای کشور ضرر دارد. این جور نیست که آمریکا بخواهد مذاکره کند تا اینکه یک حرف حقی را قبول کند؛ نه، می‌خواهد مذاکره کند تا یک حرف باطلی را تحمیل کند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش بزرگترین موفقیت در مذاکرات است. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. تجربه‌ی برجام در دولت قبل به ما نشان داد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد، لذا ما به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم که به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. بهترین راه این است که بدون هیچ‌گونه توافقی، مذاکرات را تا بیستم فروردین روز ملی فناوری هسته‌ای تعلیق کنیم؛ چنانچه تا آن تاریخ تمام تحریم‌ها لغو شد و این امر راستی‌آزمایی گردید و تمام مطالباتمان هم وصول شد، به مذاکرات برگردیم و در غیر این‌ صورت در همان روز این شجره‌ی خبیثه‌ی برجام را که از روی زمین ناپاک و بی‌ثمر اعتماد به غرب برکنده شده و ثبات و قراری ندارد را برداریم و آن را بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان بکوبیم و با اقتدار از برجام خارج شویم. نباید گذاشت اقتصاد کشور بیش از این شرطی شود؛ کار عمده خنثی کردن تحریمها از طریق ایجاد حرکت تولید داخلی و تحرک اقتصادی داخلی است.
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۷
  1 0
  به خاطر همین کار باید همین الان تا لغو کامل قوانین سنا علیه برجام ، مذاکرات را متوقف کرد و خواستار رفع قاطع همه تحریمها شد . این بی شرفها فکر کردند اصلا برای ما کنگره شیطانیشان مهم است؟!!!
  • فرزاد IR ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۷
   1 0
   به گفته رهبر اگه آمریکا از برجام خارج شود ما آن را آتش می‌زنیم چرا خارج نمی‌شوید اله اعلم
 • خسرو IR ۰۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۸
  0 0
  اگر این حرامزادگی هایی که نماینده گان آمریکا میکنند در حد حرف توسط روسها به آن اشاره شود آنوقت خواهی دید که مطهری ها و تاجزاده ها و همه اصلاح طلبان خودشان را جر می دادند و الان هم با همین شرایط داد می کشند چرا برجام نا فرجام آنها را امضا نمیکنند و سپس به پای برجام موشکی نمی روند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس