دادگاه نمایه

پس از گذشت پنج روز، وعده رئیس دستگاه قضا عملی شد و بنای مربوط به قوه قوه قضاییه در بستر رود چالوس، صبح امروز بعنوان اولین مکان در منطقه، تخریب شد.

به گزارش مشرق به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، «بیایید کار جدی و همه‌جانبه را از رود چالوس شروع کنیم دستگاه‌های حکومتی، دولتی و افراد عادی در بستر رودخانه و نه در حریم ان ساخت‌وساز داشته‌اند باید در این مورد اقدامی یکپارچه و هماهنگ صورت گیرد، قوه قضاییه یکی از دستگاه‌هایی است که در بستر رود چالوس اقدام به ساخت‌وساز کرده؛ بنای مربوط به دستگاه قضا اگرچه یک بنای کوچک و قدیمی است، اما باید به‌عنوان اولین مکان در آن نقطه تخریب شود».

اظهارات فوق الذکر، بخشی  از دستوراتی است که هفته گذشته، رئیس قوه قضاییه در شورای عالی حفظ حقوق بیت المال صادر کرد.

حال پس از گذشت پنج روز، وعده رئیس دستگاه قضا عملی شد و بنای مربوط به قوه قوه قضاییه در بستر رود چالوس، صبح امروز بعنوان اولین مکان در منطقه، تخریب شد.

دانلود

دوشنبه هفته گذشته گذشته بود که رئیس دستگاه قضا در جلسه شورای عالی قوه قضاییه به موضوع چالش‌برانگیز تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و تغییر کاربری اراضی زراعی و کشاورزی پرداخت و در این راستا دستورات مهمی را در راستای مقابله همه‌جانبه، بدون اغماض و هرگونه خط قرمز با متجاوزان و متعدیان به اراضی ملی و منابع طبیعی و سوداگرانی که مبادرت به تغییر کاربری اراضی زراعی می‌کنند و همچنین قلع‌وقمع و تخریب بدون ملاحظه بناها و مستحدثاتی که از سوی افراد عادی و برخی دستگاه‌های حکومتی و دولتی در حریم رودخانه‌ها احداث می‌شوند، صادر کرد.

رئیس عدلیه در همین راستا به یک رویه نادرست، غیرمنطقی و هزینه‌زا اشاره کرد و گفت: اینکه با صرف هزینه‌های بسیار و مصالح ساختمانی مرغوب، پس از تصرف اراضی یا تغییر کاربری آن‌ها یا در حاشیه و بستر رودخانه‌ها، یک بنای مجلل یا مکان تفریحی نظیر هتل و رستوران مقابل چشمان دستگاه‌های مسئول و ناظر احداث شود و سپس دستگاه‌های ذی‌ربط مبادرت به قلع‌وقمع و تخریب آن بنا کنند، رویه درستی نیست و به‌سرعت باید برای تغییر این رویه تدابیر و اقدامات لازم اتخاذ شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در این جلسه به مشاهدات خود از ساخت‌وسازهای غیرقانونی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها در جریان سفر به استان البرز اشاره کرد و گفت: طی سفری که به استان البرز داشتم مشاهده کردم که بعضاً در حاشیه رودهایی که منبع آب شرب تهران محسوب می‌شوند، ساخت‌وسازهایی صورت گرفته و مراکز تفریحی نظیر ویلا و رستوران ساخته‌شده است؛ در استان البرز در حدود ۱۲ کیلومتر در حاشیه رود چالوس تعداد قابل‌توجهی از دستگاه‌های دولتی در بستر و حریم رودخانه اقدام به ساخت‌وساز کرده‌اند. 

رئیس قوه قضاییه به یک بنای قدیمی اشاره کرد که سالها قبل توسط قوه قضاییه در بستر رود چالوس ساخته شده بود. 

حجت الاسلام والمسملین گفت:یکی از دستگاه‌هایی که در حاشیه رود چالوس اقدام به ساخت‌وساز کرده، قوه قضاییه است که یک بنای کوچک قدیمی مربوط به سالیان قبل است و دستگاه دیگر وزارت نیرو است؛ من به رئیس دادگستری استان البرز تأکید کردم که نظر کارشناسی محیط زیست در این زمینه اخذ شود و اولین ساخت و سازی که باید قلع‌وقمع شود بنای مربوط به قوه قضاییه است و پس‌ازآن بنای مربوط به وزارت نیرو باید تخریب شود.

رئیس قوه قضاییه همچنین در دستورات خود به دادستان‌های کل کشور،تاکید کرد در بسیاری از بناهای غیر مجازی که ساخته شده و باید تخریب شوند، مصالح ساختمانی مرغوبی به کار برده شده است که در زمان تخریب جهت صیانت از حقوق بیت‌المال، باید تا جایی که امکان دارد، تجهیزات ساختمانی قابل مصرف که می‌توان به صورت از دیگر از آن‌ها استفاده کرد را از تخریب مصون نگه داشت.

در همین راستا، در روند تخریب بنای مربوط به قوه قضاییه در بستر رود چالوس، مساله مورد اشاره، در نظر گرفته شد و مصالح ساختمانی مانند درب و پنجره‌ها که قابلیت استفاده مجدد از آن‌ها وجود دارد، قبل از تخریب از این بنا خارج شده است.

پیشگامی دستگاه قضایی در  مقابله با تجاوز و تعدی به اراضی ملی و منابع طبیعی، نشان از این موضوع دارد که عزم قوه قضاییه برای صیانت از  بیت المال در حوزه زمین و رفع تصرفات جدی است و قائل به هیچگونه خطر قرمزی را در این زمینه نیست و همانطور که رئیس دستگاه قضا تاکید کرده است، باید تمام دستگاه های مسئول در این حوزه، به صورت جدی و همه جانبه به وظایف خود عمل کنند تا رویه غلط، ناصواب و خسارت‌بار تعدی به اراضی ملی برای همیشه پایان یابد.

چندین دستگاههای دولتی و حکومتی و همینطور افراد عادی در بستر رودخانه چالوس اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز کرده اند پس از تخریب ویلای متعلق به دستگاه قضا اینک نوبت انهاست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • هاشمی IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  7 1
  خخخخخخخخ
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
   4 1
   اینها فیلمه
 • بهنام IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  10 4
  ازجیب خودشون که هزینه نکرده بودن ،از بیت المال بود ،،یه لودر به من بدن و دستور تخریب بیت المال را هم صادر کنند ظرف تی ثانیه همه را تخریب میکنم،،،،،،چرا از اول بنا کردند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مهم این است که کسی ازشون سوال نمیکنه
 • محمد علی IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  0 2
  4 پیشنهاد: 1- دستور فوری به همه فرمانداری ها ، شهرداری ها ، بخشداری ها ، دهیاری ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا و همه دستگاههایی که خود یا مجازند که ساخت و ساز مستقیما انجام دهند و یا مجوز ساخت و ساز صادر می نمایند اخطار گردد که از صدور مجوز جدید خوداری و و در صورت تعلل مجازات قانونی شوند و از ادامه تمام واحدهای در حال ساخت به فوریت جلو گیری نمایند 2 از تاریخ مشخصی که حتما بیش از یک ما ه نباشد نماینده ستاد بحران ، نماینده استانداری یامجموعه های وابسته به وزارت کشور ، نماینده دستگاه قضایی هر شهرستان و یا مرکز بخش ، نماینده منابع طبییعی و ..ضمن بازدید فوری از بستر رودخانه ها و مراکز خطر ساز و بازدید و طی گزارشی در ستاد بحران و یا شورای تامین استان از ادامه کار افراد خاطی جلوگیری نمایند و در آن مجموعه قانونی مصوب نمایند که گروهی مسئولیت بازدید مستمر از این نقاط خطر ساز را عهده دار گردند. 3- مصوب گرددکه یکی از کارکنان دادگستری و منابع طبیعی هر شهرستان عضو ستاد صدور مجوز ساخت و ساز درمراکز شهرستانها ، بخشها و روستاهای کشور باشند .4- مصویب گردد هرگونه ساخت و ساز بدون مجوز قانونا تخریب گردد .
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  1 0
  در ورودی بزرگترین محله قم یعنی ... نیز سابقا یک دادگاه ساخته اند بدون عقب نشینی و یا ایجاد پارکینگ برای خودروی کارمندان ومراجعان که اکنون در کوچه های اطراف پارک میکنند و مزاحمت برای عبور و مرور همسایگان و مردم کرده اند. لطفا به قم سری زده و تمهیدات لازم را اتخاذ فرمایند
 • صمصام IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  2 2
  آقا انوقت پول هزینه ساخت این بنا مگه از مالیات حقوق من و امثال من پرداخت نشده بوده ؟؟؟
 • علی IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۲
  0 0
  دستگاه قضا چرا ساخت که حالا خراب کند ؟!!!. بقیه دستگاه ها هم
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  1 1
  بازی قوه قضاییه! یعنی چی این حرکت ؟ چه تاثیری روی تصرفات دیگه داره ؟
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  1 0
  روحانی را بجرم هزاران مورد ترک فعل و ضرر و زیان به مردم و کشور دستگیر و محاکمه بکنید .
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  1 0
  چرا تخریب کردید شماها که ساخته بودید از جیب مردم .. اقلا میدادید بچه های بی سرپرست انجا زندگی میکردند ... فقط تو حیف و میل بیت المال استادید
 • ارسلان IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  0 0
  عالي امیدوارم ادامه داشته باشه يکي دو تا فايده نداره
 • مهران IR ۰۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۶
  0 0
  خدایا کاش بتواند به همین روال ادامه یابد .خیلی ها هنوز یک اتاق برای زیستن ندارن.بعضیها بچه های گرسنه دارن که پوشاک مناسب ندارن .اگر پنج درصد قوانین اسلام اجرا شود لااقل گرسنه وفقیر نخواهیم داشت.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس