کد خبر 1274634
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۲
بورس نمایه

یکی از مباحث مهمی که همواره مورد گلایه تولیدکنندگان و کارشناسان اقتصادی بوده موضوع قیمت‌گذاری دستوری است.

به گزارش سرویس بورس مشرق، گرچه قیمت‌گذاری دستوری با هدف تعیین قیمت عادلانه برای کالاهای اساسی بنگاه‌های تولیدی به نفع مصرف‌کننده در کوتاه‌مدت، سیاستگذاری شده اما در صورتی که به عنوان سیاستی پایدار مورد استفاده قرار گیرد معایب بسیار زیادی برای اقتصاد به بار خواهد آورد. از این رو در کشورهای توسعه‌یافته دارای بازار آزاد و اقتصاد رقابتی، نظام عرضه و تقاضا بهترین مکانیزم برای کنترل قیمت‌هاست.

قیمت‌گذاری دستوری صرفا محدود به واحدهای تولیدی نمی‌شود و بخش‌های متعددی از اقتصاد درگیر آن هستند. یکی از مصادیق بارز این موضوع در بازار سرمایه، محدود کردن نظام عرضه و تقاضا از طریق اعمال دامنه نوسان قیمت برای خرید و فروش سهام است. سیاست‌گذاران بورسی گمان می‌کنند با اعمال محدویت‌های دامنه نوسان در بازار سهام می‌توانند جلوی خروج نقدینگی از بورس را بگیرند این در حالی است که کارشناسان بازار سرمایه معتقدند محدودیت‌های دامنه نوسان نه تنها جلوی خروج سهامداران را نمی‌گیرد حتی روند عرضه و تقاضا را به چالش می‌کشد. به اعتقاد این دسته از تحلیلگران، چنانچه دامنه نوسان فعلی که در محدوده مثبت و منفی ۵ قرار دارد بازتر شود، شاهد بازاری با درجه نقدشوندگی بالاتر و معاملات شفاف‌تر خواهیم بود. در مورد باز شدن دامنه نوسان طرح‌های بسیاری ارائه شده اما برآوردها نشان می‌دهد افزایش تدریجی دامنه نوسان در بازه زمانی۳ یا ۶ ماهه می‌تواند مشکلات عمده بازار را حل کند.

  حذف دامنه نوسان و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

معامله‌گران بورسی می‌گویند با توجه به شرایط حاکم بر بورس، دامنه نوسان باید به سمت زیاد شدن حرکت کند تا در نهایت فرآیند حذف آن کلید بخورد. در همین رابطه فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اجرای قوانین محدودکننده در معاملات بورسی اظهار کرد: برخی ضوابط معاملاتی حاکم بر بازار سرمایه شباهت بسیاری به سیاستگذاری‌های دستوری دارد. چند سال است که فعالان بازار سهام نسبت به این موضوع ابراز نگرانی می‌کنند حتی در مورد بازگشایی نمادها نیز ایراداتی وارد است اما در عمل تغییراتی در دستورالعمل‌های اجرایی ایجاد نمی‌شود این در حالی است که در یک سال اخیر بارها تاکید شده یکی از راهکارهای اساسی برای برون‌رفت از وضعیت فعلی، بازشدن دامنه نوسان است.

وی با بیان این که هدف از اجرای دامنه نوسان، کنترل دستوری بازار سهام است، اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت بازار سرمایه به گونه‌ای است که می‌تواند با اجرای برخی قوانین به سمت اتفاقات نیمه دوم سال ۹۹ پیش برود. حذف دامنه نوسان در این مقطع به عنوان اهرمی پیشگیرانه می‌تواند جلوی برخی اتفاقات نامطلوب را بگیرد.

به گفته این کارشناس با حذف دامنه نوسان، معامله‌گران حرفه‌ای و آن دسته سهامدارانی که از صلاحیت انجام معاملات بورسی به صورت مستقیم برخوردارند در بازار می‌مانند و سایر سهامداران نیز به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم تشویق می‌شوند.

آقابزرگی ضمن اشاره به معایب نظام صف‌نشینی در بورس، بیان کرد: حضور سهامداران در صفوف عرضه اولیه، رانت ایجاد می‌کند. درواقع نظام صف‌نشینی در بازار سرمایه همان مابه‌التفاوت رانتی است که از کارخانه تا بازار آزاد به وجود می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: در هفته‌های اخیر بازار سرمایه تحت‌تاثیر مباحث مرتبط با مسائل سیاسی و اقتصادی تغییر مسیر داده است. اما غیر از این موضوعات اثرگذار، عرضه‌های اولیه نیز در این مدت آسیب جدی به روند معاملات وارد کرده است. به طوری که بسیاری از سهامداران خرد با عرضه سهام‌شان وارد صفوف خرید عرضه‌های اولیه شده‌اند. این اتفاق بازار را از مدار تعادل خارج کرده و یکی از مهم‌ترین دلایل ریزش‌های اخیر است و مقصر آن نه عرضه اولیه سهام بلکه مدل تعیین قیمت در بازار است.

وی گفت: حذف دامنه نوسان برای سیاستگذار تابو محسوب می‌شود و سایه تصمیمات غیربورسی بر سر بازار سرمایه، نمی‌گذارد قوانین درست در این بازار اجرا شوند. در۸ ماه اخیر بارها در مورد بازشدن دامنه نوسان اظهاراتی شده اما خروجی مثبتی نداشته است. از این رو تا زمانی که بورس زیر سایه سیاستگذاری‌های غیربورسی باشد وضعیت بر همین منوال خواهد گذشت. کنترل دستوری قیمت‌ها و نگاه دستوری به برخی قوانین و مقررات به شکست منجر می‌شود. به هر روی محدودیت‌های اعمال شده نوسانات بازار را افزایش می‌دهد و دردسر سهامداران خرد را بیشتر می‌کند.

 حذف تدریجی دامنه نوسان

در حالی که برخی تحلیلگران در بررسی علل افت و خیز بازار سهام، حذف دامنه نوسان به صورت فوری را عامل تعیین‌کننده پویایی بازار سهام می‌دانند، برخی دیگر می‌گویند حذف مرحله‌ای دامنه نوسان در این مقطع از اقدامات موثری است که در صورت به کارگرفته شدن می‌تواند سرعت افت شاخص بورس را کاهش دهد. علیرضا تاجبر درهمین رابطه گفت: برای بازگشت بورس به مدار صعودی باید نکاتی را در نظر گرفت.

بازشدن مرحله‌ای دامنه نوسان در بازه زمانی ۶ ماهه می‌تواند برخی از مشکلات فعلی بازار را حل کند.

وی افزود: حذف دامنه نوسان با شرایط بازار و رفتار سهامداران رابطه مستقیمی دارد. اما برآیند بازار و نحوه معاملات سرمایه‌گذاران خرد نشان می‌دهد در وضعیت فعلی اگر دامنه نوسان به صورت پلکانی حذف شود، شاهد رفتارهای توده‌ای از سوی سرمایه‌گذاران نباشیم.

بررسی روند معاملات سهامداران در بازار پایه (زمانی که دامنه نوسان باز بود) و بازگشایی برخی نمادها حاکی از عدم‌بلوغ در رفتار سرمایه‌گذاران خرد است؛ حتی در روز بازگشایی نماد «پالایشگاه بندرعباس» که دامنه نوسان باز بود نیز مشاهده کردیم سرمایه‌گذاران، برای خرید سهام این شرکت با قیمت‌های غیرمنطقی رقابت می‌کردند. اینگونه رفتارها از عدم‌بلوغ رفتاری سهامداران خبر می‌دهد. با این حال سیاستگذار باید به فکر بالابردن دامنه نوسان به صورت تدریجی باشد. به طوری که هر ۶ ماه ۲ درصد به آن اضافه شود. به گفته تاجبر، بازار سرمایه ایران بازار کم‌عمقی است برخی از این وضعیت می‌توانند سوءاستفاده کنند. شرط برداشته شدن دامنه نوسان افزایش عمق بازار است.  وی با بیان این که همه سرمایه‌گذاران حق ورود به بازار سهام برای سرمایه‌گذاری را دارند نیز خاطرنشان کرد: همان‌طور که در همه بازارهای سرمایه‌گذاری ازجمله دلار، طلا، مسکن و خودرو سرمایه‌گذاران می‌توانند وارد شوند، در بورس نیز سرمایه‌گذاران باید بتوانند بدون محدودیت وارد این بازار شوند. گرچه کارشناسان همچنان بر سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از طریق نهادهای مالی تاکید می‌کنند اما نباید مانعی برای حق مدنی سرمایه‌گذاران وجود داشته باشد.

  نقدشوندگی و شفافیت با حذف دامنه نوسان

«امروزه قیمت‌گذاری دستوری یکی از معضلات اساسی اقتصادی محسوب می‌شود که باید برای حل این مساله با بهره‌گیری از نظر کارشناسان و نیز الگو قرار دادن اقتصادهای کشورهای دیگر راه‌حل اساسی و بلندمدت برای آن پیدا کرد. همانگونه که بارها ذکر شده قیمت‌گذاری دستوری صرفا محدود به واحدهای تولیدی نمی‌شود و بخش‌های متعددی از اقتصاد درگیر آن هستند. یکی از مصادیق بارز این موضوع در بازار سهام، مدل قیمت‌گذاری سهام مانند عرضه‌های اولیه یا محدود کردن نظام عرضه و تقاضا از طریق اعمال دامنه نوسان قیمت برای خرید و فروش سهام است.» حسن برادران هاشمی با بیان این مطلب اظهار کرد: در واقع دامنه نوسان محدود در بازار سهام به منظور جلوگیری از دستکاری قیمت و همچنین حفظ سرمایه سهامداران خرد اتخاذ شده اما در عمل مشکلات بسیاری برای بازار سهام و بورس‌بازان ایجاد کرده است. در همین راستا می‌توان از معایب این قانون جنجالی به کاهش نقدشوندگی که از اصول بسیار مهم بازار سرمایه است، عدم‌کشف قیمت واقعی در بازه زمانی کوتاه‌مدت، جولان نوسان‌گیران و عدم‌تمایل به سرمایه‌گذاری بلندمدت اشاره کرد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، دامنه نوسان هر چه محدودتر باشد، معایب گفته شده بیشتر نمایان می‌شود.

وی افزود: برای درک این موضوع باید یادآوری کنم در ماه‌های قبل که دامنه نوسان به ۲ درصد مثبت و منفی محدود شد، بازار سهام وارد رکود عمیقی شد و بسیاری از سهام در صف‌های فروش قفل شدند.

برادران هاشمی با بیان اینکه چنانچه دامنه نوسان فعلی که در محدوده مثبت و منفی ۵ قرار دارد بازتر شود، شاهد بازاری با درجه نقدشوندگی بالاتر و معاملات شفاف‌تر خواهیم بود، خاطرنشان کرد: البته بدیهی است بیشتر شدن دامنه نوسان باید حساب شده و تدریجی انجام شود. به طوری که به نظر می‌رسد با توجه به مختصات بازار سرمایه ایران دامنه نوسان ۱۰ درصدی می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

این کارشناس در پایان به شباهت‌های کنترل دستوری قیمت و اعمال محدودیت‌های دامنه نوسان در بازار سهام پرداخت و گفت: در اقتصاد ایران سال‌هاست که شاهد اعمال سیاست قیمت‌گذاری دستوری نه تنها در فرآیند کشف قیمت سهام بلکه در بیشتر صنایع و حتی واحدهای خدماتی نیز هستیم که از نظر کارشناسان، یکی از دلایلی است که سرمایه را به جای تولید به سمت سفته‌بازی و دلالی سوق می‌دهد. به‌طوری که به‌طور متناوب صنایع مختلف با چالش مواجه می‌شوند.

وی اظهار کرد: قیمت‌گذاری دستوری مشکلات بسیاری را برای صنایع مختلف به وجود آورده است. از صنعت خودرو گرفته که قیمت دستوری موجب شده علاوه بر کاهش کیفیت، اختلاف قیمت کارخانه با بازار آزاد به جیب واسطه‌ها واریز شود و خودروسازان با زیان‌های سنگین مواجه شوند. این وضعیت در مورد صنایعی همچون فولاد و سیمان، مرغ، شیر و کالاهای دیگر نیز تکرار شده است از این رو هر چند وقت یکبار با کمبود یکی از محصولات قیمت‌گذاری شده توسط دولت روبه‌رو می‌شویم.

در قیمت‌گذاری دستوری معمولا هزینه‌های اولیه همراه با رشد قیمت و تورم افزایش می‌یابد در صورتی که قیمت نهایی محصولات ثابت می‌ماند یا کمتر از نرخ تورم و با تاخیر افزایش می‌یابد؛ این موضوع موجب می‌شود بهای کالای تولید شده از قیمت فروش اعلام شده آن بیشتر شود و در واقع حاشیه سود کم یا منفی می‌شود به همین دلیل با کمبود کالا در بازار مواجه می‌شویم. این پروسه برای صنایع بورسی نیز دردسرساز است و هرازگاهی بازار سهام را به چالش می‌کشد.

  همه معایب دامنه نوسان سهام

دامنه نوسان قیمت سهام نوعی متوقف‌کننده خودکار است که غالبا در بازارهای درحال توسعه یا به‌عبارتی نوظهور استفاده می‌شود و دلایل اصلی به‌کارگیری آن جلوگیری از نوسانات شدید قیمتی، جلوگیری از دستکاری قیمت، ممانعت از بروز بحران‌های مالی و حفظ ثبات بازار عنوان شده است. به‌طور کلی محققان همواره بر سر اعمال محدودیت دامنه نوسان، کارآیی و میزان بهینه آن با یکدیگر اختلاف‌نظر داشته‌اند. طرفداران استفاده از دامنه نوسان، معتقدند اگرچه اعمال این محدودیت موجب به تاخیر افتادن کشف قیمت می‌شود، اما از نوسانات شدید و بیش‌واکنشی جلوگیری می‌کند همچنین به این امر استناد می‌کنند که در بسیاری از بازارهای مالی دنیا دامنه تغییرات روزانه قیمت وجود دارد و مقدار آن از ۵ تا ۵۰ درصد متفاوت است. در مقابل بر اساس جمع‌بندی مطالعاتی که در زمینه شناسایی اثرات تعیین دامنه نوسان قیمتی در بازارهای مختلف دنیا صورت گرفته است، مخالفان استفاده از مکانیزم متوقف‌کننده خودکار (دامنه نوسان) معتقدند استفاده از محدوده قیمت، اثرات نامطلوبی بر بازار سهام دارد که از جمله آنها می‌توان به چهار اثر مهم زیر اشاره کرد:

- انتقال نوسان به روزهای آتی

- تاخیر در کشف قیمت و ارزش ذاتی

- مداخله و دستکاری در معامله

- ایجاد اثر کهربایی یا ربایشی

در میان دلایل فوق شاید برجسته‌ترین موارد، دو دلیل اثر کهربایی و دستکاری در قیمت باشد. اثر کهربایی (Magnet Effect) این است که قیمت با نزدیک‌تر شدن به عدد سقف یا کف مجاز دامنه نوسان، با سرعت بیشتری به آن نزدیک شده و به‌عبارتی باعث ایجاد صف خرید یا فروش حتی برای چند لحظه می‌شود.

کاهش نقدشوندگی به‌عنوان یک ریسک جدی برای تمام بورس‌های اوراق بهادار شناخته می‌شود. در واقع، مزیت اصلی بازارهای سهام در همین قدرت نقدشوندگی بالاست. بنابراین اعمال محدودیت و اتخاذ سیاستی که کاهش معنادار نقدشوندگی را به‌دنبال داشته باشد، طبعا موجی از بی‌اعتمادی را میان عموم سرمایه‌گذاران به‌دنبال خواهد داشت. در این میان دامنه نوسان قیمت سهام که محدودیتی مختص بورس تهران است، ضمن آنکه به کاهش نقدشوندگی سهام و در نهایت بازار می‌انجامد، سبب افزایش هیجانات مثبت و منفی، تشکیل صفوف خرید و فروش و فرسایشی شدن اصلاح در بازار می‌شود. با حذف دامنه نوسان که لازمه رسیدن به یک بازار کارآست شاهد افزایش گردش معاملاتی بازار، کاهش هیجان در مسیر صعود یا نزول، جلوگیری از علامت‌دهی به بازار و دستکاری قیمت‌ها و افزایش نقدشوندگی خواهیم بود که به همراه خود شفافیت، معاملات بیشتر و افزایش مشتری را به همراه خواهد داشت. در این مسیر اما شاهد مقاومت مقام ناظر برای حذف این محدودیت خودساخته بدون توجه به عواقب آن هستیم.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  8 2
  دامنه نوسان پالایشی وصندوق هایی مثل دارایکم زیاده تقریبا دوبرابرنمادهای دیگه بجزنوسان گیری ورانت بازی ایاچیزی نصیب سهامداران حقیقی یاخردکرده؟؟ اونایی ک میگن دامنه نباشه فقط بدنبال چپاول پول ملت درعرض یک یادو روزهستن. مضحکه توبورس ایران دامنه نباشه یهویی دیدی قیمت یه نماد مثلا50هزارتومنه میرسونن به هزارتومن دقیقاباندبازی ورانت تو بورس موج میزنه.. همین 5درصدهم نمیتونن نظارت کنن کلی درونش حق سهامداران ضایع میشه وای بروزی ک عرض چند ساعت سرمایه حقیقی ها100درصدپودر بشه. تانظارت قوی نباشه سخته توبورس ایران اجراش کردبدون دامنه
  • Saadi IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
   1 2
   دوست عزیز اونای که تحلیل بلدن چپاولگر نیست عزیزانی که بازار رو بلد نیستن حس میکنن اونا که میتونن از بازار سود بگیرن یا رانت دارن یا چپاولگرن قطعا در بازار مالی باید شما ضرر کنی تا من سود کنم این قانون چه در کریپتو چه در فارکس هست من مثلا معامله گر هستم قطعا دنبال سودهای ده درصد و ریز هستم بلدم کجا بخرم و کجا به شما بفروشم تا شما سهم رو برامون نگه داری و بیست درصد پایینتر ازتون بازم بخرم و بازم بره بالا سود کنم یا بر عکس در مورد صندوق پالایش و داریکم هم باید بگم راحت نوسان گرفتن ازش تجربه و تخصص میخواد معامله گری یه شغل مثل مهندسی و جراح قلب شما نمیتونی با دیدن دو تا فیلم اموزشی جراح قلب بشی قطعا هم نمیتونی با دیدن 4 تا فیلم و 6 ماه تمرین تریدر بشین بازار بدون دامنه به نفع فعالین بازار و باعث میشه کسانی که بازار رو بلد نیستن سرمایه شون رو بدن به سبدگردانها و غیر مستقیم سرمایه گذاری کنن تنها کسی که باعث و بانی سود و ضرر شماست خودتون هستین بازار مسیر خودشو میره و باید بدونین کجا و کی با بازار همراه بشین و کی بکشین بیرون ازش و منتظر فرصت باشین پارسال شاخص از 1/800 به بعد آلارم تغییر روند رو داد و خیلی از حرفه ی ها کشیدن بیرون مردم عادی بلد نبودن و موندن حتی بعد ریزش هم چه جوری وقتی مردم حد ضررشون فعال شد بازم با سهامشون موندن تا رسیدن به 80 درصد ضرر پس دوست عزیز اونای که ضرر میکنن بازار رو بلد نیستن نه دولت مقصر نه حقوقی و نه کسی بیت از 64 اومد 28 تقصیر کی بود ؟هیچ کس مشخص بود از ۶۴ به بعد تغییر روند داده بازار سهام هم همینه و تحلیل پذیر هیچ روندی تا ابد رو به بالا یا پایین نیست
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
   0 0
   سرمایه هیچکس توی بازار بورس صد درصد پودر نمیشه مگه اینکه قیمت هر سهم صفر تومان بشه و کل شرکتی که سهامش رو داری نابود بشه! که فکر نکنم همچین اتفاقی بیوفته!
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
   2 1
   جناب بلدم بلدم! این کاری که شما میکنی منم میتونم منتها اعتقادم بر اینه بورس جای نوسان گرفتن نیست و سودش حلال نیست(اگر اعتقاد داشته باشی) امثال شما بورس رو با قمارخونه اشتباه گرفتند. نوسان گرفتن شماها به بورس مجال رشد و اصلاح منطقی نمیده. ماهیت بورس تو همه کشورها کمک به تولیده و در بلند مدت کسب سود. متاسفانه شرایط فعلی بورس ما اسفناکه! چرا با وجود یک سال و 6 ماه نه تنها سود بلکه 70درصد سبد سهام دار بلند مدتی باید تو ضرر باشه؟ غیر از دستوری بودن و رانت و خالی کردن نوسان گیر های کوتاه مدت دلیلی براش پیدا نمی کنم
  • اسرافیل IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
   4 1
   درود به شرفت درود به شیرحلالی که خوردی .افزایش دامنه نوسان فقط برای نوسانگیری و چپاول پول ملته .افزایش دامنه نوسان اجرا بشه صد در صد از بوررس میکشم بیرون چون توی چند روز با رانت بازی و هماهنگی بین خودشون پولت و صفر میکنن . همین الان کلی کد به کد حقوقی به حقیقی و حقیقی به حقوقی داریم وای به حال اون موقع
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  6 1
  هنوز هم تقصیر دولت قبل
  • جواد IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
   1 2
   عجب رویی داری تو اصلا تقصیر خرزوخانه عموجان یه دوماه شده رییسی اومده بچه جان ۸ سال جایی مونده که به لجن نکشیده باشه روحانی کثیف و آشغال
 • hojjat IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  1 0
  چرا فقط دلالان و واسطه ها از قیمت گذاری کالاها شاکی هستند نه مصرف کنندگان . من مصرف کننده اتفاقا خواهان کنترل بیشتر قیمتها هستم . چرا حقوقی ها و رانتداران بورس از قیمت گذاری کالالهای مصرفی مردم شاکی هستند در صورتی که همین حقوقی های بورس و صندوقهای بورسی خودشان با انواع روشهای کثیف و بی شرمانه قیمت سهام را در بازار دستکاری می کنند و ناظر هم کاری به کارشان ندارد .
 • رضا IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  4 0
  دامنه نوسان یادزدی شما بی شرفها لعنت بر پدر ومادر هرکسی که عامل غارت ودزدی از س مایه ملت است . لعنت بر پدر ومادر دروغگوها وکذابان ودزدان .
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  1 0
  فقط لعن و نفرین به مسببینش جواب میده.
 • شاهین IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  1 0
  نبودن دامنه نوسان برای غارت ملت بیچاره و سهامدار خرد میباشد. بازار را هم به همین بهانه به هم ریختن صاحبان زر و زور. پول‌های باد آورده را سرازیر بورس می‌کنند و با نوسان گیری و..میخواهند قمار خانه راه بیندازند
  • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
   0 0
   مشکل از دامنه نوسان نیست مشکل نبود قوانین درست برای بازارگردانها و حقوقی هاست که نتونن به راحتی بازار رو دستکاری کنن.. در دنیا دامنه نوسان به چیز منسوخ شده هست
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  0 0
  بورس با مردم مستضعف که نان شبشان را ندارند رونق نمیگیرد . اول اقتصاد مردم را درست کنید بعد صحبت از بورس شود .
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  0 0
  در ایرا ن بورس شارپی بالا پایین میشود نشان از ناسلم بودن بورس است . حالا خود حقوقی ها هم به بورس ندارند چه برسد اشخاص مستضعف .
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  0 0
  آنقدر این بازار رو دستکاری نکنید. هر روز یه قانون جدید می خواید بگذارید
 • مجید IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  0 0
  حذف دامنه شاید منافعی داشته باشه ولی نفع نوسان گیرها از این موضوع بیشتره .
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  0 0
  بورس شده کوره پول سوزی
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  1 0
  دامنه نوسان قطعا باید برداشته بشه تا کندی شدید بازار برطرف بشه و اینکه بازارگردانها و حقوقی ها باید بیشتر کنترل بشن و اینهمه سر سرمایه گذاران خرد کلاه نزارن با طرفندهای مختلف و غیرقابل تحلیل کردن بازار
 • علی خان IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  0 1
  اون سال تپکو خریدم تو گل گیر کردم ، امثال هم غمهرام خریدم تا گردن رفتم تو گل خدا دوستت دارم مرد واقعی من هستم حتی در بدترین شرایط مالی از خدا تشکر میکنم چرا چون واقعا دوستش دارم .غمهرام مفت هم بشه هپکو پودر بشه برا من مهم نیست من خدا را دارم .
  • کاوه IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۱
   0 0
   شما مایع دارید،همه خداپرستن،شما تنها خداندارید،برات مهم نیست چون داری،اونی که نداره پدرش درمیاد.
 • امیر IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  0 0
  چه ربطی به دامنه نوسان داره اخه عجبا . دامنه نوسان فقط و فقط به نفع نوسان گیرهاست .قطعا اگه دامنه نوسان برداشته بشه نصف سرمایه گذاران خرد از بازار میرن بیرون
 • امیر IR ۱۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  0 0
  من خودم تو بورس هستم ولی حاضرم قیمت کالاها کنترل بشه کسایی به این کنترل قیمت ها شاکین که میخوان کالا ها گرون بشه تا تو بورس بتونن سود کنن لعنت به اون ذات کثیفتون . امیدوارم اون پول بشه خرج دوا و درمون خودتون و فرزندانتون به حقانیت خدا انشااله
 • رضا IR ۲۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  0 0
  دامنه نوسان باید حذف شود وان همو یکجا چون تا وقتی درصد تعیین می کنیم هر چند درصدی باشد یعنی دستور باز حذف دامنه نوسان نمی شود این حذف کامل است که بورس را رها می کند و کامل از شر قیمتهای دستوری ازاد میشود و قیمتها را تابلو بر اساس ارزش سهام و قیمتها را عرضه و تقاضا تعیین می کند کلام اخر دامنه نوسان یک مشکل نیست هزار و یک مشکل است که باید هزاران راه کار برای حل این هزار مشکل پیدا کرد و وقت بازار را هم گرفت در صورتی که مشکل خود دامنه نوسان است که باید حدف شود تا بازار سرمایه نجات یابد
 • IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  0 0
  حرف شما در مورد حذف دامنه نوسان صد در صد مورد اعتبار و سواد است که تمامی اهل علم و خبره و اهل فن بر این مورد تا کید دارن و فقط گلایه ها از کندی و لاکپشتی بودن برداشتن دامنه نوسان در طول سالیان سال است حال چرا بر یک امر خیر و صالح برای بورس و اقتصاد و تولید که همه متفق القول هستن کندی و سستی می شود مخصوصا در مورد حذف دامنه نوسان
 • من IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۰
  0 0
  وقتی دامته نوسان محدود است بازگشاییهای نامحدود توجیهی ندارد.یه سهم بازگشایی میشه منفی ۴۰ می خوره از فردا با پنج پنج لنگ باشه
 • محمدرضا IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۳۱
  0 0
  خدا لعنت کنه همشونا. زندگیمون را آتیش زدن. خسته شدیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس