طالبان نگذارد ازافغانستان علیه کشورهای همسایه و منطقه استفاده شود

وزیر امور خارجه روسیه در نشست مسکو از طالبان خواست تا به کشورهای ثالث اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای همسایه و منطقه را ندهند.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری آناتولی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز چهارشنبه طی سخنانی در سومین اجلاس افغانستان در مسکو در خصوص بررسی تحولات اخیر این کشور گفت: طالبان را به ممانعت از استفاده خاک افغانستان توسط کشورهای ثالث بر خلاف منافع کشورهای هم‌پیمان و همسایه آسیای میانه فرا می‌خوانیم.

سرگئی لاوروف با اشاره به ادامه مناسبات مسکو با دولت جدید در افغانستان گفت: در آینده نیز برای حل مسائل فوری دوجانبه به همکاری با کابل ادامه خواهیم داد.

وی در ارتباط با تغییر اوضاع سیاسی در افغانستان گفت: این وضعیت مسئولیت طالبان را افزایش داده است. شاهد اقدامات طالبان برای عادی‌سازی وضعیت سیاسی-نظامی و راه‌اندازی نظام دولت محور هستیم. اما هنوز اهداف مرتبط با ایجاد صلح پایدار در این کشور پابرجاست. تشکیل یک دولت فراگیر با توجه به منافع گروه‌های سیاسی و قومی را راه حل موفق آمیزی برای این مسئله ارزیابی می‌کنیم.

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به دیدار هیئت‌های روسیه و طالبان پیش از آغاز این نشست گفت: حمایت اقشار مختلف به نحوه اجرای سیاست‌های اجتماعی و موارد مربوط به حقوق شهروندی و آزادی‌ها بستگی دارد. این موضوع را به طور همه جانبه با هیئت طالبان ارزیابی کردیم.

این مقام روسیه همچنین بر اهمیت مسئولیت پذیری سازمان ملل متحد در زمینه ایجاد حمایت مالی و ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تاکید کرد.

در این نشست علاوه بر روسیه نمایندگان کشورهای ایران، چین، هند، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکمستان، قزاقستان حضور پیدا کردند.

هیئت طالبان نیز به رهبری عبدالسلام حنفی «معاون نخست‌وزیر» دولت طالبان در افغانستان در این اجلاس حضور دارد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس