کد خبر 1298621
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
محمد مهدی همت

بعضی چیزها هستند توی تاریخ که یکی‌شان هم زیاد است، بعضی چیزها که کمر قطورترین کتاب های تاریخ هم زیر بار آنها خم می‌شود.

به گزارش مشرق، روزنامه جام‌جم در آخرین شماره خود یادداشتی به قلم «محمد مهدی همت» نوشته است.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

یک

بعضی چیزها هستند توی تاریخ که یکی‌شان هم زیاد است، بعضی چیزها که کمر قطورترین کتاب های تاریخ هم زیر بار آنها خم می‌شود.

مثلا مادر مفقود الاثر برای تمام تاریخ یکی هم زیاد بود، حالا دوباره یک نفر یک عمر دنبال مادرش خاک را جستجو کرده است!

مگر ما یک فاطمه نداشتیم توی تاریخ؟ مگر کم گریه کردیم برای آن زنی که بین آن همه نامحرم بود؟ مگر قرارمان "صد پسر در خون بغلتد گم نگردد دختری" نبود؟ حالا چرا این قصه‌ها را برای ما تعریف می‌کنید؟

من که روضه خوان نیستم و خیلی حرف‌ها از دهان قلم من بزرگ‌تر است، اما این همه گفتند و شنیدیم و شنیدید، چرا دوباره یکی باید بیاید و دم دروازه فاطمیه برای‌مان روضه مادر بخواند؟

دو

بعضی چیزها هستند توی تاریخ که با همه چیز فرق دارند، مثلا ما توی زندگی‌مان خیلی مادر دیده بودیم که چشم به راه فرزند بود، چهل و شش هزار جفت چشم مادرانه که یکیشان مادربزرگ مادری خودم بود دیده بودیم که به سمت سر کوچه باز و بسته می‌شدند و حالا یکی آمده و می‌گوید که یک جفت چشم هست که با همه چشم‌ها فرق می‌کند.

یک جفت چشم دخترانه که سی و چند سال به یک چهارچوب فلزی‌ای دوخته شده بود که روزی مادر از آن بیرون زده بود و قرار بود زود برگردد، خودش که بر نگشت هیچ، خبری هم از او نیامد، آنقدر که وقتی آمدند و گفتند این استخوان‌هایی که توی این جعبه چوبی است مال مادرت است آن چشم‌ها به گریه افتادند.

برای اینکه از دیدن یک جنازه خوشحال شوی یا باید مثل سنگ شده باشی یا مثل باران! او معلوم بود باران است، از قطره های روی صورت‌اش معلوم بود!

سه

بعضی چیزها هستند توی تاریخ که هیچ وقت اثرشان از بین نمی‌رود، مثلا اثر زخمی که روی چشم های دختری افتاده که گهواره ای خالی را سی و چند سال تکان داده هیچ وقت خوب نمی‌شود.

می‌گویند خاک سرد است، اما نه آن خاکی که روی گهواره و پستانک و لباس‌های نوزاد را نمی‌پوشاند، آن خاکی سرد است که سینه داغ دیده را می‌پوشاند، بله، بعضی چیزها هستند که یکی شان هم برای یک عمر زیاد است، مثل داغ!

آخ داغ، داغ، داغ... بله آقای قاضی، اگر سینه سوخته ما خوب شد، سینه سوخته آن زن هم خوب می‌شود.

چهار

این‌ها را گفتیم، اما بعضی چیزها هستند که هم کم اند و هم زیادند. مثلا با خودم فکر می‌کنم که برای چهارپاره استخوان زنی که سی و چند سال توی قبری که خودش برای خودش کنده بوده خوابیده، برای زنی که کلی شکنجه شده و روی آرامش ندیده، برای زنی که استخوان‌های گلوله خورده‌اش ترک برداشته یک مادر شهید رشیده کافی بود تا بیاید و کفن کند و تربت و گلاب بپاشد. لازم نبود همسر شهید همدانی و مادران شهیدان عسکری و حدادیان و قاسمی و میانلو بیایند.

بعد حساب می‌کنم برای بلند کردن این‌همه داغ و زخم از توی کاور تفحص و چیدن یکی یکی استخوان‌ها لای کفن، آن هم زنی که صدای گریه‌های نوزادش توی گوش‌اش پیچیده و هیچ کاری از دست اش بر نیامده تمام مادرهای دنیا هم جمع شوند کم است! برداشتن این داغ کار یکی دو نفر نیست. برداشتن این داغ یک اربعین روضه است!

پنج

بعضی چیزها هستند که هزارتاشان هم کم است، مثلا دلیل برای آدمی که نمی‌خواهد مظلومیت یکی دیگر را بپذیرد.

چندتا از این گل‌ها باید توی باغچه‌های باور کاشت تا ثمر بدهد؟

عکس‌اش را به مادرم نشان دادم، مادرم که معلمی بود در پاوه، مادرم که همان سال‌ها و در همان خاک با معلمی دیگر که بعدها فرمانده سپاه پاوه شد، یعنی پدرم آشنا شده بود، پرسیدم می‌شناسید؟

بغض کرد. گفت:《 خاک ما از این گل‌ها کم دارد؟ از پدرت بپرس، ما از این آتش‌ها زیاد به خرمن‌مان افتاده است!》

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
  5 3
  از این حرفا دیگه گریه ام نمیگیره وقتی تو همین تهران خرابه تو بیمارستان با بی مبالاتی یه مادر باردار رو میکشن و بچه های شیرخوارش رو یتیم میکنن و کک کسی هم نمیگزه و شکایت از دکتر قاتلش هم با هزار جور توجیه کمیسیون پزشکی به بن بست میخوره، فعلا مافیای کثیف پزشکی رو جمع کنید
  • ناشناس IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
   4 4
   چه ربطی داشت نگفتند که گریه کنید گفتند که تامل کنید
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
   0 1
   امیدوارم برای خودت هم پیش بیاد تا بفهمی تامل یعنی چی
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
   0 0
   ربطش اونجاست که در زمان صلحی که خیلیها به پاش خون دادن یه عده از بی وجدانهای خودی از هزار دشمن بدتر عمل میکنن
  • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
   1 0
   کل یوم عاشورا کل ارض کربلا تهران و کربلا نداره همه جا ظلم هست
  • محمد مهدی اسلامی IR ۱۵:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
   0 0
   با سلام و احترام بر جنابعالی نا شناس عزیزم ، همین بیان جنابعالی نشان میدهد که انسانی نجیب ، مهربان و دلسوز هستید و بخوبی هم در ک کرده اید که این سخنان بر عواطف انسانی اثر می گذارد ، وگرنه نمیتوانستید مطلب را در ک کنید .فقط انتظار از بزرگوارانی مانند جنابعالی این است که ما بعنوان انسان ملزم هستیم عواطف و احساسات خود را تحت فرمان عقل در آوریم . مثلاََ در همین مطلبی که فرموده اید ، از خود بپرسیم آیا پزشک با فلان بیمار دشمنی داشته است؟ آیا سهل انگاری و بی توجهی کرده است ؟چرا؟و چند آیا و چرا ی دیگر . یک وقت بیما،ری بنده ی خدا می گفت من به فلان بیمارستان قدم نخواهم گذاشت چون برادرم را در آنجا کشتند ، آنجا قصابخانه است. فکر می کرد در بیمارستان باید معجزه ی صورت بگیرد و هر بیماری که به آنجا می رسد حتماََ باید بهبود یابد !! دیگری میگفت پزشک مرا گول زد وگفت باید فرزندت تحت عمل جراحی قرار گیرد ، من هم قبول کردم و فرزندم پس از عمل از دنیا رفت . اما دلیلی برای اثبات گفته اش که پزشک او را فریب داده است نداشت . بلی عیب ها ی موجود و کاستی های بیمارستان ها و پزشکان را باید بر طرف کرد ، اما هرگز انتظار نداشته باشیم که پزشکان با دم عیسوی حتماََ بیماران را شفا بدهند . از خدای تعالی برای جنابعالی موفقیت و سعادت دنیوی و آخروی خواهانم و ملتمس دعای خیرتان هستم . با عرض ادب و احترام .محمد مهدی اسلامی .
  • IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
   1 0
   جناب اسلامی ما انتظار دم عیسوی نداشتیم دارو و درمان غلط و تشخیص اشتباه پزشکان سهمیه دار باعث اون فاجعه شد به طوری که حتی خود کمیسیون پزشکی تا یه جاییش رو قبول کرده اما خیلی وقیحانه فرمودن اگر به خاطر این مسائل میخواستیم پزشکی رو برکنار کنیم دیگه کسی برای طبابت نمیموند البته مشخصا خودشون رو زدن به اون راه
  • محمد مهدی اسلامی IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
   0 0
   با سلامی دیگر بر جنابعالی برادر عزیز و خوبم ، خیلی بزرگواری کردید برایم پاسخ نوشتید همین هم حکایت از مهربانی و با محبت بودن جناب شما دارد ، خیلی آقا هستید ، واقعاََ ممنونم از لطفتان ، اگر قدری دیر شدکه مجدداََ عرض ارادتی خذمت با سعادتتان کرده باشم خیلی پوزش میخواهم میهمان داشتم تا این ساعت بطول انجامید . ضمناََ میدانید که علوم تجربی بر استقراء ناقص تکیه دارند پس انتظار نداریم که همیشه و حتماََ جواب درست از آنها بگیریم اما در عین حال به آن علوم نیازمند هم هستیم . باز هم از بابت بزرگواری و محبتتان سپاسگزارم ، بیشتر این حقیر را بخود علاقمند کردید . ان شا ءالله موفق و مؤید و سربلند باشید .ملتمس دعای جنابعالی هستم . با عرض ادب و ارادت ، محمد مهدی اسلامی .
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۲
  1 0
  احسنت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس