همه احتمالات از مذاکرات هتل کوبورگ/ نخستین مذاکره در دولت رئیسی/ تیم مذاکره‌کننده ایرانی در وین چه کسانی هستند؟

امروز مذاکرات موسوم به احیای برجام میان ایران و ۱+۴ پس از ۵ماه وقفه در وین از سر گرفته می‌شود.

به گزارش مشرق، بعد از ظهر امروز مذاکرات مهمی در هتل کوبورگ وین برگزار می‌شود که سناریوهای متفاوتی برای روند و نتایج آن وجود دارد. نخست به نتیجه نرسیدن مذاکرات و صورت نگرفتن هیچ‌گونه توافقی میان طرفین. دوم به توافق رسیدن طرفین که هر دو احتمال برای روز اول حداقل بسیار بعید به‌نظر می‌رسند. اما درصورت ادامه مذاکرات هم سناریوهای زیر تاکنون مطرح شده‌اند: بازگشت یکباره به برجام۲۰۱۵، لغو تحریم‌ها و البته با شرط مهم ایران که راستی‌آزمایی است. دوم نه توافق یکباره که لغو گام به گام تحریم‌ها و بازگشت گام به گام ایران به التزام‌های برجام.

البته بنا به شرایط و منافع کشورها سناریوهای دیگری هم مطرح شده که یکی از آنها این است که اگر لغو کامل همه تحریم‌ها محقق نشد و قرار بر تعلیق بخشی از تحریم‌ها شد، اتحادیه اروپا و اعضای پیمان شانگهای قانون حمایت از تجارت آزاد و روابط مالی آزاد با ایران را در مجالس قانونگذاری خود تصویب و کشورهای خود را از شمول تحریم‌های آمریکا به شکل رسمی و قانونی معاف کنند.

درنهایت هر طرح یا سناریویی که در مذاکرات به نتیجه برسد اصل قطعی آن لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواهد بود و لغو نشدن تحریم‌ها به‌معنای لق شدن پایه مذاکرات بعدی خواهد بود.

دور هفتم مذاکرات برای تصمیم سخت غربی‌ها

اتریش، وین، هتل کوبورگ؛ جایی که قرار است امروز یکی از مهم‌ترین مذاکرات بین‌المللی در آن از سر گرفته شود. هفتمین مذاکرات احیای برجام قرار است میان هیأت ایرانی به سرپرستی علی باقری و کشورهای ۱+۴ یعنی روسیه، چین، انگلیس و فرانسه به‌عنوان ۴کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان برگزار شود. البته هیأت آمریکایی هم در این هتل حضور دارند؛ گرچه جایی در میز مذاکره نخواهند داشت.

تصمیم سختی که گرفته نشد

۳۰خرداد بود که ششمین و آخرین دور مذاکرات وین به سرپرستی عباس عراقچی به‌عنوان مذاکره‌کننده ارشد ایرانی در دولت حسن روحانی برگزار شد. عباس عراقچی چندی بعد که برای ارائه گزارشی درباره این مذاکرات به کمیسیون امنیت ملی مجلس رفته بود، گفت: تاکنون ۶دور مذاکره با ۱+۴ انجام شده و تقریبا به مراحل پایانی خود نزدیک شده‌ایم.

 اکنون زمان تصمیم‌گیری همه طرف‌های برجام است و کشورهای مقابل باید تصمیمات سخت خود را بگیرند تا برجام احیا شود؛ تصمیم سختی که تاکنون و پس از ۵‌ماه گرفته نشده است. عراقچی همان روزها در رشته‌توییتی ضمن ارائه یک گزارش، ادامه مذاکرات احیای برجام را به روی کار آمدن دولت بعدی در ایران موکول کرد.

نخستین مذاکره در دولت رئیسی

علی باقری، معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایرانی به همراه هیأت ایرانی، ۶آذر و ۲روز مانده به زمان مذاکرات اصلی وارد وین شد تا هفتمین دور مذاکرات احیای برجام و نخستین حضور هیأت ایرانی در دولت رئیسی را سرپرستی کند.

هیأت ایرانی این‌بار برخلاف دوره‌های قبل پرتعدادتر به وین رفته است؛ هیأتی متشکل از ۳۰کارشناس در زمینه‌های متعدد که از برجسته‌ترین کارشناسان و مسئولان در حوزه‌های مختلف حقوقی، بانکی و انرژی هستند. طبق گزارش ایرنا مذاکره‌کنندگان کشورمان در گفت‌وگوهای وین عبارتند از: مهدی صفری، رضا نجفی، ابراهیم شیبانی، علی فکری، احمد اسدزاده و غلامرضا پناهی.

در ۲ روز حضور هیأت ایرانی در وین پیش از مذاکرات اصلی، نشست‌های دو و سه‌جانبه در دستور کار هیأت ایرانی بود.

محمدرضا غائبی، سرپرست نمایندگی ایران از دیدارهای دوجانبه و چندجانبه هیأت ایران با نماینده اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای عضو گروه۱+۴ در این ۲ روز خبر داد و گفت: تیم مذاکراتی بلندپایه جمهوری اسلامی ایران ملاقات‌هایی در سطوح کارشناسی و سطح روسای هیأت‌های چین و روسیه و نیز با هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا آقای انریکه مورا داشته‌اند. ایران، همانطور که عباس عراقچی در پایان دور ششم مذاکرات تأکید کرد «اکنون زمان تصمیم‌گیری طرف‌های غربی است»، بر همان موضع تأکید دارد. چنان‌که علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد کشورمان پیش از ترک کشور برای شرکت در این مذاکرات تأکید کرد که لغو تمامی تحریم‌های مرتبط با برجام، ازجمله تحریم‌های اعمال‌شده در چارچوب کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، شرط لازم برای موفقیت در مذاکرات است. درباره مسائل باقیمانده به اندازه کافی مذاکره صورت گرفته و اکنون زمان تصمیم‌گیری کشورهاست.

دخالت‌های آمریکا، نگرانی‌های اسرائیل

از سوی دیگر هرچه به زمان مذاکرات نزدیک می‌شویم، شاهد برخی واکنش‌های مداخله‌جویانه از سوی مقامات آمریکایی و نیز اظهارات ناشی از نگرانی از مقامات رژیم صهیونیستی هستیم.

مقامات آمریکایی در آستانه دور هفتم مذاکرات در دو اظهارنظر جداگانه ضمن ابراز مواضع مداخله‌جویانه در مورد اعتراضات اصفهان، ایران را به اعمال فشار بیشتر هم تهدید کرده‌اند. مواردی که می‌تواند مذاکرات را تحت‌تأثیر قرار دهد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز شنبه با انتشار توییتی از «سرکوب خشونت‌بار معترضان مسالمت‌جو» در ناآرامی اصفهان به‌شدت ابراز نگرانی کرد و نوشت: «مردم ایران حق دارند سرخوردگی‌شان را ابراز کرده و حکومت‌شان را پاسخگو بدانند.»

این واکنش مداخله‌جویانه در حالی صورت گرفت که از دیگر سو، رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی مدعی شد که اگر تهران بخواهد از فرصت مذاکرات به‌عنوان بهانه‌ای برای تسریع برنامه هسته‌ای‌اش استفاده کند، آمریکا و متحدانش علیه ایران فشار خواهند آورد.

در کنار این مواضع آمریکا، رژیم صهیونیستی هم که از ابتدا مخالف هرگونه مذاکرات هسته‌ای با ایران بود و همواره تلاش کرده است مانع از احیای برجام شود، از کاهش احتمالی تحریم‌ها علیه ایران ابراز نگرانی کرد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه تلاش برای فضاسازی علیه برنامه هسته‌ای ایران در آستانه مذاکرات وین، گفت:  اسرائیل نگران است که ایران از کاهش تحریم‌ها در ازای محدودیت‌های ناکافی در حوزه هسته‌ای برخوردار شود.

به گزارش فارس، «نفتالی بنت» مدعی شد: اسرائیل نگران است که ایران با کاهش تحریم‌ها در مذاکرات مجدد هسته‌ای با قدرت‌های جهانی از پول بادآورده‌ای برخوردار شود، اما به اندازه کافی پروژه‌های دارای پتانسیل ساخت بمب را متوقف نکند.

تیم مذاکره‌کننده ایرانی در وین چه کسانی هستند؟

هیأت مذاکره‌کننده ایران، متشکل از حدود ۳۰ نفر از برجسته‌ترین کارشناسان در حوزه‌های مختلف حقوقی، بانکی و انرژی است. در ادامه سوابق ۶ عضو تیم اصلی مذاکره‌کننده را ببینید.

مهدی صفری: معاون دیپلماسی اقتصادی - معاون اسبق اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه، دکتری برق و مخابرات

رضا نجفی: معاون امور حقوقی و بین‌المللی - سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،  دکترای حقوق بین‌الملل

ابراهیم شیبانی: رئیس کمیسیون اقتصادی شورای راهبردی روابط خارجی - رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
 
علی فکری: معاون وزیر اقتصاد

احمد اسدزاده: سرپرست معاونت بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت
 
غلامرضا پناهی: عضو هیأت عامل و معاون امور ارزی و بین‌الملل بانک مرکزی

منبع: روزنامه همشهری

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  9 0
  یک تیم حرفه ای.
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   0 0
   محمدجان اگر عارت،اشغال وزورگویی قبلا هم بوده بخاطر(گاوهای شیرده،وهابیها،دشمنان،افسادطلبان،خائنین،...)بوده -والا ملت،دانشمندان وفرمانده هان نظامی جونشون هم داده اند وهنوز درحال مقاومت هستند-وگرنه تاحالا استکبار شرق وغرب واسرائیل به دهکده جهانی وبی بندوباری وفساد،نابودی کامل وغارت بیشتر....)به اهداف کاملشون رسیده بودنند-ما فقط،فقط وفقط مشکلاتمان مفسدان وخائنین ...خودی ونخودی داخلیست
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  3 0
  عزت و اقتدار ایران را حفظ کنید. کلاه گشادی که سر ما به اسم برجام گذاشتند را از سرمان بردارید.
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  0 0
  کنار میاین.
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  2 0
  این به مرگ (جنگ،ترور،حملات به تاسیسات،تحریمهای بیشتر...)میگیرند که تب(دون پاشی برای نمایش رفع تحریم)راضی بشویم
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  1 1
  اسلام باید به دنیای کفر حمله کند. تنها راه چاره همین هست. والسلام.
 • s IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  0 4
  اینم بگید که هزینه هر شب اقامت تو این هتل چقدره
  • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   0 0
   آقا یا رفع کامل تحریمها وراستی آزمایی بعدش بدون حضور جاسوسان ِژانس مثل خودشون باید به هرپیشرفت اتمی بخواهیم برسیم-اینها هدفشون فقط از مذاکرات تله برجام ودون پاشی برای رفع تحریم هست وانواع مداخلات درمنطقه ودنیا برای غارت واشغال وزور گویی ورسیدن به اهدافشون هست-زود جمع کنید بیائید وبیشتر ازاین مثل روحانی وظریف نادان با انواع امتیاط فساد نجومیبگیری و....بیت المال را برای هتلهاشون به هدر ندهید
  • محمد IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   1 0
   هرچقدر که قبلاً بود
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  0 0
  آقا یا رفع کامل تحریمها وراستی آزمایی بعدش بدون حضور جاسوسان آ ِژانس مثل خودشون باید به هرپیشرفت اتمی بخواهیم برسیم
 • بافقی IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  0 0
  در گروه قبلی یه مشت بی حمیت بعضی جاسوس بودند... ان شالله اینان موفق باشند والبته چون مثه قبلی ها نیستند خداهم کمکشان می کند .موفق باشید .چون سردار سلیمانی در میدان سیاست با دشمن بجنگید
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  1 0
  درخواست ما از دولت و مجلس، مقاومت مقتدرانه در برابر فشار غرب، و مقابله به مثل زیر است: 1- سیاست قطعی اعلام شده از طرف امام خامنه ای در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، کلمه به کلمه و مو به مو به طور شجاعانه اجرا گردد. 2- آمریکا باید تمام تحریم‌ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کند. 3- آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان باید هزینه‌ ی تمام خسارت‌هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتشان در برجام وارد کرده اند، بپردازند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس