ایران ازبکستان ایران

وزیر خارجه ازبکستان در دیدار با همتای ایرانی در حاشیه نشست سران اکو در عشق آباد بر لزوم ترسیم نقشه راه برای همکاری‌های فیمابین ‌و ارتقای مناسبات دوجانبه تأکید کرد.

به گزارش مشرق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شنبه شب در حاشیه پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی اکو با «عبدالعزیز کامل اف» وزیر امور خارجه ازبکستان دیدار کرد.

* آمادگی ایران برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور در آینده نزدیک 

امیرعبداللهیان در این دیدار با مرور روابط جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، ضرورت گسترش مناسبات در مسیر منافع دو کشور را مورد تاکید قرار داد و  آمادگی کشورمان را برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور در آینده نزدیک به اطلاع همتای خود رساند.

وی همچنین با تایید نظر وزیر خارجه ازبکستان در زمینه لزوم ترسیم نقشه راه برای همکاری‌های فیمابین، این اقدام را عاملی برای جهت دهی و شتاب بخشی به روابط دو کشور خواند. 

تأکید وزیر خارجه ازبکستان بر ترسیم نقشه راه همکاری‌ها با ایران

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه پانزدهمین نشست سران در عشق آباد را نقطه عطفی در مسیر توسعه مناسبات و همکاری های فیمابین برشمرد.

امیرعبداللهیان در حوزه همکاری های چندجانبه در منطقه در موضوعات مختلف از جمله آب، حمل و نقل و ترانزیت نیز آمادگی ایران را برای همکاری با ازبکستان به منظور کار با دیگر کشورها مورد تاکید قرار داد.

* گفتگو درباره اوضاع افغانستان و مذاکرات وین 

اوضاع افغانستان، آوارگان افغانستانی در پی وضعیت اخیر در این کشور، تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه بر قراری دولتی فراگیر در افغانستان و متشکل از اقوام مختلف، نتایج گفتگوهای انجام ‌شده با همتایان از دیگر کشورها در این خصوص و همچنین تشریح دیدگاه و تحرکات ایران درباره مذاکرات وین به منظور رفع تحریم های ظالمانه و یکجانبه غیرقانونی آمریکا و جدیت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافقی خوب، فوری و همراه با حسن نیت به شرط بازگشت همه طرف ها به تعهدات خود و لغو تحریم های اعمال شده ، بی اعتمادی نسبت به آمریکا، همکاری نزدیک ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی امیرعبداللهیان در این دیدار بود.

مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به منظور رفع تحریم های آمریکا قرار است روز دوشنبه هشتم آدر ماه در وین برگزار شود و علی باقری معاون سیاسی وزیر خارجه بدین منظور دیروز (شنبه) در رأس هیأتی وارد وین شد.

* دیدگاه نزدیک ایران و ازبکستان درباره افغانستان 

عبدالعزیز کامل اف وزیر امور خارجه ازبکستان نیز در این دیدار با قدردانی از مهمان نوازی ایران در سفر اخیرش به تهران  به منظور شرکت در دومین نشست همسایگان افغانستان و با اشاره به روابط دوجانبه، آمادگی کشورش را برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک همکاری ها مورد تاکید قرار داد.

گفتنی است وزیر خارجه ازبکستان آبان ماه سالجاری ضمن سفر به تهران در دومین نشست همسایگان افغانستان شرکت و با امیرعبداللهیان دیدار و گفتگو کرد.

وی بر ضرورت ارتقای مناسبات دوجانبه تأکید کرد.

وزیر خارجه ازبکستان دیدار امروز (یکشنبه) روسای جمهور دو کشور را بیانگر روابط حسنه فیمابین برشمرد.

وزیر خارجه ازبکستان همچنین دیدگاه دو کشور در موضوع افغانستان را به یکدیگر نزدیک دانست.

کامل اف همچنین همکاری های فیمابین دو کشور  با دیگر کشورهای منطقه را  مورد تاکید قرار داد.  

امیرعبداللهیان ریاست دوره ای ازبکستان در سال جدید میلادی بر سازمان همکاری اکو را تبریک گفت و همتای ازبکستانی نیز نسبت به استفاده از تجربه غنی ایران در حوزه اکو ابراز امیدواری کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس