کد خبر 1327712
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۸
مجوز انتشار اوراق مالی اسلامی تا سقف ۸هزار میلیاردتومان به دولت داده شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: بر اساس یکی دیگر از مصوبات کمیسیون تلفیق به شرکت‌های دولتی اجازه داده شد تا سقف ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین بازپرداخت اصل و سود منتشر کند

به گزاش مشرق، رحیم زارع با اشاره به مصوبات امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: بر اساس مصوبه امروز کمیسیون تلفیق، به بانک‌های دولتی اجازه داده شد که کارگزار فروش ارزهای حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی، خالص صادرات و فرآورده‌های نفتی دولت شوند.

بیشتر بخوانید:

کاهش عرضه اوراق اسلامی در بورس برای بودجه ۱۴۰۱ امکان‌پذیر شد

وی افزود: همچنین طبق مصوبه این کمیسیون، به دولت اجازه داده شد دو درصد از یک دوازدهم هزینه جاری شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت را در بودجه عمومی استفاده کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ ادامه داد: به منظور پشتیبانی و تدارک مناسب کالاهای اساسی به شرکت بازرگانی دولتی ایران، پشتیبانی امور دام و خدمات حمایتی کشاورزی اجازه داده شد تا از تسهیلات نظام بانکی با مجوز سازمان برنامه و بودجه استفاده کنند.

زارع گفت: همچنین بر اساس مصوبه دیگری به دولت اجازه داده شد با رعایت برنامه ششم توسعه از تسهیلات تأمین مالی خارجی برای طرح‌های عمرانی تا سقف ۳۰ میلیارد یورو استفاده کند. علاوه بر این، دولت می‌تواند تا سقف دو میلیارد یورو کمک‌های بلاعوض از سوی مؤسسات و سازمان‌های بین‌المللی برای جلوگیری از حوادثی مانند زلزله و سیل و اجرای طرح‌های توسعه‌ای و زیربنایی دریافت و صرف هزینه‌های مرتبط کند.

وی افزود: مطابق با یکی دیگر از مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه، اصل و فرع سرمایه‌گذاری مشارکت بخش غیردولتی برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام عمرانی معاف از مالیات شد. بر اساس یکی دیگر از مصوبات کمیسیون تلفیق به شرکت‌های دولتی اجازه داده شد تا سقف ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین بازپرداخت اصل و سود منتشر کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ بیان داشت: همچنین به دولت اجازه داده شد برای تأمین مالی مصارف بودجه تا سقف ۸۶ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی ارزی از جمله اسناد خزانه اسلامی منتشر کند. بر اساس یکی دیگر از مصوبات، به شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به منظور توسعه حمل و نقل عمومی و زیرساخت‌های شهری اجازه داده شد با تأیید وزارت کشور ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری را منتشر کند.

زارع با اشاره به اینکه دولت برنامه خود درباره اصلاح ارز ترجیحی را به مجلس تقدیم کرده است، گفت: این موضوع هنوز در کمیته تخصصی و کمیسیون مورد بررسی قرار نگرفته، اما برنامه دولت، پرداخت یارانه و یارانه معیشتی در صورت تصویب نهایی اصلاح ارز ترجیحی در سال آینده است.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس