واکسیناسیون ایران در صدر توجه «جهانیان»/تزریق بیش از 100 میلیون دُز واکسن در 100 روز!

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ گفت: ستاد ملی کرونا می‌تواند برای افرادی که واکسن نزده‌اند، محدودیت‌هایی اعمال کند چون این افراد می‌توانند منشاء ایجاد موج‌های بیماری در کشور شوند.

به گزارش مشرق، حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ اظهار داشت: در پنجاه و یکمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، در مورد آخرین وضعیت واکسیناسیون در کشور و لزوم تصمیم گیری سریع در مورد تزریق دُز اضافه و یادآور واکسن کرونا بحث و بررسی شد.

وی افزود: مواردی از واریانت اومیکرون در کشورهای مختلف شناسایی شده و به دلیل سرایت بالای این نوع جهش، نگرانی‌هایی وجود دارد و در مطالعات مختلف نشان داده شده که در کشورهای آفریقایی، میزان واکسیناسیون خیلی پایین و کمتر از ۴۰ درصد بوده، این جهش در کرونا رخ داده البته جهش‌های متعددی در کرونا ایجاد شده و شاید بیش از ۵۰ نوع جهش ایجاد و باعث به وجود آمدن جهش اومیکرون شده باشد.

بیشتر بخوانید

از محدودیت‌های کرونایی چه خبر

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: مهم‌ترین راه مقابله با واریانت های جدید ویروس از جمله اومیکرون، واکسیناسیون، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت در مبادی مرزی کشورها به ویژه کشورهایی است که با کشورهای آفریقایی رفت و آمد و داد و ستد دارند. در حال حاضر برخی کشورهای اروپایی، محدودیت‌هایی را در مرزهای خود ایجاد کرده‌اند و این موارد در کمیته علمی بررسی و بر افزایش پوشش واکسیناسیون، لزوم رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و تزریق دوز اضافه یا یادآور تاکید شد.

جماعتی یادآور شد: تا کنون حدود ۸۵ درصد از جمعیت هدف واکسیناسیون، دوز اول و حدود ۷۰ درصد نیز دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. افرادی که واکسن نمی‌زنند باعث افزایش ویروس در گردش در جامعه می‌شوند و موج اپیدمی‌ها، پاندمی ها و موج‌های کرونا از افراد غیر واکسینه ایجاد می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: مطالعاتی که در دنیا و ایران انجام شده نشان داده افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند، نسبت به واکسن نزده‌ها، خیلی ایمن تر بوده‌اند و میزان بستری در بیمارستان و مرگ و میر غیر واکسینه ها خیلی بیشتر از افرادی بوده که واکسن تزریق کرده‌اند بنابراین توصیه می‌شود که حتماً، واکسیناسیون با پوشش بالا انجام شود. مطالعات هم نشان داده‌اند که تزریق واکسن کرونا در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی از مهم‌ترین روش‌های کاهش بستری در بیمارستان و مرگ و میر بیماران کرونایی شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ ادامه داد: ستاد ملی مقابله با کرونا و قرارگاه اجرایی این ستاد می‌توانند در خصوص افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند، تصمیم گیری و محدودیت‌هایی را اعمال کنند چون این افراد می‌توانند منشأ ایجاد موج‌های بیماری در کشور شوند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • Nasra IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  28 1
  در میانه جنجال سنگین رسانه‌ای بین‌المللی پیرامون واریانت جدیدی که در جنوب آفریقا و در کشور بوتسوانا شناسایی شده‌است، دولت این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که این گونه جهش‌یافته در میان چهار نفر از مسافرانی شناسایی شد که از خارج وارد این کشور شده‌بودند. بدین معنا که هنوز منشأ اصلی این واریانت مشخص نیست./ در حالی که رسانه‌های حاکم با پروپاگاندای سنگینی سعی در القای این موضوع دارند که این جهش در افراد واکسینه‌نشده رخ داده‌است، دولت بوتسوانا در بیانیه خود اعلام نمود که هر چهار نفر از افراد شناسایی شده به طور کامل واکسینه‌شده بودند.
  • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   27 0
   ویروس تو بدن همین 4 نفر که واکسن زده بود جهش پیدا کرده پس چرا واکسن رو میخواید اجباری کنید مطمئن باشید واکسن نمیزنیم
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  0 26
  اینهایی که واکسن نمیزنن خیلی خودخواه هستن. من و خانواده ام زندگیمون شده خونه و محل کار. نه مهمونی میریم نه دورهمی نه هیچ جای دیگه. پروتکل ها رو هم کاملا رعایت میکنیم با این وجود واکسن هم زدیم. یه عده هم نشستن میگن بقیه واکسن بزنن تا ایمنی جمعی حاصل بشه.
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   27 0
   خودخواه خودتی که به بقیه میگه به خاطر تو بیان خودشونو موش آزمایشگاهی کنن و واکسن آزمایشی بزنن به خدا بدجور از نفهمی امثال شما شاکی هستیم نفهم بودن هم حدی داره واکسنتو زدی دیگه حق نداری بره دیگران تصمیم بگیری که
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  26 0
  آقای جماعتی مسئولان بارها گفته اند و خود شما هم در همین مصاحبه فرمودید که واکسن از مرگ و میر و بستری شدن جلوگیری میکند و نه از ابتلا پس بر اساس چه منطقی میفرمایید که واکسن نزده ها باعث گردش ویروس در جامعه میشوند؟!شما مثلا پزشک هستید و باید علمی حرف بزنید وگرنه که اصلا میشه گفت واکسن زده ها باعث جهش ویروس کرونه میشوند
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  6 0
  دلیل اصرار و اجبار به واکسن زدن 5 میلیون ایرانی که قبلا کرونا گرفته اند و ایمنی سلولی دارند چیست واکسن چه چیزی بیشتر از ایمنی و ابتلای طبیعی دارد. ما که قبلا کرونا گرفته ایم اصرار و اجبار چرا؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس