تشدید پروازهای جاسوسی و تاکتیکی جنگنده‌های ناتو نزدیک روسیه

وزیر دفاع روسیه از افزایش پروازهای جاسوسی و تاکتیکی هواپیماهای نظامی ناتو نزدیک مرزهای این کشور خبر داد.

 به گزارش مشرق، وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه گفت که پروازهای هواپیماهای جاسوسی و تاکتیکی ناتو نزدیک مرزهای این کشور نسبت به سال گذشته تقریباً یک سوم افزایش یافته است.

به نوشته خبرگزاری «تاس» «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در نشست مشترک هیات وزیران دفاع روسیه و بلاروس گفت: «پروازهای هواپیماهای شناسایی و تاکتیکی نیروی هوایی ناتو در مناطق هم مرز با فدراسیون روسیه ۳۰ درصد افزایش یافته است.»

وزیر دفاع روسیه افزود که شدت تمرینات عملیاتی و رزمی ناتو همچنان بالاست. وزیر دفاع روسیه گفت: «سالانه بیش از ۳۰ رزمایش بر اساس سناریوی رویارویی مسلحانه با روسیه  نزدیک مرزهای غربی برگزار می‌شود. کشورهای خارج از ائتلاف ناتو مانند گرجستان، اوکراین، سوئد و فنلاند در این رزمایش‌ها بیش از پیش شرکت می‌کنند.»

 در همین رابطه، مرکز کنترل دفاع ملی روسیه روز چهارشنبه) اعلام کرد دو فروند جنگنده «سوخو-۳۰» این کشور، دو فروند بمب‌افکن «بی-۱»  ارتش آمریکا را بر فراز دریای سیاه رهگیری کردند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: «رادارهای مرکز کنترل دفاع ملی اهدافی را ردیابی کردند که در حال پرواز به سمت مرزهای هوایی روسیه بودند.»

در بیانیه این مرکز آمده است که برای شناسایی اهداف متخاصم و جلوگیری از تجاوز آنها به حریم هوایی روسیه، دو فروند جنگنده سوخو-۳۰ از ناوگان هوانوردی و دفاع هوایی دریای سیاه، اعزام شدند.

بر اساس این گزارش، هواپیماهای نظامی آمریکا بعد از مواجه‌شدن با هشدار جنگنده‌های روس، تغییر مسیر داده و از مرزهای هوایی روسیه دور شدند.

آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو بطور معمول جت‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین خود را برای گشتزنی نزدیک مرزهای روسیه، به ویژه مرزهای غربی این کشور اعزام می‌کنند. نیروی هوایی روسیه نیز به نوبه خود جنگنده‌های خود را برای دفع هواپیماهایی که بیش از حد به مرز نزدیک می‌شوند به ماموریت می‌فرستد.

 کرملین، بارها رفتار ناتو را محکوم و اعلام کرده است که این گونه اقدام‌ها خطر درگیری ناخواسته را به همراه دارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس