واکسن آنفلوانزا مانند گذشته برای گروه‌های هدف اختصاص می‌یابد

سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت:واکسن آنفلوانزا وارد می‌شود و با اختصاص برای گروه‌های هدف و اولویت افراد در معرض خطر تزریق خواهد شد.

به گزارش مشرق، دکتر شهریار جانبازی  از ورود واکسن آنفلوانزا به کشور خبر داد و اظهار داشت: سهم قابل توجهی از محوله واکسن آنفلوانزا در بخش بیمارستانی و مراکز دولتی بهداشتی و درمانی توزیع خواهد شد تا با کمک تیم‌های واکسیناسیون به گروههای هدف تزریق شود.

وی خاطرنشان کرد: کادر بهداشتی و درمانی، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و مزمن مانند تالاسمی، سیکل سل آنمی و  ام اس از مهمترین گروههای در معرض خطر ابتلا به آنفلوانزا هستند بنابراین واکسینه شدن این افراد در اولویت قرار دارد.

وی دیگر گروه های پرخطر با ضرورت واکسیناسیون علیه آنفلوانزا را معتادان متجاهر و کارکنان مراکز ماده ۱۶ قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر، مشاغل صنعت مرغداری، کارکنان سازمان دامپزشکی و حفاظت محیط زیست، نیروهای نظامی انتظامی امنیتی شاغل در بخش بهداشت و درمان، کارکنان و سالمندان ساکن در مراکز نگهداری سالمندان، معلولان جسمی حرکتی، معلولان عصبی عضلانی، معلولان ذهنی، بیماران روانی مزمن، کودکان بی سرپرست و زنان آسیب دیده اجتماعی عنوان کرد.

 گروههای پرخطر ابتلا به آنفلوانزا چه کسانی هستند؟

سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ادامه داد:  بیماران مبتلا به ایندز AIDS/HIV، مبتلایان به اختلال ضعف سیستم ایمنی، بدخیمی با یا بدون شیمی درمانی یا رادیوتراپی، گیرندگان پیوند، دیالیزی، تالاسمی ماژور، آنمی سیکل سل، هموفیلی،   گروه های پرخطر در جامعه ایثارگران و جانبازان، مادران باردار که در فصل شیوع آنفلوانزا باردار هستند یا باردار می شوند نیز دردسته گروههای پرخطر ابتلا به آنفلوانزا هستند.

جانبازی افرادی که جزو گروه پرخطر درجه دو محسوب می شوند و با درخواست خود و تجویز پزشک می توانند از طریق بخش خصوصی و داروخانه ها منوط به تامین واکسن آنفلوانزا واکسینه شوند را؛ مبتلایان به بیماریهای مزمن و زمینه ای شامل بیماری های ریوی از جمله آسم، قلبی عروقی، کلیوی، کبدی، نورولوژیک، هماتولوژیک، غدد، دیابت ملیتوس و اختلالات متابولیک ذکرکرد.

او دیگر دیگر گروه های کاندید نزریق واکسن آنفلوانزا را چنین برشمرد: مبتلایان به دیابت تیپ یک و تیپ دو که عارضه دار شده اند، افرادی که  به ضایعات نخاعی و بیماریهای عصبی عضلانی دچارند، بیماران دارای سوء جذب قابل توجه یا سوء تغذیه، بیماران دارای نقص و سرکوب ایمنی از جمله بیمارانی که توسط دارو دچار نقص ایمنی شده اند، افراد فاقد طحال(بدنبال طحال برداری و یا نبودن مادرزادی طحال)، گروههای سنی ۶ ماه تا ۱۸ سال که تحت درمان طولانی مدت با آسپیرین قرار دارند، افراد درمعرض خطر ابتلا به سندرم ری Reye، متعاقب عفونت با ویروس آنفلوانزا، مبتلایان به چاقی مفرط یا چاقی بیمارگونه وافراد دارای شاخص توده بدنی "BMI"مساوی یا بیشتر از ۴۰ برای بالغان.

وی درباره تمامی افرادی که قصد سفر به خارج از کشور دارند عنوان کرد که حداقل ۲ هفته قبل از سفر نسبت به انجام واکسیناسیون علیه آنفلوانزا اقدام کنند.

موارد منع مصرف واکسن آنفلوآنزا

جانبازی گفت: موضوعی که تا حدودی مغفول مانده موارد منع مصرف واکسن آنفلوانزا است منع استفاده در  کسانی که سابقه واکنش های آلرژیک شدید نظیر آنافیالکسی به واکسن و یا هریک از اجزای واکسن دارند باید رعایت شود. در برخی در گروهها نیز واکسن آنفلوانزا باید با احتیاط و تحت نظر پزشک با تجهیزات کافی احیای قلبی ریوی استفاده شود.

به گفته سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند، دچار تغییرات قلبی عروقی و افت فشارخون هستند، مشکلات تنفسی حاد و یا علایم گوارشی دارند که نیازمند دریافت اپینفرین یا مداخلات اورژانسی طبی هستند باید با نظر پزشک متخصص اقدام به دریافت واکسن آنفلوانزا کنند و پس ازواکسینه شدن به مدت نیم ساعت تحت نظر پزشک در یک مرکز مجهز بهداشتی درمانی قرار بگیرند.

وی به افرادی که دارای سابقه آلرژی خفیف به تخم مرغ  هستند و بعد از استفاده از تخم مرغ فقط دچار خارش و کهیر خفیف می شوند نیز توصیه کرد: این افراد می توانند واکسن آنفلوانزا استفاده کنند اما باید بعد از دریافت واکسن  حداقل ۱۵ دقیقه در حالت نشسته یا خوابیده به پشت تحت نظر قرار گیرند. افرادی که دارای سابقه بیماری گیلن باره در طی شش هفته پس از دریافت واکسن آنفلوانزا قبلی، بیماران حاد متوسط یا شدید با یا بدون تب  هستند، باید واکسیناسیون علیه آنفلوانزا فصلی تا زمان بهبود حال عمومی به تعویق افتد.

جانبازی با تاکید بر این موضوع که بیماران مشکوک یا مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ تا زمان رفع علایم بیماری مجاز به دریافت واکسن آنفلوانزا نیستند یادآور شد: افرادی که دارای حساسیت و آلرژی هستند و در عین حال نیازمند دریافت واکسن آنفلوانزا نیز هستند باید در مراکز دارای امکانات وتجهیزات کافی احیای قلبی ریوی، اقدام به واکسیناسیون کنند.

سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا واکسن آنفلوانزا درصورت تزریق واکسن کرونا ضروری است یا خیر گفت: این ۲ موضوع جداگانه است و این واکسن ها  هر کدام به یک بیماری خطرناک مربوط هستند و باید افراد خصوصا گروههای در معرض خطر از هر دو واکسن استفاده کنند، تزریق واکسن غیرفعال آنفلوانزا همزمان ولی در محل متفاوت با سایر واکسن ها، منعی ندارد و تداخلی در ایجاد ایمنی زایی واکسن های مذکور ندارد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس