کد خبر 1307988
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
سقط زیرزمینی به مطب‌ها رسیده است

جراح و متخصص زنان و زایمان گفت: بر اساس تحقیقی که در یک شهر ۱۰۰ هزار نفره انجام شده است، ۴۰ فوتی بر اثر کرونا، ۴۰۰ فوتی بر اثر خودکشی و نزدیک به ۲۰۰ سقط جنایی ثبت شده بود.

به گزارش مشرق، سمائی نوروزی در برنامه سلام تهران درباره اظهاراتی که درباره قانون غربالگری در طرح جوانی جمعیت، عنوان شده است، گفت: غربالگری اولویت طرح جوانی جمعیت نبود و فقط موضوعی است که در نگارش قانون به مفادش اضافه شده است.

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به مواد ۷۴ گانه قانون جوانی جمعیت، اظهار کرد: بیش از ۳۰ ماده این قانون به تکالیف مستقیم وزارت بهداشت اشاره دارد. ماده ۵۳ تا ۵۶ جزء مباحث چالش‌برانگیز این قانون بوده است.

نوروزی با اشاره به شیطنت‌هایی که در راستای تقلیل ارزش این قانون و ایجاد نگرانی در خصوص استانداردسازی غربالگری صورت می‌گیرد، تصریح کرد: قرار نیست موضوع غربالگری حذف شود، بلکه هدف این است که استاندارد شود، به عبارتی سازوکار قانونی متناسب پیدا کند.

بیشتر بخوانید

واقعیت‌های سقط‌ جنین در کشور به روایت آمار و ارقام

این متخصص زنان با بیان اینکه براساس علم پزشکی، از هر ۱۰۰۰ مورد بارداری بانوان بالای ۳۵ سال، یک جنین به سندروم‌داون مبتلا می‌شود، گفت: ریسک این مسئله در جمعیت عام یک نفر در ۱۵۰۰ نفر است. در کل دنیا این رصد برای جامعه پرخطر انجام می‌شود، سپس پزشک سازوکار و گزینه نهایی که سقط است را به خانواده‌ها پیشنهاد می‌دهد؛ یعنی مادر در یک سیستم بهداشتی و خودمختار، برای انجام غربالگری تصمیم می‌گیرد.

وی با بیان اینکه این قانون کاملاً اختیاری و در راستای آگاه‌سازی بوده است، تأکید کرد: از سال ۹۵ قانون غربالگری به صورت قانون نانوشته به سیستم درمانی کشور که به محروم‌ترین روستاها هم دسترسی دارد، ابلاغ شد و انجام آن واجب بود به طوری که اگر یک مادر تمایل به اجرای آن نداشت، به گونه‌ای با او رفتار می‌شد که گویا یک جنایت بزرگ در حق فرزندش انجام می‌دهد.

این پزشک متخصص با بیان اینکه در ۹۹ درصد بارداری‌ها مبتلا به سندروم‌داون نیستند، گفت: ۱۶۴ هزار خانم در روند غربالگری مثبت کاذب تشخیص و سپس وارد فازهای تهاجمی غربالگری می‌شوند، در صورتی که فقط ۱۰۰۰ تن از آنها جنین سندورم‌داون دارند، بنابراین چرا باید نگرانی وحشتناکی را به بقیه القا شود؟ قانون جوانی جمعیت، پزشک را مکلف می‌کند تا به شکل چشم بسته و دیکته نانوشته، غربالگری را به همه توصیه نکند، چرا که آمنیوسنتز در غربالگری خطر زیادی دارد.  

نوروزی در پاسخ به اینکه آیا این قانون، سقط زیرزمینی را افزایش می‌دهد یا خیر؟ تصریح کرد: همین حالا سقط‌های غیرقانونی در مطب‌ها انجام می‌شود. براساس تحقیقی که در یک شهر ۱۰۰ هزار نفره انجام شده است، ۴۰ فوتی بر اثر کرونا، ۴۰۰ فوتی بر اثر خودکشی و نزدیک به ۲۰۰ سقط جنایی ثبت شده بود. قتل جنین‌های بی‌گناه یک موضوع جدی در کشور است.

قانون جوانی جمعیت به دنبال ممنوع کردن سقط جنین و انجام غربالگری نیست، بلکه می‌خواهد مردم را آگاه کند. سقط حتی اگر به دست متخصص و در فضای ایمن هم انجام شود، قطعاً عارضه‌های خود را خواهد داشت که بزرگ‌ترین آنها عارضه روانی مادر است و البته می‌تواند خطر سوراخ شدن رحم و عفونت را هم به همراه داشته باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  1 5
  بزرگترین آنها عارضه روانی مادر است ؟! برعکس مادر که خیلی خوشحال میشه ! زنی که تصمیم می گیره جنینش را سقط کنه یعنی جوری به آخر خط رسیده که سقط شدن جنینش ، خوشحالش می کنه نه ناراحتش . بعضی وقتها بچه دار شدن برای یک مادر تبعات بسیار سخت یا غیر قابل تحملی داره و به همین دلیل مادر نمی تواند بچه اش را نگه دارد
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  1 5
  خدا لعنت کنه قاتلین جنین‌های بی گناه رو چرا؟چون یک جنین یک انسان. و یک موجود زنده اس خدا لعنت کنه خدا ریشه قاتلین اینچنینی رو در بیاره
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  1 0
  مامان من رو بهش گفتند ببرش غربالگری به هیچ وجه نرفت گفت من اگه میخواستم معلول کشی کنم آسایشگاه معلولان رو با چاقو بهش حمله می کردم گفتند بارداری پرریسک است به اونم محل نذاشت و خوشبختانه هیچ اتفاقی هم برایش نیفتاد
 • اسدی IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  8 0
  سلام متاسفانه پیشگیری اموزش داده نمیشود .که به سقط جنین میکشد. و زندگی مردم در اختیار خودشان نیست که تصمیم و برنامه ریزی بکنند ...وزارت بهداشت مقصر است..آخر بچه های ناخواسته بدرد چه کسی میخورد..این همه بچه در پرورشگاه ها بس نیست...این همه بچه از والدین معتاد که ریشه ایران میشود نه سالم در میایند در آینده هزار دردسر با آنان خوا۶یم داشت زندان پر کن هستند ازدواج فامیلی. پدر پیر زن جوان بچه کند ذهن
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  13 1
  فقط بچه نیاریدکه هم خودتون روبدبخت کردید هم بچه هارو
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  4 1
  با این بساطی که برای مردم درست کردن سقط جنین ثواب داره بدون هیچ شکی
 • کامران IR ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  0 0
  یکی از علتهای مهم کاهش جمعیت ایران سهولت سقط جنین است که درصد زیادی از عوامل کاهش جمعیت کشور را شامل میشود که در سالهای گذشته سابقه نداشته است و باید ریشه ها و راههای مقابله با آن بررسی شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس