کد خبر 1310714
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۵
شریعتمداری - کراپ‌شده

بستن تنگه هرمز به روی کشورهایی نظیر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی حق مسلم و قانونی جمهوری اسلامی ایران است و نباید در استفاده از این حق قانونی کشورمان کمترین تردیدی به خود راه بدهیم...

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی تحت عنوان «سنگ‌ها نباید بسته باشند!» نوشت:

۱- «دانیل لرنر» در اثر معروف خود با عنوان «گذار از جامعه سنتی»، درباره چگونگی وادار کردن کشور حریف به پذیرش آنچه از او خواسته‌اند تأکید می‌کند «‌برخوردها و اعلام مواضع باید به‌گونه‌ای باشد که در نهایت درک حریف را از رخدادها تغییر دهد و این برداشت را به دستگاه محاسباتی طرف مقابل القاء کند که مقاومت بی‌فایده و پرهزینه است و باید سطح خواسته‌های خود را کاهش دهد»! و توصیه می‌کند باید به حریف القاء شود که «این خواسته‌های حداقلی را هم فقط با پذیرش پیشنهاد ما می‌تواند به دست آورد»!

۲- « نیکی هیلی»، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد (دوران ترامپ) بعد از برکناری در مصاحبه‌ای گفته بود؛ ترامپ به من توصیه می‌کرد که او را یک رئیس‌جمهور غیرقابل پیش‌بینی معرفی کنم که برای رسیدن به اهداف خود هیچ مانعی پیش پای خود نمی‌بیند! نیکی هیلی می‌گفت ترامپ معتقد بود معرفی او در این قاب حریف را به وحشت‌ انداخته و باعث می‌شود به خواسته‌های ما (آمریکا) تن بدهد! همان تئوری «مرد دیوانه» که نیکسون در جنگ ویتنام برای ترساندن ویت‌کنگ‌ها به کار گرفت و البته ناموفق بود.

۳- دیروز، در آستانه از سرگیری مذاکرات وین، وزارت دادگستری آمریکا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد حکم مصادره محموله دو کشتی که متعلق به ایران بوده و در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ از سوی نیروی دریایی آمریکا توقیف شده بود را صادر کرده است و... در اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است این دو کشتی غیرایرانی بودند ولی محموله آنها (نفت برای ونزوئلا و تسلیحات برای یمن) متعلق به ایران بوده است!

خبر این اطلاعیه بلافاصله در صدر اخبار رسانه‌های غربی و عبری و عربی جای گرفت و ... چند و چون ماجرا و ضریب صحت آن مشخص نیست ولی بی‌تردید، انتخاب زمان صدور این اطلاعیه با مذاکرات وین و دست خالی آمریکا و غرب در دور جدید مذاکرات ارتباط غیرقابل انکاری دارد.

۴- حالا به دو نمونه از عملیات روانی آمریکا که فقط به عنوان مشتی از خروارها و ‌اندکی از بسیارها، به آن اشاره شد نگاه کنید. «باید درک حریف از رخدادها را تغییر داد و این برداشت را به دستگاه محاسباتی طرف مقابل القاء کرد که مقاومت بی‌فایده و پرهزینه است و باید سطح خواسته‌های خود را کاهش دهد»! و یا، باید رئیس‌جمهور آمریکا غیرقابل پیش‌بینی معرفی شود که برای رسیدن به اهداف خود هیچ مانعی پیش پای خود نمی‌بیند!.

۵- متاسفانه برخورد دولت آقای روحانی با آمریکا و کشورهای غربی، آنها را جری کرده و به باج‌خواهی کشانده بود.

به عنوان نمونه رادیو فرانسه درباره برخورد دولت آقای دکتر روحانی با غرب آورده بود؛ «ارزیابی غرب از وضعیت کنونی دولت روحانی، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناچار به فروش «حقوق ملی» می‌بیند. برپایه این جمع‌بندی، صبوری خریدار، وضعیت فروشنده را دشوارتر و قیمت فروش را کمتر خواهد کرد. پیشنهاد سقف زمانی ۳ ماهه از سوی روحانی برای انجام معامله قطعی با غرب، نشانه وضعیت اضطراری اوست که در ژنو در هیئت فروشنده ظاهر می‌شود»!

وقتی آمریکا رئیس‌جمهور وقت کشورمان را در نقش «بدهکار مستأصل و ناچاری» می‌بیند که به منظور خروج از این استیصال برای «فروش منافع ملی کشورش» عجله دارد ! به وضوح می‌توان حدس زد که در مقابل جمهوری اسلامی ایران- که آن را دشمن واقعی و مقتدر خود می‌داند- هیچ فرصتی را برای اقدام خصمانه و باج‌خواهی از دست نمی‌دهد. که نداد.

۶- امروزه اما، آمریکا و متحدانش به وضوح می‌دانند که دوران لاف‌های گزاف و ادعاهای خلاف برای امتیاز گرفتن از ایران اسلامی در مقابل وعده‌های نسیه سپری شده است و از سوی دیگر فراموش نکرده است که هرچند با ترساندن تیم هسته‌ای کشورمان به امتیازاتی دست یافته بود ولی در همان ایام، سپاه پاسداران و نیروهای مقاومت، تمامی منطقه را به ویترین شکست‌های پی‌درپی آمریکا و اسرائیل و متحدان عرب آنها تبدیل کرده بودند که شکست سنگین آمریکا در افغانستان و پوزه به خاک مالیده شده ائتلاف آمریکا و اروپا و اسرائیل و آل‌سعود در یمن، تازه‌ترین نمونه‌های آن است ولی با این حال نباید رجزخوانی آمریکا را بی‌پاسخ گذاشت و به قول حضرت امیر علیه‌السلام: « رُدُّوا الْحَجَرَ مِنْ حَیْثُ جَاءَ فَإِنَّ الشَّرَّ لَا یَدْفَعُهُ إِلَّا الشَّرُّ.» سنگ را از همانجا که آمده بازگردانید، چراکه شر و بدی را جز از همان طریق نمی‌توان دفع کرد. (نهج‌البلاغه، حکمت ۳۰۶).

۷- اگرچه چند و چون ماجرای مصادره محموله دو کشتی مورد ادعای آمریکا مشخص نیست ولی اکنون که آمریکا با صراحت به دزدی دریایی خود اعتراف می‌کند باید مانند بسیاری از موارد دیگر، پاسخی درخور و پشیمان‌کننده نیز دریافت کند. چگونه؟ پیش از این نیز به آنچه درپی خواهد آمد پرداخته بودیم که ابتدا با اعتراض شدید همراه با ناسزا و اهانت غربگراهای داخلی و رسانه‌های غربی به کیهان و نگارنده آن یادداشت روبه‌رو شد ولی چند سال بعد برخی از مسئولان بلندپایه دولت وقت نیز از آن به عنوان یک راه‌حل یاد کردند. بخوانید!

۸- تنگه هرمز، دومین تنگه پرترافیک دنیاست که روزانه نزدیک به ۱۸ میلیون بشکه نفت که معادل ۴۲ درصد نفت‌خام حمل شده جهان توسط نفتکش‌هاست از آن عبور می‌کند. جمهوری اسلامی ایران با استناد به کنوانسیون‌های ۱۹۵۸ ژنو و ۱۹۸۲ جامائیکا که موضوع آن «نظام حقوقی آبراه‌های بین‌المللی و حق عبور کشتی‌هاست» حق دارد و می‌تواند در صورتی که منافع ملی خود را در مخاطره ببیند، تنگه‌هرمز را به روی تمامی کشتی‌های نفتکش و حتی کشتی‌های حامل کالای تجاری و تسلیحاتی ببندد و دلیلی ندارد که کشورهای متخاصم از تنگه‌ای که در آب‌های سرزمینی کشورمان قرار دارد اجازه عبور داشته باشند.

 در بند ۴ از ماده ۱۴ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو آمده است «عبور و مرور کشتی‌ها از یک آبراهه بین‌المللی تا جایی بی‌ضرر خواهد بود که به آرامش، نظم و یا امنیت کشور ساحلی تنگه آسیب نرساند و بند یک از ماده ۱۶ همین کنوانسیون تشخیص بی‌ضرر بودن عبور کشتی‌ها از تنگه بین‌المللی- در اینجا هرمز- را برعهده کشور ساحلی- در اینجا، ایران اسلامی- گذارده است. ماده ۱۶ کنوانسیون ژنو و ماده ۳۷ کنوانسیون جامائیکا تصریح می‌کند که چنانچه کشور ساحلی قصد ممانعت از عبور کشتی‌های یک یا چند کشور دیگر را داشته باشد لازم است این تصمیم از قبل به اطلاع عموم -منظور عرصه بین‌المللی است- برسد.

همانگونه که ملاحظه می‌شود، بستن تنگه هرمز به روی کشورهایی نظیر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی حق مسلم و قانونی جمهوری اسلامی ایران است و نباید در استفاده از این حق قانونی کشورمان کمترین تردیدی به خود راه بدهیم و مطمئن باشیم که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند... مسئولان محترم باید اطمینان داشته باشند که در مقابله با غارتگری‌ها و جنایات آمریکا همه ملت را به پشتیبانی در صحنه حاضر خواهند دید و در حالی که دشمن قلاده سگ‌های ‌هار را گشاده است نباید سنگ‌ها بسته باشند!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  33 22
  حمل سلاح برای یمن به آمریکا چه مربوط هست؟ آمریکا را چه به خلیج همیشه فارس و دریای عمان؟؟؟ آمریکا به چه حقی به داعشی ها سلاح می داده و آنها را مسلح میکرده؟؟؟؟ کشورهای آسیایی باید آمریکا را برای همیشه از قاره ی آسیا اخراج کنند.
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  20 13
  دقیقا. درود
 • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  21 12
  آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند همین طور که این 40 سال نشون داد نتونست کاری بگنه در مقابل ایران عزیز
 • IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  17 14
  احسنت
 • وافن اس اس IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  22 24
  بالاخره بین این همه آدم دیدیم که یک نفر پا بشه و از حق این ملت در مقابل آمریکا دفاع کنه! ما نباید از بستن تنگه ی هرمز بترسیم و باید جانانه و تا آخرین نفس پای حق خودمون بایستیم!!
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  3 0
  پیشنهاد حقی است که سالها قبل دکتر حسن عباسی داد زنده و پاینده باشند عباسی و شریعتمداری مدافعان حق
 • IR ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  1 0
  بستن. تنگه بر روی شناورهای کشور یا کشورهای متخاصم . از جمله آمریکا که بمانند دزد سر گردنه بخود حق میدهد . اموال دیگران که با آنها دوست و هم پیاله نیست. . تصاحب کند و اتفاقا رسما هم اعلام کند . عمل بمثل . حق هر کشوری از جمله ایران است و قوانین بین الملل از آن حمایت و اذعان میکند . حرف درست و بجائی هست . آنوقت هست که دنیا از بی و یا کم توجهی به این قبیل رفتار شرورانه آمریکا عدول کرده و اتفاق مبارکی که همه خواستار اویند . یعنی کاری که تا کنون هیچ کشوری نخواسته و یا قادر نبوده اعاده حق نماید و یا جرات مراجعه به دادگاه های بین المللی علیه آمریکا نداشته . آغاز گر احقاق حق و خواست و مطالبه و یا صدای فرو خورده . سایرین از ظلم و تعدی مستکبرینی که با سلاح خود همواره . نظرات و اهداف سو خود را تحمیل کرده و اموال و ثروات دیگران را بیغما میبرند و تحکم میکنند و سرنوشت ملل را در اختیار خود میگیرند و دچار عذاب و ناراحتی که دارای ابعاد ثانوی و اخروی از جمله بردن سرمایه های معنوی و علمی کشورها برای بهره گیری از علم و دانش و هوش برای کسب علوم و تکنولوژی های برتر و استمرار غالبیت بر سایرین است . میشوند . انقلاب اسلامی یکی از اهداف اساسی اش . مقابله با شر ظالمین و دفاع از حقوق مظلومین در سراسر جهان بوده . پس باید از حقوق قانونی و طبیعی خودش . در وهله اول دفاع و صیانت نماید . این خواسته عموم مردم ایران است که در مقابل متجاوز همانگونه که تا کنون با صلابت نشان داده و عمل نموده . همچنان ادامه یابد و تا آخر پشتیبان و حاضر و در کنار کلیه عوامل مسئولیت دار . این حوزه مهم . با جان و دل ایستاده و تا دفع شر حمایت خواهد نمود .
 • کاظم IR ۰۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  0 3
  خدا رو شکر شما مسئولیت نداری و مسئولین عواقب چنین تصمیماتی رو میدونن و بی گدار به آب نمی زنن
 • علی IR ۰۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  3 0
  باریکلا، شیر مادر و نان پدر حلالت باشه آخه ایران کشوری قوی هست، بستن خلیج فارس فقط یکی از گزینه های ایرانه که حتما باید اجرا بشه غنی سازی هم باید بره روی ۹۰ درصد که طرف برای ۶۰ درصد خواهش کنه
 • IR ۰۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  2 0
  اگر توقیف کرده ما هم بایدکشتی های متعلق به این تروریستای وحشی رو توقیف و خود کشتیهاو اموالش رو به مزاید بذاریم.سر در برابر چشم
 • SE ۰۴:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  2 0
  ایده قانونی است و مشکلی ندارد ولی برای اختلاف افکنی بین جبهه دشمن فقط امریکا نباید بتواند کشتی رانی کند در خلیج فارس تا احیانا نتوانند اجماعی و جو روانی علیه ما بسازند. امریکا هم تنهایی هیچ غلطی نمیتونه بکنه
 • شاه احمد IR ۰۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  2 0
  اگه تهدید به بستن تنگه هرمز هم بکنیم دشمنان به غلط کردن می افتند قرار بود ایران تنگه هرمز را در مانورهای قبلی ۲۴ ساعت ببنده ولی کشورهای اروپایی پادشاه فقید عمان رو فرستاندند پادرمیانی که این کار رو نکنیم
 • نام آشنا IR ۰۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  4 0
  در تائید مدیر مسئول محترم روزنامه کیهان باید عرض کنم مسئوولین کشور هر تصمیمی که میخواهند بگیرند ولی افزون بر آن برای تنبیه بیشتر این رژیم مهمل و فاسد امریکا در خواست کنند که برای شروع دوباره مذاکرات در وین دولت متجاوز آمریکا بایستی بخشی از خسارات وارد به اقتصاد ایران را حداقل به میزان 100 میلیارد دلار را بی چون و چرا بپردازد. ما تا با زبان خود یانکی های فرومایه با انها " گفتمان سازی" نکنیم در بر همین پاشنه میچرخد. در حال حاضر ایران بایستی حداقل جلو یانکی ها و همدستان پست تر از آمریکا موضع تهاجمی به خودش بگیرد.
 • سعید FR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  2 0
  دقیقا، الان هم ترامپ نیست که برخورد کنه بلکه جو خواب آلوده و هیچ غلطی نمیکنه
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  3 0
  بستن تنگه هرمز - هرچند امکان پذیر - به نوعی یک رویاروی مستقیم تلقی خواهد شد. چه خوب بود که هر وقت آمریکایی ها اعلام میکنند که قرار است مقداری از ذخایر استرتژیک نفتی خود را برای شکستن قیمت نفت ( که بیشتر چنبه روانی دارد تا عددی ) و همچنین به نوچه هایش در خلیج فارس دستور دهد که فروش نفت خود را افزایش دهند - چند تا از نفتکش هایشان حتی به صورت جزیی و نه نابودی و غرق شدن کامل آنها جوری که تنها مانع ادامه مسیرشان گردد - مورد اثابت تعدادی از دوستاران محیط زیست قرار میگرفت.
 • سید حبیب IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  4 0
  درود بر حاج حسین گل گفتی
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  4 0
  درود
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  2 5
  قانونا فقط ۲۲کیلومتر از خط ساحلی دریا جز ایران هست و بقیه اش ابراه بین‌المللی هست.خوب بود کمی مطالعه کنه بعد بنویسه
  • علـی IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
   0 0
   حاج حسین شریعتمداری مثل اصلاح‌طلبای غربگدای ترسو روی هوا و اراجیف نمیگه. تمام حرفاش روی حساب کتابه نمیدونی بدون !!!
 • DE ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  1 1
  میتونید ببندید
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  1 0
  ان شاءالله این اتفاق بیفته ببینیم آمریکا واروپا چه غلطی می تونن بکنن
 • علی اکبر IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۹
  0 0
  متاسفانه زور عافیت طلبانی که در خلال چهل و چند سال عمر انقلاب اسلامی # سهم خودرا از سفره انقلاب گزیده تر برداشته و برمیدارند ! و دل در گرو چرب و شیرین دارند و خود و تخم و ترکه اشان در داخل و خارج از کشور در # باستی هیلزها خزیده و بر خر مراد سوارندو پیاپی آروغ روشنفکری هم میزنند ، بر بچه رزمندگان و ایثارگران و دلسوزان انقلاب و نظام میچربد زیرا بواسطه اینکه مولفه ثروت قدرت نیز بدنبال می‌آورد ، گلوگاه های قدرت اگر نگوییم تمام بخش اعظم آن در ید قدرت آنان است و این جماعت با وادادگی در برابر اجانب در واقع در صدد حفظ موقعیت خود است و اصولاً# عنصری به نام ملت ، ملیت،منافع ملی برایشان اهمیتی ندارد و به آن اعتقادی ندارندو با پروپاگاندای رسانه ای هم که در اختیار دارند وزغ را رنگ کرده جای قناری می‌فروشند ! آیا اظهارات مدیر مسئول روزنامه شرق در باب # بزک برجام تقریباً هیچ، تصدیق نگارنده نیست؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس