۹ ترفند حفظ حقوق‌های نجومی در دولت روحانی/ پنهان کاری ۶۳۲ دستگاه دولتی درباره حقوق و دستمزد

انتشار اسناد مرتبط با پرداخت حقوق‌های نجومی در شرکت پتروشیمی امیرکبیر حواشی را به همراه داشته است.

به گزارش مشرق، در اردیبهشت ماه ۱۳۷۷، شرکت ملی صنایع پتروشیمی اقدام به تاسیس شرکت پتروشیمی امیرکبیر به عنوان یک شرکت سهامی عام کرد تا این شرکت، مسئولیت اجرای طرح اُلفین ششم که از طرح‌های مصوب برنامه پنج ساله دوم شرکت ملی صنایع پتروشیمی محسوب می‌شد را بر عهده بگیرد.

به صورت کلی، ترکیبات موجود در نفت خام به چهار دسته پارافین‌ها، الفین‌ها، نفتا و آروماتیک‌ها تقسیم می‌شود. الفین‌ها به دلیل واکنش‌پذیر بودن ترکیباتشان محصولات متنوعی را شامل می‌شوند و تقاضا برای آن‌ها در سطح جهان رو به افزایش است.

مجتمع تولیدی این شرکت که در جنوب منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر ماهشهر و در زمینی به مساحت ۵۵ هکتار واقع شده است، در بهار ۱۳۸۴ به افتتاح رسمی رسید و به عنوان تولیدکننده متنوع‌ترین محصولات الفین پلیمری، شامل پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن سبک، و پلی اتیلن سبک خطی در سطح کشور شناخته می‌شود. محصولات تولیدی پتروشیمی امیرکبیر، در ساخت لوله، کابل، کیسه‌های متنوع پلاستیکی، بشکه‌های حمل مواد شیمیایی و غذایی، کیسه‌های بسته‌بندی، پوشش حوضچه‌های آب و فاضلاب، ظرف‌های روغن، شیر و آبمیوه، لاستیک مصنوعی و پلیمرهای مقاوم دیگر به کار می‌روند.

مالکان عمده این شرکت نیز طبق اعلام سایت رسمی پتروشیمی امیرکبیر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین سازمان بازنشستگی کشوری هستند.

ماجرای نجومی بگیران در پتروشیمی امیرکبیر چیست؟

اکنون چند روزی می‌شود که مجری طرح اُلفین ششم کشور، درگیر حاشیه‌هایی شده است. ابتدا اخباری مبنی بر پرداخت حقوق‌های نجومی به مدیران شرکت پتروشیمی امیرکبیر انتشار یافت و سپس،  ظهر روز چهارشنبه ۲۶ آبان ماه، خبر عزل دو نفر از مدیران نجومی بگیر از سوی محمد بهمئی مدیرعامل جدید این شرکت و انتصاب دو مدیر دیگر به جای آن‌ها منتشر شد.

خبری که فریدون بندری سرپرست فرمانداری بندر ماهشهر، بلافاصله درباره آن توضیح داد: بر اساس ابلاغیه استانداری خوزستان، هیچ یک از رؤسای ادارات و مدیران عامل شرکت‌هایی که به نوعی وابستگی به دولت دارند، اجازه عزل و نصب در هیچ یک از سطوح مدیریتی بدون هماهنگی با استانداری خوزستان را ندارند.

او افزود: با توجه به اعلام دستورالعمل مذکور به مدیرعامل فعلی این شرکت، لازم است نسبت به بررسی و تعیین تکلیف احکام صادره اقدام فوری صورت گیرد. مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر در تماس تلفنی ، هر گونه صدور حکم و تغییرات احتمالی مدیریتی در این شرکت را تکذیب کرده بود.

این تکذیب از سوی فرماندار بند ماهشهر در حالی صورت گرفت که شرکت پتروشیمی امیرکبیر تصاویر مربوط به احکام مدیران جدید را روی سایت خود بارگزاری کرده بود!

ماجرای نجومی بگیران در پتروشیمی امیرکبیر چیست؟

ماجرای نجومی بگیران در پتروشیمی امیرکبیر چیست؟

روز گذشته، یکم آذرماه نیز، چهار سند مربوط به حقوق‌های نجومی سه تن از مدیران این شرکت در فضای مجازی منتشر شد که واکنش‌های زیادی را در پی داشت. مبالغ حقوق این مدیران طبق این اسناد، ارقام ۸۴، ۱۲۵، ۱۵۰ و ۲۱۵ میلیون تومانی را نشان می‌دهد.

ماجرای نجومی بگیران در پتروشیمی امیرکبیر چیست؟

ماجرای نجومی بگیران در پتروشیمی امیرکبیر چیست؟

ماجرای نجومی بگیران در پتروشیمی امیرکبیر چیست؟

ماجرای نجومی بگیران در پتروشیمی امیرکبیر چیست؟

آیا اسناد منتشر شده فاقد اصالت یا جعلی است؟

موضوعی که روابط عمومی شرکت پتروشیمی امیرکبیر حتی حاضر به ارائه توضیحات درباره آن به خبرگزاری رسمی سازمان صداوسیما هم نشد. پیگیری‌های ما هم از انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی بی نتیجه بود. البته سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بلافاصله در این رابطه اطلاعیه‌ای را منتشر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: «به آگاهی می‌رساند براساس اطلاع واصله از مراجع ذیصلاح و پیرو بررسی‌های انجام شده، اسناد منتشره، فیش حقوقی نبوده و فاقد اصالت از این لحاظ است. ضمن آنکه طبق اطلاع داده شده برخی از ارقام مربوط به مزایای غیر مستمر مندرج در این تصاویر اساسا مرتبط با پرداخت‌های سنوات گذشته بوده که بصورت تجمیعی در یکماه منظور شده است.

لازم بذکر است برابر مقررات جاری، دریافت هر گونه حقوق و مزایا در مجموعه‌های صنعت که تابع مقررات حقوق وزارت نفت می‌باشند، سقف مشخصی تعریف گردیده که برای همگان لازم الاجرا است.

این روابط عمومی ضمن استقبال از شفافیت اطلاعات و لزوم نظارت و پایش عملکردها، بر نقش مهم رسانه، بعنوان ابزار اطلاع رسانی و فرهنگ ساز و هدایت گر جریان فکری جامعه و ارتقاء سطح اعتماد عمومی از طریق ارائه اخبار دقیق، بر اخلاق مداری فضای رسانه‌ای تاکید می‌نماید».

همچنین در برخی از رسانه‌های غیررسمی نیز گفت‌وگویی از یکی از این سه مدیر منتشر شده که ادعا کرده است، این اسناد جعلی هستند.

فرهاد رحیمی، مدیرمالی سابق پتروشیمی امیرکبیر که ابهامات موجود درباره برکناری او نیز در این خبر شرح داده شد، گفته است: «با پرداخت کارانه و همه آیتم‌های دیگر هم امکان دریافت مبلغی بالاتر از ۶۱ میلیون تومان (سقف حقوق نفت) وجود ندارد. نشانه‌هایی در عکس منتشر شده وجود دارد که موضوع را برای اهالی صنعت که با فرمت فیش‌های حقوقی شرکت‌های پتروشیمی و وزارت نفت آشنا هستند، روشن می‌سازد.

او افزود: اولین نکته در این جعل بزرگ این است که فیش حقوقی نفت دارای رمز بوده و مثلا برای حقوق پایه کد ۱۰۱، بدی آب و هوا کد ۱۰۲ و برای سایر موارد نیز به همین شکل درج می‌شود. همچنین نکته دیگر اینکه در تمام فیش‌های حقوقی کسورات (اقساط وام‌هایی که اخذ شده و کمک به نهادهای حمایتی و…) بیشتر از بیمه و مالیات هستند، دقیقا بر عکس چیزی که در این سند جعلی درج شده است.

رحیمی ادامه داد: اختلاف شکلی و محتوایی این فیش با سایر فیش‌های وزارت نفت به گونه‌ای است که برای مثال موضوع آخری که این جاعلان در جعل خودشان رعایت نکرده‌اند، این است که در هیچ فیش حقوقی عنوانی به نام کارت هدیه وجود ندارد، نکته‌ای که به نظر می‌رسد تهیه کنندگان این فیش حقوقی ساختگی به دلیل دستپاچگی برای تخریب مدیران بومی فراموش کرده و با اعداد و ارقام ساختگی تلاش کرده‌اند هر چیزی که در مشت دارند را برای تخریب رو کنند.

او گفت: با توجه به روندی که از هفته‌های گذشته در پتروشیمی امیرکبیر آغاز شده و طی روزهای اخیر شدت گرفته، احتمال انتشار اسناد ساختگی مشابه برای اتهام‌زنی به سایر مدیران وجود دارد، هرچند که به نظر می‌رسد شهروندان با عوامل اصلی این اتهام زنی‌ها و مقاصد و اهدافشان آشنا شده‌اند. موضوع از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری است و از عوامل و منتشرکنندگان فیش حقوقی جعلی در دادگاه طرح دعوی نموده است».

پاسکاری حقوق کارکنان صنعت پتروشیمی میان دو وزارتخانه

در توضیحات سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و فرهاد رحیمی، اشاره آن‌ها به قوانین حقوق و دستمزد وزارت نفت است؛ در حالی که سهامداران اصلی پتروشیمی امیرکبیر، شرکت‌های وابسته به وزارت کار یا بخش خصوصی هستند و اثری از وزارت نفت در بین سهامداران این شرکت دیده نمی‌شود. بنابراین، با فرض صحت ادعاهای مطرح شده پیرامون جعلی بودن اسناد، سوال این جاست که چرا حقوق این افراد بر اساس ضوابط وزارت کار محاسبه نشده است؟

مسئله اجرای ضوابط مرتبط با نیروی انسانی بر اساس قوانین وزارت نفت یا وزارت کار، موضوعی است که بخش زیادی از کارکنان صنعت پتروشیمی نسبت به آن گلایه‌مند هستند؛ به ویژه کارکنان شرکت‌هایی که در گذشته تحت تملک وزارت نفت در شرکت ملی صنایع پتروشیمی بوده و در روند خصوصی سازی، به بخش خصوصی واگذار شده اند.

از آن جا که سهامدار عمده پتروشیمی امیرکبیر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محسوب می‌شود، برخی شایعات فضای مجازی نیز حاکی از آن است که انتشار این اسناد با دستور وزیر کار به منظور شفاف سازی و مبارزه با فساد صورت گرفته است. موضوعی که توئیت احمد خانی نوذری، معاون امور اقتصادی این وزارتخانه، می‌تواند مهر تاییدی بر آن باشد.

نوذری ساعاتی پیش نوشت: «بخش زیادی از مبالغ فیش‌های نجومی در شرکت‌های زیرمجموعه وزارت کار از محل کارت هدیه و سکه بوده است، با ابلاغ وزیر محترم در هفته گذشته، هر گونه خرید و اعطای سکه، کارت هدیه و بودجه محرمانه ممنوع می‌باشد. در این خصوص تاکنون سه نفر برکنار شده اند».

ماجرای نجومی بگیران در پتروشیمی امیرکبیر چیست؟

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 19
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  26 0
  برملا شود برکنار می شوند . برملا نشود ادامه می دهند
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
   2 0
   برادر ارزشی حتی اگه برملا هم بشن از جایی به جای دیگهمنتقل میشوند! تامام
  • سوخته IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
   1 0
   تمام حقوق اضافه را باید گرفت و وزیر وقت را محاکمه و ریس جمهور که روحانی خائن و کذاب دوتابعیتی و جاسوس هست را اعدام کرد
 • اجمد IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  16 1
  اون وقت یارانه من بیچاره رو قطع می کنند معیشتی بهم ندادند به کی بگم
  • ناشناس IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
   5 1
   از وقتی آقای رئیسی اومده بخدا یارانه من رو هم قطع کردند و اصلا نمی دونم کجا برم و به کی بگم ؟؟؟؟؟
  • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
   0 0
   برا یارانه استانداری باید رفت
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  7 0
  و من الله توفیق
 • DE ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  15 0
  این جزیی از کل هست. اگر قرار به گرفتن و اخراج باشه باید شامل کلیه شرکت‌ها بشه وگرنه فایده‌ای نداره
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  12 0
  لطفا یک سری به شرکت ایران خودرو و سایپا بزنید اینها پول خورد است شرکت فولاد مبارکه، مس سرچشمه ، مدیران مالیاتی و .. را نیز دریابید کسری بودجه دولت حل میشود
 • حمید IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  6 1
  سالهاست که در سیستم دولتی بخور بخور است و پول مردم و سرمایه کشور را چپاول می کنند. آنوقت وقتی به یک سازمان دولتی می روی و کارمندان آنجا طلبکار مردم هم هستند و انگار نه انگار که حقوقشان را مردم می دهند.
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  5 0
  ریشه اصلی دادن این پول ها قوانین ناقص نظام پرداخت هاست که باید باز نگری شود . دیدید که در دولت روحانی در برابر این رسوایی چه توجیحاتی ارائه شد . گفتند همه چی قانونی بوده . اگر این سه نفری که برکنار شدند با ارتکاب جرم این پول را گرفته اند ،باید محاکمه هم بشوند در غیر اینصورت نماینده های دوره های مختلف که با تصویب قوانین باعث بروز این پدیده ستمکارانه شده اند باید به مجازات برسند . باید سر افعی را زد تا دیگر نیش نزند .
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  8 3
  شاه ملعون یک نفر بود اگر میخورد کاخ هایی که شما ساختی و توش زندگی میکنی و با ابزار دین مردم رو خر کردی شاه تو خواب هم نمیدید
 • ناشناس IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  5 0
  به نظر من کار تعطیل بشه و بخوابه ضررش کمتره . ضمن اینکه این مملکت سرشار از استعداد و توانمندی هست اگر این پلشت برکنار و جریمه و مجازات بشن خیلی بهتره
 • ناشناس IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  3 0
  بندازین بیرون این حرامیها و حرام زاده هارو . مگر چی بلدند و چیکار می کنند ؟؟؟؟؟؟؟؟
 • US ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  3 0
  با اخراج دونفر نجومی بگیر مسئله حل نمی شود . باید تمام مفسدان واختلاس گران و نجومی بگیران اخراج ومحاکمه واموال غیر قانونی آنها مصادره شود تا مردم مبارزه با فساد را باورکنند .
 • ناشناس IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  2 0
  هیچ کدوم اینها حتی یک روز نمی تونن تو بخش خصوصی کارکنند چون اصلا سواد و تخصص ندارند فقط با چاپلوسی وصل میشن به سیاسیون و سر از این شرکتهای انگلی دولتی درمی آرند . به عینه چندین بار دیدم که بازنشسته سازمانهای دولتی بود اما اومده تو بخش خصوصی بعلت بیسوادی و خنگی یک هفته هم نتونست کار کنه .
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  1 0
  پتروشیمی امام هم یه سری بزنید بیشتر از این رقم ها دستگیرتون میشه
 • احمد شیرازی IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  0 0
  اصرار بر گناه نشانه نزول بلا و مصیبته احکام قران رو تا دیر نشده اجرا کنید مردم حمایت میکنن شک نکنید خدا با کسی عقد اخوت نبسته به فکر باشید فرصتی باقی نمونده.
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  0 0
  یعنی چه نجومی بگیررر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگر نجومی ده نباشد نجومی بگیر از کجا می آید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  0 0
  حالا این جدیدا خوبند اصلا سابقه مدیریت تمام مدیران باید قبل و حین و بعد از خروج از مسولیت در سایت همان شرکت و سایت‌هایی دولتی مخصوصا قوه قضاییه باشد تا مردم ببینند مخصوصا در رای دادن های مردم موثر است
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  0 0
  سلام این گزارش نسبتا منصفانه است.اگر چه همه حقایق درباره جعل فیش های حقوقی قابل بیان نیست اما خلاصه این است که موضوع فیش نجومی برچسب مورد استفاده برای برخی شده تا پست و مقام خود را به بهای لگد مال کردن عرض و آبروی دیگران نگه دارند. البته چیزهای ناگفته زیاد است مهم آبروی رفته افرادی است که به ناحق در رسانه های مجازی مورد تعرض قرار گرفته است.
 • مملی IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  2 0
  علی برکت الله
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  0 0
  سلام.حالا برکناری مهم هست ولی نچندان،مهم اینکه،همه پول و حقوق نجومی که گرفتن،در دوره خدمتشون! برگردوننده بشه!پول رو بده! اصل پولی که گرفته هست! اون رو برگردونید.خونه باهش خرید،یا ماشین یا هرچیزی دیگه تبدیل شده،برش گردونید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس