کد خبر 1289286
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
هادی محمدی

محتوای برجام و توافق هسته‌ای که اشکالات زیادی داشت، حاصل غفلت و شاخص‌های غربزدگی و نفوذی‌های هدایت شده بود و از همان ابتدا دست برتر را به امریکا و غرب می‌داد.

به گزارش مشرق، «هادی محمدی» طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت:

محتوای برجام و توافق هسته‌ای که اشکالات زیادی داشت، حاصل غفلت و شاخص‌های غربزدگی و نفوذی‌های هدایت شده بود و از همان ابتدا دست برتر را به امریکا و غرب می‌داد تا ضمن مسیرسازی برای صفر کردن توان هسته‌ای ایران، یک فضا و مکانیزم یکطرفه بر اجرای مفاد این توافق حاکم باشد و ابزارهای فشار امریکا و غرب در مسیری موازی، قابل بازتولید باشند. یکی از اشکالات این بود که آژانس بین‌المللی هسته‌ای در جایگاه ناظر و بازرس منصوب شده و با تکیه بر پروتکل الحاقی و بقیه ظرفیت‌هایی که در توافق برجام به آژانس واگذار شده بود، به دیده‌بان اطلاعاتی و بدون هزینه امریکا و غرب تبدیل شود، ولی هیچ‌گاه، مکانیزمی برای نظارت و ارزیابی از اجرای تعهدات امریکا و اروپا در متن توافق درنظر گرفته نشد، تا از آن‌ها بازخواست شود.

با اجرای قانون مجلس ایران از ابتدای سال جاری و کاهش برخی الزام‌ها و تعهدات ایران در توافق هسته‌ای، مکانیزم‌های دیده‌بانی و جاسوسی غربی‌ها به شدت آسیب دیده و آژانس و دبیرکل جدید در تقلای کسب مجدد همان امتیازهای مشکوک اولیه هستند. مسئله این است که امریکا فکر می‌کرد با خروج یکطرفه از برجام، مسیری گسترده‌تر برای فشار حداکثری علیه ایران خواهد داشت و ایران نه‌تنها، ابزار و قابلیت‌های خود را از دست می‌دهد، بلکه با مطالبات جدید و فرابرجامی و تحت فشارهای وسیع تحریمی، مجبور خواهد شد دور جدیدی از عقب‌نشینی و امتیازدهی را تجربه کند. این بازی غربی با همه خسارت‌هایی که به ایران وارد شد، بی‌نتیجه و با اجرای قانون مجلس ایران، معکوس گردید و به تعبیر کارشناسان امریکایی، اکنون امریکا زیر فشار حداکثری ایران است و مجبور است هرچه زودتر به برجام برگردد.

رؤیاهای موشکی و منطقه‌ای امریکا و غرب در مذاکرات جدید تعبیر نشده و آن‌ها اولویت خود را در مهار جدید هسته‌ای قرار داده‌اند، ولی از آنجا که برای کسب آن باید امتیاز بدهند، گروسی را مأمور چانه‌زنی قرار داده‌اند تا اشراف اطلاعاتی بر برنامه هسته‌ای ایران را تا حد ممکن احیا کنند. گروسی در موضع اخیر خود ناشیانه اظهارنظر کرده و پا را از NPT فراتر گذاشته و حتی موضوعات سیاسی برای مذاکره با وزیر خارجه ایران و شاید رئیس‌جمهور جدید ایران را درخواست کرده است.

باید به گروسی تفهیم شود که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به تاریخ پیوسته و آژانس و گروسی به جز تعهدات خود برای کمک به برنامه هسته‌ای مسالمت‌آمیز ایران، اختیار و مأموریتی بالاتر از NPT ندارند و با ورود به بحث‌های سیاسی با ایران، ماهیت خود و آژانس را که جز مباحث فنی و در چارچوب NPT وظیفه‌ای ندارد، زیر سؤال نبرند.

اگر دنیس راس، بایدن را تشویق می‌کند تا ایران را بترساند، حتماً فراموش کرده که تیم مذاکراتی جدید در تهران، دلباختگان قبلی نبوده و بیش از هر چیز باید رژیم صهیونیستی و بقایای فرسوده و پرآسیب، نیروها و پایگاه‌های امریکا و متحدان آن‌ها باید نگران باشند و بترسند و ادبیات غیرقانونی و سخیف خود را متوقف کرده و از سوی مجامع بین‌المللی مورد سرزنش قرار گیرند. حضور گروسی در تهران و درخواست سفر جدید و دیدار با مقامات سیاسی در حیطه وظایف و اختیارات وی نیست و حداکثر باید با دکتر اسلامی و در سقف NPT گفتگو کند و آژانس بین‌المللی را سیاسی نکند و از مذاکره نیابتی از سوی امریکا با ایران دور شود. این تقسیم کار امریکا با گروسی، بی‌حاصل است و امریکا باید برای اعتمادسازی اقدام مؤثر نشان دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  11 1
  احسنت، دقيقأ همینطوره! به نظر من وزیر امور خارجه و رئیس جمهور نباید با ایشون ملاقات کنن و صرفا با رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار داشته باشن، این پیام خیلی درستی به یانکی‌ها می‌فرسته!!!
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
   6 1
   کاملا درسته دلیلی نداره با این کار ارتباط ایشون با بخش سیاسی ما قطع میشود .
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  3 7
  اولا چرند و پرندیات خوبی بافتی! بپوش هوا سرد شده یخ نکنی! دوما تو میخوای به گروسی تفهیم کنی؟!!! تو؟!!!!
  • Farhad US ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
   6 3
   بنظر من تفهیم کردن را باید از شما دو تا ۱۰:۴۵ و ۱۱:۲۶ دقیقه شروع کرد.
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
   2 0
   این گروسی جز یه مأمور آمریکایی اسرائیلی چی میتونه باشه؟ مگه آدمه که تحویلش بگیریم؟؟! بعد خود تو کی هستی به این آقای محمدی گیر میدی ؟؟! تو؟ تویی که آی کیوت در حد !!! هست؟؟!!
  • FR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
   0 0
   گروسی اصلا عددی نیست ....تو این را بفهم تو !
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  6 7
  این جماعت خودشون رو به خواب زدند .مگه میشه برجام تو مجلس وشورای امنیت ملی تصویب بشه بعد این همه اشکال داشته باشه؟همه تقصیرها رو انداختین گردن ظریف ودولت قبل .خواب اگر بد بود چرا تو مجلس تصویبش کردین
  • FR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
   0 1
   خیانت نفوذیها میدونی چیه ؟!
 • کارمند ساده IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  3 1
  باید با دو چیز را گفت 1- یک بار دیگر آیین نامه های این سازمان را بخواند و دقیقات عمل کند و 2- اگر این آیین نامه را خواند و درجایی از آن از برجام کلامی آمده برای ما بیان تا به آن عمل کنیم ....
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  4 0
  آمریکا باید تمام تحریم ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کرده و هزینه ی خسارت هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتش داده بپردازد و منتظر راستی آزمایی ایران برای انجام این موارد بماند تا ادب شود.
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  1 0
  اولین چیزی که باید به گروسی تفهیم شود اینه که بره به آمریکا بگه دست از شارلاتان بازی برداره و همونجوری که بی سروصدا از برجام خارج شد خودش مثل یک بچه خوب دوباره بی سر وصدا به برجام برگرده و خسارتهای ناشی از عملکردش را هم جبران بکنه و با لغو تمام تحریمها منجمله آزاد کردن پولهای ایران در خارج تعهد رسمی بدهد که نه در دولت بایدن و نه در دیگر دولتهای آینده آمریکا دیگر هرگز زیر تعهداتش در مورد برجام نخواهند زد.
 • FR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
  0 0
  عالی و دقیق و البته روشن ومبرهن برای هرکسی که در جریان موضوع هسته ای بوده است متاسفانه اصلاح طلبها و نفوذی های دشمن در داخل کشور که کاملا نقشه های خود را و طیف فکری شان را بازنده میدانند با خیانت آشکار از جهات مختلف جو را غبار الود کرده و اهداف اسراییلی را دنبال میکنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس