اژه ای نمایه

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه برخی دستگاه‌ها مثل سازمان مالیاتی و بانک‌ها هنوز بدون اطلاع رسانی مناسب افراد را ممنوع‌الخروج می‌کنند، گفت: به زودی بخشنامه‌ای برای ساماندهی ممنوع‌الخروجی‌ها صادر می‌شود.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه صبح امروز (دوشنبه ۱۹ مهر) شورای عالی قوه قضاییه با محکومیت حادثه تلخ و مصیبت‌بار انفجار در مسجد منطقه خان آباد استان قندوز افغانستان که به جان باختن جمع زیادی از مؤمنین نمازگزار منجر شد از مسئولان این کشور همسایه و برادر خواست که هر چه سریع‌تر عاملین این فاجعه بزرگ را شناسایی و با آن‌ها برخورد عبرت‌آموز داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه با تسلیت شهادت جمعی از شیعیان نمازگزار در این حادثه و ابراز همدردی با مجروحان و مصدومان ابراز امیدواری کرد مسئولان و مردم افغانستان اجازه ندهند کشورشان جولانگاه تروریست‌ها و تکفیری‌ها و کسانی شود که مرتکب این گونه جنایات ننگین می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

گزارشی از نظارت‌های مستمر و سرکشی‌های مداوم از زندان‌ها

آمریکا که با خفت و شکست بعد از ۲۰ سال از افغانستان خارج شده با برهم زدن امنیت و آرامش مردم این کشور به دنبال انتقام‌گیری از مسلمانان است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه آمریکا با شکست خفت بار بعد از ۲۰ سال از افغانستان خارج شده و با تلاش برای برهم زدن امنیت و آرامش در این کشور توسط تفاله‌هایش همچون داعش می‌خواهد از مردم مسلمان انتقام بگیرد، از مجامع بین‌المللی و مدعیان حقوق بشر خواست که با برخورد مناسب با عوامل جنایات تروریستی اجازه ندهند بیش از این نزد آزادیخواهان جهان رسوا شوند.

رییس عدلیه همچنین به معاونت بین الملل و ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ماموریت داد هر چه زودتر این موضوع را از طریف طرح دعوای حقوقی درمجامع بین المللی پیگیری کنند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با تبریک هفته نیروی انتظامی برای همه فرماندهان و کارکنان زحمتکش این نیرو به ویژه بخش‌هایی که ماموریت‌های ان‌ها مرتبط با دستگاه قضایی است، ارزوی توفیق روزافزون کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به نامگذاری روز بیستم مهرماه به عنوان «روز ملی کاهش آثار بلایای طبیعی» اظهار داشت اگر مسئولان ذیربط اقدامات لازم را برای پیشگیری از حوادث انجام دهند و یا در بروز حوادثی، چون سیل و زلزله که با وجود امکانات روز بسیاری از آن‌ها قابل پیش بینی است، به موقع عمل کنند می‌توان از بسیاری خسارت‌های مادی و انسانی پیشگیری کرد.

کاهش آسیب‌ها و تبعات بلایای طبیعی با انجام اقدامات بازدارنده

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: در سال‌های اخیر بویژه با اقداماتی که بخش‌های مختلف قوه قضاییه در آسیب شناسی حوادث ناشی از بلایای طبیعی داشتند معلوم شد که اگر برخی اقدامات بازدارنده انجام شود می‌توان آسیب‌ها و تبعات بلایای طبیعی را کاهش داد که از همه مسئولان ذیربط بویژه دولت انتظار می‌رود به این موضوع توجه داشته باشند.

ببینید:

فیلم/ تاکید اژه‌ای بر ساماندهی ممنوع‌الخروجی‌ها

برخی دستگاه‌ها مثل سازمان مالیاتی و بانک‌ها هنوز بدون اطلاع‌رسانی مناسب، افراد را ممنوع‌الخروج می‌کنند

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ممنوع الخروج کردن افراد توسط برخی دستگاه‌ها از جمله سازمان مالیاتی و بانک‌ها و برخی مراجع قضایی اظهار داشت آمار کسانی که ممنوع الخروج می‌شوند زیاد نیست، اما کم هم نیست و این مسئله باعث بروز مشکلاتی برای مردم شده است.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای افزود: اول باید معلوم شود که کدام دستگاه‌ها اجازه دارند افراد را ممنوع‌الخروج کنند و چه کسانی و برای چه مدتی باید ممنوع‌الخروج شوند و اینکه به مردم بدون هیچ توجیه قانونی اعلام نشود که ممنوع‌الخروج شده‌اند و در فرودگاه متوجه موضوع شوند خسارت بار است.

وی ادامه داد: گاهی فردی ممنوع‌الخروج می‌شود که بعداً معلوم می‌شود ضرورتی برای این کار نبوده و مشکل دیگر این است که حتی برخی افراد با آنکه قانون تصریح کرده حکم ممنوع‌الخروجی پس از ۶ ماه بلااثر می‌شود باز هم با وجود پرداخت مالیاتها، تسویه با بانک‌ها و یا صدور قرار منع تعقیب و پایان دوره محکومیت همچنان ممنوع‌الخروج هستند و به این مسئله توجهی نمی‌شود.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: در دوران ریاست آیت الله یزدی در دستگاه قضا مقرر شده بود که ممنوع‌الخروجی از مجرای دادستانی کل کشور پیگیری شود تا ضوابط آن به طور کامل رعایت شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت که با این وجود در روزهای اخیر یکی از مسئولان از استان بوشهر با وی تماس گرفته و اظهار داشته برای انجام کاری قصد سفر به خارج از کشور را داشته، اما در فرودگاه متوجه شده که ممنوع‌الخروج است.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه در روزهای آینده بخشنامه‌ای را برای ساماندهی ممنوع‌الخروجی‌ها صادر خواهد کرد از دادستان کل کشور و سازمان بازرسی خواست که بر روند ممنوع‌الخروجی‌ها نظارت جدی داشته باشند تا ضوابط آن رعایت شود.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای همچنین از دادستان انتظامی قضات نیز خواست که پس از صدور بخشنامه مربوطه با افرادی که از اجرای بخشنامه تخطی می‌کنند برخورد کند.

وی از معاونت حقوقی قوه قضاییه نیز خواست که اصلاح قانون برای ساماندهی نحوه ممنوع‌الخروج کردن افراد را بررسی نماید تا در صورت نیاز، موضوع از طریق مجلس شورای اسلامی پیگیری شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به در پیش بودن فصل زمستان اظهار داشت: احتمال دارد که در زمستان مانند سنوات گذشته با آلودگی هوا مواجه باشیم.

حجت الاسلام و السلمین محسنی اژه‌ای بر همین اساس از رئیس سازمان بازرسی کل کشور و دادستان کل خواست که با ارائه نظرات تخصصی درباره مشکلات احتمالی مربوط به فصل زمستان به دولت، مسئولان دستگاه‌های اجرایی را برای برنامه‌ریزی و پیشگیری برای کاهش آسیب‌ها در این فصل یاری دهند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به برگزاری نشست‌های تخصصی با گروه‌های مختلف برای بررسی حقوق عامه و حقوق دستگاهها، به ارائه گزارشی از برگزاری نشست کمیته فرادستگاهی پیگیری مطالبات غیرجاری بانک‌ها در روزهای اخیر پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه کمیته مذکور متشکل از نمایندگان ۱۹ دستگاه بوده و تلاش می‌کند مطالبات بانکی و حمایت از تولید را بدون نیاز به پیگیری‌های قضایی وصول کنند گفت که در این جلسه بحث‌هایی صورت گرفت تا ظرفیت‌ها و اختیارات کمیته برای جلوگیری از موازی کاری‌ها و بهبود عملکرد آن صورت بگیرد.

رئیس قوه قضاییه بر همین اساس به معاون اول و دادستان کل مأموریت داد که موضوع ارتقاء جایگاه و تقویت عملکرد کمیته فرادستگاهی پیگیری مطالبات بانکی را با جدیت بیشتری دنبال کنند تا این کار زودتر به سرانجام برسد.

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای همچنین به جلسات خود با مجلسی‌ها اشاره کرد و با اشاره به آمادگی نمایندگان برای کمک به حل مشکلات دستگاه قضا از وزیر دادگستری و معاون اول قوه و معاونان مالی و پشتیبانی و حقوقی این قوه خواست که موضوع را با جدیت پیگیری کنند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: دستگاه قضا مأموریت‌های زیادی برعهده دارد، اما با آن‌که برخی قسمت‌ها مشمول قانون مشاغل سخت هم می‌شوند، بودجه لازم برای انجام این مأموریت‌ها اختصاص نمی‌یابد که این موضوع نیازمند توجه ویژه است.

وی همچنین از وزیر دادگستری و معاون اول و معاون حقوقی قوه قضاییه خواست که از کمک‌های نمایندگان مجلس برای اصلاح قوانین و تسهیل خدمات رسانی قضایی به مردم استفاده کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
  3 0
  فرار کرد که..
 • خواست ملت ایران IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
  2 0
  اول از همه : ح.. رو.... و خاندانش را ممنوع الخروج بکنید تا فرار نکند و بعد فورا محاکمه اش بکنید .
  • IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
   0 0
   اول ظریف و تیم فروشندهٔ انرژی هسته ای!!!
 • IR ۱۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
  0 0
  باید معصومه ابتکار را بازخواست کنند که مانع تولید خودروی جمشید آرین شد و رفت آلمان حالا باید اون خودرو را وارد کنند به خدا قسم باید روحانی و این معصومه ابتکار را بازخواست کنند
 • کارشناس IR ۲۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
  0 0
  کی قراره به فساد در بورس و بانکها و گمرک و خودروسازی رسیدگی شود
 • IR ۲۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۹
  0 0
  در مورد آلودگی هوا... همه ما بخصوص در شهر تهران شاهد بودیم که با تغییر ساعات ادارات بخاطر کرونا چقدر از حجم ترافیک روزانه کاسته شد. از مشرق درخواست میکنم پیشنهاد تنظیم ساعت کاری و شروع به کار برای شرکتهای دولتی و خصوصی و مدارس و بانکها و... را مطرح و از مسعولین پیگیری نماید تا از حجم ترافیک و استهلاک و آلودگی و بیماری و بسیاری هزینه ها و مشکلات جانبی کم شود.
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
  0 0
  محسنی اژه ای واقعاً چقدر به فکر دزدان و خائنان مظلوم در بند(به اصطلاح) هستش
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۰
  2 0
  چرا حسن روحانی را بازخواست نمی کنید؟
  • IR ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۶
   0 0
   بازخواست چیه ؟ محاکمه باید بشود
 • DE ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  1 0
  به زودی بخشنامه‌ای برای ساماندهی ممنوع‌الخروجی‌ها صادر می‌شود/قربونتون یه کمی دس نگه دارین هنوز چند تا پسرخاله و آقا زاییده و لاتچری و دزد و وطنفروش و غربگدا دارن وسائل خودشون رُ جمع میکنند در بروند . وقتی دررفتند اونوقت بعدش بخشنامه بدهید ممنون میشیم.
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  2 0
  تا حسن روحانی فرار نکرده ممنوع الخروجش کنید . الان وقت بازخواست فوری او قبل از فرارش از مملکت است .
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  1 0
  حسن روحانی را فوری بازخواست بکنید . این خواست کل مردم ایران است .
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
   1 0
   بازخواست چیه ؟ باید بجرم تمام دزدی ها - قصور - ترک فعلها - و .... محاکمه فوری شود .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس