کاهش موارد اختلافی در مذاکرات وین

کشورهای عربی باید با این حقیقت کنار بیایند که ایران چه با مذاکره وین و چه بدون آن، هسته‌ای خواهد شد.

به گزارش مشرق، «روزنامه کیهان» در ستون اخبار ویژه خود نوشت: روزنامه بحرینی «اخبار الخلیج» در بررسی مذاکرات وین، به بیانیه چند هفته قبل ۷ مقام ارشد و سابق آمریکایی پرداخت و نوشت: این مقامات سیاسی و نظامی سابق در بیانیه خود به این موضوع پرداخته بودند. چگونه ممکن است توافق جدید صرفا پوششی شود تا ایران به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شود. آمریکا می‌گوید دیپلماسی هرگز به موفقیت نخواهد رسید، اگر ایران اطمینان حاصل نکند که ممکن است بهای بسیار سنگینی پرداخت کند. این بیانیه می‌گوید برای اینکه دیپلماسی در حل این بحران موفق شود، مسئله بسیار مهم این است که ایران واقعاً از این نگران باشد که اگر به آنچه انجام می‌دهد و برنامه هسته‌ای به شیوه فعلی ادامه دهد، ایالات متحده هرگز در استفاده از قدرت نظامی علیه آن ‌تردید به خود راه نخواهد داد.

کسانی که این بیانیه را صادر کرده‌اند، بر این باورند که چالش واقعی این است که آمریکا چگونه در نگاه رهبران ایران اعتبار خود را بازیابد؟ یعنی چگونه ممکن است که رهبران ایران عملاً احساس نگرانی کنند و از جدیت آمریکا در استفاده از قدرت نظامی اطمینان حاصل کنند و کلمات ظاهری و تهدیدهای لفظی همچون تمام گزینه‌ها روی میز است، هرگز کافی نیست.

این بیانیه می‌گوید مسئله بسیار مهم این است که دولت بایدن گام‌های عملی را بردارد که سبب شود ایران عملاً اطمینان حاصل کند که ادامه شیوه فعلی ممکن است منجر به نابودی تمام زیرساخت‌های هسته‌ای شود که در طول سه دهه گذشته احداث کرده است.

اما دولت بایدن هرگز این‌گونه خود را به ایران نشان نخواهد داد که می‌تواند به آن ضربات دردناکی وارد کند و اینکه هرگز از همپیمانان آمریکا به شکلی که بیانیه خواستار آن شده حمایت نخواهد کرد. دولت بایدن هرگز چنین کاری را نخواهد کرد، زیرا قادر به این کار نیست، و نیز خواهان ایستادن در کنار همپیمانانش آن‌طور که لازم است، نیست. واقعیت امر این است که دولت بایدن تمام نشانه‌ها و علائم ممکن را به ایران نشان داده که جدی نبودن آن در مقابله با ایران یا بازدارندگی در برابر آن مورد تأکید قرار می‌دهد.

دولت بایدن خیلی به پروژه توسعه‌طلبانه ایران در منطقه اهمیت نمی‌دهد و هیچ جدیتی در رویارویی با آن از خود نشان نمی‌دهد. به همین سبب، مفاد این بیانیه را می‌توان به‌عنوان زنگ هشدار به کشورهای عربی قلمداد کرد اگر همچنان به زنگ‌های هشدار نیاز داشته باشند.

آنچه بیانیه درباره آن هشدار می‌دهد، حتما رخ خواهد داد، ایران در مسیر تبدیل شدن به قدرت هسته‌ای قرار دارد و مذاکرات وین پوششی برای ایران خواهد بود، ایران به پروژه خود در منطقه ادامه خواهد داد و آمریکا و کشورهای غربی اقدام چندانی برای بازداشتن نظام ایران انجام نخواهند داد، این نکته‌ای است که کشورهای عربی باید بفهمند و محاسبات خود را بر اساس آن قرار دهند.

آنچه در تحلیل روزنامه بحرینی عمداً مسکوت و مغفول مانده، این است که مقامات سابق آمریکایی اگر واقعا توانایی داشتند، در دوره حضور خود در مسند باید غلطی می‌کردند و نکردند و نتوانستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • یک جانباز IR ۰۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  17 0
  ای کاش در این هشت ساله گذشته روزنامه های زنجیره ای یکی از این تیتر ها را میزدند ( ایران چه با مذاکره و....) تا مردم احساس غرور میکردند فقط تیتر زدند بدون مذاکره با کدخدا هیچ کاری امکان پذیر نیست خدا نابودشان کند
  • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   0 1
   دهم تو را پندی که بدانی
 • IR ۰۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  7 0
  نکته مهم هم همین هست که نه تنها کشورک های کوچک عربی منطقه باید بفهمند و بدانند که ایران یک قدرت هسته ای است ، خواه خوشایند شما ریز کشورهای منطقه و یا قدرت های جهانی باشد یا نباشد ، ما ایرانیان بابت اتمی شدن بابت اینکه یک قدرت هسته ای باشیم هر کاری لازم بوده و باشد انجام خواهیم داد ..
 • IR ۰۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  4 0
  هر نوع تسلیحاتی که دشمنان ایران دارند و تجهیز هستند ما نیز باید داشته باشیم بهترینش رو هم باید داشته باشیم ، امنیت و حفظ جان و مال و ناموس مسلمان ایرانی بر حاکم اسلامی واجب است .. قانون جنگل در جهان حکمفرماست هم میهنان گرامی، به حکم قانون جنگل باید قوی شد می‌باید بازدارندگی قوی ایجاد کرد .. قوی شو گر راحت جهان طلبی که در نظام طبیعت ضعیف پامال است
 • IR ۰۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  3 0
  خطابم به شیوخ مرتجع عرب منطقه است و همچنین رژیم جعلی غصبی اسرائیل میباشد که هر آنچه که ما ایرانیان می‌خواستیم بهشویم و به دست بیاوریم به دست آوردیم ، قدرت هسته ای هم شدیم و هستیم ! تا کور شوند هر آنکه نتوان دید .. جانم فدای خاک مقدس ایران عزیز شیر غرب آسیا
 • رضا IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  0 4
  معنی این عبارت یعنی ملت ایران چه با کاهش تورم و چه بدون کاهش تورم عاقبتشان روزمرگی است !
 • saman ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  4 0
  ایران باید هسته ای شود. تحریم باشد یا نباشد، جنگ بشود یا نه ایران باید هسته ای می شود.
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  0 4
  تاوانش رو ما مردم خواهیم داد
  • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   1 0
   مگه جنابآلو نماینده مردم ایران هستید که از جانب مردم سخن میگی ؟
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   1 0
   مگه ایران سانتریفوژهارو جمع نکرد؟ مگه تو راکتور اراک بتن نریخت؟ پس مشکل آمریکا هسته ای نیست. هسته ای بهانه س. اول گفتن موشک هارو باید جمع کنین حالا میگن نه موشک باید داشته باشین نه پهپاد. اینارو هم بدی بره باز یه دبه دیگه می کنن. اگه انجام دادی که هیچ. وگرنه تحریم و فشار به حلقوم مردم. لعنت به آمریکا مسبب گرانی و فشار به مردم.
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  1 0
  اعراب جاهل در گذشته و همچنان عاقل نشده کنونی بدانند که نظر مقامات ارشد نظام ما به هر سمتی باشد مقاومت و سرکشی در برابرش عفول منطقه و زوال امنیت را به همراه دارد
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  3 0
  صهیونیستها ۲۵۰ کلاهک اتمی دارن دشمن اشکار مسلمین و اسلام هستند.خطر جدی بیخ گوش اعرابه خودشون به خواب زدن
  • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   2 0
   بخاطر اینکه سران کشورک های کوچک عربی ، سران شیخ نشین های عربی منطقه یک به یک دست نشانده یهود بین المللی حاکم بر جهان غرب هستند طبعتا" هم باید بردگان یهود بین المللی و گوش به فرمان اسرائیل هستند و این برای منطقه و هم جهان اسلام مایه تاسف ! و برای آینده اعراب ویرانگر خطرناک خواهد بود
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  2 0
  اگر درعمل به واقعیت بپیوندد کدام ایرانی هست که ازهسته ای شدن ایران بدون محدودیت(مثل استکبارغرب وشرق) ایران اسلامی(با سالها هزینه ها،فساد،خرابکارب،ترور،خسارات جانی ومالی)بدش بیاد!؟
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  0 1
  قدرت هسته ای که عاجز از تامین معیشت مردم خود است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس