حکم اعدام محیط بان محیط زیست محیط بانی نمایه

یک وکیل دادگستری درباره اجرای حکم قصاص محیط‌بان کرمانشاهی بر ضرورت پیگیری حقوقی این پرونده تاکید کرد.

به گزارش مشرق، «علی مجتهدزاده» در یادداشتی درباره اجرای حکم قصاص برومند نجفی نوشت:

این روزها احساس خطر از تائید حکم قصاص برومند نجفی، محیط بان کرمانشاهی یگان حفاظت محیط زیست کشور بسیاری را نگران کرده و به واکنش گسترده وا داشته است. اما از نظر آشنایان به امور قضایی موضوع نگران کننده تر اتفاقا همین واکنش هایی است که می تواند امیدها برای جلوگیری از اجرای این حکم را شدیدا کاهش دهد. شکی نیست که قریب به اتفاق این واکنش ها از روی خیرخواهی و با اهدافی انسانی و متعالی انجام می شود اما مهم این است که به دلیل عدم اشراف عموم افرادی که دست به این واکنش ها می زنند به مسایل قضایی، این خطر وجود دارد که همین واکنش ها حتی نتیجه عکس بدهند. در واقع مهیا کردن زمینه جلوگیری از اجرای این دست احکام نیازمند داشتن سطحی از اشراف، تخصص و تجربه در امور قضایی، حقوقی و حتی روانشناسی است که هر کسی چنین توانایی را ندارد. 

بحث ما در این دست موارد بحث خوب و بد بودن قوانین، تفسیر و تحلیل کیفی آنها و آسیب شناسی حقوقی نظام قضایی کشور نیست. آن مسایل قطعا دارای اهمیت بالایی هستند اما وقتی با یک پرونده قصاص که حکم آن در شرف اجراست طرف هستیم، بحث اساسا چیز دیگری است. اینجا بحث جان یک انسان در میان است که نیازمند بالاترین سطح دقت و ظرافت در عملکرد افرادی است که دنبال نجات او هستند. داشتن نگاه فانتزی، سانتیمانتال و سیاسی به این دست پرونده ها به شدت می تواند خطری که متوجه جان محکوم است را افزایش دهد. کما اینکه در پرونده آرمان عبدالعالی که چندی قبل و علی رغم همه حساسیت های عمومی ایجاد شده، قصاص شد می توان عملکرد اشتباه بخش عمده ای از افرادی که به دنبال نجات وی بودند را از عوامل موثر اجرای حکم قصاص دانست. 

عموم افرادی که در این حوزه بدون اطلاع نظر می دهند، تفاوت بین حکم «اعدام» با «قصاص» را نمی دانند و همین اولین انحراف و اشتباه بزرگ در راه تلاش برای حفظ جان محکوم را ایجاد می کند. ما در احکام «قصاص» که حکم آقای برومند نجفی هم از آن دسته است با فرد یا افرادی به نام «اولیاء دم» مواجه هستیم که تعیین کننده ترین عامل در اجرای حکم هستند. اینکه آیا قوانین ناظر به این احکام از نظر ما درست، قابل قبول و منطبق با شرایط روز جامعه و دنیا هستند یک بحث دیگر که اظهارنظر درباره آن مجال دیگری را می طلبد. اما قطعا مجال طرح این دست مسایل در پرونده یک محکوم به قصاص که در شرف اجرای حکم قرار دارد نیست.

اینجا ما با همین قوانین (چه خوب و چه بد) و واقعیتی به نام حکم قصاص مواجه هستیم که تنها راه جلوگیری از اجرای آن به دست آوردن رضایت اولیاء دم است.

درست در همین نقطه برخی موضع گیری ها و مطالب که در ظاهر در جهت حمایت از محکوم مطرح می شود، زمینه ساز به هم ریختن وضعیت روانی اولیاء دم و پافشاری آنها بر لزوم اجرای حکم قصاص می گردد. یعنی تلاشی که قرار بوده به نفع محکوم باشد به قیمت جان وی تمام می شود. عموما حملاتی که به اولیاء دم در این پرونده ها صورت می گیرد و آنها را در مظان اتهامات اخلاقی قرار می دهد، نه تنها در تصمیم آنها تاثیری ندارد بلکه عزم خیلی ها را برای اجرای حکم قصاص بیشتر می کند.

داشتن داوری های اخلاقی درباره رفتار و اصرار اولیاء دم در این پرونده ها طبیعی است اما طرح عمومی آن و تبدیل کردن این داوری اخلاقی به یک ابزار فشار فقط و فقط باعث وخیم تر شدن اوضاع می شود. کما اینکه در پرونده آرمان عبدالعالی نیز قرار دادن اولیاء دم زیر بار فشار روانی حاصل از جو عمومی شکل گرفته در اصرار آنها بر اجرای حکم قصاص تاثیر فراوانی داشت. 

خلاصه صحبت این است که مجال برای مواجه احساسی و انتقادی با حکم «قصاص» و «اعدام» و حتی زیر سوال بردن صدر تا ذیل آن توسط هر گروهی زیاد است و کیست که امروز ایراد قوانین ما در این حوزه را نداند. اما در جریان گرفتن رضایت برای توقف حکم «قصاص» یک محکوم که عن قریب باید پای چوبه دار برود، جای این بحث ها، هشتگ زدن های مجازی و وارد کردن فشار روانی به خانواده اولیاء دم نیست. ما چه تصمیم اولیاء دم را عادلانه بدانیم و چه ندانیم، چه حق آنها برای چنین تصمیم را قبول داشته باشیم و چه نداشته باشیم، چه قانون قصاص را بپذیریم و چه نپذیریم، در عمل جان یک محکوم به دست آنهاست و اگر هدف نجات آن محکوم است، با قوانین فعلی باید رضایت این افراد جلب شود.

بر خلاف تصور عمومی که وجود دارد کار گرفتن رضایت از اولیاء دم بسیار پیچیده تر و ظریف تر از این چیزهاست و نیاز به آشنایی جدی با موضوع و تجربه بالایی دارد. شاهد آن هم اینکه تا کنون حتی یک مورد وجود نداشته که فضاسازی رسانه ای، هشتگ زدن و ورود افراد غیرآشنا به موضوع توانسته باشد باعث جلوگیری از حکم قصاص فردی شود. پس اگر نگران جان محکومان به قصاص و از جمله محیط بان کرمانشاهی هستیم، باید بدانیم این روش اتکا به رفتارهای هیجانی و وسیع در رسانه و فضای مجازی عموما نتیجه عکس داده است.

منبع: ایلنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • حسین IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  26 3
  ان شاء الله این محیط بان ازش گذشت بشه و قصاص نشه
  • IR ۲۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
   1 0
   موافقم، چون که فقط می خواسته از محیط زیست دفاع کنه و احتمالا غیر عمدی بوده، البته خیلی مشخص نیست
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  0 0
  بله متاسفانه. اتفاقا جنجال رسانه ای باعث میشه خانواده مقتول بیشتر اصرار به اعدام قاتل داشته باشن
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  5 0
  اگر تفنگ دادین دست محیط بان پسند شلیک کنه که هم به وظیفه اش عمل کند و هم اینکه از جان خودش حفاظت کنه ,
 • مانا IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  1 0
  خدای مهربان کمک کن این محیط بان عزیز از قصاص نجات پیدا کند به حق بهترین بندگانت
 • IR ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  1 0
  من طرفدار محیط بانانم، اگر من کسی بودم حتما حکم می دادم، هر گونه درگیری در محیط استحفاظی با محیط بان جرم است،اگر محیط بان در هر صورت شکارچی را بکشد، وظیفه قانونی اش انجام داده است
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  1 0
  این حکم تیر خلاص به طبیعت ایران است .
 • IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  0 0
  متاسفانه اینقدر دروغ شنیدیم که هر استدلالی را براساس منافع سیاسیون برداشت می کنیم وسئوال اینکه جناب اقای مجتهد زاده آیا این یادداشت صرفا" وصرفا" در پی خاموشی افکار و بازدارندگی مردم از گذاشتن هشتک ونتایج نگران کننده آن در افکار ومجامع بین المللی نیست؟؟!!!
 • علی حقجو IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  1 0
  «اینکه آیا قوانین ناظر به این احکام از نظر ما درست، قابل قبول و منطبق با شرایط روز جامعه و دنیا هستند یک بحث دیگر که اظهارنظر درباره آن مجال دیگری را می طلبد». آقای حقوق دان حقوق نشناس ! حق را، خداوند خالق انسان، برای رعایت حرمت آنها وضع کرده است. یکی از این حقوق، حق حیات است. و اتفاقاً چه زیبا و نکته سنجانه است که خداوند در قرآن دلیل حکم قصاص را توسعه حق حیات و جلوگیری از اشتباه عمدی در نابود کردن جان دیگران تشریع نموده است. بعد شما با نا آگاهی (با دید خوشبینانه) از مبانی اندیشه ناب توحیدی، ملاک درست و غلط بودن امری را انطباق آن با شرایط روز جامعه و دنیا می دانید. یعنی واقعا شما از حقوق خدادادی انسان، فقط همینقدر می فهمید؟ و یا اینکه اصلاً منکر خدائید و حق را برساخت و محصول حوزه عمومی می دانید؟ خجالت نکش بگو که اصلاً حکم قرآنی قصاص را قبول ندارید و تنها به فکر حمایت از قاتل و خانواده اش هستید. خانواده مقتول چی؟ به تجربه اثبات شده بسیاری از افراد که مورد عفو قرار گرفته اند دوباره مرتکب این گناه عظیم شده اند. جان انسان ها برای شما اهمیت ندارد؟ ایکاش امام زنده بودند و جواب دهن کجی شما را به حکم قرآنی قصاص می دادند. همچینی می گه شرایط روز دنیا که اینگار قاتلین را در آنجا روی پر قو می گذارند. آمار دهشتناک قتل و جنایت را در ممالک به قول شما بسیار برخوردار و پیشرو نمی بینید؟ بزارید دم کوزه اون مدرک کوفتی حقوقیتونو آبشو بخورید. متاسفم براتون
 • سجاد IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  1 1
  چرا دست محیط بان تفنگ می دهید.برای قشنگیه
 • IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  0 1
  موافق متنم. چون همین رسانه ای کردن موضوع و تحت فشار گذاشتن خانواده ی مقتول باعث شد که اولیای دم، از قصاص نگذرن
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  0 0
  انشالله خدا به دل اولیای دم رحم بندازه
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  0 0
  فردا که یک جنگلبان بخواد کارش رو انجام بده قطعا اول فکر میکنه قصاص میشه یا نه امیدوارم به نتیجه برسه...
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  0 0
  خداوند بخشش را بیشتر میپسندد. یادمان باشد ما هم معصوم نیستیم . ببخشیم تا خداوند هم ما را ببخشید و هم متوفی ما را
 • بنده خدا IR ۲۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  0 0
  خداوند به این محیط بان کمک کند و حامی ونگهدارش باشد
 • هموطن GB ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  0 0
  محیط بان مانند پلیس و نیروی نظامی ضمن خدمت با فردی قاتل مثل آرمان عبدالعالی فرق میکند. چرا باید برای محیطیان اصلا حکم قصاص صادر شود. این یعنی محیطیان اجازه انجام وظیفه را ندارد.
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  0 0
  معمولا بعد از رضایت شاکیان حکم مدعی العموم را اجرا میکنند، حالا عموم در رابطه با این پرونده چه ادعایی دارند؟ همان را احرا کنید.
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
  0 0
  مخالف کمپین سازی برای اعدام هستم ، اینجوری عدالت انجام نخواهد شد، قصاص حق خانواده مقتول که خداوند در اختیارش گذاشت و حق مجازتای هم برای خودش هست که در آخرت خواهد گرفت . خانواده مقتول اگر احساس کننن باید ببخشن میبخشن که مورد رحمت خدا خواهند شد ، اگر نخواهند نمی بخشند ، دیگران حقی در دخالت در این امور ندارند
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
  0 0
  محیط بان نباید افراد غیر مسلح را بکشد اون هم در شهر .
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
  0 0
  جای جای این متن پر از عقده گشایی های نویسنده نادان و لیبرال نسبت به حکم الهی قصاصه.
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۳۰
  0 0
  كسى كه مأموريتشو انجام داده ودرزمان كارى براى دفاع از محيط زيست به وظيفش عمل كرده كه نبايد قصاص بشه اين يكى از اشتباهات مهم قوه قضائى است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس