کد خبر 1264602
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۸
اختصاص ۵۶ درصد ارزش معاملات آتی بورس کالا به نقره و صندوق طلا

در جریان معاملات دومین ماه فصل تابستان امسال در بازار مشتقه بورس کالای ایران ۲۳۳ هزار قرارداد به ارزش تقریبی ۵۱۷۳ میلیارد منعقد شد که ۵۶ درصد ارزش این معاملات به دو دارایی نقره و صندوق طلا اختصاص داشت.

به گزارش مشرق، در جریان معاملات دومین ماه فصل تابستان امسال در بازار مشتقه بورس کالای ایران ۲۳۳ هزار و ۷۷۱ قرارداد به ارزش تقریبی ۵۱۷۳ میلیارد و ۵۰۷ میلیون ریال منعقد شد که ۵۶ درصد ارزش معاملات در این ماه به دو دارایی نقره و صندوق طلا اختصاص داشت.

بیشتر بخوانید:

صدور مجوز نخستین کارگزاری بورس بعد از ۱۲ سال انحصار

این گزارش می‌افزاید: در این بازار معامله‌گران بر پایه دارایی های نقره، صندوق طلا، زعفران نگین و پوشال، پسته و زیره سبز تعداد ۲۳۳ هزار و ۷۷۱ قرارداد را به ارزش تقریبی ۵۱۷۳ میلیارد و ۵۰۷ میلیون ریال منعقد کردند که در این میان بیش از نصف ارزش کل معاملات به مدد دو دارایی نقره و صندوق طلا به ثبت رسید. به طوری که دو دارایی مذکور به تنهایی ۵۶ درصد ارزش معاملات را رقم زدند؛ گرچه رتبه اول حجم معاملات در اختیار زعفران نگین بود تا این دارایی ۶۰ درصد حجم قراردادهای منعقده را به تنهایی به ثبت برساند.

همچنین در ماهی که گذشت تعداد ۷۴ هزار و ۳۴۱ قرارداد آتی نقره در سررسیدهای مرداد، مهر و آبان ماه امسال به ارزشی بیش از ۱۵۹۸ میلیارد ریال منعقد شد که این آمار به ترتیب ۳۲ و ۳۱ درصد از حجم و ارزش کل معاملات ماهانه را تشکیل می داد.

در نمادهای معاملاتی قراردادهای آتی واحدهای صندوق طلا برای تحویل در دو دوره مرداد و مهرماه سال جاری تعداد ۱۴ هزار و ۵۱۰ قرارداد آتی منعقد شد و ارزش ۱۲۸۹ میلیارد و ۴۸۳ میلیون ریالی را در پی داشت.

انعقاد ۱۴۱ هزار و ۳۱۴ قرارداد آتی زعفران نگین در دو دوره تحویل شهریور و آبان ماه امسال نیز ارزشی بالغ بر ۲۱۳۰ میلیارد ریال را رقم زد تا دارایی پایه مذکور سهم ۶۰ و ۴۱ درصدی را در حجم و ارزش کل معاملات این ماه کسب کند.
معامله گران با انعقاد ۲۸۴۸ قرارداد آتی زعفران پوشال نیز ارزشی حدود ۳۳ میلیارد و ۳۱۹ میلیون ریال را برای تحویل در سررسیدهای شهریور و آبان ماه به ثبت رساندند.

در ماهی که گذشت ۶۰۶ قرارداد آتی پسته نیز در حالی برای سررسیدهای شهریور و آبان ماه امسال منعقد شد که ارزش این معاملات به حدود ۱۱۰ میلیارد ریال بالغ شد.

این گزارش می افزاید: حجم معاملات زیره سبز تحویل مهرماه ۱۴۰۰ نیز به ۱۵۲ قرارداد آتی و به ارزشی نزدیک به ۱۲ میلیارد ریال رسید.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس