کد خبر 1267095
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴
درخواست ائمه جمعه شهرستان‌های استان تهران از دولت / تأمین مایحتاج اولیه و رسیدگی به معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد

ائمه جمعه شهرستان‌های استان تهران با تأکید بر لزوم بازسازی اعتماد عمومی مردم بر رسیدگی به معیشت مردم و تأمین مایحتاج اولیه مردم که کمترین توقع از دولت است تأکید کردند.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس مرادی امام‌جمعه موقت پاکدشت در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به اوضاع سیاسی و اجتماعی و امنیتی کشور افغانستان اظهار داشت: طالبان به چه آسانی ظرف چند هفته توانست کشور افغانستان را تصرف کند و آمریکایی که سال‌ها در آن کشور جز نکبت کاری نکردند چه وقیحانه و بزدلانه از آنجا گریختند.

وی با اشاره به اقدامات جهادی دولت سیزدهم برای پیگیری و رفع مشکلات ملت ایران گفت: چند روزی بیش از آغاز به کار دولت سیزدهم نمی‌گذرد خوشبختانه شاهد حضور رئیس‌جمهور و وزرا در جمع مردم خوزستان و زاهدان در نقطه صفر مرزی هستیم و به جد پیگیر رفع مشکلات مردم هستند، گفته می‌شود شاید شعاری و ظاهرسازی باشد اما این‌گونه نیست امیدواریم وزرا نیز این‌چنین تا پایان کار، جهادی و انقلابی مانده و عمل نمایند.

مرادی در ادامه خطبه به فرارسیدن ۱۷ شهریور اشاره کرد و ابراز داشت: حرکت مظلومانه مردم ایران در مقابل دشمنی‌های پهلوی و به خاک و خون کشیدن مردم بی‌گناه باعث به ثمر نشستن این انقلاب شد.

امام‌جمعه موقت پاکدشت در پایان خاطرنشان کرد: خون شهدا ریشه عدالت را آبیاری کرده و جان می‌دهد و ریشه ظلم و جور را نابود می‌کند و از ریشه برخواهد چید.

دستگاه قضایی به مسئله ساخت بیمارستان پیشوا ورود کند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله باقری امام‌جمعه پیشوا در خطبه‌های نماز جمعه شهرستان پیشوا اظهار داشت: دولت‌ها در هر کشور ماندنی نیستند اما این ملت هستند که همیشه ماندگارند و در مسئله افغانستان ملت و مردم افغانستان هم دین و زبان و هم نوع ما هستند و برادران و خواهران ما محسوب می‌شوند و ما پشت و حامی مردم هستیم.

وی با اشاره به اشغالگری بدون فایده آمریکا افزود: آنچه امروز در افغانستان می‌بینیم حاصل ۲۰ سال اشغالگری آمریکاست و در این زمینه هیچ قدمی جهت پیشرفت و ترقی افغانستان انجام‌نشده است.

امام‌جمعه پیشوا با اشاره به شیوع پیک پنجم کرونا در کشور گفت: امیدواریم شاهد نزول آخرین پیک کرونا در کشور باشیم و از شر این ویروس منحوس نجات پیدا کنیم.

باقری با تأکید بر روی کار آمدن مدیران جدید دولت ابراز داشت: در بین خصوصیت مردمی بودن و ساده زیستی دولت باید کارآمدی هم باشد لذا از دولت جدید درخواست داریم استانداران و فرمانداران کارآمدی هم انتخاب شود، زیرا جایشان خالی است و ما نیز تغییراتی در دولت نمی‌بینیم.

وی در ادامه به کبود امکانات شهرستان پیشوا اشاره کرد و خطاب به رئیس‌جمهور گفت: آقای رئیسی به داد شهرستان پیشوا برسید زیرا پیشوا ۱۰ سال است که شهرستان شده است اما با مشکلات فراوان مواجه است.

باقری ادامه داد: در این ۸ سال هم نه‌تنها پیشرفت نکردیم بلکه پس رفت کردیم و نه‌تنها جلو نرفتیم بلکه عقب رفتیم، نه‌تنها سود نکرده‌ایم بلکه ضرر کرده‌ایم و بهتر است تابلوی فرمانداری را به دهیاری تغییر دهند.

باقری گفت: هیچ‌گونه کار عمرانی، فرهنگی، آموزشی و بهداشتی صورت نگرفته و در هیچ عرصه‌ای شاهد افزایش امکانات نبودیم و حالا بعد از گذشت ۱۰ سال می‌گویند مشکل بیمارستان حل می‌شود اما آن‌قدر قول و وعده شنیده‌ایم که خسته شده‌ایم.

امام‌جمعه شهرستان پیشوا در پایان خطاب به مسئولین قضایی و دادستان پیشوا خاطرنشان کرد: درخواست و انتظار داریم مسئولین قضایی بحث بیمارستان را با جدیت پیگیری کنند.

رسیدگی به معیشت مردم کمترین توقع از دولت است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم فتاح دماوندی در خطبه‌های سیاسی عبادی نماز جمعه این هفته در دماوند با اشاره به مسائل منطقه‌ای اظهار داشت: در حال حاضر شاهد خروج کامل نیروهای آمریکایی‌ها از افغانستان و فرار اشغالگران از این کشور مسلمان هستیم؛ آمریکایی‌ها در طول ۲۰ سال حضور ظالمانه خود در افغانستان علی‌رغم وعده‌های فریبنده هیچ کاری برای پیشرفت آن کشور انجام ندادند.

وی افزود: ۲ هزار میلیارد دلار هزینه، کشتار و جراحت صدها هزار انسان بی‌گناه و آوارگی میلیون‌ها نفر و خرابی هزاران شهر و روستا نتیجه اشغال بیست‌ساله آمریکا در افغانستان است؛ مردم مظلوم افغانستان دیدند که هیچ فرقی بین کلینتون، اوباما، بایدن دموکرات، بوش پدر و پسر و ترامپ جمهوری‌خواه نیست.

فتاح دماوندی در خصوص اوضاع داخلی بیان کرد: اعتماد عمومی مهمترین سرمایه نظام مردم‌سالاری دینی است و فرآیند حفظ‌ترمیم و تقویت آن وظیفه همه مسئولان است؛ رسیدگی به معیشت مردم و تأمین مایحتاج اولیه مردم کمترین توقع از دولت است.

وی تأکید کرد: مردم از مسئولان نظارت بر بازار توقع دارند به گران‌فروشان اجازه بی‌انصافی و گرفتن سودهای چند برابری را ندهند و بازرسی کنترل قیمت‌ها به‌صورت دائمی و روزانه در طول سال ادامه داشته باشد.

از دولت جدید خواستار تلاش بر رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی هستیم

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدتقی موحد امام‌جمعه موقت شهرقدس در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار کرد: گره‌گشایی از کار مردم، دفاع از مظلوم در عالم و پاسداری از ارزش‌های اسلامی نمونه‌هایی از مصادیق تقواست و در انجام امور خیر باید به کار سرعت داد و قدم، قلم و قیام انسان متقی در راه خداست و انسان با تقوا اهل ریا نیست.

وی ضمن یاد شهید رجایی و باهنر گفت: اگر بخواهیم در میان دولتمردان شهدایی را نام ببریم، شهید رجایی و شهید باهنر مصداق بارز شهدای باتقوایی هستند که دارای نفوذ کلام بوده و خدمات مختلفی خالصانه به مردم ارائه دادند.

خطیب موقت نماز جمعه شهرقدس بیان داشت: از دولت جدید خواستاریم که برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم تلاش کنند.

وی به ایفای نقش امام سجاد (ع) به‌عنوان یکی از دلایل ماندگاری قیام عاشورا، اشاره کرد و گفت: خطبه‌های حضرت و حرکت ماندگار سیاسی ایشان موجب جاری ماندن واقعه کربلا شد.

حجت‌الاسلام موحد تصریح کرد: ۱۷ شهریور یادآور جوانان غیوری است که در سال ۵۷ در میدان ژاله به شهادت رسیدند و آن روز به‌عنوان ایام‌الله در تاریخ ثبت شده است.

در ادامه مذاکرات هدف ما احقاق اهداف انقلاب اسلامی است

حجت‌الاسلام اسماعیلی امام‌جمعه قرچک در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ضمن تسلیت شهادت امام زین‌العابدین (ع) اظهار داشت: یاد و خاطره شهدای ۱۷ شهریور سال ۵۷ در میدان ژاله سابق تهران و شهدای امروز را گرامی می‌داریم، قیام مردم در مقابل رژیم پهلوی و شهادت صدها نفر از مردم بی‌گناه طالب ارزش‌ها و مقدسات که به جمعه سیاه معروف شد.

وی افزود: قیام ۱۷ شهریور پیامدهایی از جمله تردید و تزلزل در اراده رژیم در رویارویی با مردم، تزلزل ارتش (افشای ادعاهای دروغین حامیان حقوق بشر، داخلی و خارجی)، تعمیق شکافت بین مردم و حکومت پهلوی و تشدید سردرگمی آمریکا در برابر مسائل ایران از نقاط عطف مبارزات ملت مسلمان علیه رژیم بود که باعث شد تا انقلابیون و رهبران انقلاب مصمم‌تر شوند.

امام‌جمعه قرچک گفت: از اقدامات انقلابی و قابل‌توجه رئیس‌جمهور محترم تشکر می‌کنم در مدت محدود یک‌هفته‌ای به دو استان محروم سفر کردند، در دل مردم محروم قرار می‌گیرند، این اقدامات فاصله را بین مردم و حکومت کم می‌کند.

اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: از موضع مقتدرانه و عزتمندانه وزیر محترم امور خارجه تشکر می‌کنم که جایگاه نظام جمهوری اسلامی را رعایت کردند. در اجلاس منطقه‌ای بغداد شیطنت شده بود که غربی‌ها صف اول و ردیف اول بنشیند وزیر محترم ردیف دوم را نپذیرفتند.

فرمایشات رهبری فصلی از نکات حکیمانه است که باید تبیین شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاسم خداپرست امام‌جمعه شریف‌آباد در خطبه‌های سیاسی و دشمن‌شکن این هفته با اشاره به فرمایشات اخیر رهبری و تأکید بر اعتمادسازی مردم اظهار داشت: رهبری در فرمایشات اخیر مطالب گوهربار بسیاری فرمودند که از آن جمله می‌توان به بازسازی انقلابی در بخش‌های دولتی، عمل کردن به وعده‌ها، حل مشکلات اقتصادی بدون موکول شدن به رفع تحریم‌ها، تلاش شبانه‌روزی، مجاهدانه، خستگی ناپذیر همراه با توکل و توسل، سبک زندگی مردمی و پرهیز از نگاه بالا به پایین اشاره کرد.

وی افزود: فرمایشات رهبری فصلی از نکات حکیمانه است که باید در فرصت مناسب تبیین شود یکی از مهمترین نکته در فرمایشات رهبری، بازسازی اعتماد عمومی مردم است.

امام‌جمعه شریف‌آباد تصریح کرد: بالاترین سرمایه نظام اسلامی امید مردم به نظام است اگر مردم به نظام امید داشته باشد در عین داشتن مشکلات آرام خواهند بود و اگر مردم ببینند که مسئولانشان کار می‌کنند و دلسوز هستند، همراه می‌شوند و مشکلات حل خواهدشد.

خداپرست در ادامه گفت: دولت باید کمبودها و ضعف‌ها را بشناسد و آن را قبول داشته باشد و برای رفع آن تلاش کند و نکته محترم در رفتار و عمل مردمی باشد.

وی در ادامه تأکید کرد: رهبری از حرکت نخست دولت سیزدهم در سرکشی به خوزستان و شنیدن مشکلات مردم خارج از قاب تلویزیون بسیار خرسند شدند زیرا که مسئول باید جهادی عمل کند از دفتر کار که نمی‌توان مشکلات را شنید، رئیس‌جمهور صدها کیلومتر دورتر از دفتر خود و در کنار مردم و در جمع مردم حاضر می‌شود و صدا و مشکلات را می‌شنود و برای رفع آن تلاش می‌کند.

امام‌جمعه شریف‌آباد گفت: این حرکت پیامی برای وزراست که دولتمردان بدانند اگر با این دولت می‌خواهید کار کنید باید دیوار بی‌اعتمادی را بشکنید و با مردم درست رفتار کنید، با عدالت و صادقانه با مردم رفتار کنید.

خداپرست در پایان خاطرنشان کرد: برای اعتمادسازی باید عادلانه رفتار کرد و از تحمیل هزینه‌های هنگفت به مردم جلوگیری کنند تا شاهد شکوفایی در حوزه تولید و اقتصاد کشور باشیم.

اقدامات دولت سیزدهم باید توسط مسئولان و رسانه‌ها حمایت شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین اسماعیل کاظمی امام‌جمعه پرند ضمن گرامیداشت هفته دولت و شهادت حضرت امام زین‌العابدین (ع) در خطبه‌های نماز جمعه ضمن سفارش خود و مردم به رعایت تقوای الهی، با اشاره به اقدامات امید آفرین دولت سیزدهم اظهار کرد: با توجه فرمایشات رهبر انقلاب در خصوص بازسازی اعتماد مردم اقدامات خوبی را در دولت سیزدهم از شخص اول مجریه، رئیس‌جمهور و هیئت دولت شاهد هستیم که نشانگر اقدامات جهادی و ایجاد روزنه‌های امید در بین مردم است و این موضوع را می‌توان در سفرهای استانی رئیس‌جمهور و عزل و نصب‌های وزرا در اولین روزهای کاری خود مشاهده کرد و با این عملکردها می‌توان اعتماد تضعیف شده توسط دولتمردان قبل را بازسازی، احیا و زنده کرد.

وی افزود: پیرو توصیه‌های مقام معظم رهبری در زمینه وعده‌های مسئولان باید مسئولان وعده‌ای پوچ و غیر قابل اجرا ندهند و اگر وعده‌ای می‌دهند با تمام قدرت و توان در اجرایی شدن آن تلاش کنند و در صورت عدم اجرایی شدن، جرئت داشته باشند و با شهامت بیایند و علت را بگویند و از مردم عذر خواهی کنند و نیز اقدامات دولت در سفرها و سایر امور که باعث ایجاد امید در بین مردم است باید تقویت شود.

امام‌جمعه پرند یادآور شد: متأسفانه دولت قبل بیشتر امور کشور را از طریق دورکاری و چهاردیواری دفتر خود انجام می‌داد و در بین مردم حضور نداشت و درد و مشکلات مردم را حس نمی‌کرد و در آن اتاق مدیریتی خود برای مردم و کشور تصمیم می‌گرفت که همین موضوعات باعث بروز چنین مشکلاتی در کشور شده است ولی حضور رئیس‌جمهور مردمی و هیئت دولت در بین مردم قابل‌تحسین است و باید ازاین‌گونه اقدامات حمایت شود و آن‌ها را مورد تشویق قرار دهیم و با همفکری و همیاری و کمک به دولت برای حل مشکلات گام برداریم و همه با هم برای آبادانی و سربلندی کشور جمهوری اسلامی ایران تلاش کنیم.

 کاظمی در زمینه مسائل فرهنگی کشور بیان کرد: در مسائل فرهنگی کشور نباید منتظر دولت و متولیان فرهنگی باشیم و مسئله فرهنگ مهمترین موضوع ریشه‌ای هر کشوری است و باید هر کس هر پیشنهاد، طرح و اقدامی که می‌تواند انجام دهد به مسئولان ارائه شود و در کنار آن‌ها برای تقویت فرهنگ کشور گام برداریم و باید برای برطرف کردن مشکلات و موضوعات فرهنگی کشور، راه کارهای مناسب تبیین شود و بخشی از کار فرهنگی حاکمیتی است و بخشی هم مردمی و حمایتی است که می‌توان در کنار مسئولان کمک حال اشاعه فرهنگ ایران اسلامی سهیم باشیم و اقدام کنیم.

وی در ادامه یادآور شد: حتی در کشورهای غربی و اروپایی قوانین فرهنگی و اجرایی در مدرنیته و پست‌مدرنیته دانشگاه‌های غرب حاکم است و آن‌ها همین مسائل قانونی خود را بر سر کشور ما می‌زنند، آن‌ها دارای اصول و چارچوبی هستند و از آن قوانین تبعیت می‌کنند و باید قانون در عرصه‌های مختلف حاکم باشد.

امام‌جمعه پرند با اشاره به مباحث قانون امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد: مجلس و نمایندگان باید برای امر به معروف و نهی از منکر قانونی تبیین کنند و از این امر واجب در امر و نهی از برخی اعمال در سطح جامعه حمایت کنند تا بتوان بر حسب قانون این امر مهم را اجرایی کرد زیرا که امربه‌معروف و نهی از منکر مراحل و ترتیبی دارد که با تکیه بر قانون می‌توان اقدام کرد و بنده و مردم از نمایندگان به ویژه نماینده شهرستان انتظار داریم که این مشکل را برطرف کنند و درخواست و پیگیری کنند تا این قانون در مجلس تصویب شود.

 کاظمی در پایان خاطرنشان کرد: مجلس و نمایندگان قوانین مورد نیاز جامعه و کشور را مصوب کنند و اگر دستگاهی و مدیری کوتاهی کرد ما مطالبه می‌کنیم و صد در صد به موضوع ورود خواهیم کرد و باید قانونی مصوب شود که اگر مجریان امر کوتاهی کردند بتوان برحسب قانون به عرصه کار آن‌ها ورود کرد.

دولت سیزدهم دولتی انقلابی دارای عقلانیت و تفکر است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید سعید لواسانی امام‌جمعه لواسان با تسلیت سالروز شهادت امام زین‌العابدین (ع) و دعوت نمازگزاران به راه تقوی اظهار داشت: پایه و اساس دولت سیزدهم خردورزی و عقلانیت و تفکر عمیق و راهبردیِ بلندمدت است و در کنار آن گفتمان قوی است که دولت را باهم هماهنگ و یک‌دست می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری افزود: حرکت انقلابی یعنی خردمندانه و عاقلانه بودن، معنای انقلابی بودن بی‌هوا حرکت کردن و بی‌حساب حرکت کردن نیست بلکه انقلابی بودن بایستی با عقلانیت همراه باشد.

امام‌جمعه لواسان تصریح کرد: انقلابی بودن نه‌تنها منافاتی با عقلانیت و خردمند بودن ندارد، بلکه انجام کارها بر پایه عقل و خرد و فکر و اندیشه لازمه انقلابی بودن دولت است.

وی در ادامه گفت: دولت جدید انقلابی بودن، تحرک و نشاط در کار را با نگاه بلندمدت و عقلانی همسو کند و اقدامات حرکت خود را با بازگشت به ارزش‌های انقلاب اسلامی جهت سازی کند.

خطیب جمعه لواسان در ادامه گفت: دولت می‌تواند از این تجربه باارزش گذشته درس بگیرد و انقلابی بودن و تحرک و نشاط در کار را با نگاه بلندمدت، عقلانی همراه کند و کار و حرکت و اقدامات خود را با بازگشت به ارزش‌های انقلاب اسلامی همسان کند.

 لواسانی تأکید کرد: دولت سیزدهم باید عدالت‌خواهی و مبارزه با فساد را کنار روحیه مردمی قرار دهد و ساده‌زیستی و کم‌خرجی دولت‌مردان را برنامه نظری و عملی خود کند و عزت ملی را ترویج کند و با استکبار مبارزه کند که این نشانه انقلابی بودن دولت است.

وی در ادامه افزود: ما توقع معجزه از دولت سیزدهم نداریم، اما توقع تلاش مجدانه و جهاد مستمر داریم تا با روحیه انقلابی، فعالانه، عاقلانه، مدبرانه، شجاعانه، امیدوارانه و با رعایت تقوا و شرع و قانون تلاش و کوشش کند تا مشکلات را یکی پس از دیگری برطرف کند و البته باید نگاه بلندمدت داشته باشد.

امام‌جمعه لواسان خاطرنشان کرد: مبادا گَرد ناامیدی در دل و ذهن خود و دیگران بپاشیم بلکه به مردم امید بدهیم هر انتصابی که دولت دارد، شاید عده‌ای ناراضی هستند و برخی هم غُر می‌زنند و تعدادی هم حکم می‌دهند که این دولت کارآمد نخواهد بود، این خوب نیست، شاید برخی انتصابات ما را نگران کند، اما به رئیس‌جمهور اطمینان کنیم.

مسئولان و دولتمردان خوی اشرافی گری پیدا نکنند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ترابی امام‌جمعه شهرستان رباط‌کریم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با تسلیت سالروز شهادت امام سجاد (ع)، کتاب ارزشمند صحیفه سجادیه را از معجزات قولی آن امام بزرگوار دانستند و اظهار داشت: همه ائمه (ع) به هنگام نزول بلا و مشکلات و گرفتاری دعای هفتم صحیفه را برای رفع بلا می‌خواندند.

وی افزود: توصیه رهبر عزیز و حکیم انقلاب اسلامی برای قرائت دعای هفتم صحیفه در ایام شیوع کرونا عمل به سیره امامان معصوم (ع) است.

امام‌جمعه پرند گفت: رهبر عزیز و حکیم انقلاب اسلامی در اولین دیدار اعضای دولت سیزدهم بایدها و نبایدهای کارگزاران را برشمردند که در واقع همان نامه ۵۳ نهج‌البلاغه و عهدنامه امیر المومنین (ع) با مالک اشتر بود که به زبان جاری روز ترجمه و ارائه گردید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ترابی تأکید کرد: نظام جمهوری اسلامی نظامی مردم سالار دینی است. پشتوانه اصلی آن مردمند زیرا که مردم در طول ۴۲ سال گذشته از نظام اسلامی در برابر تهدیدات و خطرات حمایت کرده‌اند در حقیقت بقا و دوام نظام مبتنی بر رضایت مردم و اعتماد آن‌ها به دولت است.

وی افزود: مسئولان و دولتمردان به مردم وعده سر خرمن ندهند، دروغ مصلحتی نگویند، بر سر مردم منّت نگذارند، از بالا به مردم نگاه نکنند، خوی اشرافی گری پیدا نکنند زیرا که مردمی بودن دولت روح امید را در مردم تقویت می‌کند و باعث افزایش سرمایه دولت می‌شود.

امام‌جمعه رباط‌کریم بیان کرد: با موضع‌گیری حکیمانه رهبر عزیز و حکیم انقلاب اسلامی در مورد افغانستان مبنی بر اینکه ما طرفدار ملت افغانستان هستیم تکلیف همه مسئولان و صاحب‌نظران سیاسی و تریبون داران برای یک موضع‌گیری هماهنگ مشخص شد.

حجت‌الاسلام ترابی در پایان خاطرنشان کرد: رابطه ما با دولت‌هایی که در افغانستان می‌آیند و می‌روند به دو عامل از جمله نوع تعامل آن‌ها با مردم خودشان (همه اقوام و مذاهب) و نوع رابطه آن‌ها با ما بستگی دارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس