بازدید سرزده رییس قوه قضاییه از دادسرای کارکنان دولت/ هشدار رییس دستگاه قضا نسبت به عدم اصلاح رویه ارجاع برخی پرونده‌ها / باید از هرگونه تاخیر در اجرای احکام قضایی اجتناب شود

رئیس قوه قضاییه در ادامه بازدیدهای میدانی خود از مراجع و مراکز قضایی، از دادسرای کارکنان دولت (ناحیه ۲۸ تهران) به صورت سرزده بازدید کرد و از نزدیک در جریان کم و کیف خدمت‌رسانی قضایی قرار گرفت.

به گزارش مشرق به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای صبح امروز چهارشنبه (۸ دی) در ادامه بازدیدهای میدانی خود از مراجع و مراکز قضایی، از دادسرای کارکنان دولت (ناحیه ۲۸ تهران) بازدید به عمل آورد و از نزدیک در جریان کم و کیف خدمت‌رسانی قضایی به مردم و مراجعان در این دادسرا قرار گرفت.

رئیس عدلیه در جریان این بازدید، در بخش‌های مختلف دادسرای کارکنان دولت اعم از شعب اجرای احکام، شعب بازپرسی، واحد اظهار نظر و سالن ملاقات مردمی مسئولان دادسرای مربوطه حضور یافت و ضمن مطالعه موردی برخی پرونده‌ها و طرح سوالاتی در خصوص آنها، با مسئولان بخش‌های بازدیدشده به صورت چهره به چهره به گفت‌وگو پرداخت.

رئیس قوه قضاییه حین بازدید از بخش‌ها و واحدهای مختلف دادسرای کارکنان دولت، از مسئولان و متصدیان مربوطه در خصوص فرآیند رسیدگی، موجودی و نوع پرونده‌ها، سوالاتی را مطرح کرد و توصیه‌هایی را خطاب به آنها پیرامون ارتقاء کیفیت خدمت‌رسانی به مراجعه‌کنندگان بیان داشت.

نظارت ویژه بر واحدهای اجرای احکام در زمره توصیه ها و دستورات مستمر حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به مقامات و مسئولان قضایی است؛ در همین راستا رئیس قوه قضاییه در جریان بازدید امروز از دادسرای کارکنان دولت، در حین حضور در شعب اجرای احکام این دادسرا، با تاکید مجدد بر نظارت مستمر بر واحدهای اجرای احکام تصریح کرد: واحد اجرای احکام بخشی است که تلاش های صورت گرفته در دادسرا ، دادگاه بدوی، تجدیدنظر و دیوان عالی را به ثمر می‌نشاند لذا باید از هرگونه تاخیر در اجرای احکام اجتناب شود.

عدم ارجاع بی‌دلیل پرونده‌ها به شعب بازپرسی از مظاهر فساد است

رئیس قوه قضاییه در بخشی از بازدید خود از شعب بازپرسی دادسرای کارکنان دولت، دلایل تفاوت موجودی پرونده‌ها در برخی شعب نسبت به شعب دیگر را جویا شد و به مسئولان مربوطه در خصوص راکد ماندن پرونده‌ها و عدم ارجاع به موقع آنها به شعب بازپرسی تذکر داد و ضمن برحذر داشتن مسئولان دادسرای کارکنان دولت از نگهداری و عدم ارجاع غیرموجه و بی‌دلیل پرونده‌ها، این امر را از مظاهر فساد دانست.

اصلاح رویه ارجاع برخی پرونده‌ها در شعب بازپرسی دادسرای کارکنان دولت تا یک ماه دیگر

در همین راستا در جریان بازدید زمانی که رئیس عدلیه متوجه شد در مواردی عدم توازن در ارجاع پرونده ها به شعب مختلف بازپرسی کارکنان دولت وجود دارد ضمن تذکر به دادستان تهران دستور داد چنانچه رویه ارجاع پرونده‌ها در شعب بازپرسی دادسرای کارکنان دولت تا یک ماه دیگر اصلاح نشود، نسبت به برخورد قانونی با مسئول مربوطه این بخش اقدام مقتضی به عمل آید.

یکی دیگر از توصیه‌ها و تاکیدات رئیس دستگاه قضا به مسئولان دادسرای کارکنان دولت و به ویژه دادستان تهران، جلوگیری از هرگونه اخلال در فرآیند رسیدگی به پرونده‌های حجیم به واسطه جابجایی پرونده ها از یک شعبه قضایی به شعبه دیگر بود.

گفت‌وگوی چهره به چهره و بی‌واسطه با مردم یکی دیگر از برنامه‌های حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در جریان بازدید از دادسرای کارکنان دولت بود؛ بر همین اساس رئیس قوه قضاییه با تنی چند از مراجعه‌کنندگان به این مرجع قضایی به گفت‌وگو پرداخت و ضمن استماع موضوعات مطرح شده، دستورات مقتضی را برای پیگیری و رفع مشکلات آن مراجعه‌کنندگان به مسئولان ذی‌ربط صادر کرد.

بررسی ادعای یکی از اصحاب پرونده توسط رییس دستگاه قضا

در حین گفتگوهای بی‌واسطه حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای با مراجعان به دادسرای کارکنان دولت، یکی از مراجعه‌کنندگان نزد رئیس قوه قضاییه ادعایی را در باب پرونده‌اش مطرح کرد که رئیس عدلیه با شنیدن این ادعا همراه با فرد مدعی، شخصا به شعبه مربوطه مراجعه و موضوع را پیگیری کرد.

تقدیر از زحمات و خدمات شبانه‌روزی شاغلین در دادسرای کارکنان دولت

بررسی وضعیت حقوقی و معیشتی شاغلین در دادسرای کارکنان دولت و تقدیر از زحمات و خدمات شبانه‌روزی آنها برای رسیدگی دقیق به پرونده‌های ارجاعی، از جمله نکات  برجسته بازدید امروز رئیس دستگاه قضا بود؛ نکته قابل تامل آنکه در برخی از شعب این دادسرا، قضات و کارکنان به صورت شبانه روزی و یا بعضا تا پاسی از شب مشغول رسیدگی به پرونده‌های ارجاعی هستند که این موضوع مورد توجه و قدردانی رئیس عدلیه قرار گرفت.

رئیس قوه قضاییه همچنین در بخشی از بازدید امروز خود، در سالن ملاقات مردمی دادستانی تهران که روزهای چهارشنبه میزبان حدود ۱۰۰ مراجعه‌کننده است، حضور یافت و با معاونان دادستان و مردمی که جهت پیگیری مفاد پرونده خود و پیشبرد آن به این واحد مراجعه کرده بودند به صورت ویژه به گفتگو پرداخت و در همین راستا دستورات مقتضی را به منظور تسریع در رسیدگی‌ها صادر کرد.

اهتمام ویژه دادستان تهران نسبت به پیگیری دستورات صادره در جریان ملاقات‌های مردمی

رئیس عدلیه در حین گفت‌وگوی چهره به چهره با مراجعه‌کنندگان به سالن ملاقات مردمی، به مسئولان مربوطه از جمله دادستان تهران موکدا تاکید کرد که نسبت به پیگیری دستورات صادره در جریان ملاقات‌های مردمی مسئولان قضایی، اهتمام ویژه داشته باشند.

همچنین در جریان بازدید میدانی امروز رئیس دستگاه قضا از دادسرای کارکنان دولت، به مانند سایر بازدیدهای رئیس عدلیه از مراجع و مراکز قضایی، نامه‌های مردمی برای ترتیب اثر دادن و رسیدگی جمع‌آوری شد.

بازدید میدانی از مراکز، مراجع و محاکم قضایی و گفت‌وگوی چهره به چهره و بدون واسطه با مردم، قضات و کارکنان، یکی از رویه‌های ثابت حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ۱۸۱ روز سپری‌شده از مسئولیت وی در جایگاه ریاست دستگاه قضا محسوب می‌شود.

رئیس قوه قضاییه علاوه بر بازدید سرزده امروز خود از دادسرای کارکنان دولت (ناحیه ۲۸ تهران)، تا کنون از دادگستری شهرستان قدس، دادسرا و دادگستری شهرستان قرچک، مجتمع قضایی قدس تهران، دادسرا و دادگستری شهرری و همچنین شعب کشیک دادسراهای نواحی ۳، ۱۶، ۲۷ و ۳۴ تهران بازدید داشته و از نزدیک در جریان نحوه خدمت‌رسانی به مردم و مراجعه‌کنندگان قرار گرفته و علاوه بر گفت‌وگو با قضات و کارکنان این مجتمع‌های قضایی، برای حل مشکلات تعدادی از مراجعه‌کنندگان دستورات مقتضی را صادر کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • حسن IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
  1 1
  جناب آقای اژه ای ضمن تشکر از تلاشهای جنابعالی به عرض می رساند با این روش قضایی نمی توان مشکلات مردم راحل کرد این روش باعث فرسودگی کادر قضایی ودردسر مردم شده است می شود بهتر از این عمل کرد حتی با ۷۰ درص امکانات فعلی با نتیجه به مراتب بهتر وبا رضایت مندی بیشتر
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
  0 0
  این اقدامات در مقابل دوربین بیشتر نمایشی به نظر میاد، در ضمن حرمت افراد رو نباید در جمع زیر پا گذاشت
 • IR ۰۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  0 0
  ضمن تشکر از کارشناسان رسمی متاسفانه افزایش فساد در عده ای زیاد شده تا دیر نشده جلوی فساد عده ای از کارشناسان رسمی جلوگیری شود
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
  0 0
  رویه ها و روش های رسیدگی به پرونده ها خیلی اشتباه داره مثلاً مستاجر تخلیه نمیکنه شورای حل اختلاف دو ماه بعد تخلیه اش می‌کنه درحالی که ظرف یک هفته با اجرت المثل باید تخلیه فوری بشود مستاجر تاریخ فرداش تموم شده
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
  1 0
  حسن روحانی عامل بدبختی مردم را فوری محاکمه بکن تا ملت تو را باور کنند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس