پرچم ایران

ضروری‌ترین کار ما در طلیعه ۴۴ سالگی انقلاب اسلامی "جهاد تبیین"، بیان دستاوردهای اقتصادی انقلاب امام روح‌الله و پاسخگویی مستند به گزاره "انقلاب ناموفق" است.

سرویس سیاست مشرق _ اخیراً فردی به نام هادی سروش طی یادداشتی در سایت جماران به جریان اشغال ایران از سوی متفقین اشاره کرده و با طرح این سؤال که "مردم ایران حساسیت جدی در برابر تجاوز متفقین به خاک شان نشان ندادند! واقعا چرا چنین بوده؟ " نوشته است: پاسخ را بنده از کلامی از امام خمینی عرضه می کنم که خروجی آن این است که سطح عمومیِ جامعه از اینکه لشکری، گرچه "اجنبی" باعث شده تا دیکتاتور -رضاخان- در راس حاکمیت را خلع شود، خوشحال بودند!

عبارت امام خمینی که همواره دارای ذوق و نگاه دقیق سیاسی بوده و خود شاهد آن آشفتگی های کلان سیاسی بوده، در خور توجه است که می گوید :"رضاخان را وقتی متفقین از این مملکت بیرون کردند، مردم شادی می‌کردند، با اینکه در خطر بودند، جانشان در خطر بود! لشکر غیر بود، لشکر اجنبی بود، لشکرهای اجنبی بودند [که] ریختند به ایران، ولی چون رضا خان را بردند، مردم خوشحالی می‌کردند. ما خودمان مطلع بودیم در بین مردم. این مرد هم که رفت که دیدید چه شادیها کردند. برای اینکه پشتیبان نداشتند». (صحیفه امام، ج‌۸، از ص ۳۶۸ الی ۳۷۴)

فرد مذکور سپس به همین بهانه تأکید می‌کند:

"در ادامه امام خمینی به شرائط روز بازمی‌گردد و احساس خطر خود را مخفی نکرده و می گوید:

«کاری نکنید که مردم بگویند که ای کاش نبود این پاسدار! کاری ما نکنیم که مردم بگویند ای کاش روحانیتی در کار نبود. مسأله مهم است. قضیه این نیست که من ساقط باشم؛ قضیه این نیست آقا ساقط باشند؛ قضیه این است که اسلام در خطر است». (صحیفه امام، ج‌۸، ص۳۷۲)

نکته سخن امام در عبارت تقدیم شده، روی روحانیت و نظامی‌هاست. آیا توجه داریم!؟ "[۱]

انقلاب ۵۷ ایران اکنون کجا ایستاده است؟ / ضروری‌ترین کار در طلیعه ۴۴ سالگی انقلاب اسلامی

*با در نظر گرفتن این رویکرد خوشبینانه که فرد مذکور در چارچوب طرح همیشگی اصلاح‌طلبان در طلیعه دهه فجر برای القای "انقلاب ناموفق" بازی نکرده است اما گفتنی‌های جالبی راجع به این یادداشت وجود دارد.

بله! عقلانیت مسئله اینست که مسئولان نظام در هر کسوت و رده‌ای همواره باید در این فکر باشند که رضایت معقول مردم را تأمین کنند و کاری نکنند تا جامعه ناراضی شود. در این میان اما بایستی ملاحظه بدخواهی دشمن، انکار کارکردها و طرح بد سیرتان برای سیاه‌نمایی از دستاوردهای انقلاب امام خمینی(ره) را نیز در نظر داشت.

پس محرز است که اگر کسی بخواهد کارنامه نظام اسلامی را بررسی کند و یا میزان دقیق رضایتمندی مردم از انقلاب و مسئولان کشور را تخمین بزند بایستی متوجه ۲ نکته اساسی باشد:

۱_ سنجش کارنامه با ملاک‌های معقول و فلسفه حکومتی

۲_ منها کردن سیاه‌نمایی‌ها از کارنامه و مشخص کردن سره از ناسره در کارنامه انقلاب اسلامی

با این وصف به بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف اقتصادی، امنیتی و... می‌پردازیم.

*انقلاب ۵۷ ایران کجا ایستاده است!؟ / ضرورت پاسخگویی مستند به گزاره انقلاب ناموفق

ایران اسلامی امروز یک هژمون است. به این معنی که چتر قدرت ایران علاوه بر خود توانسته متحدانش را در اقصی نقاط جهان نیز پوشش دهد. اگرچه پوشش‌های ایران فقط شامل امورات امنیتی نیست و اقتصادی هم هست اما مع‌الوصف دانشمندان علوم سیاسی تأکید دارند که قدرت نظامی یک کشور، خاصّه در حالت هژمونی برآمده از یک اقتصاد قوی است.

پس اکنون با دو نتیجه مواجهیم. اول اینکه منافع ایران و امنیت ایران و ایرانی در داخل و فراتر از داخل فراهم شده است. و دوم آنکه تحقق این امنیت مبیّن یک اقتصاد قوی است و اقتصاد قوی هم اگرچه به معنی اقتصاد بدون عیب و مشکل نیست اما حتما به معنی اقتصادی است که می‌توان به برخی امکانات و دستاوردهای آن برای مردم اشاره کرد.

در بحث اقتصادی، ایران ۱۴۰۰ با دستاوردها و آورده‌های کلانی همراه شده در حالیکه همانطور که اشاره شد مثل تمام اقتصادهای دیگر دنیا با مشکلاتی هم مواجه است.

مشکلات را همه می‌دانیم...

اما آیا کسی خبر دارد میزان فقر مطلق در ایران از انگلستان کمتر است [۲]، ایران در جایگاه سیرترین کشورهای جهان قرار دارد [۳]، نرخ بیکاری ایران تک‌رقمی است [۴] و مالیات و سوخت و غذا در ایران یکی از ارزان‌ترین‌ها در جهان است!؟

بدیهیست که ندانستن یا اشراف کم نسبت به این دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی که هیچیک در دوران رژیم طاغوت وجود نداشتند حاصل سکوت‌های امثال سروش و هشدارهای بیجای آنهاست.

که به جای بیان واقعیت‌ها و دستاوردهای انقلاب امام(ره) اما طریقی دیگر برگزیده‌اند و هشداری را می‌دهند که برای کشورهای جنگ‌زده و گرسنه لازم است نه برای ایران مقتدر ما.

جالب است که آقایان در مقاطعی با کنایه به مشارکت نداشتن درصدی از مردم در انتخابات ۱۴۰۰ از بی‌اعتمادی مردم به نظام و انقلاب نیز سخن می‌گویند! این در حالی است که اولا در کشوری که پیکر سردار شهید خود را روی دست میلیون‌ها نفر از مردم تشییع می‌کند؛ حرف زدن از بی‌اعتمادی احمقانه است. ثانیا مدعیان بی‌اعتمادی از این نمی‌گویند که انتخابات ۱۴۰۰ با تحریم خاموش اصلاح‌طلبان مواجه شد و کاهش یافتن مشارکت کسانی از مردم به همین دلیل بود.

مشاهده می‌شود که اگر عقلانیتی در میان باشد و یک ذهن استدلالی و ریاضی بخواهد دستاوردهای انقلاب اسلامی ۵۷ را ببینند و بشمارد؛ این دستاوردها هرگز کم نیستند. ضمن اینکه دورنمای حل مشکلات نیز یک دورنمای ممکن و بعضا حتی نزدیک است.

پس مجددا اشاره می‌شود که بایستی در هشدارهای بلاوجه امثال سروش تأمل کرد و به دنبال چرایی طرح این هشدارهای البته سیاه‌نمایانه بود.

در خاتمه اشاره به یک بیان مهم و استراتژیک از رهبر معظم انقلاب نیز ضروریست.

معظم‌له ۲ سال قبل در دیدار با اعضای مجلس خبرگان طی سخنانی تصریح کردند: با وجود انبوه مشکلات، جمهوری اسلامی در قله‌ی عزت قرار دارد و مایه‌ی افتخار و مباهات برای اسلام است.

این تأمل نیز در قبال بیان فوق ضروریست که اطلاق رهبر انقلاب در بحث مایه‌ی مباهات بودن جمهوری اسلامی یک اطلاق عام است. به این معنی که همه حیطه‌ها اعم از اقتصاد و امنیت و... را در بر می‌گیرد.

اینکه خواص کشور در "جهاد تبیین" تا چه اندازه توانسته‌اند کارنامه خوب انقلاب اسلامی را تبیین کنند و در این باره چه نمره‌ای می‌گیرند یکی از بزرگترین سؤالات در سپهر سیاسی ماست...

***

1_https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1538793

2_https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/11/22/1944648

3_mshrgh.ir/944980

4_mshrgh.ir/1247052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  7 0
  واقعا میخواید بدونید کجاییم؟! به قول چرچیل دور نیست
  • مهسا IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
   17 1
   دقیقا وضع موجود محصول عملکرد مدیران لیبرال است نه انقلابی
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
   2 8
   در وضعیتی هستیم که شرق نیز برای ما روی خوش نشان نداد ناچارا رو به امریکا نهادیم و گفتیم مذاکره مستقیم
  • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
   1 0
   چنانچه ایرانی هستید ودلتان برای ایران می تپد صعود چهل ساله مولف (....) : ....را بخوانید این کتاب محصول تخصصی ترین نشریه های معتبر جهانی در زمینه های مختلف دستاورد و تکنولوژی میباشد و جایگاه ایران بزرگ را در سطح جهان مطرح کرده است چنانچه خودتحقیر هستید حسابتان با کرامل الکاتبین
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
   6 1
   بانک جهانی می گوید طی ۴۰ سال اخیر، جمعیت فقیر در ایران از ۴۴ درصد به کمتر از ۱۱ درصد رسیده است... ،،، درصد جمعیت فقیر برای ترکیه ۲۱ درصد، فرانسه ۱۴ درصد و آمریکا بیش از ۱۲ درصد است.
 • RO ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  5 1
  احسنت
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  5 1
  دقیقا از این تحلیلا بیشتر بزارین ولو فحش بدن
 • حاج قاسم IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  8 4
  اینکه خبرگزاری مشرق نمی خواهد مشکلات کشور را ببیند مشکل خود این خبرگزاری
  • IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
   5 5
   قبل از اینکه اینقدر هذیان بگی سر فصل همان مشکلات و معضلات کشور مخصوصاً آنهایی که حاصل گند دولت غربگدای تحقیر امید است را در سایت مشرق سرچ میکردی
  • IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
   4 0
   مشکل هست اما چه کسانی این مشکلات را بوجود اوردند بله اصلاح طلبان ولی الان اصلاح طلبان نباید مردم را نادان فرض کرده و دنبال مطالبه گری باشد این مردم هستند که باید مطالبه گر باشد انهم از مسببین وضعیت موجود که خود اصلاح طلبان هستند البته اصلاح طلبان و قتی خودشان در قدرت و درحال تقسیم ثروت بین قبیله خودشان نیستند کلا عادت دارند که سیاه نمایی کنند و باشعور مردم بازی کنند
 • انقلابی منطقی IR ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  7 4
  متاسفانه آن چیز که توقع داشتیم نشد
  • IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
   5 1
   اتفاقا شد ولی چون ضعف رسانه ایی داریم و حجم سیاه نمایی و خودتحقیری از طرف نوکران دشمنان غربگدای مردم ایران بالاست خیلی از دستاوردها دیده نمی شود
 • مختار IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  5 0
  واقعا جای تعجب داره
 • IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  10 0
  ادبیات سکولار مشرق کاملا بودار است. انقلاب ایران به جای انقلاب اسلام. شهید راه وطن به جای شهدای اسلام.
  • IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
   0 7
   کیف احوال یا حبیبی! اینهایی که گفتی کجا نوشته بود؟
  • IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
   1 1
   مشکل تو نگاه تو عزیز دل برادر ..! نگاه خودت رو اصلاح کنی همه چیز رو درست خواهی دید .. دنبال قاتل بروسلی هم نباش! ما ایرانی هستیم ...
  • IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
   4 0
   چشمانت را باز کن تیتر را بخوان. یا پدری که در راه وطن! از پسرش گذشت را ببین.
 • IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  1 0
  ازاينجا كه انقلاب ايستاده
 • امیر IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  2 1
  سلام اصلا حوصله این نوشتار رو ندارم
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  1 0
  اگه بتونید تبین کنید و حرقی شنیدنی برای گفتن داشته باشید
 • مصطفی IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  2 0
  انقلاب نباید در یکجا بایستد بلکه باید از مکانی به مکان دیگر منتقل شود
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  6 0
  محض اطلاع شما، اصطلاح "انقلاب ۵۷" را کسانی استفاده می‌کنند که می‌خواهند اصطلاح "انقلاب اسلامی" را استفاده نکنند. در صورت صلاحدید اصلاح بفرمایید.
  • IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
   0 0
   ممنون
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  1 1
  هر کس باید در تخصص و تجربه خود کار کند.
 • IR ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  2 0
  باتوجه به وقت کم دولت اقای رئیسی و لی میبینیم دیگر برق قطع نمیشود اب قطع نمیشو د صف مرغ نداریم صف گوشت نداریم صف مرگ در اثر کرونا نداریم صف روغن نداریم مردم دنبال واکسن کرونا تا کشورهای همجوار نمیروندو هزینه های سنگین برای واکسن کرونا پرداخت نمیکنند فوتی های کرونا در روز های اخیر به ۲۸ نفر در روز رسیده است دیپلماسی منطقه ای و شرق دور رونق گرفته است در هر صورت بارقه ای امید در دولت اقای رئیسی دردل مردم قوت گرفت و روز بروز بیشتر میشود ناامیدی در دولت اصلاح طلب حسن روحانی بشدت جامعه را ازار میداد اما خبر های خوبی از تولید مسکن ارزان قیمت برای قشر اسیب پذیر جامعه شکل گرفته است کارخانه هایی که درزمان حسن روحانی از خط تولید خارج گردیده بود و گارگران بیکار شده بودند در دولت اقای رئیسی دوباره به خط تولید بازگشته و امید در دل گارگران بیکار شده دوباره شاغل شکل گرفته است خبر هایی خوبی از کم کردن سطح حقوق نجومی بگیران دولت حسن روحانی شنیده میشود حداقل امیدی که در دل مردم شکل گرفته این است که دیگر رئیس جمهور برای هر مشکلی در بین مردم میباشد و مثل روحانی زخم بستر نگرفته است و از بالا به رعیت خود نگاه کند در کل امید درهمه حال به شکلی واقعی شکل گرفته است و انشاا... خبرهایی امیدوار کننده های دیگری درراه باشد که لیاقت مردم ایران روحانی باحمایت قاطع اصلاح طلبان نبود.
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  1 1
  درود بر جمهوری اسلامی ایران. اگه انقلاب ۵۷ نبود الان اسمی از ایران نبود. الحمدلله
  • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
   3 0
   اتفاقا ایران بود اما ایران بهایی و جشنهای 2500 ساله.
 • پرویز DE ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  0 0
  اظهار نظر خوانندگان متن از خود متن و دلایل نویسنده جالب تر و پر معنی تر است
 • حسین IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  0 0
  ایران 40 سال پیش یک خام فروش بوده الان هم همان است،
 • عباد IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  1 0
  هر کس در چهار چوب وظیفه قانونی خودش باشد . امام فرمودند اگر اسلام در خطر باشد بودن من و ما چه معنایی دارد پس امام به فکر اسلام و کشور بود نه خودش
 • علی IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  0 3
  اگر وجدان داشته باشیم و با دوربین ازهاری بیچاره نظاره گر نباشیم در بدترین شرایط اقتصادی و اجنماعی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس