بخش خصوصی ایران در آستانه "پرتاب ۶۰۰ ماهواره به مدار لئو"/ لزوم قرار گرفتن سازمان فضایی زیرنظر مستقیم رئیس‌جمهور

مدیرعامل یک شرکت فضایی با تشریح ظرفیتهای بخش خصوصی کشور در حوزه فضایی از آمادگی برای "پرتاب ۶۰۰ ماهواره به مدار لئو" که منجر به گشایش و ارزآوری غیرقابل باور برای ایران میشود، خبر داد.

به گزارش مشرق، شرکت "فناور گیتی اوج" یک شرکت بخش خصوصی در حوزه فضایی و ساخت ماهواره‌ها و پهپادها در کشورمان است. این شرکت با فناوری علمی، تولیدی، مونتاژ و بازرگانی در حوزه پهپاد، ماهواره و هواپیماها فعالیت می‌کند. راه‌اندازی خط تولید پهپادهای بومی سمپاش و نقشه‌برداری از جمله خدمات این شرکت فضایی است.

خدمات این شرکت در حوزه پهپاد شامل خدمات "فضایی و هوایی" است که در حوزه فضایی "ساخت ماهواره‌های فضایی برای دستیابی به منظومه ماهواره‌های فضایی جهت سنجش و مخابرات و ارائه خدمات" و در حوزه هوایی "راه‌اندازی خط هوایی در حوزه گردشگری، توریسم، سلامت‌محور و بازرگانی" است.

سال گذشته نخستین منظومه فضایی کشور با عنوان منظومه ماهواره سنجشی حاج قاسم سلیمانی و ماهواره فضایی "اروم سَت" در ارومیه رونمایی شد؛ ماهواره "اروم سَت" با محوریت شرکت گیتی اوج آذربایجان و همکاری ۱۲ نفر به صورت مستقیم و ۲۲ نفر به صورت غیرمستقیم طراحی شد تا نمونه پیش‌کیفی ساخته شده را روانه جامعه کند و اثبات فناوری ایرانی از جمله اهداف ساخت ماهواره "اروم ست" است.

"محمدحسین ذوالفقار"  مدیرعامل شرکت فناور گیتی اوج و سازنده این ماهواره با اشاره به اهمیت این طرح گفت: اثبات فناوری، ورود مقتدرانه بخش خصوصی به صنعت فضایی و ساخت ماهواره‌های فضایی با ماموریت سنجشی از اجمله اهداف ما برای این طرح است.

وی می‌گوید: در این ماهواره، رزولوشن تصویر زیر ۱۰ متر است و دوربین می‌تواند با فعل و انفعالات نرم‌افزاری، رزولوشن زیر چهار متر ایجاد کند. مهم‌ترین هدف این طرح شکل‌گیری منظومه فضایی متشکل از سه تا پنج ماهواره با ماموریت کنترل ترافیک دریایی و سنجشی است؛ این پروژه زمینه‌ساز شکل‌گیری یک منظومه ۳۰۰ فروندی خواهد بود که انقلاب بزرگی را در عرصه شکل‌گیری اینترنت و ورود به بعد چهارم تکنولوژی را رقم خواهد زد.

ذوالفقار از ساختارهای غلط سازمان‌ها و ارگان‌های فضایی در ایران می‌گوید و معتقد است که سازمان فضایی ایران دیگر کارایی ندارد و باید ذیل نظر ریاست جمهوری قرار بگیرد؛ به همین بهانه به سراغ "محمدحسین ذوالفقار" مدیرعامل شرکت فناور "گیتی اوج آذربایجان" رفته‌ و با وی به گفت‌وگو نشسته‌ایم که مشروح این مصاحبه را از نظر می‌گذارنید:

* وضعیت بخش خصوصی کشور در حوزه فضایی چگونه است و آیا دولت در این زمینه حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد؟

در حوزه هوا فضا، دولت باید از بخش خصوصی حمایت کند چرا که طرح‌های فضایی در دل دولت به نتیجه نخواهد رسید! در رسیدن به "منظومه فضایی" به دلیل اینکه توجیه اقتصادی دارد باید از سرمایه بخش خصوصی استفاده کنیم اما وقتی هنوز به تثبیت فناوری نرسیدیم قطعاً بخش خصوصی سرمایه‌گذاری نخواهد کرد.

امروز هنوز ماهواره موفقی در مدار به جز ماهواره "نور" نداریم! ماهواره امید نیز موفقیتش موقتی و به اندازه ۲ ماه بود و یک ماهواره زیرمداری و در ارتفاع ۲۵۰ کیلومتری بوده است که موفقیت آن چندان مهم نیست! در واقع مدار مورد علاقه و با ارزش برای ما، مدار ۵۰۰ کیلومتری است که با ماهواره‌برهای فعلی این امر امکان‌پذیر نیست چرا که اینها فقط یک ماهواره را حمل می‌کنند و ما باید ماهواره‌بری داشته باشیم که ۵۰ تا ۶۰ ماهواره را با هم به فضا پرتاب کند.

اخبار هوا و فضا , پژوهشگاه هوافضای ایران , سازمان فضایی ایران , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , شرکت های دانش بنیان , پارک علم و فناوری ,

 هزینه ساخت و پرتاب ماهواره بسیار سنگین است؛ ما با پرتابگر چینی مذاکره کردیم که اگر همراه ۳۶ ماهواره‌ای که ارسال می‌کند، ماهواره‌های ما را نیز ارسال کند، هزینه ارسال هر ماهواره ۱۵۰ هزار دلار خواهد شد که با خود ماهواره از طراحی تا ساخت ۶۵۰ هزار دلار می‌شود و در واقع هر ماهواره از طراحی و ساخت تا پرتاب به فضا بین ۶۵۰ تا ۷۵۰ هزار دلار هزینه دارد در حالی که قیمت هر ماهواره در مدار نزدیک به ۵ میلیون دلار است! کدام صنعتی این سود را دارد؟

* چه زمانی قادر به فروش ماهواره‌های خود خواهیم بود؟

ماهواره را هم قبل و هم بعد از پرتاب می‌توانیم بفروشیم، به عنوان نمونه شرکت "تُرک‌ست" اعلام کرده است که ماهواره ما را بعد از پرتاب ۴ میلیون دلار خریداری می‌کند.

* هدف‌گذاری نهایی شما در حوزه فضایی چیست؟

هدف‌گذاری ما رسیدن به منظومه است و این بازار در داخل کشور تازه شروع شده است. بزرگترین طرح ما این است که منظومه مخابراتی را در کشور با مشارکت بخش خصوصی و پشتیبانی بسیج علمی کشور بسازیم. طبق برآورد اولیه ما در مرحله اول نزدیک به ۶۰۰ ماهواره را می‌توانیم در مدار قرار دهیم! که برای این منظومه ۲ "بیزینس‌پلن" داریم که یکی از آنها این است که از یک اعتبار محدود شروع کنیم و به پروژه تزریق کنیم تا به منظومه مخابراتی برسیم که ۱۰ سال این اتفاق طول می‌کشد و خیلی هم بد نیست که ۱۰ سال بعد به منظومه برسیم چرا که خیلی هم از دنیا عقب نیستیم.

اخبار هوا و فضا , پژوهشگاه هوافضای ایران , سازمان فضایی ایران , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , شرکت های دانش بنیان , پارک علم و فناوری ,

ایران در تکنولوژی ماهواره‌های "لئو" هم‌سطح دنیا است اما در بهره‌برداری از این تکنولوژی عقب هستیم و امروز برای ما فرصت طلایی است؛ "ایلان ‌ماسک" رئیس شرکت "اسپیس‌ایکس" گفته است که اینترنت ماهواره‌ای را برای کشورهای مختلف از جمله ایران به صورت رایگان راه‌اندازی خواهم کرد و اگر این اتفاق بیافتد دیگر انگیزه‌ای برای ایجاد این زیرساخت نخواهیم داشت. این زیرساخت منظومه به عنوان زیرساخت پایه‌ای بُعد چهارم انقلاب تکنولوژی دنیا است.

به عنوان مثال در "تاکسی‌های اینترنتی" زمانی که موقعیت خود را ارسال می‌کنید اگر فاصله ماهواره‌ها با یکدیگر زیاد باشد موقعیت به صورت دقیق ارسال نخواهد شد. اینجا اگر ماهواره‌ها به صورت منظومه بودند با دقت بالا و به صورت میلیمتری موقعیت ارسال می‌شود اما اگر ما دارای منظومه باشیم در هر نقطه‌ای اینترنت خواهیم داشت. برد BTSها ۱۵۰۰ متر است و هر دکل BTS نیز ۱ میلیارد تومان هزینه دارد که ماهانه نیز نزدیک به ۳۰ میلیون تومان هزینه اجاره‌ آن خواهد بود. در واقع ما با ۴ یا ۵ ماهواره در فضا کل اینترنت ایران را پوشش خواهیم داد و شعاع پوشش نیز ۲ هزار کیلومتر خواهد بود.

*تعداد دکل‌های BTS در کشور چه مقدار است و چقدر نواحی کشور پوشش‌دهی می‌کند؟

ما امروز نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ هزار دکل BTS در ایران داریم که این تعداد از دکل‌ها فقط ۲۰ درصد ایران را پوشش داده است! که داخل شهرها نیز بسیاری از نقاط پوشش داده نمی‌شود در حالی که دارای یک زیرساخت ۱۰ میلیارد دلاری هستیم. امروز کل منظومه ۶۰۰ میلیون دلار نیز هزینه نخواهد داشت در حالی که نه تنها ایران بلکه کشورهای همسایه ایران را نیز پوشش خواهد داد و می‌توانیم خدمات فضایی خود را به آنها نیز بفروشیم.

یکی از کاربردهای بسیار مهم منظومه، "سامانه‌های خودران" است که بسیار مهم است. تنها چیزی که در این حوزه احتیاج است، سامانه‌های تبدیلگر الکترونیک به الکترومغناطیس است که شارژهای خودروها را انجام می‌دهد چراکه شما در هر نقطه‌ای که اینترنت نیز داشته باشید الکترومغناطیس نیز باید داشته باشید.

امروز بُعد چهارم تکنولوژی، "هوش مصنوعی" است که فناوری هوش مصنوعی تا امروز نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ درصد به صورت آفلاین بوده است و از امروز به بعد آنلاین می‌شود. یک نکته مهم این است که "منظومه" اگر مورد تحریم واقع شود ما ۱۰ قرن از دنیا عقب خواهیم افتاد چراکه هنوز با بنزین در خیابان‌ها رفت‌و آمد می‌کنیم (در موضوع خودران‌ها) و در واقع مستعمره خواهیم شد.

اخبار هوا و فضا , پژوهشگاه هوافضای ایران , سازمان فضایی ایران , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , شرکت های دانش بنیان , پارک علم و فناوری ,

*انگیزه تعدادی از شرکت‌های خصوصی دنیا برای ارائه اینترنت رایگان به بعضی کشورها از جمله ایران چیست؟

انگیزه این شرکت‌های فضایی از ارائه اینترنت ماهواره‌ای رایگان به ایران، این است که ما به سمت ساخت منظومه نرویم! امروز در بحث تاکسی‌های هوایی که در حال‌ شکل‌گیری در دنیا است دیگر GPS پاسخگو نیست و باید منظومه شکل بگیرد تا سامانه‌ها کاملاً خودران باشند.

به عنوان مثال در کشور آمریکا موضوع "خودران‌ها" در بخش خصوصی این کشور شکل گرفته است و علت آن این است که متوجه شدند که این طرح در بدنه دولت جواب نخواهد داد و توجیه اقتصادی را برای بخش خصوصی تعریف کردند تا این بخش با کمترین بروکراسی اداری کار را پیش ببرد که تحقیقات آن در ناسا انجام شد و تثبیت فناوری و توسعه تکنولوژی را در بخش خصوصی انجام دادند.

امروز در کشوری مثل ترکیه به راحتی امکان ایجاد منظومه وجود دارد چرا که دولت این کشور از این موضوع حمایت کامل کرده و تمام پول و بودجه آن را می‌پردازد! دولت باید در مرحله تثبیت فناوری، پول و اعتبار بلاعوض بدهد و این وظیفه دولت‌ها است چراکه این فناوری "های‌تک" است.

* وضعیت ساختارهای دولتی کشور در حوزه فضایی چگونه است؟

یک سوال اساسی از مقامات مربوطه این است که چرا بخش خصوصی در شورای عالی فضایی هیچ نماینده‌ای ندارد؟ دولت‌ها امروز قادر به ایجاد منظومه نیستند و این را دنیا پذیرفته است. اگر دولت جدید برنامه فضایی دارد، بخش خصوصی آن کجاست؟با یکی از مقامات دولتی درباره تخصیص اعتبار به بخش خصوصی صحبت کردم که در کمال تعجب گفت "دولت در پول یارانه مانده است! آنوقت توقع داری در ماهواره خرج کند!"

اگر ما خودمان را به عنوان قدرت فضایی در دنیا مطرح می‌کنیم باید زیرساخت‌های آن را در کشور ایجاد کنیم. اگر دولت به صورت انحصاری در این موضوع ورود کند، به ۱۰ ماهواره در منظومه نرسیده، "برجام فضایی" شروع خواهد شد و دولت متوقف خواهد شد در حالی که بخش خصوصی اینطور نخواهد بود. زمانی که ایرلاین‌ها تحریم شدند هواپیمایی آتا، تابان، و زاگرس هر روز ۱۰ تا ایرباس می‌آوردند. در واقع بخش خصوصی به راحتی ایرباس‌ها را به ایران آورده و کل شبکه را پوشش دادند، چرا تحریم‌ها در آنجا اثرگذار نبود؟

در کل دنیا یک شتاب‌دهی در فناوری‌های "های‌تک" داریم که دولت در فاز اول از آنها پشتیبانی می‌کند و به نسبت پیشرفت پروژه‌ آنها، پول و اعتبار می‌دهد و بعد از RUN شدن و اجرای پروژه،‌ محصول آنها را به صورت تضمینی خریداری می‌کند. به عنوان نمونه ماهواره را به صورت تضمینی می‌خرد و بعد از پولدار شدن آنها، مردم سرمایه‌گذاری خواهند کرد و حتی‌ می‌توان "بورس فضایی" را تشکیل داد. در فضا، این گزاره اقتصادی معروف است که یک دلار نزدیک به ۳۰ دلار فضایی است و هیچ صنعتی اینطور نیست.

اگر یک صدم بودجه سازمان فضایی به بخش خصوصی تزریق می‌شد تا الان حداقل ۲ ماهواره بنده به فضا پرتاب شده بود. ما در پارک علم و فناوری مستقر هستیم و تنها حمایت پارک‌ از ما مکان فیزیکی است و در واقع حمایت آنها از ما صفر است!

*نقش سازمان فضایی در پیشبرد اهداف فضایی کشور چقدر است؟

البته بنده معتقدم سازمان فضایی باید زیرمجموعه ریاست جمهوری قرار بگیرد. مجموعه فضایی در مجوزهای رگولاتوری اگر تحت نظارت ریاست جمهوری باشد زمینه تشکیل یک ساختار جدید با محوریت بخش خصوصی شکل می‌گیرد، مثل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که برای این کارها در دل آن صندوق تشکیل شده است. در ایران یک سازمان فضایی و یک پژوهشگاه فضایی را به صورت مجزا و جداگانه داریم که پژوهشگاه فضایی ساز خودش را زده و سازمان نیز حرف خودش را می‌زند.

ارتقای جایگاه سازمان فضایی کشور یکی از مسائل مهم است که باید زیرنظر ریاست جمهوری قرار بگیرد به این دلیل که در تمام دنیا سازمان‌های فضایی یک ارگان فرابخشی هستند چون هم اقتدارآفرین و هم صنعت "های‌تک" پول‌ساز هستند. چون سازمان‌های فضایی یک ارگان فرابخشی هستند دیگر نمی‌توانند ذیل ارگان وزارتخانه‌ها قرار بگیرند لذا شکل‌گیری سازمان فضایی زیر نظر رئیس‌جمهور یک ضرورت ملی است.

اخبار هوا و فضا , پژوهشگاه هوافضای ایران , سازمان فضایی ایران , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , شرکت های دانش بنیان , پارک علم و فناوری ,

پژوهشگاه فضایی نیز با ماموریت رله‌کردن پروژه‌های تحقیقاتی و تثبیت فناوری باید به کار خود ادامه دهد یعنی پژوهشگاه فضایی باید حوزه تثبیت فناوری را در تعامل با بخش خصوصی تسریع کند نه اینکه خودش پروژه را انجام بدهد چون مجری‌گری پژوهشگاه فضایی، نقش بخش خصوصی را کم‌رنگ می‌کند و کم‌رنگ شدن بخش خصوصی، سرعت پروژه را کاهش می‌دهد از سویی نگاه در پژوهشگاه، کارمندی است و اصلاً‌ برایشان مهم نیست که پروژه پیش خواهد رفت یا خیر!

در کنار همه اینها، سازمان فضایی نقش رگولاتوری را برعهده دارد و با شرایط سهل و آسان، قانون‌گذاری می‌کند. این رگولاتوری، بسیار سختگیرانه و متناسب با واقعیت‌ها نیست. در موضوعات فضایی، حجم سرمایه گذاشتند و نقش تکنولوژی را کم‌رنگ کردند. برای تشکیل هر کنسرسیوم باید منافع مشترک شرکت‌های موجود از "قطعه‌ساز" تا "سیستم‌کار" یعنی جمع‌شدن ماهواره و پرتاب آن را نیز در نظر بگیرد که در قانون فعلی به صورت منظم این موضوعات دیده نشده است.

شرایط طوری سختگیرانه شده است که هر کسی توان ورود به این حوزه را نداشته باشد و هر کسی نیز که قصد ورود به حوزه فضایی دارد فقط توان ورود به زیرمجموعه خود آنها را داشته باشد که این با قانون تسهیل‌گیری مجوزهای مجلس مغایرت دارد.

آیا امکان موفقیت در کنسرسیوم‌های شبه‌دولتی وجود دارد؟ قطعاً جواب منفی است چراکه ساختار همان ساختار دولتی است و شرکت‌های خصوصی در واقع پیمانکار خواهند بود. امروز ما به عنوان یک شرکت خصوصی هیچ برنامه‌ای برای داخل کشور نداریم و تمام برنامه‌های ما برای خارج از کشور تعریف شده است.

مجلس با ایجاد کنسرسیوم مخالفت است و در جلسه‌ای که با کمیسیون صنایع و معادن داشتیم، آنها اعتقاد دارند که این موضوعات باید در بخش خصوصی ایجاد شود و از ما برای این موضوع طرح خواستند. آنها قصد داشتند تا با یک پول جزئی چند ماهواره ساخته و تعدادی پرتاب داشته باشند و مابقی را از صندوق توسعه ملی دریافت کنند!

موضوع فضایی در ایران یتیم است و ما به رسانه‌ها پناه آورده‌ایم و در واقع امروز در کشور و در بخش خصوصی فضایی نداریم. راه‌حل این است که کنسرسیوم را غیردولتی کنیم و با همین تعداد شرکت‌های خصوصی فضایی اندک در ایران این کنسرسیوم را راه‌اندازی کنیم.

اخبار هوا و فضا , پژوهشگاه هوافضای ایران , سازمان فضایی ایران , نیروی هوایی سپاه | نیروی هوافضای سپاه , شرکت های دانش بنیان , پارک علم و فناوری ,

دومین چالش ما ضرورت شکل‌گیری منظومه فضایی سنجشی و مخابراتی برای آینده توسعه کشور است. بحث اینکه دنیای آینده، دنیای سامانه‌های "هوش مصنوعی و خودران‌ها" است و اگر این زیرساخت‌ها را نداشته باشیم در آینده بسیار عقب خواهیم افتاد و این با آرمان‌های نظام فاصله‌ زیادی خواهد داشت چراکه برنامه‌ریزی ما این است که قدرت اول منطقه‌ای باشیم و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم.

"ایلان‌ماسک" و شرکت "اسپیس‌ایکس" با ماهواره‌های ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلوگرمی شروع کرده و امروز به ماهواره‌های مکعبی یا "کیوب‌ست" رسیده است. ما اگر امروز از "کیوب‌ست" شروع کنیم بسیار جلو خواهیم بود، مثل مقایسه پهپاد و هواپیماست یعنی یک زمانی باید هواپیما را می‌ساختیم و بعد به سراغ پهپاد می‌رفتیم اما امروز  تکنولوژی پهپاد را داریم و بعد از تثبیت فناوری، می‌توان به سراغ هواپیماها رفت‌.

امروز نقطه‌های مداری ژئو را بسته‌اند اما در مدار "لئو" محدودیتی نداریم؛ به نظر بنده، حضور و دست یابی به مدار لئو، اهمیتش از انرژی هسته‌ای بسیار بالاتر است!

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  6 0
  سازمان فضای باید احیا شود
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  4 0
  با سلام از باز نشر این مصاحبه در مشرق تشکر می نماید. این رسانه بر حسب عادت موضوعات مهم را در صدر توجهات خود قرار می دهد و با بسط و پردازش آن زمینه اشاعه و انتشار موضوع را فراهم می سازد. موضوع ماهواره مانند سایر بحث های های تک واجد اهمیت است که مصاحبه شونده عزیز بخوبی آن را به تصویر کشیده است. امیدواریم با ورود مشرق به این بحث زمینه تغییرات ساختاری در نظام تصمیم سازی و سایر بخش های مربوط به صنایع فضائلی از جمله اقتصاد فضائلی به سرعت در کشور به سرانجام رسانده شود و این کار از عهده رسانه و مشرق بر می آید. مردم در ساختار تصمیم سازی تایلند ولی رسانه بیدار و حضور دارد.
 • جهودشناس IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  1 4
  ببینید. این فرد یا به سپاه پاسداران وابسته است یا به مافیای یهود بین الملل. این آقای مثلاً نابغه، بدون شک از عوامل یک گروهی هستش. مثلاً ایلان ماسک صددرصد وابسته به مافیای یهود بین الملل است و هرگز یک نابغه یا فلان و بهمان نیست. بیل گیتس هم همینطور هستش.
 • رهام حسامی IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  1 0
  sometimes abbreviated GSOماهواره زمین‌آهنگ ماهواره‌ای است که در مدار زمین‌آهنگ قرار دارد و دوره مداری آن با دوره گردش زمین یکسان است. ارتفاع آن از سطح دریاهای زمین ۳۵۷۸۶ کیلومتر است.مدارهای با ارتفاع بین ۱۶۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر از سطح زمین را مدارهای پایینی زمین، مدارهای کم ارتفاع و یا لئو (مخفف Low Earth Orbit: LEO) می‌نامند.طبق تعریف مدارهای بالای لئو (بالای ۲۰۰۰ کیلومتر) و زیر مدار ژئو (۳۶۰۰۰ کیلومتر) را مدارهای میانی با علامت اختصاری مئو (Medium Earth Orbit: MEO) می‌نامند. در این مدارها معمولا ماهواره‌های مکان یاب، مانند سامانه جی‌پی‌اس امریکا، گلوناس روسیه و گالیله اروپا، قرار می‌گیرند. مدار خورشیدآهنگ، طبق تعاریف، مداری است که ماهواره شناور در آن در یک زمان خورشیدی ثابت از فراز نقاط مورد نظر بر سطح زمین عبور می کند. برای داشتن زاویه تابش ثابت، ماهواره هر روز باید جهت خود را نسبت به خورشید تغییر دهد تا تغییر زاویه تابش خورشید نسبت به زمین را جبران کند. بنابراین، ماهواره روزانه به اندازه ۰/۹۸ درجه صفحه مداری خود را به سمت شرق نسبت به زمین تغییر می‌دهد. این عدد از تقسیم ۳۶۰ درجه بر ۳۶۵ روز سال به دست می‌آید. یعنی مدارهایی که جهت گردش اجسام در آنها خلاف جهت گردش زمین به دور خود است، به حساب می آید.مدارهای با بیضویت بالا با نام اختصاری هئو ( HEO: Highly Elliptical Orbit ) با این مشخصه بارز شناخته می‌شوند که ارتفاع نقطه حضیض آنها بسیار کم و ارتفاع نقطه اوج‌شان بسیار زیاد است. این ویژگی سبب می‌شود ماهواره مدت زیادی را برای رسیدن و عبور از نقطه اوج در آسمان محل طی کند و مدتی طولانی را در آسمان منطقه مورد نظر به سر برد .رهام حسامی ترم پنجم هوافضا
 • .. IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۹
  1 0
  سلام.من فکر میکنم،تنها نهادی که توانایی این کار رو دارد،در حال حاضر سپاه است! سپاه هم با مردمی کردن مسئله و استفاده از نیروها با ایمان و با علم،می تواند چنین کاری رو بکند! وگرنه باجذب افراد صرفا به دنبال پول،کل کشور رو ورشکسته میکنن! سازمان ناسا! با ساختن فیلم ها سینمایی! و علم کردن نامش! و توهم مریخی ها! و بسیار از این مسائل توانست،پول و بودجه و نگاه مردم جهان رو به خودش معطوف کند! تا بدین طریق،(و پشت صحنه) امریکا(وغرب) با دمشون گردون بشکن! که توانستن پول و بودجه پیشرفت برنامه فضایی و کنترول جهان! رو بدست بیااورن! ما به هیچ وج نمی توانیم،با هزینه کمرشکن شبیه ناسا(که با دزدی،غارت و فریب و .. کشورها دیگر جهان جمع اوری شده! درست مثل کشور امریکا!) .. جلو برویم،تنها گزینه روی میز،انسان ها فداکار و مخلص است! و تولید همه قطعات موشک و ماهواره و .. در ایران است! تا کمترین هزینه ها صرف شود و بیشترین ها بدست بی اید! علم و ایمان به خدا وقتی باهم پیوند! کاری خواهند کرد،همگان انگشت به دهان بمانند. آقایی رئیسی،ماهواره و فضاء از نون شب هم داره یواش یواش واجب تر میشه! همانطور که اگر امروز موشک و تکنولوژی ان نبود! مردمان این منطقه نابود شده بودن! و یمنی ها نسل کشی میشدن! و همه قتل عام میشدم! وبه مسلمان زورگویی میکردن ...!حالا نیز باید باسرعت کاستی گذشته رو جبران کنیم،وگرنه حیله گر مکار امریکا و غرب ،که رذل تر از خودشون فقط خودشون هستن! برنامه ها زشتی برای کنترول مردم جهان کشیده ! فوتبال! یا مسائل پرتلا پلا از این دست رو بودجه هاشون رو بگیرد ! و هزینه ها صرف کارها حیات خود کنیم!...
 • رهام حسامی IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  0 0
  ببین ناسا اصلا قابل مقایسه با سازمان نوپای فضایی ایران نیست .درسته ما بودجه و وسعت و امکانات ناسا را نداریم اما سرعت پیشرفت عالی داریم .ادارهٔ کل ملی هوانوردی و فضا دارای مرکز فرماندهی ناسا در واشینگتن، دی. سی. مرکز پژوهشی ایمز در فرودگاه صحرایی فدرال موفت، کالیفرنیا. مرکز پژوهشی هوایی آرمسترانگ در ادواردز، کالیفرنیا (پیش‌تر با نام مرکز پژوهشی هوایی درایدن) مرکز پژوهشی گلن در لوئیس فیلد، اوهایو مرکز پروازهای فضایی گادرد در گرینبلت، مریلند آزمایشگاه پیشرانه جت در نزدیکی پاسادینا، کالیفرنیا مرکز فضایی جانسون در هیوستون، تگزاس پایگاه فضایی کندی در کیپ کاناورال، فلوریدا این مرکز که در میانه راه میامی و جکسون‌ویل قرار دارد به طول ۵۵ کیلومتر، عرض تقریبی ۱۰ کیلومتر و مساحت ۵۶۷ کیلومتر مربع است جموعه پرتاب ۳۹(شامل سکوی پرتاب 39a،39bو39c) تحت تغییرات جدید برای پشتیبانی از پرتاب‌های اسپیس ایکس: فالکن ۹، دراگن۲ (فضاپیما) و فالکن هوی آماده شدند. مرکز پژوهشی لانگلی در همپتون، ویرجینیا مرکز پروازهای فضایی مارشال در هانتسویل، آلاباما مرکز فضایی جان سی. استنیس در ایالت میسیسیپی ولی بازهم برخی پرتاب ها از گویان فرانسه صورت میگیرد.بحرحال با تلاش و کوشش ما هم روزی نام اور و وسیع وپیشرفته مانند ناسا میشویم.
 • Mahdi IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  1 1
  ان شالله
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  0 0
  فقط زیر نظرمستقیم رهبر باید باشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس