کد خبر 1307565
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۰
جنگ سیاسی در اروپا با استفاده از اهرم مهاجران

یک گزارش نشان می‌دهد که بحران مهاجرت در اروپای غربی به یک جنگ سیاسی تبدیل شده است.

به گزارش مشرق، تراژدی‌های اخیر مهاجرت در کانال انگلیس و مرزهای غربی بلاروس بر میزان تبدیل غیرنظامیان به سلاح‌های ناخواسته در دوره جدیدی از درگیری‌های دائمی تاکید می‌کند؛ با توجه به رفتار بد دولت‌های اروپایی در زیر ابری از ریاکاری و انکار، رقابت‌ها جریان دارد.

به گزارش «پراجکت سیندیکیت»، بسیاری از ناظران مدت‌ها تصور می‌کردند که آینده ژئوپلیتیک در یک نبرد دریایی بر سر تنگه تایوان یا جزیره مرجانی در دریای چین جنوبی تعیین می‌شود؛ با این حال، احتمالاً می‌توان با بررسی رفتار با چند هزار پناهجوی ناامید در آب‌های ژئوپلیتیک قرن بیست و یکم، اطلاعات صحیح تری به دست آورد.

با کانال انگلیس شروع کنید؛ زمانی که این کانال محل برخی از دراماتیک‌ترین رویارویی‌های تاریخ، از ناوگان اسپانیایی و جنگ‌های ناپلئون تا سقوط نرماندی، بود دیگر تئاتری برای سیاست‌های قدرت‌های بزرگ نیست؛ در عوض، به تازگی مرگ ۲۷ مهاجر که قایق بادی آن‌ها پس از ترک سواحل فرانسه واژگون شد، این کانال را به محل تراژدی انسانی تبدیل کرد.

«بوریس جانسون»، نخست‌ وزیر انگلیس به‌ جای همکاری در همبستگی با فرانسه برای ریشه‌کن کردن قاچاقچیان مهاجران مسئول این مرگ‌ها، بلافاصله با انتقاد از فرانسوی‌ها در نامه‌ای سرگشاده در توییتر، سعی کرد با مخاطبان سیاسی داخلی بازی کند.

به دور از یک شیرین کاری سیاسی دیگر، نادیده گرفتن مسئولیت از سوی جانسون به احتمال زیاد، پیامدهای وحشتناک و گسترده‌ای خواهد داشت.

مهاجرت در اروپای غربی به یک «فوتبال سیاسی» تبدیل شده است.

آژانس مهاجرت سازمان ملل می‌گوید همه‌گیری ویروس کرونا تحرک را در سراسر جهان تغییر اساسی داده و در گزارش جدیدی پیش‌بینی می‌کند که رشد تعداد مهاجران بین‌المللی تا زمانی که محدودیت‌های مسافرتی باقی بماند احتمالا ضعیف‌تر از قبل باشد.

سازمان بین المللی مهاجرت به تازگی گزارش مهاجرت جهانی خود را منتشر کرده که خلاصه‌ای گسترده از آخرین روندهای جابجایی انسان از همه نوع، از مردم فراری از جنگ و درگیری گرفته تا کارگرانی که به دنبال شغل در خارج از کشور هستند، و خلاصه‌ای از تحرکات ۲ سال اخیر است.

این گزارش بر اساس آخرین شمارش کامل خود در سال ۲۰۲۰، حدود ۲۸۱ میلیون مهاجر بین‌ المللی را در سراسر جهان نشان می‌دهد که تنها ۳.۶ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

این رقم از ۲۷۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است؛ طبق این گزارش، حدود ۶۰ درصد از این مهاجران در سال گذشته کارگران مهاجر بودند.

این گزارش بر رویدادهای مهم مهاجرت و آوارگی از جمله درگیری‌ها در مناطقی مانند یمن، کنگو، جمهوری آفریقای مرکزی و سودان جنوبی و همچنین بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی مانند ونزوئلا و افغانستان در آن دوره تاکید دارد.

این گزارش همچنین به جابجایی‌های مرتبط با آب و هوا در مکان‌هایی مانند فیلیپین، بنگلادش، هند، چین، هائیتی و آمریکا طی ۲ سال گذشته اشاره می‌کند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس