کد خبر 1324904
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۷
تجارت نمایه صادرات نمایه

معاون وزیر صمت با بیان اینکه تجارت آزاد با سوریه فعال شده است، گفت: استفاده از سامانه های بلاکچین برای جایگزینی ال سی مورد پذیرش بانک مرکزی قرار گرفته است. 

به گزارش مشرق، علیرضا پیمان پاک در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان تهران با بیان اینکه رویکرد دولت حفظ و توسعه جهش گونه صادرات است و تمام اعضای دولت این رویکرد را خواهد داشت، اظهار کرد: امسال دو بار روز ملی صادرات برگزار شد که یکی مراسم نمادین آن و دیگری در قالب یک نشست و هم اندیشی با حضور رئیس جمهور و نمایندگان صادرکنندگان برگزار شد و این جلسات نتایج خوبی در بر داشت از جمله اینکه براساس مسائل مطرح شده در آن جلسه و پیگیری های لازم صادرات تجهیزات پزشکی آزاد شد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در بحث توسعه تجارت یک زنجیره شامل تامین، تولید، فرآوری و بسته بندی، توزیع، فروش و برگشت ارز وجود دارد که در طول و امتداد زنجیره صادرات سیاستگذاری لازم و مناسب خواهیم داشت تا صادرات پایدار باشد، ضمن اینکه در حوزه لجستیک، تعرفه و توسعه بازار کارگروه هایی تشکیل شده و اقدامات موثری دنبال شده است.

وی با بیان اینکه اقدامات سازمان توسعه تجارت به ۴ دسته تقسیم شده است، گفت: بخشی از آثار کوتاه مدت اقدامات سازمان توسعه تجارت مشاهده شده و دیگر آثار آن نیز به زودی مشاهده خواهد شد. در بحث توسعه بازار، در بخش لجستیک و در بخش تعرفه ها و گمرکات و بحث مسائل پولی و بانکی کارگروه هایی تشکیل شده است و نقشه راه توسعه صادرات به صورت هدفمند در قالب این ۴ گروه به صورت اجرایی و عملیاتی موانع آن احصا می شود. همچنین در بحث توسعه بازار چند گام برداشته شده که یکی از آن ها افزایش رایزن های بازرگانی است.

وی افزود: تقریبا در ۴ ماه اخیر تعداد رایزن های بازرگانی افزایش یافته است و در بودجه سال آینده نیز تعداد رایزن های بازرگانی به ۳۰ رایزن افزایش یافته است. البته به دلیل محدودیت های حاکمیتی نمی توان در حوزه رایزن های بازرگانی از بخش خصوصی استفاده کرد اما سعی کرده ایم دایره رایزن های بازرگانی را افزایش دهیم که از سایر وزارتخانه ها نیز در این دایره گنجانده شده است.

پیمان پاک گفت: همچنین در هفته گذشته موفق شدیم مصوباتی را از نهاد بالادستی بگیریم که از توان بخش خصوصی در مجموعه های مشابه رایزن استفاده کنیم. آئین نامه آن در حال تدوین است.

۵ مرکز تجاری با کمک بخش خصوصی راه اندازی شد

وی با اشاره به راه اندازی مراکز تجاری اظهار کرد: درباره راه اندازی مراکز تجاری مصمم هستم تا از توان بخش خصوصی استفاده کنیم و اگر صادرکنندگان در بازارهای هدف صادراتی به خوبی از قوانین و مقررات اطلاع داشته باشند تحریم ها کارساز نخواهد شد، بنابراین مراکز تجاری ایران در خارج از کشور باید این اطلاع رسانی را به تجار در بازارهای هدف داشته باشد.

به گفته معاون وزیر صمت، تاکنون ۵ مرکز تجاری در ارمنستان، ترکیه، پاکستان، امارات و آذربایجان با کمک بخش خصوصی راه اندازی شده است و بحث ایجاد مرکز تجاری قزاقستان نیز در دستور کار قرار دارد. اگر این حوزه ها فعال شود می تواند خلا رایزن های بازرگانی را پوشش داد.

تجارت آزاد با سوریه فعال شد

پیمان پاک بیان داشت: در سوریه قبل از سفر وزیر صمت چندین نشست هم اندیشی با صادرکنندگان برگزار و مشکلات در کشور مقصد و راهکارهای پیشنهادی احصا شد. در این سفر حدود ۴۰ مجموعه علاقمند در حوزه سرمایه گذاری و توسعه تجارت در بازار سوریه وجود داشت و این افراد به همراه وزیر حضور داشتند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: برگزاری نشست های مشابه با سوریه را در دو ماه آینده برای ارمنستان و عمان نیز در نظر داریم.

معاون وزیر صمت در ادامه افزود: در بحث تعرفه ها و توافقنامه ها اقداماتی انجام شده و توافقات ترجیحی با سوریه و پاکستان و افغانستان در حال پیگیری است و بحث تجارت آزاد با سوریه فعال شده است و موانع اصلی این حوزه تعرفه ها و موافقنامه ها بعضا ممانعت مجموعه های صنعتی وزارت جهاد بود که وزیر جهاد کشاورزی با دید فرابخشی به این موضوع نگاه می کنند.

وی افزود: سال آینده تجارت آزاد اوراسیا را خواهیم داشت و در صورت پیوستن به موافقتنامه اوراسیا ۱۰ میلیارد دلار بازار صادراتی برای ما خواهد داشت در حالی که اکنون حدود ۵۰۰ میلیون دلار از این بازار صادراتی در اختیار ما است.

افزایش ظرفیت صادراتی آستارا در صورت لایروبی

وی افزود: بحث استفاده از ظرفیت کمیسیون های مشترک در توسعه بازار از دیگر برنامه های ماست و با توجه به اینکه ۲۲ کمیسیون مشترک زیرمجموعه وزارت صمت وجود دارد بنابراین از این ظرفیت استفاده خواهیم کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: کارگروه لجستیک نیز تشکیل شده که در مرحله اول کلیه بنادر و کلیه مقاصد صادراتی، آسیب شناسی شده است و لذا در دو بخش کوتاه مدت و میان مدت پیشنهاداتی احصا شده است. اگر مساله لایروبی آستارا صورت گیرد ظرفیت صادراتی آستارا از ۲۰۰ هزار تن در سال به ۸۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.

باید فرهاندهی واحد حوزه تجارت خارجی احیا شود

وی تاکید کرد: باید فرهاندهی واحد حوزه تجارت خارجی را با احیای شورای عالی صادرات احیا کرد و این موضوع را از دولت پیگیری می کنیم و بخش خصوصی نیز باید آن را مطالبه کند.

پیمان پاک همچنین بیان کرد: کارگروه مشترک ارزی با بانک مرکزی با کمک وزارت صمت تشکیل شده است ولی اگر سیاست های ارزی با سیاست های تجاری هماهنگ نباشد، سیاست های تدوین شده منجر به کاهش صادرات می شود و باعث افزایش نرخ ارز می شود زیرا برای تولید و ایجاد ارز محدودیت ایجاد می کند.

وی افزود: در سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ علیرغم کاهش ارزش پولی ملی نتوانستیم در جهت توسعه صادرات بهره بگیریم که بسیار جای تعجب داشت.

استفاده از سامانه های بلاکچین برای جایگزینی ال سی

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: تعمیم واردات در مقابل صادرات برای تمامی کالاهای مجاز مصوب شده اما می خواهیم واردات در برابر صادرات را نظام مند کنیم و گروه هایی که بر مبنای ارز آزاد کالای صادراتی تولید می کنند برای عرضه ارز صادراتی مجبور به حضور در نیما و فروش ارز با ١٥ درصد کاهش نباشند.

وی افزود: در حوزه رمزارزها نیز مذاکرات لازم انجام شده و در حوزه تجارت خارجی آئین نامه آن ابلاغ می شود قصد داریم راه های جایگزین ال سی را در این باره دنبال کنیم که راهکارهای شبه سوئیفت است. استفاده از سامانه های بلاکچین برای جایگزینی ال سی مورد پذیرش بانک مرکزی قرار گرفته است.

پیمان پاک گفت: سفر رئیس جمهور به روسیه گشایش های جدیدی را برای تجار و صادرکنندگان خواهد بود.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس