کد خبر 1259000
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴
واکسن روسی

اگر قرار است چند عامل مخرب رابطه ایران و روسیه را تنظیم کنند؛ پس نقش سفارت ایران در تسهیل و ترمیم آن چیست؟

سرویس جامعه مشرق-موج های مختلف ویروس کرونا یکی پس از دیگری می‌رسد؛ یک روز کرونای هندی، روز دیگر ویروس انگلیسی و حالا سویه‌های عجیبی از کرونای دلتا و دلتا پلاس! در این فراگیری عجیب روند واکسیناسیون در کشور شتاب گرفته است، معاون رئیس‌جمهور از دستور فوری برای واردات واکسن خارجی مورد تائید در کنار واکسن ایرانی خبر داده است.

 هفته گذشته کیانوش جهانپور آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا از ابتدای برنامه ملی واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در کشور را اعلام کرد، بر این اساس حدود ۱۲ میلیون دوز واکسن سینوفارم ساخت کشور چین و کم‌تر از ۸۰۰ هزار دوز واکسن روسی اسپوتنیک به کشور واردشده است.

بر اساس آمار وزارت بهداشت، تاکنون ۱۴ میلیون و ۷۶۷ هزار و ۵۹۸ نفر دوز اول واکسن کرونا و سه میلیون و ۸۱۳ هزار و ۶۲۸ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۸ میلیون و ۵۸۱ هزار و ۲۲۶ دوز رسیده است.

دلایل عدم ورود واکسن روسی به کشور چیست؟

بنابراین آمار، نزدیک به چهار درصد افراد جامعه کاملاً واکسینه شده‌اند و قریب به ۱۷ درصد افراد نیز حداقل یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

در حال حاضر سه مسیر متفاوت برای واکسینه کردن مردم از سوی دولت معرفی‌شده است؛ لاین اول واکسن از طریق شرکت‌های ایرانی در حال اجرا است، واکسن‌های رازی، نورا، فخرا، پاستوکووک و اسپایکوژن در حال طی کردن مراحل بالینی هستند و واکسن برکت به تولید انبوه رسیده و به سبد واکسیناسیون عمومی اضافه‌شده است.

دلایل عدم ورود واکسن روسی به کشور چیست؟

دلایل عدم ورود واکسن روسی به کشور چیست؟

دلایل عدم ورود واکسن روسی به کشور چیست؟

مسیر دوم واکسیناسیون در قراردادهای مشترک همکاری و آزمایش‌های بالینی میان ایران و کشورهای صاحب تکنولوژی در جریان است، ازجمله این اقدامات می‌توان به قرارداد همکاری میان سوبرانا از کشور کوبا شد و واکسن اسپوتنیک‌وی اشاره کرد. طرح همکاری میان تهران و هاوانا در حال حاضر مجوز تزریق گرفته و خط تولید واکسن روسی نیز به ایران منتقل‌شده است.

مسیر سوم نیز از طریق همکاری مشترک میان تجار و سفارتخانه‌های ایرانی در خرید واکسن از کشورهای چین؛ روسیه و هند در جریان است. اما مسیر سوم در خرید واکسن به دلایل مختلف به‌خوبی پیش نمی‌رود. سازوکار کواکس قرار بود به ایران واکسن بدهد؛ اما با بدعهدی از دادن واکسن سرباز زده است. جالب آنکه ایران نزدیک به ۱۶ میلیون دلار برای خرید سبدی از واکسن به این صندوق پرداخته کرده اما حتی نتوانسته است یک دوز واکسن وارد کند.

مسیر خرید واکسن روسی نیز با مشکلاتی روبرو است، درحالی‌که کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو ادعا کرده بود که ۶2 میلیون دوز واکسن روسی وارد می‌کند؛ اما ورود اسپوتنیک وی به ایران قطره‌چکانی است!

سعید نمکی وزیر بهداشت دراین‌باره می‌گوید: از اردیبهشت سال گذشته من با وزیر بهداشت روسیه مکاتبه کردم و با چین و کوبا مذاکره کردیم. من می‌دانستم که با توجه به ظرفیت تولید واکسن کرونا در دنیا و این‌که سرمایه‌داران و استعمارگران اصلی در این جریان نقش دارند، نمی‌گذارند واکسن کرونا راحت به دست بقیه برسد؛ الآن ۸۵ درصد واکسن‌های جهان را هفت‌کشور مصرف می‌کنند. دو راه بیشتر نداشتیم؛ یکی این‌که این راه را برویم و برای واردات واکسن التماس کنیم و دیگر اینکه به تولید داخل توجه کنیم که ما به تولید داخل توجه جدی داشتیم. قبل عید قرار بود ۴.۵ میلیون دوز واکسن کرونا دریافت کنیم که ۲ میلیون آن از روسیه بود. روس‌ها به‌جای دو میلیون گفتند "یک‌میلیون واکسن کرونا می‌دهیم" و بعد این یک‌میلیون را تبدیل به ۴۰۰ هزار دوز واکسن کردند؛ برای واردات واکسن کرونا از روسیه خیلی تلاش کردیم؛ هندی‌ها قرار بود دو میلیون دوز واکسن کرونا به ما بدهند که بعدها گفتند "۵۰۰ هزار دوز به شما می‌دهیم" که ما هزینه این ۵۰۰ هزار دوز را به هند پرداختیم اما ۱۲۵ هزار دوز از هند وارد شد و ۳۷۵ هزار واکسن در فرودگاه به دستور دادستانی هند بلوکه شد و گفتند از هند یک عدد واکسن نیز نباید به‌جاهای دیگر دنیا برود.

روایت وزیر بهداشت از ورود واکسن روسی به ایران نشان می‌دهد ادعای جلالی سرابی بیش نبوده است. کاظم جلالی درباره چالش‌های تأمین واکسن اسپوتنیک از روسیه به تسنیم می‌گوید: متأسفانه در داخل کشور، قبل از خرید این واکسن، واکنش‌های بدی وجود داشت و شاهد این بودیم که برخی افراد مصاحبه می‌کردند که «ما اسپوتنیک نمی‌خواهیم و بد است» و طرف‌های روسی هم می‌گفتند که «مگر ما به شما واکسن تعارف می‌کنیم که این‌گونه موضع‌گیری می‌شود؟»، باید از خردادماه تا دی‌ماه ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک تحویل ایران شود. من با آقای دیمیتریف در صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم صحبت کردم و قرار شد مقادیر و تاریخ‌های جدید را برای ارسال این واکسن‌ها به ما اعلام کنند.

اگرچه سنگ‌اندازی چند پادوی سفارت انگلیس در تهران در ورود واکسن روسی به ایران واقعیت دارد، اما تلاش آن‌ها آن‌قدر موثر نبود که کانال رابطه با مسکو را قطع کند، به‌عبارت‌دیگر اگر قرار است چند عامل مخرب رابطه ایران و روسیه را تنظیم کنند؛ پس نقش سفارت ایران در تسهیل و ترمیم آن چیست؟

دلایل عدم ورود واکسن روسی به کشور چیست؟

ناکام بودن سفیر ایران در خرید واکسن از روسیه را باید از زاویه‌ای دیگر بررسی کرد. اخیراً علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران در نقد عملکرد وزارت امور خارجه در خرید واکسن از کشورهای خارجی گفته است: برخی سفیران ما در کشورهای خارجی به دنبال تأمین واکسن نبودند. اگر نگاهی به اختلاف آماری میان واکسن وارداتی از چین و روسیه بیاندازیم متوجه می‌شویم که دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه در خرید واکسن معتبر خارجی به‌درستی عمل‌نکرده است.

درحالی‌که سفیر ایران در چین به‌صورت منظم خرید واکسن از پکن را تضمین کرده در آن‌سو سفیر ایران در مسکو در ایجاد یک کانال تضمین‌شده در خرید واکسن ناموفق بوده است. واقعیت آن است که اصرار ظریف در استفاده از فردی که حداقل تجربه را در حوزه دیپلماتیک داشته دودش در چشم همه مردم رفته است. به کار بردن یک چهره سیاسی در سمت حساس سفیر ایران در روسیه باعث شده است که قراردادهای تجاری به‌خصوص خرید تضمینی واکسن با بن‌بست روبرو شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 8
 • م.ر IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
  38 11
  این روسها .هیچوقت حتی فکر دوستی با ما رو هم نداشتن.به هفتاد کشور جهان واکسن میدن.نمیدونم چرا نظام هی میخاد روس دوست ما باشه.
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
   13 14
   نخیر سفیر را بردارید یک سفیر فهیم بدون خط و خطوط بگذارید - قضیه درست می شود
  • امیر IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
   7 16
   والا به خدا خود روس ها اومدن طرف ما یادت نیست سال 94 پوتین با یک قرآن خطی از روسیه مستقیم اومد بیت رهبری و گفت ما میخواهیم رابطه راهبردی با شما داشته باشیم؟
  • IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
   4 3
   کاظم جلالی؟ و ما ادراک کاظم جلالی؟ هزار وعده سفیر یکی وفا نکند، این حرف دل اهالی ایرانی مقیم مسکو هست، پاداش پایان خدمت معمولاً نقدی به حساب طرف واریز می شود، لکن سوگلی ها بصورت ویژه منصب سفارت گرفته و بعنوان دستخوش راهی سفارت حالا هرجا میشوند، صد البته که هرکه بامش بیش، بعبارتی هرکه عزیزتر، اسکاندیناوی و اروپا و روسیه و شبیه اینها با رِیت بالا، مابقی آفریقا و شبه قاره، و از لوازم اعزام سفیر، یک دستگاه ماشین حساب مرغوب جهت محاسبه روزانه نرخ ارز، باور بفرمایید، دیدم که میگم، عصاره فضائل وزارت نورچشمی خارجه، در گاوصندوق صرافی های دنیا/ خروجی مثبت برای کشور = استخر مختلط با شرط پوشیدن تنبان شیشه ای هنگام ورود!
  • DE ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
   2 11
   چون نوکر و دست نشانده روس هاهستند ..
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
  28 6
  یه عده ساده لوح می گفتن پوتین شیعه شده
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
   10 17
   ذهنیات ابلیسی خودت را نشر نده کسی انتظار شیعه شدن از پوتین را ندارد - انشا الله یک روزی شیعه بشود - اما این قدر بازی در نیاورید بر علیه ملت خوب خودمان اراجیف تولید نکنید دوره فریب تمام شد. تهمت دیوار کشی و.. خسته کردید از بس دروغ و خودگویی و خود خندی راه نیندازید
 • GE ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
  13 1
  به شدت اظهارات خلاف واقعی داشت این گزارش هم ظرفیت تولید پایین روسیه در مقابل چین نادیده گرفته شده هم اینکه اصلا برید نگاه کنید اسپوتنیک به چنتا کشور صادر کرده و چقدر! کلا محدود و کم هم چندین و چند بار تغییر قرارداد توسط وزارت بهداشت! آقایون شما همونایی نبودید برای تکذیب زالی عربده میزدید؟ حالا نفر مقابل رو میخوای بزنی از زالی هم نقل قول می‌کنی؟
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
  22 10
  خاک بر سر این حکومت که پناه برده به گرگ درنده ای مثل روسیه
  • پری مجرد 44 ساله IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
   9 18
   خاک بر سر تو بی شرف چرا به نظام مقدس جمهوری اسلامی اهانت می کنی.
  • IR ۱۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
   2 2
   توهینه؟!
  • IR ۱۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
   4 0
   خاک بر سر حکومتی که برای فرار از دست شیر به کفتار پناه میبره
  • IR ۰۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۲
   0 0
   خاک بر سر خودت که مزدور انگلیس و آلبانی نشینان.
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
  19 5
  يك دليل بيشتر نداره.خيانت در ژن روسها و نابودي ايران و ايراني آرزوي آنهاست كه البته به فضل الهي آرزوي آنها و اذناب داخليشون به گورستان تاريخ مي پيونده.
 • ایرانی IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
  16 4
  یکم وطن پرست باش چرا همش سعی میکنید نظر این روسای بی دین و خدا رو جلب کنید روس از تاریخ تا به امروز دشمن ایرانیا بود و خواهد بود به جای تاختن به اونا میاین به خودمون میتازید آخر و زمونه به خدا
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
  15 6
  کجای کارید؟ واکسن روسی بدتر از واکسن ایرانی محصول پروپاگاندای پوتین برای القای تکنولوژی روسی هست. روسیه کی واکسن ساز بوده که الان باشه . حتی خط تولید صنعتی این واکسن در روسیه راه اندازی نشده و مثل واکسن برکت به صورت دستی تولید می شه . برای همینه که روسیه داره هواپیما هواپیما سینوفارم چینی ورد می کنه خخخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
  16 8
  پوتین واکسن ساخته. خخخخخ. من همون موقع گفتم واکسن این روسها فقط به درد عمشون میخوره. اون سلاحهاش که این همه خرجشون میکنن چیزی نیستن چه برسه به پزشکی که روسها و چینی ها اهل زنده کردن نیستن و اهل کشتن هستن. اگر روسیه و چین پزشکی داشتن مقامات ایرانی فرت و فرت برای حتی سرماخوردگی راهی دیار کفر اروپا نمی شدن.
  • پری مجرد 44 ساله IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
   3 14
   خفه شو بی شرف
  • JP ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
   4 0
   انگار ترشیدگی خیلی بهت فشار اورده
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
  3 6
  خیلی جالب است ،که این افرادی که در حال فحش وناسزا به روسبه هستند اصلا مقاله را نخوندن ،ای پرفسورها چون آقایان نظام پزشکی /بخوان مافیای پزشکی و خرید دارو/مخالف ورود واکسن روسی شدن ،حالا هم دارنند حرفهای دیگه وفرار به جلو ،آقا این جماعت کاری کردند روسبه از دادن واکسن پشیمان شد ،خوب ماهم بودیم همین کار را میکردیم بجای تشکر شروع کردن به فحش دادن به ایپوتینگ ما مشکلمان نوکران آویزان به هواپیمای سی بکصد سی ارتش آمریکا است!!؟؟
 • US ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۱
  3 7
  قبلا آقای ظریف بصورت کاملا آشکار موضع گیریهای تندی بر علیه روسیه اتخاذ کرده بود. این دلیل اصلی رفتار روسهاست. دولت ما و شخص ظریف با چینی ها هم رفتار بهتری نداشتند اما خلق و خوی بازاری چینی ها و نگاه عمیق تر آنها به روابط بین ملتها باعث شده که چینی ها تسلیم رفتار ناشایست غرب گراهای ایران نشوند. در مورد روسها نباید از شیطنت غرب گراها در ایران و همچنین شیطنتهای انگلیس از طریق سفارتشان در تهران و مسکو غافل شویم.
 • IR ۰۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۱
  1 0
  آیا در ایران تا کنون گزارشی نشر شده . فردی از زدن واکسن اسپوتنیک خودداری کنه . اولین واکسن تزریقی که پارسال در ایران . شروع شد . اسپوتنیک بوذه .. بر فرض یکی جائی سخنی گفته باشه . جناب جلالی واقعیت را بگوش مسئولان میرساند . اینکه در مراودات تجاری سیاسی کشورها . آنهم در این سطح . بین دو کشور روسیه و ایران . هیچوقت تحت تاثیر سخن غیر رسمی افراد قرار بگیرد . جای شک و شبهه است . بنظرم باید این مطلب را وزارت خارجه جدی پیگیری کند . تا علت این وضع روشن شود . اگر واقعا بخاطر حرف فردی . در ارسال محموله هدر.اثر گذار بوده . حتما ایران حق دارد تا انتظارات خود را از کشور روسیه . بیش از اینهاست . به اطلاع شان برساند . و اینکه آیا نقش انگلیسی ها این وسط . عین همان جریان عکس کذائی . تا چه اندازه بوده . مشخص شود . تا بدانیم . این چه سری هست . در حالیکه وزارت خارجه روسزه بر علیه اقدامات روسیه موضع گیری میکند . این وسط انگلیس ما بین ایران و روسیه چه نقشی دارد .. این برای ما روشن باشد ..دستمان از پشت گردنان به دهان که نمیبریم .. حتما پیگیری و اطلاع رسانی شود .. این حق مردم و انتظارشان از وزارت خارجه است . تکلیف روشن .. یعنی سالوس بازی های انگلیسی ها . منجر به این اتفاقات که میسه . آگاهانه هست یا خیر .. بدانیم چند چندیم
 • IR ۰۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۱
  0 0
  ببخشید... وزارت خارجه روسیه بر علیه اقدامات انگلیس . عکس العمل نشان داده .. بجای روسیه . نام انگلیس درست است . در صورت ممکن لطفا اصلاح بفرمائید .. ممنون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس