روحانی نمایه

به فاصله ۴ سال در دولت روحانی، دلار ۵ هزارتومانی از هشدار درباره وضعیت اسفناک به حسرت درباره یک وضعیت ایده آل تبدیل شد.

سرویس سیاست مشرق -در روزهای پایانی دولت روحانی، تناقض گویی برخی مقامات ارشد دولت به اوج خود رسیده است. در همین رابطه روحانی- ۳ مرداد- در شصت و یکمین مجمع عمومی سالیانه بانک مرکزی گفت: «محاسباتی که گروهی از اقتصاددانان ما انجام دادند این است که اگر جنگ اقتصادی سال ۹۷ نبود الان قیمت ارز حدود ۵ هزار تومان بود، بر مبنای اینکه همه شرایط اقتصادی سر جای خودش بود البته به شرطی که جنگ نبود کرونا هم نبود».

روحانی در اظهارنظر مذکور شرایط ایده آل و مناسب را حالتی توصیف کرده که دلار ۵ هزارتومان بود.

این در حالی است که در خرداد ۹۶ رسانه های حامی دولت با هشدار به مردم مدعی شده بودند که اگر آقایان رئیسی و یا قالیباف به ریاست جمهوری برسند، وضعیت کشور بحرانی شده و در این شرایط بحرانی و اسفناک، دلار ۵ هزارتومان خواهد شد.

یعنی به فاصله ۴ سال در دولت روحانی، دلار ۵ هزارتومانی از هشدار درباره وضعیت اسفناک به حسرت درباره یک وضعیت ایده آل تبدیل شد. سوال اینجاست که چرا به فاصله ۴ سال، دلار ۵ هزارتومانی از هشدار به یک آرزوی دوردست تبدیل شد!؟

پاسخ را باید در عملکرد دولت روحانی جستجو کرد؛ عملکردی به شدت ضعیف و غیرقابل دفاع. از خرداد ۹۶ تاکنون چندین اتفاق بسیار مهم رخ داده است.

یکی از اتفاقات مهم و خسارت بار در این بازه زمانی، تصمیم غیرکارشناسی و غلط دلار ۴۲۰۰ تومانی بود. «سعید لیلاز» از کارشناسان اقتصادی حامی دولت چندی پیش اذعان کرد که تصمیم غلط دولت در تعیین دلار ۴۲۰۰ تومانی منجر به ازدست‌رفتن ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار و حدود ۷۰ تا ۸۰ تن طلا شد.

حامیان روحانی (خرداد ۹۶): اگر رئیسی بیاید دلار ۵ هزارتومان می‌شود/ روحانی(مرداد ۱۴۰۰):اگر جنگ اقتصادی نبود دلار ۵ هزارتومان بود!

یکی دیگر از اقدامات مهم و البته خسارت بار، اجرای غلط طرح سهمیه بندی بنزین توسط دولت بود. کارشناسان معتقدند که حذف کارت سوخت در دولت روحانی حدود ۱۵۰ هزارمیلیارد تومان خسارت به کشور وارد کرد.

و اما دولت روحانی در آبان ۹۸، یک اقدام لازم و ضروری- اصلاح قیمت بنزین- را به بدترین نحو ممکن اجرا کرد.

دولت روحانی در آن مقطع برای اقناع افکار عمومی هیچ اقدامی انجام نداد. لازم بود دولت دلایل ضرورت اجرای این طرح را برای مردم بیان می کرد و نسبت به اقناع اذهان عمومی تلاش وافی می نمود؛ این در حالی است که تا دو روز قبل از شروع طرح، مسئولان دولت از جمله سخنگوی دولت و وزیر نفت هرگونه افزایش قیمت بنزین را رد کرده و همه اخبار پیرامون این مسئله را گمانه زنی دانستند!

علاوه بر این، چون اعتماد عمومی نسبت به طرح های دولت مخدوش شده بود، لازم بود دولت قبل از افزایش قیمت بنزین، نسبت به اعتماد سازی مردم اقدام می کرد، به عنوان مثال، کل مبلغ یارانه معیشتی هر خانوار را قبل از اجرای طرح خود به حساب خانوارها واریز می کرد، ولی حق برداشت نمی داد تا افکار عمومی از جبران شدن گرانی اخیر، مطمئن شوند.  

حامیان روحانی (خرداد ۹۶): اگر رئیسی بیاید دلار ۵ هزارتومان می‌شود/ روحانی(مرداد ۱۴۰۰):اگر جنگ اقتصادی نبود دلار ۵ هزارتومان بود!

همچنین بسیاری از کارشناسان معتقدند افزایش سه برابری قیمت بنزین آزاد، رقم بالایی محسوب می شود و ای کاش مسئولان دولت این افزایش نرخ را طی چند مرحله و به تدریج اجرا می کردند تا فشار ناشی از افزایش قیمت، یکباره شوک سنگینی به مردم وارد نمی کرد.

اجرای غیرکارشناسی طرح سهمیه بندی بنزین در سال ۹۸ خسارت های زیادی به کشور تحمیل کرد. در آن مقطع بی تدبیری در بخش هایی از دولت در کنار برنامه ریزی گسترده دشمن در پشتیبانی از اغتشاشات خیابانی، منجر به قربانی شدن تعدادی از هموطنانمان نیز شد.

لازم به ذکر است که علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ در بخشی از برنامه مناظره انتخاباتی به نامه عبدالناصر همتی دیگر کاندیدای انتخابات اشاره کرد که در ۳۰ شهریور سال ۱۳۹۸ درخواست کرده بود قیمت بنزین ۵ هزار تومان شود و قیمت نفت  و گاز هزار تومان شود و دولت کسری بودجه‌اش را جبران کند.

مدیریت ضعیف بازار بورس و خسارت های بزرگ تحمیل شده به سهامداران، مدیریت بسیار ضعیف بازار خودرو به طوری که از پراید ۱۷ میلیونی در سال ۹۲ امروز رسیدیم به پراید ۱۴۰ میلیونی. بی برنامگی دولت در بازار مسکن و...تنها بخش کوچکی از کارنامه ضعیف دولت روحانی است.

حامیان روحانی (خرداد ۹۶): اگر رئیسی بیاید دلار ۵ هزارتومان می‌شود/ روحانی(مرداد ۱۴۰۰):اگر جنگ اقتصادی نبود دلار ۵ هزارتومان بود!

دولت روحانی حتی در مدیریت بازار مرغ هم دچار قصور و تقصیرهای فراوان شد. ضعف دولت در مدیریت بازار، توزیع نهاده و نداشتن پیش بینی برای تامین جوجه یک روزه به سمتی پیش رفت که راه اندازی قرارگاه مرغ هم نتوانست جلوی افزایش قیمت را بگیرد و حالا کشوری که تا چند سال پیش صادر کننده مرغ بود و جایگاه هفتم تولید این کالا را در جهان داشت اکنون به واردکننده آن تبدیل شده است.

روحانی در اظهارات اخیر تاکید کرده که اگر جنگ اقتصادی و تحریم و کرونا نبود، الان دلار ۵ هزارتومان بود. وی وضع موجود را به گردن تحریم و جنگ اقتصادی انداخته است. این در حالی است که روحانی-خرداد ۹۲- گفته بود: «مشکل در عدم مشورت، خودشیفتگی، عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور ‌و بی‌ثباتی‌هاست...کشوری که در حساس‌ترین نقطه جهان قرار گرفته و دارای موقعیت ژئوپولوتیک و ژئواستراتژیک در منطقه است، دارای شاهراه شمال به جنوب است، دومین منبع گاز و نفت جهان است، مردم ما چرا در مشکلات معیشتی باشند؟ مشکل کجاست؟ مشکل از مدیریت آغاز می شود. مشکل از تصمیمات فردی شروع می شود، مشکل از عدم مشورت آغاز می شود».

لازم به ذکر است که رهبر معظم انقلاب در مهرماه ۹۴ در بخشی از نامه مشهور به «شروط ۹ گانه» خطاب به رئیس جمهور تاکید کردند: «همان‌طور که در جلسات متعدّد به آن‌جناب و دیگر مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به مردم عزیزمان گوشزد کرده‌ام، رفع تحریمها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملّت ایران کار لازمی است، لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدّی گرفتن و پیگیری همه‌جانبه‌ی اقتصاد مقاومتی میسّر نخواهد شـد. امید است که مراقبت شود که این مقصود با جدّیّت تمام دنبال شود و بخصوص به تقویت تولید ملّی توجّه ویژه صورت گیرد».

متاسفانه مقامات ارشد دولت در روزهای پایانی نیز همچنان اصرار دارند که سوءمدیریت ها و قصور و تقصیرها را به گردن تحریم و جنگ اقتصادی و...بیندازند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 52
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  32 4
  اکثر قریب به اتفاق حامیان اصلی روحانی یعنی کسانی که جیب هایش از دلارهای رانتی جهانگیری پرشد از ایران رفتنه اند و از خارج از ایران در این فضای مجازی رهاشده در حال لجن پراکنی برعلیه نظام و دولت رئیسی و تشویش اذهان مردم هستند منظورم این مردمی که فریب تکرار سلبریتی های گرین کارتی و فتنه‌گران را خوردند و بعد پشیمان شدند نیست
 • مهرداد IR ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  29 2
  آقای روحانی فقط برو
  • DE ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
   5 0
   برو دیگه سیام نکن کج کجکی نگام نکن - حرف دروغکی نزن اسیر اشتبام نکن /دیگه بهت رای نمیدم امیدم توی گوره - نمیخوامت نمیخوامت مگه زوره /دیگه دلم حوصله دیدن قیافه ات رو نداره- دروغات جایی توی این دل خسته نداره....نمیخوامت نمیخوامت مگه زوره ...برو برو سیام نکن....
 • ایثارگر IR ۰۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  25 0
  تمام این کارهای رو.... عمدی بود کشورراعمدا به پرتگاه برد رو.... واعوان وانصارش باید بازخواست ه شوند
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  19 1
  اگه من که حالا یه کارگر ساده حساب میشم به جای دولت بودم با این همه نعمت خدادادی کشور با تفکر بسیار راحت درآمد زایی میکردم برای مردم و کشورم که الگوی دیگر کشورها میشدم ... مثلاً یک نمونه بگم بجای اینکه دلالان توی بازار باعث افزایش چند برابری قیمت بشن و حقوق مصرف‌کنندگان ضایع بشه و ...خودم محصولات تولید کنندگان رو تضمینی و منصفانه می‌خریدم و بعد سی درصد می‌کشیدم روش و به مصرف کننده می‌رسونم خب اینطوری کلا تفاوت از تولید به مصرف سی درصد می شد که اون سی درصد هم میرفت توی بودجه ی دولت و خرج عمران و آبادانی و حقوق کارمندان میشد و سال به سال برای کاهش کسری بودجه چهار کار رو انجام میدادم یکی افزا یش تولید با ایجاد مشوق ها و دیگری کاهش واردات ، سوم کاهش مخارج زائد و پنجم هدایت اجباری و صحیح نقدینگی بانک ها به سمت تولید مولد در حقیقت کار دلالی رو انحصار دولتی می کردم ولی با رعایت انصاف و حقوق مصرف‌کنندگان و کمک به تولید کنندگان همچنین کار صادرات رو هم خودم انجام میدادم بابا بنشینید تفکر کنید که یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت بهتر است.
  • ناشناس IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   2 0
   فرمایشات شما کاملا درست هست...این طرز تفکر و دنبال راه حل بودن،راه صحیح مملکت داری هست و هدف دولتی که بفکر مردمش باشه.
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   0 2
   شما مطمئنی کارگر ساده ای؟
 • جاویدایران NL ۰۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  13 4
  شمارو به خدا قسم ایران سلاح اتمی رو بسازه تموم شه بره، بذارید تمام ضد ایرانی های ایرانی نما در تمام گیتی از حرص منفجر بشن. این قدرت رو به ایران بدید که تا ابد دست وطن فروش ایرانی نما و دشمن خارجی به این آب و خاک نرسه و برای اید نا امید بشن.
  • BE ۰۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   8 0
   والا به خدا قسم ، کرک و پر استکبار ریخته رفته پی کارش
 • با سلام BE ۰۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  9 1
  مشرق جان ، دستت درد نکنه کلی خندیدیم ، زنونابین
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   1 0
   خخخخ
 • IR ۰۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  8 0
  دولت جناب روحانی از بی برنامه ترین دولت های پس از انقلاب است .از اول با تفکر و شعار برجامی وارد صحنه شد ِ و بعد از خروج ترامپ .انگار خلع سلاح شد و باری بهر جهت .از این و آن و شلوغ بازی ها .ضمن اینکه همه چیز را بر هم ریخت . گونه ای مثل بحث مرغ از مسئولان متعدد هر روز نظری ارائه میشد که با بخش های دیگر متفاوت و متناقص بود .هر که را میدیدی توجیه گر بود . عوض بر عهده گرفتن مسولیت و اصلاح امور . تا پاره ای اوقات قوای دیگر ناچار به ورود شدند . یک وزارت خانه نشان دهید که عملکرد مثبت و بی حاشیه ای داشته باشد . که در مجموع . بپای برجام و خروج آمریکا گذاشته شد .امثال بنزین و گوشت و مرغ و گرانی های افسار گسیخته . و آب و برق و خورد و خوراک . تا مشاوران نزدیک که با خبط خود با استفاده از سادگی وزیر ..گل دیگری کاشتند . بالاخره روزی نبود که خبر امیدوار کننده را از بابت دولت بشنوی . همان برنامه های پنج ساله را که الزامی بوده را واکاوی کنند . میزان موفقیت آنرا آمارها نشان میدهند .. در هر صورت این روزهای آخر . بنظر میرسد . برای گریز و جلوگیری از اخباری که آینده از عملکرد دولت طبق ارقام و آمار ارائه خواهد شد .رئیس جمهور محترم . با هدف از اینکه تاریخ دوره ایشان را جز ناموفق ترین دولت که بشکلی برهوت با مشکلات عدیده و فراوان را به دولت بعد به ارث گذارده . بشمار میاورد .خود را منزه جلوه دهند . از جمله ایراد فرمودند که قانون مجلس موجب شد تا توافق با آمریکا شکل نگیرد .یک سخن کلی .در حالیکه اگر به جزئیات و مرور تاریخ شروع تا کنون برجام توجه شود .مشخص خواهد شد که اتفاقا از دید آقای روحانی که تمام تخم مرغ های خود را در سبد آمریکا گذارده و هیچ برنامه ای برای غیر آن ( که با خروج ترامپ شد) نداشته .و با امید به برگشت آمریکا .که عین آب بر آتش محسوب مینمود . اوضاع فرق خواهد کرد و بمانند قهرمان در نزد مردم جای خواهد داشت و پله های سیاسی خود را چندین مرتبه بالاتر خواهد برد ..و چون برنامه دیگری نداشت و روزمرگی و باری بهر جهت .کارهای خلاف مثل پول گرفتن از بانک های خصوصی و در عوض باز گذاردن دست آنان که عملکرد فساد انگیز آنان . یکی از مولدان اساسی تورم افسار گسیخته. بحساب میاید . منجر شد . و سرانجام اینی هست که در گوشه گوشه ایران مشاهده میکنیم و مردم ناراضی تر از همیشه . و دیگران سپر شدن بجای دولت
  • وطنم IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   7 1
   خوابی؟ ایشون برنامه داشته، خوب هم داشته. برنامه برای شکستن کمر مردم. این اصلاحات همینطوری هستند توی دوره احمدی نژاد با فتنه 88 کاری کردند ایران تحریم بشه (با بهانه حقوق بشر) و سپس بهانه برای بازگشت به قدرت رو داشته باشند که دولت قبل فلان و بهمان بود قیمت ارز لحظه ای بالا میرفت و ... حالا هم که به اهدافشون یعنی خشکاندن ایران، برق و کلا آب و سوخت و هوای ناسالم (اهداف صهیونیستی) رسیدند و فقط مونده تغییر نظام. اینها دست نمیکشند و این احمق ها دوباره در دوره سید رئیسی مردم رو ناراضی خواهند کرد ... این اصلاحات بیش از آنکه فکر کنید وطن فروش و احمق تشریف دارند.
 • IR ۰۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  12 0
  وقتی تقوای الهی نباشد، هرطوری می شود مدیریت کرد و خلاف واقعیت آسمان ریسمان کرد. و گرنه بایستی به ناتوانی خود اعتراف و کار را به اهلش واگذار کرد.
 • mojtaba SE ۰۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  12 0
  قشنگ چهره یک بازیگر رو داره ...
 • IR ۰۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  8 0
  ..... اخم و لبخندات با هم!
 • IR ۰۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  6 1
  حتی اگر تحریم هم نبودیم با همین سیاست ها ، دلار بین 12 تا 15 تومن بود
 • امیرو IR ۰۷:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  6 1
  به هر بهانه ای عکس این آقا رو نشون میدین. بسته دیگه خیلی خسته شدیم
 • امیر IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  3 0
  برو اما به (جایی که نبینیمت)
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  2 3
  حالا که رئیسی اومد. به نظرتون پایان دولتش دلار چنده؟
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   5 0
   شما پاسخگوی دولت روحانی باش نه دولتی که نیومده هنوز
 • IR ۰۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  3 0
  معاویه (لعنت الله علیه) آرزو داشت تا نام پیامبر را از ماذنه ها حذف کند اما نمیدانست اراده حق چیز دیگریست. .....
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  2 1
  سوال اصلی اینجاست که حالا الان قراره دلار چند بشه ؟
 • علی IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  4 1
  شکی نیست که روحانی گند زد به مملکت اما اقایان طرفدار اصولگرایی واصلاح طلبی.....شب درازاست وقلندر بیدار.چهارسال بعد بینی هاتونو میبینم
  • BE ۲۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   0 0
   صبر کن بیاد و هست سال بگذره بعد بیا حرف مفت بزن ماله کش 6556
  • IR ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   1 0
   سکوت کن
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  دروغگو، کم حافظه هم میشود.
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  خوزستان خوزستان خوزستان
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  2 0
  جزای چنین مجرمی بحز هزاران بار اعدام چی میتونه باشه
 • مجتبی از زنجان IR ۰۸:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 2
  آقای روحانی حرفی زده میشه از روی غرض نیست والله باید واقعیت ها رو گفت چون مملکت تو خطره
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  6 2
  ......بروبه جهنم -گم شو خائن -خیانتکار-جاسوس انگلیس بایداعدام شود
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 5
  روحانی هم یک رییس جمهور مثل همه رییس جمهورها مردم رای دادند و حالا هم دوره ش تموم شده داره میره
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  5 0
  اگر روحانی و افراد موثر تیم اقتصادی و سیاست خارجی او مورد سوال و مواخذه قرار نگیرند و با این همه مشکلات و چالشهایی که ایجاد کردند در حاشیه امن قرار بگیرند واقعا مایه دلسردی و ناامیدی به اصلاح واقعی خواهد شد . و یقینا با طرفندهای پیچیده و عملیات روانی بعد از مدت نه چندان بلندی دوباره طلبکارانه به قدرت باز خواهند گشت .
 • محمد IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  3 2
  حالا که جناب رئیسی اومده و ریش و قیچی هم دست شماست
  • BE ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   0 0
   ساکت شو صبر کن هشت سال حرف بزن..
 • شاکی IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  3 0
  ... حراف
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  3 0
  گفتیم کو رونق اقتصادی گفت جنگ اقتصادی نمی بینی گفتم شما گه زبان دنیا را می فهمیدید گفت ترامپ آمد گفتم عجب بازی دنیای سیاست که در زمین بدون بازیکن چه بازیکنی شیخ ما
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  3 0
  همه تاریخ گواه عاقبت بسیار بد همه نوکران استکبار بوده و بعد از این هم خواهد بود
 • BE ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  کسی که زل بزنه تو صورت هشتاد میلیون بگه شیطان کدخداست لیاقتش تحقیره
 • احمد IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  اگر ترامپ نبود اگر تحریم نبود اگر خشکسالی نبود اگر آمریکا از برجام نمی رفت اگر اروپا به وظایف خود عمل می کرد اگر کره، و ... پول های ما را می دادند اگر اینهمه متقاضی کار نبود اگر مردم انتظار کار از دولت نداشتند اگر ... دولت بی عرضه روحانی در این 8 سال موفق میشد!!
 • وطنم IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  واقعا حیف اون حقوقی نیست که ایشون و دار و دسته اش میگیرن؟ اگه فرض کنیم کمه کم ماهی 50 میلیون بگیره، طی 8 سال + کمی پاداش میشه حدود 5 میلیارد تومان.
 • IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  2 0
  بدبخت مردم ایران
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  3 0
  فقط برووووووووو
  • DE ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   3 0
   برو دیگه سیام نکن کج کجکی نگام نکن - حرف دروغکی نزن اسیر اشتبام نکن /دیگه بهت رای نمیدم امیدم توی گوره - نمیخوامت نمیخوامت مگه زوره /دیگه دلم حوصله دیدن قیافه ات رو نداره- دروغات جایی توی این دل خسته نداره....نمیخوامت نمیخوامت مگه زوره ...برو برو سیام نکن....
 • محسن IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  4 0
  فقط برو برو
 • محمد IR ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  4 0
  بعضی ها چقدر بد بینند خوب بنده خدا تلاش کرده جنگ اقتصادی علیه کشور راه انداخته و هر روز هم گرا داده تا دشمن کجا را بکوبد یکبار گفته خزانه خالی یکبار گفته سیلوها خالی هستند یکبار گفته آب خوردن هم به برجام ربط داره و ... حالا هی میگه ما در حال جنگیم ولی بعضی ها متوجه نمی شوند و حرفش را رد می کنند؟!!!!
 • عبدالله IR ۱۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  3 0
  بنظرم دولت روحانی نتونست اندازه یه ... روی هیچ چیز نظارت داشته باشه...
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  0 0
  خدایا وجود هر چه ... و بی ... و نامرد را در کل این جهان پاک کن.
 • عبدالله IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  1 0
  مشرق ...اتقوالله...زبان گویای مردم باش
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  4 0
  ۸سال گذشت و آنچه که باقی ماند ۵۰سال عقبگرد مملکت در همه عرصه ها بود.دیدیم که چقدر انتخاب غلط در زندگی عادی مردم مؤثر بود.۸سال برای مردمان این مملکت که شاکله اصلی نظام را تشکیل می دهند زمان کمی نیست.تجربه آموختیم ولی به قیمت از بین رفتن بهترین لحظات عمر جوانانی که زندگی شان به علت انتخاب احساسی و ناآگاهانه و بعضاً کینه توزانه یه عده از خدا بی خبر تباه شد.امیدواریم که در برابر حق تعالی جوابی داشته باشند.الان زمان انتقام نیست زمان جبران است زمان توبه است زمانی است که با صبر و از خودگذشتگی که در این چند سال به خاطرتصمیمات مسئولین نالایق داشتیم آن را با همدلی و یاری یکدیگر جبران کنیم و به پیشرفت هرچه بهتر مملکت کمک کنیم تا انشاءالله برای نسل های آینده چیزی برای گفتن داشته باشیم.قطعا آینده ی این مملکت روشن خواهد بود و انشاءالله با روی سفید به یاری امام زمان (عج)خواهیم رفت.
 • DE ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
  3 0
  ما اول فکر میکردیم امریکا از ما چیزی دیده که میگه بمب اتمی دارید چندین سال هم گشتند نفهمیدند اخیرا متوجه شدند این همه خرابی در ایران بخاطر انفجار بمب اتم نبوده بلکه خرابی ۳۲ سال اصلاح طلبهاست خصوصا این ۸ سال آخر برای همین دو هفته دیگه که دولت منتخب اومد تحریمها همه لغو میشن چون بمب اتم ما دیگه سر کار نداریم و مردم اینبار حاضر نشدند باز به بمب اتم رای بدهند.
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
  0 0
  خدمتگذاران عزیز کاش شما هم به اندازه مزدورانه نفوذی درانجام وظیفهوخدمت به بیگانه در فداکاری برای مردم استوار بودید سوگند میخورم خاتمی ورو.... درخدمت به دشمن از هیچ چیز فروگذاری نکردند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس