خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده حداقل تا سال ۱۴۰۲ ادامه دارد

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس گفت: با توجه به جمیع شرایط کنونی حداقل تا سال ۱۴۰۲ نمی‌توان ۱۲هزار مگاوات برقی که کمبود داریم را جبران کرد بنابراین خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده ادامه خواهد داشت.

به گزارش مشرق، پرویز محمدنژاد قاضی محله، رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره اظهارت اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه در  جلسه غیر علنی مجلس مبنی بر وجود حدود ۱۱ هزار مگاوات تراز منفی برق در کشور و امکان جبران این کمبود با برنامه‌ریزی، گفت: ابتدا باید بگویم این کمبود ۱۲ هزار مگاوات است نه ۱۱ هزار مگاوات، دوم اینکه اگرچه رئیس سازمان برنامه بودجه گفته است؛ طی یک برنامه‌ریزی، درصدد افزایش تولید برق بین ۲۰ تا ۳۰ هزار مگاوات هستند، اما این عدد بزرگی است که به راحتی در اجرا نمی‌توان به آن رسید و جبرانش در این بازه زمانی امکان‌پذیر نیست چراکه مجموعه نیروگاهی که می‌توان تا پایان سال وارد مدار کرد نهایتا ۳ هزار مگاوات است بنابراین حتی درصورت بسیج کردن تمام امکانات مالی با ۱۲ هزار مگاوات فاصله بسیاری خواهیم داشت لذا آقای میرکاظمی باید در این اظهارنظر تجدیدنظر کند.    

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی که با خانه ملت مصاحبه کرده، ادامه داد: از بین بردن این تراز منفی طی یک تا دو سال آینده امکان‌پذیر نیست چراکه ساخت یک نیروگاه هزار مگاواتی بیش از ۴ سال باوجود داشتن تمامی شرایط به طول خواهد کشید.

به گفته وی، با توجه به اینکه با ساخت نیروگاه نمی‌توان ظرف مدت یک تا دو سال کمبود برق را جبران کرد باید در حوزه تقاضا مصرف را مدریت کرد هرچند متاسفانه هنوز هم برنامه‌ای برای مدیریت مصرف ارائه نشده است.   

محمدنژاد با بیان اینکه در حوزه نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز باید برنامه خوبی دنبال شود تا بتوان بخشی از این کمبود را جبران کرد، گفت: با توجه به جمیع شرایط کنونی حداقل تا سال ۱۴۰۲ نمی‌توان ۱۲هزار مگاوات برقی که کمبود داریم را جبران کرد بنابراین خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده ادامه خواهد داشت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: با توجه به اینکه در زمستان گاز کافی برای راه‌اندازی نیروگاه‌ها نداریم، آن‌ها تعطیل خواهند شد و در زمستان هم خاموشی‌ها را تجربه می‌کنیم اما هنر در مدیریت مصرف است چراکه تنها از این طریق می‌توان این کمبود را جبران کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 2
  • مهندس نفت IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
    0 7
    جالبه ... پس وظیفه دولت آقای روحانی، شخص زنگنه و وزیر نیرو چی بوده دقیقا" ؟! و چه کسی متولی شکایت از این افراد باید باشد؟ بدلیل اهمال کاری در تامین انرژی مردم؟ کمیسیون انرژی دست دوتا آقا فریدون بود این مدت که جفتشون دستبوس ژنرال بودند !! بنظرم تمامی اعضای کمیسیون انرژی باید محاکمه شوند .... الان زبانتون باز شده که سمت "مصرف" باید کنترل شود ! واقعا" توجیه خوبی هست برای عدم تامین انرژی کشور .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس