کد خبر 1286196
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴
اخبار پساانتخابات عراق| شرط جریان‌های سیاسی برای پذیرش نتایج انتخابات/ اعلام موجودیت فراکسیون مستقل

مداخله جویی آمریکا در تشکیل دولت عراق، شرط فتح و دیگر گروه‌های سیاسی برای پذیرش نتایج انتخابات، موضع گیری نوری المالکی و اعلام موجودیت فراکسیون نمایندگان مستقل از مهمترین اخبار انتخابات عراق است.

به گزارش مشرق به نقل از الفرات نیوز، «ابراهیم القریشی» از نامزدهای ائتلاف فتح با اشاره به تخلفات انجام شده در انتخابات چه تاخیر در گشوده شدن مراکز انتخاباتی و چه دخیل بودن پول سیاسی، گفت: ناظران برخی گروه‌های سیاسی پرنفوذ هنگام رای گیری در مراکز رای گیری حضور داشتند. هنگامی که رای دهندگان از فهرست‌های حشد شعبی سئوال می‌کردند به آنها نمی‌گفتند که ائتلاف فتح است.

بیشتر بخوانید:

تقلب در انتخابات عراق «اظهر من الشمس» است

وی بیان کرد: اگر کمیساریا شمار دستی انجام دهد، نتیجه مشخص خواهد شد و ما نتایج را در صورت عدم تقلب قبول خواهیم کرد. ما راه‌های حقوقی را برای احقاق حق خود دنبال خواهیم کرد و از آراء طرفدارانمان کوتاه نمی‌آییم.

بیشتر بخوانید:

کار شمارش آراء انتخابات عراق کی تمام می‌شود؟

القریشی ادامه داد: چارچوب هماهنگی میان گروه‌های شیعی جدید نیست و برای هماهنگی میان گروه‌های بزرگ و کوچک تشکیل شده است. ما به دستگاه قضایی به عنوان طرف منصف توجه می‌کنیم وگرنه همه ما به سوی هرج و مرج حرکت می‌کنیم. ما خواهان شمارش دستی و تطبق آن با بارکد و نوار هستیم. نگرانی بابت دخالت خارجی وجود دارد.

رایزنی حکیم با الفیاض

«عمار حکیم» رئیس ائتلاف نیروهای حکومت ملی عراق با «فالح الفیاض» رئیس سازمان حشد شعبی، تحولات سیاسی این کشور و نتایج انتخابات و میزان تاثیرگذاری آن بر آینده را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

شرط جریان‌های سیاسی برای پذیرش نتایج انتخابات

حکیم در جریان این دیدار بر ضرورت ممانعت از بروز بحران سیاسی جدید به سبب نتایج انتخابات تاکید کرد و گفت: عراق قوی  مقتدر ضامن تامین حقوق همه است. توجه همگان به فرهنگ گذشت، به نفع عراق ضروری است. باید راههای قانونی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس ائتلاف نیروهای حکومت ملی عراق تاکید کرد: اهتمام زیاد کمیساریای عالی مستقل  و دستگاه قضایی عراق به شکایات ضروری است زیرا به شفافیت روند انتخابات کمک می کند.

سرخوردگی جامعه عراق

از سوی دیگر «رحیم العبودی» عضو ائتلاف نیروهای حکومت ملی هم اعلام کرد که کمیساریای عالی انتخابات، جامعه عراق را سرخورده کرده است.

بیشتر بخوانید:

نکاتی درباره انتخابات پارلمانی عراق

وی به الفرات گفت: جریان حکمت با ابطال اوراق رای گیری هدف قرار گرفت. بازشماری آراء منجر به تحقق عدالت می‌شود.

العبودی تصریح کرد: عرصه سیاسی آتی مبهم است زیرا اوضاع در حال حاضر وارد تونلی شده است و باید فکری کرد. دستکاری اراده ملت فاجعه است.

شمارش دستی راه حل بحران

«نسیم عبدالله » سیاستمدار مستقل عراقی هم گفت: کنار گذاشتن حشد شعبی از رای گیری هدف قرار دادن آشکار است. برگزاری مجدد انتخابات بعید است اما خواسته گروه‌های سیاسی شمارش دستی آراء است.

شرط جریان‌های سیاسی برای پذیرش نتایج انتخابات

وی افزود: گروه‌های سیاس توان کسب رضایت طرف‌های دیگر برای تشکیل دولت را دارند. اگر شمارش دستی انجام شود شاهد تغییرات حتمی در کرسی‌های پارلمانی خواهیم بود.

۹۳ هزار رای مفقودی

فراکسیون «النهج الوطن» هم اعلام کرد: ۹۳ هزار رای مفقود شده است. نوارهایی که به تشکلات داده شده است با نتایج انتخابات اعلام شده از سوی کمیساریا همخوانی ندارد. باید شمار دستی در همه استانها انجام شود.

حزب حلبوسی: هنوز ائتلافی نداشتیم

ائتلاف تقدم تحت ریاست «محمد الحلبوسی» هرگونه ائتلاف با هر طرفی را تکذیب کرد و به سخنگوی رسمی این ائتلاف اشاره کرد.

ائتلاف تقدم ضمن تکذیب هرگونه ائتلاف بندی تاکنون، تاکید کرد که آنچه روزنامه العرب لندن اعلام کرده، نادرست است.

این ائتلاف از رسانه‌ها خواست که در انتشار اخبار دقت به خرج دهند و به منابع رسمی ائتلاف تقدم توجه کنند.

ائتلاف تقدم اعلام کرد که «یحیی المحمدی» به عنوان سخنگوی ائتلاف مشخص شده است.

درخواست نوری المالکی

نوری المالکی»، رئیس ائتلاف دولت قانون، از کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق خواست که به موارد «اجحاف و اختلال» در نتایج انتخابات رسیدگی کند.

المالکی تأکید کرد که مسیر درست تحقق اراده ملت و ایجاد سلطه مسیر دموکراسی است که ملت عراق هزینه‌های بسیاری برای دستیابی به آن داده است و همواره نیز از آن دفاع خواهد کرد.

او افزود که عراق مرحله تاریخی حساسی را تجربه می‌کند که همه در آن باید برای حفظ مسالمت اجتماعی و وحدت ملی و عدم تعمیق دودستگی‌ها و جلوگیری از آشوب و اختلافات عمیق و بن‌بست سیاسی تلاش کنند.

المالکی ابراز اطمینان کرد که همگان در عراق برای عبور از این مرحله حساس به ساحل امن براساس رهنمودهای مرجعیت عالی شیعه متناسب با مسئولیت ملی خود عمل خواهند کرد.

شرط جریان‌های سیاسی برای پذیرش نتایج انتخابات

او خواستار اطمینان بخشی به مردم و تشکل‌های سیاسی درباره وضعیت آرا و رسیدگی به موارد اجحاف و اختلال در روند شمارش آرا شده که واکنش‌های برحق برخی نیروهای سیاسی را بر انگیخته است.

برد نامزدهای بارزانی و باخت نامزدهای «پ ک ک» در سنجار

العربی الجدید نوشت: نتایج اولیه انتخابات عراق نشان می‌دهد که همه نامزدهای وابسته به «پ ک ک» در« سنجار» از راه یافتن به مجلس عراق بازمانده‌اند.

این حزب که به صورت غیرقانونی در مناطقی از شمال عراق و به خصوص مناطق اطراف شهر سنجار که مرکز ایزدی‌های عراق است فعالیت می‌کنند نامزدهایی را در قالب چند تشکل سیاسی ایزدی وارد گردونه رقابت در انتخابات عراق کرد تا از این راه بر نفوذ سیاسی خود در این شهر مهم در ۱۱۵ کیلومتری غرب موصل و نزدیک به مرزهای سوریه و ترکیه بیفزاید.

این رسانه نوشت: با همه تلاش‌های این حزب، هیچ یک نامزدهای آن نتوانستند به مجلس عراق راه یابند. در عوض حزب دموکرات کردستان هر سه کرسی دایره‌ای را که شهر سنجار نیز جزء آن است به دست آورد و بدین ترتیب «محما خلیل»،« فیان دخیل»، «ماجد خلف» با فاصله زیاد از نامزدهای حزب «پ ک ک» که کمتر از ۳ هزار رأی آورده بودند از سنجار وارد مجلس شدند.

این در حالی است که «پ ک ک» حتی مانع از ورود نامزدهای حزب دموکرات به شهر سنجار شدند که پیش از این واکنش شدید حزب دموکرات کردستان عراق را در پی داشت.

«احمد الحمدانی»، نماینده سابق مجلس از استان نینوا، شکست نامزدهای حزب «پ ک ک» را یک همه‌پرسی علیه این گروه در سنجار دانست و تأکید کرد که مردم سنجار بدین ترتیب نشان دادند که مطلقا با حضور این گروه در شهر خود موافق نیستند.

البته نامزدهای حزب «پ ک ک» نیز با انتشار بیانیه‌ای از تقلب در انتخابات سخن گفتند و آن را نامشروع شمردند.

تشکیل فراکسیون نمایندگان مستقل با ۳۰ نماینده

«باسم خشان»، نامزد مستقلی که بر اساس نتایج اولیه انتخابات به مجلس عراق راه یافته، از تشکیل فراکسیون نمایندگان مستقل شامل ۳۰ نماینده خبر داد.

خشان به پایگاه خبری عراقی «ناس نیوز» گفت که فراکسیون نمایندگان مستقل در حال حاضر با دو گزینه پیوستن به ائتلاف اکثریت برای تشکیل دولت یا تشکیل فراکسیون اپوزیسیون به معنای واقعی کلمه مواجه است.

او گفت که اپوزیسیون به معنای حسابرسی از عملکرد دولت و ارزیابی آن و استیضاح و سؤال و تصویب و تعدیل قوانین است که همگی اصلی‌ترین مسئولیت‌های نماینده مجلس است.

شرط جریان‌های سیاسی برای پذیرش نتایج انتخابات

خشان که در دوره سابق هم نماینده مجلس بود و در هفته‌های اخیر اظهاراتش درباره مقتدی صدر جنجال بسیاری به‌پا کرد، گفت که دستیابی فراکسیون مستقل‌ها به مقام نخست‌وزیری چندان دور از دسترس نیست چون به نظر می‌آید که جناح‌های صدر و نوری المالکی از فرصت برابر برخوردار باشند و هر دو برای تکمیل فراکسیون اکثریت به مستقل‌ها نیاز دارند.

او گفت که اگر نیروهای سیاسی به شرط‌های مستقل‌ها درباره تشکیل دولتی قاطع و مقتدر تعهد بدهند، وارد دولت می‌شویم وگرنه راه اپوزیسیون را پیش می‌گیریم.

خشان همچنین از تمایل برخی نمایندگان مستقل کرد برای پیوستن به فراکسیون مستقل‌ها خبر داد و افزود که اصلاحاتی که نمایندگان مستقل در نظر دارند شامل همه استان‌ها از جمله اقلیم کردستان عراق می‌شود.

وی تأکید کرد که ائتلاف مستقل‌ها متحد و منسجم و دارای مواضع روشن و مطالبات مشخص است و در صورت پیوستن به فراکسیون اکثریت جز به مقام نخست‌وزیری رضایت نخواهد داد.

این در حالی است که روز گذشته مقاماتی از کمیساریای عالی مستقل انتخابات پیش بینی کردند که با شمارش دستی آرا در نتایج اولیه اعلام شده تغییراتی رخ دهد.

حزب بارزانی پست ریاست جمهوری را می‌خواهد؟

«شیرزاد قاسم» عضو حزب دموکرات کردستان به ریاست «مسعود بارزانی» گفت: حزب دموکرات ، پست ریاست جمهوری را با توجه به تعداد کرسی‌هایش که از همه احزاب کُرد بیشتر است، سهم خود می‌داند.

وی درباره رایزنی با گروه‌های سیاسی عراقی هم گفت: بحث مذاکرات با گروه‌های سیاسی دیگر در بغداد هم طولانی است و جزییات گفتگوها مشخص نشده است و پس از اعلام نتایج و کسب ضمانت از گروههای سیاسی عراقی با تامین حقوق ما، رخ خواهد داد.

مداخله جویی آمریکا در انتخابات عراق

«داگلاس سیلیمان» سفیر سابق آمریکا در عراق مدعی شد: ائتلاف فتح که خواهان خروج نیروهای آمریکایی از عراق بود، انتخابات را باخت. اعتراض فتح و دیگر گروه‌ها به نتایج انتخابات بی مورد است.

شرط جریان‌های سیاسی برای پذیرش نتایج انتخابات

وی در عین حال افزود: به مذاکره کنندگان با صدر، توصیه می‌کنم که مطمئن شوند که دولتی را رهبری خواهد کرد که با آمریکا تعامل کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس