مذاکرات وین و اظهارات آمریکایی‎ها درباره یک «اشتباه بزرگ»

پذیرش اشتباه نوعی ابراز پشیمانی است که نیاز به جبران دارد، دولت آمریکا خروج از برجام را اشتباه خود می‌داند، اما برای جبران آن کاری انجام نمی‌دهد.

به گزارش مشرق، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور پیشین آمریکا، برجام را بدترین توافق می‌دانست و از آن خارج شد؛ خروج آمریکا از توافق هسته‌ای همراه با اعمال تحریم‌های دیگر علیه ایران بود.

ترامپ همچون روسای جمهور پیشین آمریکا سیاست تحریم و فشار را در پیش گرفت.

بیشتر بخوانید:

مذاکرات وین؛ پیشرفت در گفت‌وگوها در گرو چیست؟

«جو بایدن»، در رقابت‌های انتخاباتی به موضوع برجام اشاره کرد و سیاست خود را بازگشت به توافق هسته‌ای اعلام کرد.

رئیس جمهور کنونی آمریکا و دیگر مقام‎های این کشور بارها بر اشتباه بودن تصمیم ترامپ در خروج از برجام تأکید کرده‎اند، اما لفاظی‌ها با عمل تناسب نداشته است.

«جو بایدن» و دولت او گرچه آمریکا را مایل به بازگشت به برجام معرفی کرده‎اند، اما تاکنون گوشه‌ای از این تمایل عملیاتی نشده و بلکه در راستای ادامه سیاست تحریم، برخی افراد و نهادها در مقاطع گوناگون از سوی واشنگتن تحریم شده‎اند.

اما دولت «جو بایدن» خروج از توافق هسته‌ای را اشتباهی بی نهایت بزرگ می‌داند، اما چرا به برجام باز نمی‌گردد؟

وزیر خارجه آمریکا اخیرا در گفت‎وگو با «وال استریت ژورنال»، خروج واشنگتن از برجام را اشتباهی بی نهایت بزرگ توصیف کرد.

«آنتونی بلینکن»، گفت که خروج از توافق هسته‌ای با ایران اشتباهی بی نهایت بزرگ بود.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال با اشاره به روند دیپلماسی در تعامل با ایران افزود که همچنان معتقدیم دیپلماسی بهترین راه برای حل چالش هسته‌ای است.

وی در ادامه بدون اشاره به اقدامات خصمانه واشنگتن علیه تهران مدعی شد که عرصه مقابل ایران برای بازگشت به تعهدات توافق هسته‌ای تا بی نهایت فراهم نخواهد بود.

ابراز پشیمانی زیاد از خروج از برجام و تعلل به بازگشت به این توافق و در کنار آن اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران اثبات می‌کند که آمریکا انگیزه‌ای به بازگشت به برجام ندارد و هر آنچه که درباره سیاست دیپلماسی می‌گوید، دروغ است.

سیاست آمریکا علیه ایران، نگه داشتن شرایط موجود است.

اما دور جدید مذاکرات در وین باعث شده تا طرف مقابل با چالش روبرو شود.

سیاست آمریکا و حتی اروپا نیز بازگشت به برجام نیست و اگر هم انگیزه‌ای به بازگشت داشته باشند، این بازگشت غیر قابل باور خواهد بود چرا که هر آن ممکن است که در غرب تصمیم به خروج از آن گرفته شود.

اگر بنا بر گفته مقام‎های آمریکایی، خروج این کشور از برجام یک اشتباه بزرگ بود، باید به آن باز گردند، تعهدات خود را اجرا کنند و تضمین لازم را نیز بدهند که از توافق هسته‌ای خارج نمی‌شوند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  15 18
  دیگه دوران ظریف و عراقچی تمام شد که همه جوره گربه رقصون شما بودن و بدون کوچک ترین دستاوردی از سیاست کنار رفتند ....
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  28 10
  همین الان در دلمون ظهور امام زمان ع را از خدا بخواهیم
 • DE ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  3 0
  «جو بایدن»، در رقابت‌های انتخاباتی به موضوع برجام اشاره کرد و سیاست خود را بازگشت به توافق هسته‌ای اعلام کرد.واکنون سیاست فشار و تحریم و گول زدن و منافق بازی را پیش گرفته.خب وقتی اینطور راحت به ملت خودشون دروغ میگویند تا به هدف برسند ، آیا به ما و ملت ما دروغ نمیگویند. بیچاره غربگداهای بدبخت بیسواد که یک ذره شعور ندارند این مطلب را درک کنند که برای غربی ها فقط جنبندگان درجه چندم محسوب میشوند . آنها اسب گالسکه خود و سگ خود را بیشتر دوست دارند تا این وطنفروشان را.
 • علی آقائیان یسار IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  3 0
  باهرکسی می شود مذاکره کرد وبه نتیجه رسید ولی بادروغگو وفریبکار امکان ندارد راه بجای مطلوبی برد. چون دروغگو وفریبکار با واقعیات و صداقت میانه ای ندارد حتی تحت فشارهم باشد نمی خواهد به صداقت برگردد بلکه تاآخردنباله انواع حیله هاست تا طرفش را قانع کند به قبول، یعنی اشتباهش را به طرف مقابل حالت نمایش وقانع نگرجلوه میدهد تادرنظر اطرافیان نادم وحاضربه جبران کند. ولی دراصل چون صداقت را رهاکرده بانیرنگ وارد شده طرفش را گیج میکند.حالا دیگرهمه چیز به هوش ودرایت طرف است این حقه را متوجه شود ویا خواسته ی آنهارا بپذیرد. دقیقآ مثل مذاکرات برجام دولت قبل
 • شیخی IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  3 0
  این یانکی ها به برجام برمیگردن و دو باره سرمان کلاه میزارند باید خیلی مواظب باشیم
  • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
   2 0
   دقطقا" هم قصد و نیت رو دارند ، یک مسلمان ایرانی نباید دو بار از یک سوراخ گزیده شود آزموده را آزمودن خظاست ..
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  3 0
  درخواست ما از دولت و مجلس، مقاومت مقتدرانه در برابر فشار غرب، و مقابله به مثل زیر است: 1- سیاست قطعی اعلام شده از طرف امام خامنه ای در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، کلمه به کلمه و مو به مو به طور شجاعانه اجرا گردد. 2- آمریکا باید تمام تحریم‌ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کند. 3- آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان باید هزینه‌ ی تمام خسارت‌هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتشان در برجام وارد کرده اند، بپردازند. 4- کل مطالبات منابع ما که به دلیل تحریم مسدود شده یا به هر دلیل دیگر توسط غربی‌ها پرداخت نشده است، در هر کشوری که باشد باید وصول گردد. 5- هیچ تضمینی به جز اجرای عملی موارد فوق حتی اگر در سطح کنگره و سنا باشد، هر چند لازم است، اما کافی و پذیرفته نیست. 6- انجام این موارد باید دقیقاً مورد راستی‌آزمایی طولانی مدت قرار گیرد. 7- تا زمانی که راستی آزمایی کامل صورت نگرفته است، نباید هیچ محدودیتی پذیرفته گردد و صنعت هسته‌ای با سرعت تمام در هر سطح و میزان مورد نیاز ممکن توسعه یابد. دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در واقع آژانس جاسوسی صهیونیست‌ها از تأسیسات هسته‌ای است، جمع آوری گردد و اجازه حضور به این جاسوسان صهیونیست ها در کشور داده نشود، تا مجدداً شاهد ترور دانشمندان هسته‌ای یا خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نباشیم. 8- شرط‌هایی فراتر از لغو تحریم ها در تقابل با سیاست‌های استکباری ظالمانه غرب از جمله خروج آن ها از منطقه و عدم حمایت آن ها از رژیم صهیونیستی گذاشته شود، همان گونه که آن‌ها بعد از شش سال عمل نکردن به تعهدات خود در لغو تحریم‌ها شروط جدید هم اضافه می‌کنند. 9- مکانیسم ماشه باید از برجام حذف گردد تا آمریکا نتواند با بازگشت صوری به برجام، از این امتیاز یک طرفه به ضرر ما سوء استفاده کند. 10- مذاکرات نباید فرسایشی و بی ثمر باشد، لذا باید برای انجام موارد فوق ضرب الاجل قرار داد و مذاکرات را تا زمان انجام موارد اشاره شده در عمل، هر یک سال یک بار در روز امضای برجام، به حال تعلیق در آورد. 11- همت اصلی تمام مسئولان کشور در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، خنثی سازی و بی اثرسازی تحریم ها، و حذف دلار از چرخه ی اقتصاد کشور باشد.
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  0 0
  با سلام اعتراف آمریکائیان به اشتباه بزرگ در خروج از برجام حکما قابل پذیرش و استناد هر فکر و آئین و مذهبی است. بنابراین ، می توان بر این اعتراف نتایج معقولی را بارگذاری کرد. ۱- آمریکا و قدرت های بزرگ هم اشتباه می کنند. ۲- دیباچه اشتباهات عمدی و غیر عمدی آنها چه در حال حاضر و در طول تاریخ بی شمار است‌. ۳- فهرست کوتاهی از این اشتباهات، - حمله به افغانستان و اشغال ۲۰ ساله آن . - حمله به عراق و قتل و کشتار و تخریب آن کشور. - حمله و اشغال سوریه بواسطه جنگ های نیابتی و توسعه این سناریو به سامان. - حمله به یمن و ..‌. نمایشی از سبوعیت و توحش‌ . - خروج از معاندان بین المللی و تضعیف ساختارهای بین المللی از جمله شورای امنیت. در ادامه فهرست می توان استدلال نمود که اشتباهات از سوی تقدیس کنندگان قدرت یک بلای عظیم است و برای کره خاکی تهدیدی بنیان افکن است‌ . بنابر این ، امروز ج ااا حق دارد برای حفظ حقوق خود و تضمین امنیت ملی و جهانی خود بر اساس اصول و عقلانیت غرب و آمریکا را بطور اخص بعنوان مخاطب ضمن درخواست تضمین و رفع تحریم ها و پرداخت خسارت از تکرار این اشتباهات جلوگیری نماید. جامعه جهانی و مردم جهان بایستی از رشادت و استقامت ج اا سپاسگزار باشند و در مقابل جنگ روانی غرب ایران را حمایت و پشتیبانی کنند. در پایان با طرح پرسشی بشریت را دعوت به تفکر در این باب می نماید و آن این است که آیا اشغال و اشغالگری پدیده غیر انسانی و در ضدیت با تمام موازین نیست؟ آیا اشغال فلسطین مظلوم چرا از سوی غرب حمایت می شود؟ آیا این اشتباه بزرگتر نیست؟
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
  0 0
  چون درخارج از برجام دیگر امکان شرارت و ضربه وفشار رو امکان پذیر نمیبینند، با ورود دباره به آن میخواهنددست خودرا برای شرارش باز کنند، وگرنه عهدوپیمان درقاموس یانکیها معنایی ندارد!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس