اردوغان: آمریکا مثل افغانستان،از سوریه و عراق هم برود/بایدن مشخص کند با تروریست‌هاست یا ما؟

رئیس جمهور ترکیه گفت که کشورش دوست دارد نیروهای آمریکایی از سوریه و عراق خارج شوند، درست همانطور که پیش از این افغانستان را ترک کردند.

به گزارش مشرق،   رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با شبکه آمریکایی "سی بی اس" در پاسخ به سوالی در این زمینه گفت: "البته اگر دست من بود، دوست داشتم آنها سوریه و عراق را به همان روشی که از افغانستان خارج شده‌اند ترک کنند. "

وی افزود: "اگر می‌خواهیم صلح را در جهان به ارمغان بیاوریم، دیگر ماندن در این مناطق از دنیا فایده‌ای ندارد، ما می‌توانیم به سادگی به این افراد و دولت‌ها فرصت بدهیم که خودشان تصمیم بگیرند. "

رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی در مورد قصد ترکیه برای جایگزینی ایالات متحده در سوریه گفت: "بگذارید خیلی واضح و صادقانه بگویم ما هرگز در جایی نخواهیم ماند که ما را نخواهند و هرگز در جایی که از ما استقبال نمی‌شود، حضور نخواهیم داشت. "

اردوغان تاکید کرد که ایالات متحده باید تعیین کند آیا با سازمان های تروریستی در منطقه همکاری خواهد کرد یا با ترکیه به عنوان متحد خود در ناتو؟

وی افزود: "آمریکا و ترکیه هردو عضو ناتو هستند. سوال این است که آیا آمریکا با سازمان‌های تروریستی در منطقه مانند پ ک ک، پ ی د، ی پ گ، و یا با ترکیه، دوست خود در ناتو حرکت خواهد کرد؟ بایددر این باره تصمیم بگیرد، انتخاب من گزینه دوم است.

رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "آیا جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در دیدار اخیر خود با اردوغان در بروکسل در مورد قصدش برای ایجاد تغییر در سیاست‌های ایالات متحده در قبال متحدانش در سوریه و عراق صحبت کرده است"، گفت: "ما فرصت بررسی این مسائل را نداشتیم و تنها بر افغانستان تمرکز کردیم. "

وی افزود: "اما من همیشه به رهبران دوست در آمریکا موضع خود را درباره سازمان‌های تروریستی PKK، PYD و YPG توضیح داده‌ام و این در دوران (رئیس جمهور سابق دونالد) ترامپ نیز اتفاق افتاد. "

اردوغان خاطرنشان کرد که در مورد سرنوشت هزاران کامیون سلاح و مهمات ارائه شده توسط ایالات متحده به YPG (بازوی پ. ک.ک در سوریه به بهانه مبارزه با داعش) و اینکه در این زمینه قصد دارد چه کند، سوال کرده است.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که آنکارا در این زمینه پاسخ مثبتی دریافت نکرده است.

رئیس جمهور اردوغان در پاسخ به سوالی در مورد نقش ترکیه در سوریه مدعی شد که "ترکیه در حال حاضر ۱۰۰هزار خانه آجری در سوریه برای آوارگان می سازد. اما کشورهای دیگر چه می کنند؟ "

اردوغان در پاسخ به این سوال که "آیا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مورد این موضوعات صحبت کرده است یا خیر؟ " گفت: "ما در حال حاضر در مورد این موضوعات با پوتین صحبت می‌کنیم. "

وی ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده، روسیه، ایران و ترکیه برای دستیابی به صلح و ثبات برای مردم منطقه چه در سوریه و چه در عراق همکاری کنند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین به اختلافات با واشنگتن در زمینه خرید سامانه‌های موشکی پدافند هوایی S-۴۰۰ روسیه توسط ترکیه و حذف آنکارا از برنامه جنگنده‌های F-۳۵ و عدم تحویل این نوع جنگنده‌ها با وجود پرداخت هزینه اشاره و تأکید کرد که ایالات متحده حق دخالت در موضوع S-۴۰۰ را ندارد، به ویژه اینکه از ارائه سامانه‌های پاتریوت به ترکیه خودداری کرده است.

وی گفت: "حالا که از ارائه پاتریوت به ما خودداری کردید، نمی‌توانید در هیچ سیستم دفاعی که ما از کشور دیگری تهیه می‌کنیم دخالت کنید. "

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد که ترکیه به طور قطع به تامین سامانه‌های اس -۴۰۰ ادامه خواهد داد.

اردوغان گفت که ترکیه ۱.۴ میلیارد دلار برای جنگنده‌های F-۳۵ پرداخت کرده است، اما واشنگتن از تحویل پنج هواپیما خودداری کرده است.

وی خاطرنشان کرد که حتی دونالد ترامپ،   رئیس جمهور سابق آمریکا هم مقابل رسانه‌های بین المللی پرسید: چرا ما جنگنده‌های F-۳۵ را به ترکیه نمی‌دهیم درحالی که ترکیه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای آن پرداخت کرده است؟

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  6 4
  البته فایده ای به حال توی تروریست هم نخواهد داشت.
 • جاویدایران NL ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  8 2
  هزاربارگفتم به این حرفهای ریاکارانه ترکیه اهمیت ندید، هرگردی گردو نیست که، هرکسی بیادبگه امریکا از سوریه یا عراق خارج بشه که خوب نیست، اردوغان ریاکارهست، مواضعش درست و حسابی نیست، خودش وابسته قطعی به اسرائیل هستش، هر چقدر هم بیادعلیه اونها حرف بزنه در نهایت دوستشونه و دوستی رو در عمل با اسرائیل نشون داده و فقط در حرف برای مصرف داخلی و مصرف افکار عمومی میادحرفهایی میزنه. اومده گفته چندتاکشور باهم همکاری کنن برای ثبات در عراق و سوریه، یکی نیست بهش بگه عراق و سوریه به تو چه ربطی داره؟ اینجاها مناطقی هست که بصورت سنتی ایران هست تو چراخودتو قاطی اینجورجاهامیکنی، همچین میاد خودشون قاطی چندتاکشورمیکنه که کسی متوجه نشه بهش بگه تو اصلاً اینجاچیکارمیکنی، عین موش از یه سوراخی میادخودشو وسط این کشورهامیکنه میگه منم هستم؟! ضمناً امریکاگفته ترکیه نبایداز روسیه موشک تحویل بگیره و اگه این کار رو ادامه بده تحریم میکنیم، ترکیه هم گفته کسی نمیتونه به ما بگه چیکارکن و چیکار نکن! اگه امریکا راست میگه نیازی به این بازی های رسانه ای نیست بیاد مثل دوران ترامپ که دو تا مقام ترکیه رو امریکاتحریم کرد فرداش اردوغان مجبورشد کشیش امریکایی محکوم شده در دادگاه های ترکیه رو آزاد کنه بازم چند تا مقام ترکیه رو محکوم کنه ترکیه فوری میشینه سرجاش، ترامپ گفته بود اگه فوری کشیش امریکایی رو آزادنکنی اقتصاد ترکیه رو نابودمیکنم، ازدوغان گوش نکردامریکاهم دوتامقام ترکیه روتحریم کرد چنان اقتصادترکیه داشت میریخت که فوری اومدکشیش رو آزادکردگفت غلط کردم، حالا هم آقایون امریکایی اگه واقعاً میخواین ترکیه رو منصرف کنید همین رفتار رو راحت دوباره تکرارکنید ترکیه راحت رام میشه، وگرنه مسخره بازی های رسانه ای برای ما راه نندازین که خریداری نداره. ترکیه مثل ایران نیست راحت با تحریم دومقامش فرومیریزه. روسیه هم نباید به ترکیه سلاح بفروشه، اونم هنوز حالیش نیست این ترکیه جاسوس امریکایی هاست برای اینکه بین جلسه هایی که ایران و روسیه و این کشورها برگزارمیکنن بدونن چه خبره، چشم و گوش امریکایی ها هستن.
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  7 7
  لیدر دنیا
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  4 0
  داره برای طاغی گری آماده میشه
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  6 0
  اگر تو بیل زنی .... آمریکا را از ترکیه پایگاه نمیدونم فکر کنم اینجریک بیرون کن
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  3 1
  جفتتون با تروریستها هستید. دوام نمیاری اردوغی. پاتو از گلیمت بلندتر کرده ای.
 • GB ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  7 5
  یاشاسین ..
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  3 2
  ترکیه این شلوغ بازی ها را وقتی شروع کرد که وضع اقتصادی ش خوب بود . ولی چند وقت است ارزش پول ترکیه در مقابل دلار در حال کاهش است و مجبور است غلاف کند .
 • اعتراض IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  2 1
  در جنگی که مقدمات آن قبل از 31 شهریور ماه سال 59 آغاز شده بود بلوک شرق به سردمداری اتحاد جماهیر شوروی به همراه بلوک غرب به سردمداری آمریکا و اروپا، عراق را حمایت کردند و در 31 شهریور 1359 حمله سراسری و همه جانبه ای را علیه جمهوری اسلامی ایران رقم زدند. ایران در جنگ 8 ساله با پیشرفته ترین تجهیزات مدرن غربی و شرقی از جمله، آواکس های آمریکایی، سلاح های شیمیایی، موشک ها، هواپیماها و تانک ها و توپ های روز دنیا، درگیر بود.
 • محمد IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  0 0
  از ایران ترسیدن تو شاخ شونه میکشی نوکر استکبار
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  0 1
  مردک متقلب تو خودت پایگاه نظامی اینچرلیک ترکیه رو در اختیار آمریکا قرار دادی به اسرائیل اجازه فعالیت جاسوسی تو ترکیه دادی ! با همه غربی ها و ناتو غرب همکاری میکنی و .... حالا به دروغ میگی آمریکا از عراق و سوریه بره !!! اگر صادقی تو این گفتارت آمریکا و اسرائیل رو از ترکیه بیرون کن !!! چقدر این انسان متقلب و ریاکار !!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس