اخذ مالیات از خانه های خالی تا پایان سال عملیاتی می شود

مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای سازمان امور مالیاتی گفت: بر اساس قانون تا پایان دی ماه برگه های مالیاتی برای مالکان خانه های خالب صادر شده و مشمولان یک ماه فرصت پرداخت دارند.

به گزارش مشرق، محمد برزگری در برنامه زنده شبکه خبر درباره اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی گفت: باید ابتدا اطلاعات واحدهای مسکونی خالی از سکنه به سازمان امور مالیاتی ارسال شود. این سازمان دو اقدام را برای اجرای این قانون اجرایی کرده است. نخست آنکه زیرساخت‌های اخذ مالیات را پس از دریافت اطلاعات مربوطه آماده کند و دوم کارکنان ادارات امور مالیاتی را برای صدور برگه‌های مالیاتی جهت ارسال به مالکان خانه‌های خالی آموزش دهند.

وی افزود: از مهرماه سال جاری با عزم دولت سیزدهم برای اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی، دستورالعمل جدیدی برای اخذ مالیات از مالکان این واحدها صادر شد. این بخشنامه به ادارات کل امور مالیاتی ابلاغ شده است. منتظریم اطلاعات خانه‌های خالی به دست سازمان امور مالیاتی برسد.

برزگری درباره نقش وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: این وزارتخانه اخذ اطلاعات را آغاز و در سامانه مربوطه بارگذاری کرده است اما مردم هم باید اطلاعات محل سکونت فرعی و اصلی خود را در این سامانه درج کنند.

وی گفت: قاعدتاً وقتی می‌توانیم از خانه‌های خالی مالیات بگیریم که اطلاعات آنها به دستمان برسد. بعد از شیوع کرونا بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا زمان درج اطلاعات ملکی – سکونتی شهروندان در سامانه املاک و اسکان کشور تا پایان آذرماه تمدید شد.

مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای سازمان امور مالیاتی با اشاره به قانون بودجه سال جاری گفت: بر اساس این قانون سازمان امورمالیاتی مکلف است تا پایان دی ماه مالیات خانه‌های خالی را مطالبه کند. اشخاص مشمول هم باید ظرف یک ماه آن را پرداخت کنند. رقم مالیات بر خانه‌های خالی بر اساس قانون مصوب آذر ۹۹ معادل ۶ برابر مالیات بر اجاره در سال نخست، ۱۲ برابر مالیات بر اجاره در سال دوم و ۱۸ برابر مالیات بر اجاره در سال سوم است.

برزگری ادامه داد: برای مالیات بر خانه‌های خالی سه قانون وجود دارد. یکی قانون بودجه سال ۱۳۹۹ که اجرای آن به شهرداری‌ها واگذار شد ولی در هیئت دولت آئین نامه مربوطه تدوین نشد. یکی قانون مصوب سال ۹۴ و دیگری قانون مصوب آذر ۹۹ است. اعدادی که در خصوص تعداد خانه‌های خالی و شناسایی شده مرتب اعلام می‌شود باید دید با کدامیک از این قوانین تعیین شده است اما تا این لحظه اطلاعاتی از خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی اعلام نشده است.

وی درباره اجرای قانون مالیات بر خانه‌های لوکس گفت: آئین نامه اجرایی این قانون به سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده و پس از دریافت این آئین نامه بلافاصله مکاتبه اخذ اطلاعات را با دستگاه‌های مربوطه آغاز کرد. برخی اطلاعات را هم خود سازمان امورمالیاتی داشت. در حال انجام اقدامات اجرایی این قانون هستیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 2
  • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
    1 0
    اگه کشورها مالیات میدهند حقوقش هم خوبه وقتی بازنشسته میشی یک پولی هم بهت میدهند بری سفر خوش باشی نه مثل اینجا اول فلاکت و سختی باشه حقوق خوب می گیرن مسولین تازه میگن کمه اما نمی دونم با سه چهار میلیون بازنشسته چطور زندگی کنه کم نیست هر چه هم که اختلاس میشه بر میدارن مالیات رو اقلام که می دهند خارج تا بفهمنه یکی مالیات از کارش کسر میشه رو اقلام برمی گرداندن بهش پس میدهند فقط اینجا نگاه می کنن تو خارج چه چیز گران شده فوری اینها م گرانتر کنن اما حقوق رفاه مردم نمی ببینه برای همین همه میرن خارج خوش باشن حقوق خوب بگیرنن بعد میگن چرا جوانها میرن برای اینکه شغلها بین خودشون می چرخنه مردم بیکارنن گرانی فشار زندگی فشار رو مردم فقط شب می خوابن نقشه برای فشار رو مردم می کشنن فلان چیز ثبت کنید کارت عوص کنید کارت ملی عوص کنید هی پول با بهانه از مردم بگیرنن رو ش هم مالیات و عوارص هم بگیرن هرکاری دلتون خواست بکنید ما نه دیگه پول به کافی نت برای طرحهای شما حرف شما نمی دهیم هر کس هم کاری می خواهید بکنی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس