کد خبر 1283441
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵
نقش ویتامین D در کنترل دیابت

نتایج برخی تحقیقات اخیر نشان می دهد با توجه به نقش ویتامین D۳ به نظر می رسد پایش سطح سرمی ویتامین D در بیماران دیابتی و در صورت لزوم تجویز آن میتواند همراه با کنترل بهتر دیابت باشد.

به گزارش مشرق، در پنجاه و نهمین همایش سالانه انجمن اروپائی غدد درون ریز کودکان دکتر مریم رزاقی آذر، رئیس مرکز تحقیقات اختلالات متابولیک پژوهشگاه  یافته های تحقیقاتی اخیر خود در خصوص رابطه سطح سرمی ویتامین D۳ با هموگلوبین ای وان سی خون (Hb A۱C) را ارائه کرد.

در این همایش مجازی  که در ۲۲-۲۶ سپتامبر سال جاری  با حضور متخصصین غدد از سراسر جهان برگزار شد، رزاقی آذر روش انجام پژوهش، یافته ها و نتایج پژوهشی خود را  در خصوص رابطه سطح سرمی ویتامین D۳ با هموگلوبین ای وان سی خون Hb A۱C  تشریح کرد.

رزاقی آذر با بیان این که مطالعه اخیر بر روی اثر سطح ویتامین D بر کنترل متابولیکی بدن در بیماران دیابتی نوع یک  انجام شده است، افزود: در این مطالعه که روی ۱۹۲ بیمار دیابتی نوع یک انجام شد، شرکت کنندگان بر اساس سطح سرمی ویتامین D به چهار گروه تقسیم شدند .

وی ادامه داد:  تحلیل داده های حاصل از بررسی سطح ویتامین D و HbA۱c در این بیماران نشان داد که سطوح ویتامین D بالاتر از  ng/mL  ۲۰ با  وضعیت مطلوب کنترل دیابت همراه است .

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس