خنثی شدن همه سرقت‌های مسلحانه‌ی تهران توسط پلیس

جانشین پلیس پیشگیری پایتخت گفت: هر سرقت مسلحانه‌ای که در پایتخت پیش آمده و هر اقدامی که سارقان مسلح در اینجا انجام داده اند بلافاصله در کمترین زمان ممکن با پاسخ محکم و قاطعانه پلیس مواجه شده است.

به گزارش مشرق، علیرضا ناصری نژاد جانشین پلیس پیشگیری پایتخت درخصوص تاثیر احساس ناامنی عمومی ناشی از بروز سرقت‌های مسلحانه بر تهور مجرمان برای ارتکاب دوباره به سرقت و بالا رفتن حجم جرائم گفت: مساله شکل گرفتن نگرانی‌های عمومی از وقوع جرائمی نظیر سرقت‌های مسلحانه اتفاقا وضعیت برعکسی را شکل می‌دهد. البته این موضوع بستگی به عملکرد پلیس نسبت به آن واقعه سرقت دارد. برای مثال در جریان آن سرقتی که در حوزه کلانتری صد و چهل باغ فیض اتفاق افتاد و منجر به مجروح شدن یکی از همکاران ما در کلانتری صد و چهل شد در کمتر از یک هفته این سارقان دستگیر شدند؛ بنابراین من احساس می‌کنم اگر عملکردی که پلیس در مواجهه با این نوع جرائم از خود نشان می‌دهد درست، اصولی و به موقع باشد بدیهی است که فرصت ارتکاب دوباره به سرقت‌های مسلحانه را از سارقان می‌گیرد.

وی در پاسخ به اینکه موفقیت سارقان در پیش بردن عملیات سرقت چه آسیب‌هایی برای امنیت روانی جامعه به همراه دارد گفت: ما در تهران چنین موردی را نداریم که گروهی از سارقان مسلح دست به سرقت بزنند و در این کار هم موفق بشوند و پلیس هم نتواند کاری بکند. درواقع هیچگاه در تهران چنین اتفاقی رخ نداده است. یعنی هر سرقت مسلحانه‌ای که در پایتخت پیش آمده و هر اقدامی که سارقان مسلح در اینجا انجام داده اند بلافاصله در کمترین زمان ممکن با پاسخ محکم و قاطعانه پلیس مواجه شده است.

ناصری نژاد درباره اینکه پلیس پیشگیری برای مدیریت بازتاب‌های رسانه‌ای و اجتماعی خبر سرقت مسلحانه چه اقداماتی انجام می‌دهد اظهار داشت: به هرحال بعد از هر اتفاقی قرار دادن اطلاعات صحیح و به موقع و به دور از اغراق و پرهیز از مخفی کاری می‌تواند به شفاف سازی واقعیت‌ها برای عموم افراد جامعه بینجامد. در کنار این رسانه‌ها هم برای کمک به پلیس مسوولیت‌هایی دارند و باید از انتشار اخبار کذب و دروغ یا مطالب نسنجیده پرهیز بکنند. چرا که بعضی اوقات انتشار بعضی از مطالب ممکن است در ماموریت‌های پلیس خلل‌هایی را به وجود بیاورد. یعنی انتشار بعضی از مطالب می‌تواند مانعی بشود برای اینکه پلیس نتواند اقدام‌ها و ماموریت هایش را به نحو مطلوب به پیش ببرد.
وی خاطرنشان کرد: برای مثال نیمه شبی در یک محله‌ای اتفاقی رخ می‌دهد که فارغ از اینکه این اتفاق قتل باشد یا سرقت مسلحانه بلافاصله بعضی رسانه‌ها براساس اخبار و اطلاعاتی که در اختیار دارند و با تکیه بر تحقیقات محلی و حضور میدانی خبرنگارشان مطالبی را منتشر می‌کنند که این مطالب به مجرم کمک می‌کند تا بتواند خود را از دستگیر شدن نجات بدهد. گاه شاهدیم برخی رسانه‌ها در واکنش به یک حادثه قتل یا سرقت مسلحانه اعلام می‌کنند که فرد مجرم توسط پلیس شناسایی شده و بعد مبادرت به انتشار اطلاعات مربوط به هویت مجرم هم می‌کنند. باید به یاد داشته باشیم این نوع اقدامات که گاهی از سوی برخی رسانه‌ها رخ می‌دهد به فراری دادن مجرم کمک می‌کند و نوعی ایجاد خلل در کار پلیس محسوب می‌شود.

جانشین پلیس پیشگیری پایتخت درمورد پیامد انتشار اخبار مربوط به انجام سرقت‌های مسلحانه برای افکار عمومی اذعان داشت: منتشر شدن خبر مربوط به وقوع چنین جرائمی می‌تواند باعث ایجاد احساس ناامنی در مردم بشود. رسانه‌ای شدن چنین اخباری هم از نظر روانی و هم از نظر بصری چنین احساس‌هایی را برای شهروندان به وجود می‌آورد. اما مردم باید این نکته را بدانند که پلیس همه تلاش خود را به کار می‌گیرد تا بتواند از وقوع چنین اتفاقاتی پیشگیری بکند. در کنار این چنانچه اگر اتفاقی نظیر سرقت مسلحانه به وقوع بپیوندد نیروی پلیس همه توان خود را به کار می‌گیرد تا در کمترین زمان ممکن نسبت به دستگیری سارقان اقدام کند. همچنان که شاهد هستیم در حادثه اخیری که در حوزه کلانتری صد و چهل تهران پیش آمد پلیس با سرعت عملی که از خود نشان داد در کوتاهترین زمان موفق به دستگیری سارقان شد.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
    0 0
    زور گیری با چاقو و قمه رو مسلحانه حساب نمیکنید؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس