کد خبر 1311009
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶
صفری: تبادلات اقتصادی ایران با آسیای مرکزی رشد ۲۰۰ درصدی کرد

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: میزان صادرات ما به ازبکستان در دو ماه اخیر از ۱۲۰ میلیون دلار به ۵۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

به گزارش مشرق؛ مهدی صفری درباره دستاوردهای اقتصادی وزارت خارجه در دوره صد روزه دولت سیزدهم افزود: همچنین میزان صادرات ما به تاجیکستان در دو ماه گذشته از ۶۰ میلیون دلار به ۱۸۰ میلیون دلار رسیده است.
وی اضافه کرد: در دو ماهی که از آغاز به کار معاونت دیپلماسی اقتصادی در وزارت خارجه می‌گذرد بیشترین تلاش مان را بر فعال کردن کریدورهای ارتباطی با کشورهای همسایه و افزایش صادرات به این کشورها به ویژه صدور خدمات مهندسی متمرکز کردیم.
اقای صفری گفت: یکی از حوزه‌های بسیار مهم آسیای مرکزی است که روابط تجاری ما با این منطقه بسیار افت کرده و ارتباطات مان با آنان بسیار ضعیف شده بود، اما در این دو ماه رقم صادراتی ما به کشورهای این منطقه به میزان قابل توجهی افزایش یافت.
وی افزود: در تاجیکستان علاوه بر افزایش میزان صادرات از ۶۰ میلیون دلار به ۱۸۰ میلیون دلار در دو ماه اخیر، اجرای طرح ۳۵۰ میلیون دلاری نیز در دستور کار قرار دارد.
معاون وزیر امور خارجه گفت: در این مدت تلاش کردیم که کریدورهای این کشورها به بندرعباس و چابهار متصل شود و به این منظور با وزرای ترابری و تجارت این کشورها کمیسیون‌های مشترک برگزار کردیم و از این بنادر ما نیز دیدن کردند تا از آن جا برای ذخیره کردن کالاهای شان استفاده کنند.
وی افزود: مشکلات مربوط به جمهوری‌های ارمنستان و آذربایجان نیز مربوط به کریدور بود که رفع شد و مسیر هر دو کشور روان است و مسیر خزر نیز به عنوان جایگزین سوم نیز روان شد و صدور کالای‌های ما به ویژه صدور خدمات مهندسی به شمال از این طریق افزایش یافته است.
آقای صفری همچنین درباره افزایش تبادل تجاری ایران و عراق گفت: دو کشور ۱۲ نقطه مرزی دارند و تلاش ما این بود که با رفع موانع در این نقاط مرزی میزان صادرات و تبادل تجاری خود را از ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش دهیم.
وی افزود: هدف ما این است که میزان صادرات کالاهای مان را به کشورهای منطقه در دوره چهار ساله دولت سیزدهم به دو برابر افزایش دهیم که این هدف تا دو سال و نیم آینده نیز قابل تحقق است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس