ترکیه

وزیر دفاع ترکیه از انجام عملیات علیه تروریست‌های «پ‌ک‌ک» در شمال سوریه و عراق و کشته شدن بیست و دو نفر از آن‌ها خبر داد.

به گزارش مشرق، وزیر دفاع ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای امنیتی ترکیه در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲ تروریست «پ‌ک‌ک» و وابستگان آن‌ها  را در عملیات ضد تروریستی در سوریه و عراق از بین بردند.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح» «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه گفت که ۱۴ تروریست در تلاش برای نفوذ به منطقه‌ای که به تازگی از دست تروریست‌ها آزاد شده بود، کشته شدند.

وزیر دفاع ترکیه در ادامه گفت که نیروی هوایی ترکیه ۶ تروریست را در منطقه «گارا» در شمال عراق و ۲ تروریست دیگر در «هاورک» از بین برد. وزیر دفاع ترکیه تاکید کرد که مبارزه ترکیه با تروریسم تا نابودی آخرین تروریست و رهایی مردم ترکیه از طاعون تروریسم ادامه خواهد داشت.

ارتش ترکیه به طور مرتب عملیات مرزی در شمال عراق انجام می‌دهد. ترکیه عملیاتی موسوم به «چشمه صلح» را در ۹ اکتبر ۲۰۱۹ برای از بین بردن تروریست‌ها از شمال سوریه در شرق فرات به منظور تامین امنیت مرزهای ترکیه آغاز کرد.

ترکیه مدت‌هاست به بهانه مقابله با پ‌ک‌ک در حال نقض تمامیت ارضی شمال عراق است. پ‌ک‌ک که در ۳۵ سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود. ترکیه می‌گوید که شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان، مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند.

پیشتر «ریوینگ هروری» رئیس کمیسیون پیشمرگه کردستان عراق اخیرا گفت که ساکنان مناطق شمالی عراق در پی حملات زمینی و هوایی ارتش ترکیه در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته‌ و مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

«عبدالخالق العزاوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق  نیز اخیرا گفت که یورش ترکیه به شمال عراق باب دخالت‌های منطقه‌ای در امور داخلی این کشور را می‌گشاید. العزاوی در مصاحبه با وبگاه «بغداد الیوم» تصریح کرد که یورش ترکیه به شمال عراق صرف نظر از علل آن، مایه نگرانی است و دخالتی غیرقابل قبول است که به حاکمیت ملی لطمه می‌زند.

او گفت که وضعیت عراق و چالش‌های آن ایجاب می‌کند که با استفاده از مسیر دیپلماسی از طریق سازمان‌های بین‌المللی بر ترکیه برای توقف یورش به شمال عراق تلاش شود.

این عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق تأکید کرد که یورش ترکیه به شمال عراق باب دخالت‌های منطقه‌ای در امور داخلی عراق را می‌گشاید و این امر غیرقابل قبول است.

وی اتخاذ موضع قاطع دولت و وزارت خارجه عراق در قبال دخالت‌های خارجی را ضروری خواند و گفت که اینگونه دخالت‌ها به پیآمدهای منفی در تمامی زمینه‌ها از جمله در زمینه امنیتی منجر خواهد شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس