نشریه انگلیسی: دست سعودی‌ها در گفت و‌گو با ایران خالی است

یک نشریه انگلیسی نوشت که عربستان سعودی به دنبال کاهش خسارت‌های خود در یمن است و از سوی دیگر چیزی برای عرضه به ایران ندارد.

به گزارش مشرق،نشریه اکونومیست انگلیس روز پنج‌شنبه (دیروز) در گزارشی به جنگ یمن و تلاش دولت ریاض برای خروج از این مخصمه پرداخت و نوشت که «حوثی‌ها» در یمن دست بالا را دارند.

بنابراین گزارش، پیشروی‌ها نیروهای ارتش و کمیته‌های مرکزی موجب شده است تا دولت عربستان سعودی بخشی از نیروهای خود را از خاک یمن به نقاط مرزی بازگرداند و این روی انتظار می‌رود تا نیروهای دولت صنعاء پیشروی خود در استان مأرب را سرعت ببخشند.

اکونومیست تأکید کرد که سعودی‌ها برعکس «حوثی‌ها»، بیش از پیش در خصوص نتیجه‌گیری از جنگ یمن نا امید شده‌اند و از این رو مذاکره با «دشمن دیرینه» خود یعنی ایران را آغاز کرده‌اند.

این نشریه نوشت که عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگوهای در سطح پایینی را در سال جاری آغاز کردند، اما سعودی‌ها چیز زیادی برای عرضه به ایران ندارند.

اکونومیست همچنین نوشت که دولت سعودی به جد به دنبال کاهش خسارات خود در یمن است، اما نمی‌توانند برای این کار چاره‌ای بیاندیشند.

گفت‌وگوی عربستان سعودی با جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های اخیر، جزء رخدادهای مورد توجه در سطح منطقه بوده است؛ گفت‌وگویی که با میزبانی طرف عراقی صورت گرفته و ریاض تلاش می‌کند برخی مشکلات خود در سطح منطقه را از خلال این گفت‌وگو حل و خواسته‌های را مطرح کند. در این میان جنگ در یمن، مهم‌ترین خواسته دولت سعودی است و تلاش می‌کند گره آن را از طریق گفت وگو با تهران باز کند و خود را از مخصمه نجات دهد.

ایران در هر دور گفت‌وگو یادآوری و تأکید کرده است که میانجی نیست و به جای کسی از جمله یمنی‌ها مذاکره نمی‌کند و عربستان اگر خواستار حل بحرانش در یمن است باید مستقیما با «دولت نجات ملی در صنعاء» گفت‌وگو کند.

تاکنون چهار دور گفت‌وگو میان ایران و عربستان انجام شده است. پرونده این گفت‌وگو در اختیار شورای عالی امنیت ملی‌ است و نماینده‌ای از این شورا مسئولیت این مذاکرات را بر عهده دارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس