کد خبر 1265309
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
دلال قراردادهای تاریخی/ این آقا «سلطان رشوه» ایران بود

۸ شهریور سال ۱۲۸۶ شمسی، «میرزا علی اصغر خان اتابک» درگذشت، ولی پیش‌ از آن معاملات بزرگی را جوش داد و آن‌قدر رشوه گرفت که سلطان رشوه ایران شد. لقبش هم امین‌السلطان بود و صدراعظم ۳ شاه قاجار بود.

به گزارش مشرق، پدرش از وزرای عهد ناصری بود و خودش هم شد صدراعظم ناصرالدین قاجار. حدود ۱۰ سال در این سمت بود تا اینکه ناصرالدین به ضرب گلوله «میرزا رضا کرمانی» کشته شد و عهد مظفری رسید و حدود ۵ سال هم صدراعظم مظفرالدین قاجار بود و بعد هم که محمدعلی قاجار آمد، او را که در فرنگ بود با عزت و احترام بازگرداند و دوباره رئیس‌الوزراء شد که یعنی همان صدراعظم. در فاصله میان این صدارت‌ها هم بیکار نبود و وزیر بود یا بالاخره یک گوشه مملکت دستش بود و حدود ۲۵ سال در متن سیاست دوره قاجار بود و یکی از القابش هم «اتابک اعظم» بود.

در مدت صدارتش چه کرد؟ به شیوه ناخوشایند قاجاری مملکت را اداره کرد و همان شخصیتی بود که درباریان قاجار می‌پسندیدند و برای قتلش نقشه نمی‌کشیدند. زرنگ هم بود و اهل «دلالی» و «کمیسیون» و به قول خودشان «پیشکش» و «تعارف»؛ و امتیازاتی به اجنبی داد که در تاریخ نوشتند و بخشی از وقایع تاریخ معاصر را همین امتیازات رقم زد. در دربار قاجار که مناصب و القاب هم خرید و فروش می‌شد، این امتیازات مهم و طولانی‌مدت هیچ‌کدام مفت و مجانی نبود و این فقط یک نمونه‌اش در زمان اعطای امتیاز اکتشاف و استخراج نفت: «نماینده دارسی در حدود ۱۰ هزار لیره به اتابک و مشیرالدوله و مهندس‌الممالک نقد پرداخت و سهامی معادل ۱۰ هزار لیره به اتابک و پنج هزار لیره به مشیرالدوله و پنج هزار لیره به مهندس‌الممالک به عنوان تعارف تسلیم کرد».

این آقا «سلطان رشوه» ایران بود!

«اتابک» در ایام جوانی

اول انگلیسی بود، بعد روسی شد!

اتابک در ابتدای دوران حیات سیاسی‌اش مایل به انگلیس بود و چنان در امتیازدهی به انگلیسی‌ها مشتاق بود که «لرد کرزن» سیاستمدار و دیپلمات انگلیسی نوشته است: «هر کسی سرمایه‌ای داشت و می‌خواست آن را به کار اندازد به تهران روی می‌آورد. یکی می‌خواست در تهران کارخانه برق دایر نماید و دیگری تقاضای صدور امتیاز برای تأسیس کارخانه قند را داشت و سومی مایل به ایجاد کارخانه شیشه‌سازی بود».

با این حال برخی امتیازاتی که با دلالی اتابک و شرکاء و وزراء به انگلیسی‌ها واگذار شد، وقتی آشکار شد مخالفت مردم و علما را برانگیخت و بعضی‌ از این امتیازات لغو شد. معلوم است اتابک هم به انگلیسی‌بودن متهم شد و از یک‌جایی به بعد به روسیه تزاری متمایل شد و امتیازاتی هم به آنان داد تاریخی!

این آقا «سلطان رشوه» ایران بود!

«اتابک» قراردادهای تاریخی بست و رشوه‌های کلان را با عناوینی نظیر «پیشکش» و «تعارف» دریافت کرد

دلالی‌های بین‌المللی اتابک

اتابک چه امتیازاتی به خارجی‌ها داد؟ فهرستی بلندبالا دارد اما آنها که معروف‌ترند و به وقایع تاریخی منجر شده‌اند هم زیادند؛ ازجمله واگذاری امتیاز لاتاری و امتیاز کشتی‌رانی در کارون و امتیاز تأسیس بانک شاهی و امتیاز استخراج معادن به انگلیسی‌ها و واگذاری امتیاز گمرکات شمال و امتیاز خطوط راه‌آهن شمالی ایران و امتیاز استخراج معادن قراچه‌داغ آذربایجان و امتیاز تأسیس بانک استقراضی به روسیه تزاری. امتیاز انحصار خرید و فروش تنباکو هم که به «قرارداد رژی» معروف است و به نهضت تحریم تنباکو منجر شد در دوره صدارت وی بسته شد و معروف است که شاه و صدراعظم و خیلی از درباریان رشوه گرفتند؛ البته اسمش همان پیشکش بود. اتابک امتیاز حفاری آثار باستانی ایران را هم داد به فرانسوی‌ها که به خیال خودش متهم نشود به این‌طرفی یا آن‌طرفی بودن و تجارت درباری‌اش، بین‌المللی باشد! اغلب این امتیازات نیز با بهانه تأمین مخارج سفر فرنگ شاهان قاجار واگذار می‌شد و ناصرالدین و مظفرالدین که سفر فرنگ خیلی دوست داشتند راحت با چنین امتیازاتی موافقت می‌کردند.

این آقا «سلطان رشوه» ایران بود!

«اتابک» در کنار مظفرالدین قاجار

روزهای مشروطه بود

اتابک چه شد؟ کشته شد. البته برخلاف صدراعظم‌های قبلی قاجار که معمولا توسط درباریان و شاهان قاجار کشته می‌شدند این یکی را مردم کشتند. یک نفر که به «عباس آقا تبریزی» مشهور بود در جریان نهضت مشروطه اتابک را جلوی مجلس شورای ملی به ضرب گلوله کشت و خودش هم جان سپرد. جالب اینکه عده زیادی برای عباس آقا تبریزی در تهران و برخی شهرها مجلس ختم گرفتند و در تهران در همان مراسم سخنرانی‌هایی هم شد علیه وطن‌فروشان و وضعیت دربار و رجال قاجاری و امتیازاتی که به خارجی‌ها واگذار می‌شد و تاریخ می‌گوید نزدیک بود از همان‌جا قیامی برپا شود و مردم بروند جلوی کاخ محمدعلی قاجار؛ روزهای مشروطه بود و پس از مرگ اتابک، محمد علی قاجار هم زیاد دوام نیاورد و از سلطنت خلع شد.   

این آقا «سلطان رشوه» ایران بود!

«اتابک» در سفر فرنگ در روسیه تزاری در کنار مظفرالدین قاجار

امروز در تاریخ مناسبت‌های دیگری هم هست

امروز ۸ شهریور مصادف با ۳۰ اوت میلادی و ۲۱ محرم هجری قمری در تقویم تاریخ، مناسبت‌های دیگری هم دارد.

ـ درگذشت «ابونعیم اصفهانی» محدث بزرگ مسلمان در سال ۴۰۲ قمری

ـ رحلت عالم بزرگوار «حسن بن یوسف» مشهور به «علامه حلّی» در سال ۷۲۶ قمری

ـ  زادروز «ارنست رادِرفورد» فیزیک‌دان برجسته بریتانیایی در سال ۱۸۷۱ میلادی

ـ روز ملی و استقلال کشور آذربایجان از اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ میلادی

ـ درگذشت «شیخ بهایی» دانشمند، عارف و شاعر دوره صفوی در سال ۱۰۰۰ شمسی

ـ شهادت «محمدعلی رجایی» و «محمد جواد باهنر» در حادثه بمب‌گذاری دفتر نخست‌وزیری جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ شمسی

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • حمید کلباسی IR ۱۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  51 2
  این سلطان رشوه پیش شاه دزدهایی که آش بیت المال را با جاش خوردن و با ملاقه شون دیگ را سوراخ کردن ، آفتابه دزد هم نبوده!
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
   1 0
   معلومه که تاریخ نخوندی چقدر حیف
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  9 4
  الان دیگه همه ملت ایران حداقل یه بار پای کار رشوه رفتن ،شاگرد ممتاز و سلطان این کلاس هم که بسیار و هر کس این کار نکنه تو این کشور نمیتونه زندگی کنه، میگی نه چشماتو باز کن
  • IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
   3 0
   اصلا اینطور نیست
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  14 1
  این بابا درمقابل اختلاسگران میلیاردی افتابه دزد هم نبوده
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  9 0
  فعلا که تو قبره ! عاقبت همه رشوه بگیرا.
 • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  7 2
  یعنی شما الان خبر از ایران نداری؟؟؟؟!!!! ۱۰۰ سال پیش رو با الان مقایسه میکنی؟؟
  • رامین IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
   3 0
   خطاب به 12:36: دانشمند محترم ، صد سال پیش را با حالا مقایسه نکرده ، داره یکی از رجال سیاسی مشهور دوران قاجار را معرفی میکنه. طبق منطق جنابعالی ، هیچ مطلب تاریخی در مورد افراد و رجال سیاسی و شرایط کشور در هیچ سایتی نباید منتشر بشه ، چون حتما داره الان را با اون موقع مقایسه می کنه!!! در متن بالا حتی یک کلمه در مورد وضعیت فعلی ننوشته ، شما چطوری به این کشف مهم رسیدی؟!!!
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  8 1
  سلطان رشوه"بود".درسریال گاندوشارلوت گفت میدونی چراایرانیهاتاریخ صدسال پیششونوبهترازمعاصرحفظن؟چون ما -یعنی انگلیسیا-اینطورخواستیم.حالاشمادارین حواس ماروازرشوه بگیرا،خیانت کارا،اختلاس گرا،دزدایی که منتظردستگیریشون نشستیم پرت میکنین؟
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  14 0
  خدا لعنت کند چپاولگران این مملکت را
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  10 4
  اینها نوچه پاکدستان شما هم نمیشن.
  • IR ۲۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
   0 0
   لطفا دهنتو
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  1 0
  دیگ ب دیگ میگه روت سیاه
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  3 0
  چقدر ما رو یاد حسین فریدون رذل میندازه
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  1 0
  بابا صد رحمت به اون الان؟
 • IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  3 0
  امین السلطان شما چند نفرند
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  0 0
  حالا اتابک اعظم بوده وسلطان رشوه شما
 • ناشناس IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
  2 0
  اون یجور درزمان خودش حق مردم رابارشوه گرفتن ضایع می کرد الان رسیده به نوبت شما هرثانیه جنس راگران میکنیدمثل .خودرو.طلادلار.وسیله خانگی.وووو.......داریدمثل زالو خون مردم رامیمکیدکمی ازگذشته تجربه بگیریدقبل ازاینکه بشیدمایه تجربه آیندگان
 • میلاد IR ۰۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۹
  2 0
  خداهرکی که دزدی میکنه رشوه میگیره روحفظ کنه همیشه سلامت باشن! اخه85ملیون دارن نفرین میکنن همیشه حالشون بهترازهمس من میگم دعاشون کنیم شاید بگیره برعکس بشه نابودبشن😁
 • علی IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۹
  2 0
  سلطان رشوه فقط خاندان فریدون ، خاندان هاشمی ، خاندان جهانگیری لطفا" در حق این بنده خدا جفا نفرمائید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس